• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Minciog telescopic pliabil

Va prezint un mincioc telescopic pliabil pe care il folosesc la clean, biban, pastrav. Este foarte practic cand se pescuieste de pe maluri inalte.

- Minciocul este cauciucat si are cea mai mare dimensiune de aprox 50cm.
- Coada este un bici de carbon telescopic care are strans aprox 40cm . Am scos 3 elementi de la varful biciului si elementul mai subtire ramas l-am lipit cu epoxy de adaptorul pliabil.
- Adaptorul pliabil este facut la imprimanta 3D din material PETG ( foarte dur)

20171103_193822.jpg

20171103_193835.jpg

20171103_193938.jpg

AlexH

Moderator
Membru personal
Manerul desfacut are 1.6m? Cat de rezistent ii elementul de varf care a ramas la coada?

Manerul desfacut are cam 2.3 m , lungimea totala cam 2.8 m. Desfacut la maxim , pot sa tin minciocul gol la orizontala. Cu pestele in minciog, el trebuie scos cu coada inclinata spre verticala.

Dar se poate pune orice bici in loc de coada.

AlexH

Moderator
Membru personal
Am intrebat ca in poza se vedeau 4 tronsoane si cum ai zis ca strans are 40cm, ma gandeam ca nu merita munca pt doar 1.5m de coada cand sunt deja destule oferte pe piata. Daca ai mijlocele si partile componente la indemana bineinteles ca e ok.

20171107_221306-1600x900.jpg

Am uitat sa va arat accesoriile care se infileteaza in coada minciocului.

Stanga - magnet super puternic pentru momentele cand voblerul tau plutitor se lasa purtat de apa si tu te uiti la el neputincios ... sau cand cel scufundator a cazut langa mal si nu vrei sa faci o baie sa il recuperezi.

Dreapta - carlig pentru aplecat crengi, rupt crengute .....

Facute tot cu imprimanta 3D.

Apropo de pliabil , printre lucrurile de pescuit pe care mi le doream de acasa se numara si minciocul . Problema era ca Savage Gear al meu era XXL si nu intra in husa de bete .Astfel costul de transport pe avion devenea astronomic pentru 2 colete agabaritice (mincioc si bete) dintre care la mincioc devenea nerentabil fiind mai mare costul transportului decat valoarea lui. Din pacate insa ceea ce am vazut pe aici prin magazine nu imi placea asa ca mai ramanea o singura optiune , sa bucatarim minciocul :p
Apelam la varianta suna un prieten (caruia ii multumim de altfel :) ) : "Vreau sa tai minciocul si sa-l spigotesc aici, masoara te rog si verifica daca poate fi bucatarit in asa fel incat sa intre in husa."
15 minute mai tarziu , un apel video ma anunta ca : "Nu merge cu o singura taietura , trebuie 2 pe fiecare brat. "
"-Ok , marcheaza-le si fa-le te rog!"
O saptamana mai tarziu vine coletul cu toate jucariile inghesuit frumos in husa in care nici macar un ac nu mai intra .
IMG_8621.jpg

Minciocul meu arata cam asa :

IMG_8625.jpg

Iau masuri si fuga la magazin sa vedem de ceva teava/bara de cupru sau aluminiu ca materie prima de spigot . Nimic!!!! Durereeee Nimic sa se potriveasca la cote (nici pe exterior nici pe interior).crybaby
Dupa multe cautari si intrebari pana la urma gasesc la un magazin de bricolaj niste sfarcuri de 5 cm lungime care aveau dimensiunile ideale si pretul bun:
IMG_9945-1.jpg

Astea urmau sa fie pe post de spigot iar spigotul, avea la rindul lui sa fie asigurat cu niste nituri din plastic (ceva bete de curatat ceara din urechi pe care le aveam la indemana prin casa). Am ales solutia asta pentru ca e mai prietenoasa cu o posibila viitoare dezasamblare , caz in care, sa scotii cu burghiul niste nituri de plastic e floare la ureche. Pun deci toate materialele pe masa si trec la fapte :
IMG_9945.jpg

Pun ceva teflon pe filete ca sa le fac sa stea fixe in teava (sa nu-mi fuga spigotul in teava pana dau garile), marchez mijloacele (ca sa stim ca intra numa cat trebuie) , marchez punctele de gaurire si da-i bice:

IMG_9954.jpg

Urmeaza potrivit semn la semn , culoare la culoare si numar la numar! , dat gauri, bagat nituri, topit plastic la capete pentru formarea gamaliei si putin marker permanent negru pentru cosmetizare :

IMG_9959.jpg
IMG_9963.jpg

La final nici nu se vede ca-i din bucati :
IMG_9968.jpg

IMG_9969.jpg

Salutare , am.un minciog foarte bun ( materialup si la transport, 70/70 cm deschiderea ) si rezistent , singura problema e ca are plasa din material si mi se agata ancorele in el . Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa imi confectionez / cumpar o plasa cauciucata sau sa-mi iau un minciog nou ( si o recomandare daca se poate , material bun , spatiu de depozitare mic ) . Peste tinta : de la pastrav la stiuca .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Are Fox Rage niste mincioage misto dar scumpe. Nu stiu daca poti gasi plasa buna cauciucata insa aceeasi problema o am si eu si mai ales cea a mirosului plasei

P.afara se gaseste plasa de schimb cu tot ce trebuie. Am rugat un prieten si mi.a trimis.
Daca nu se putea, ma batea gandul sa identific cel mai ieftin minciog compatibil si sa iau plasa de la el. Parca Jaxon avea ceva.

A incercat cineva sa lipeasca cu super glue / lipici materialul textil ? Sau macar un artificiu sa nu se mai agate ancorele in plasa . Eu nu as vrea sa dau 250-300 lei pt un minciog nou doar pt plasa cauciucata , atata timp cat am unul bun si rezistent care ocupa un spatiu de depozitare mic .

Al meu a costat putin peste 50 lei cu plasa cuciucata, au pe voblere.ro minciog rapala la 100 lei cu plasa cauciucata si este adanc.