Ma bag la somn

sosoktm

Stiuca
ok, inteleg contextul, insa trebuie sa intelegi si tu ca pentru pescuit de pe mal trebuie un echipament, ce nu prea mai e potrivit pentru pescuitul din barca. La drill cu ceva mai mare, ai sanse reduse de pe mal, daca e altceva decat intinsura ori anafor chiar in mal. Sa tragi de un somn de 20 kile in curent, da, iti trebuie lanseta pe care o ai si un textil de 0,3 real, minim. Cu cicade de 13 grame nu cred ca vei prinde somn decat intre ape, cand e iesit la pascut. Pentru greutati in zona 50-100 eu folosesc savage gear lxnt3 de 7 picioare, cred ca e data 40-80 grame sau ceva custom pe blank phenix. Prima e foarte prietenoasa la pret si f bine echilibrata, dar nu o vad potrivita pentru greutati sub 30 grame. Ceva mai moale si tot f ok, pretabila inclusiv la bile mai mici e

Lanseta Savage Gear Black Spin 2.51m/20-60g​

Zdrangane-le in magazine si vezi daca iti canta in mana ;)

ikonet

Oblete
Am tendinta sa amestec tot ce fac intr-o fraza, scuze, entuziasmul... cu cicade de 13 dau pe setul 20-40g. Mi-e si un pic aiurea sa intreb toate nebuniile, citesc mai degraba sa nu deranjez cu orice, dar acum realizez ca poate nu-i tarziu sa ma dumiresc in privinta echipamentului necesar. Strict la subiectul deschis si dupa opinia celor din barca, aproape la fel de "priceputi" ca si mine, doar ca au mai multe iesiri, m-am gandit ca echipamentul potrivit ar fi heavy... sunt oricum niste parteneri de toata cinstea, descoperim impreuna si mergem pe spinning toti ca asa s-a nimerit.
Sosoktm am sa ma uit, multumesc pentru timpul acordat.

Sus