• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Montura Drop Shot

Claudiu

Administrator
Membru personal
Aceasta montura este deosebit de eficienta in pescuitul bibanului in special dar si al salaului si este destul de simplu de realizat. Eu am testat-o de cateva ori cu succes vizibil sporit fata de jiggingul clasic, testandu-le practic in aceeasi partida.
Ea arata cam asa:

Este foarte important ca si carligul sa stea exact in pozitia din imagine si sa nu isi schimbe pozitia din cauza nodului efectuat gresit. Eu folosesc acest nod, pe care l-am postat intr-un alt topic. Daca este facut corect, carligul nu isi va schimba pozitia:

https://spinningclub.ro/index.php?threads/ce-noduri-folositi.10/

Plumbii pot fi atat bila cat si tubulari, eu ii prefer pe cei tubulari, se pot gasi la pret decent si aici:
https://spinningshop.ro/diverse/accesorii/camo-skinny-plumb-drop-shot-tigareta.html

Atentie, acest tip de plumbi nu au nevoie sa fie legati de fir printr-un nod, practic doar trecerea firului ca in imagine este suficienta:

Cati dintre voi folosesc aceasta montura si ce rezultate ati avut?

Pozitia carligului nu este influentata de greutatea nalucii ? Personal ma indoiesc ca o naluca de 4-5 g si vreo 6-7 cm sta asa indiferent de nod! E chestie de mecanica a monturii...Sau nu?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Zamfi nu as stii ce sa iti spun cu mecanica asta, ideea e ca daca nu aveam un nod reusit si statea carligul intr-o parte nici atacurile nu mai veneau la fel, sau ratai mult. Apoi daca o folosesc la bibi si strapi, nu e nevoie de naluci asa mari, desi am vazut montura si cu gume foarte mari. Dar eu sunt de parere ca functioneaza mult mai bine in unele conditii ca montura clasica, bineinteles parere subiectiva si asteptam si alte pareri de la cei ce au folosit-o.

E clar ca are momente cand bate jigul clasic! Voi stiti doar cum e de pe cand plangeau oaresce baieti de prin Tg.Jiu pe langa voiroflmaooo La ultima iesire ,colegul de barca a dat mult cu drop-shot .Din pacate nimic si la el.crybaby

Referitor la greutatea nalucii - trebuie tinut cont si de flotabilitate.
Si oricum nu sta in permanenta teapana acolo. Miscarea obtinuta e ca a unui pestisor care schimba adancimea in curent pentru a se mentine pe o zona.
Am incercat si eu intr-un golfulet cu pietre pe undeva pe langa Oltenita dar fara rezultate. Probabil nu stapanesc tehnica - frecventa cu care trebuie jucata montura.
In conditiile alea eu ii fac un nod simplu dupa trecerea prin agrafa plumbului. Altfel as lasa acolo kile de plumb.

SiGi Lures

Handmade Lures
http://www.voblere.ro/carlige/altele/vmc-carlige-spinshot-drop-shot.html

http://www.fishline.ro/joomla/compo.../product/b0b3ad3408e9c72920aaf939d4af5576.jpg

Posibilitati in privinta carligului,mai sus.Agrafa plumbului are acea forma pt. pescuit in agaturi grave,cu scopul de a limita pierderea intregii monturi.Pe linga asta , se poate folosi forma ei pentru a regla distanta intre lest si carlig. Cate un nod din 10 in 10 cm si se pot incerca diferite distante fata de locul vizat..Astfel se poate regla la mare arta ca naluca sa ''tremure'' exact linga coroana unui copac scufundat,sau alt obstacol submers de genul asta unde se presupune ca sta pestele.In cazul in care se agata pierzi doar lestul acesta sarind relativ usor de pe nod.Pescuitul asta e un pescuit cu adresa f. exacta dar poate fi incercat si unde nu sant agaturi din astea majore ,insa in cazul asta isi pierde din eficienta daca pestii nu sant acolo.Iar daca trebuie cautat pestele cu naluca atunci sant tehnici mult mai eficiente.La fel ,daca pestii sant in miscare jigul clasic ori ofsset-ul bat dropshot-ul.Marele avantaj al dropshot-ului se vede acolo unde pestele sta pitit dupa ceva(prag submers la mare adincime, butuc,copac scufundat)si pescarul vrea o prezentare de finete pe arii foarte restranse care sa provoace pestele sa ia contact cu naluca.

[...] eu sunt de parere ca functioneaza mult mai bine in unele conditii ca montura clasica[...]
Poti sa detaliezi? eu am testat-o de vreo dou ori cand n-am avut scucces la jig si-am concluzionat ca nu-i pestele pe zona dupa ce si la dropshot tot nimic. Acu' , ca citesc de conditii, ma gandesc ca poate n-am incercat cand trbuie? habarnam

Claudiu

Administrator
Membru personal
abia acum am vazut intrebarea @kingofbeasts :) , ca tot pescuim pe Olt la rapitor, mi-a mers bine sub baraj. Dar asta doar cand curentul apei era intr-un anumit fel, dupa ce oprea uzinarea, nu mai punea botul. In orice caz, a fost net superioara montura drop shot fata de jiguiala clasica in acest caz. Intamplare sau nu, am avut cateva partide sub 2 baraje diferite dar la fel configurate si a functionat bine. A nu se intelege ca am prins salau in adevaratul sens al cuvantului, erau mini strapi, adica astia:

P.S. partida facuta cu @adiwolf. Niste prieteni de-ai lui Adi au pescuit la montura clasica langa noi, cu rezultat apropiat de 0.

adiwolf

Moderator
Membru personal
au fost chiar mai multi, dar am considerat ca daca mai bagam in galeata riscam sa ii omoram.
defapt am vrut sa ii relocam dar am constatat ca nu suntem pregatiti tehnic pentru asta asa ca am amanat pe alta data (lucru pe care l-am si realizat in alta partida thumbup)

au fost chiar mai multi, dar am considerat ca daca mai bagam in galeata riscam sa ii omoram.
defapt am vrut sa ii relocam dar am constatat ca nu suntem pregatiti tehnic pentru asta asa ca am amanat pe alta data (lucru pe care l-am si realizat in alta partida thumbup)
Am facut si eu odata o relocare si un domn inteligent vroia sa cheme politia. Am fugit cu grija sa nu mi ia numarul la masina. Nu mai fac chestii din astea de atunci.

Scuze ca sunt un pic off. Mai nou, cand intru cu masina pe drumuri de apa (agricole, de balastiera, adica altele decat cele publice) imi scot numerele de pe masina. Asta am invatat-o de la un balastierist, ce isi face de cap asa cu un Tracker de 36t. Culmea e ca legea permite (chiar si cu neinmatriculate).

pentru ca tehnica sa fie eficienta, ideal e ca plumbul sa nu se ridice de pe fund la miscarile de jigging. pentru a obtine un joc natural al plasticului, te poti ajuta de o bucata de elastic intre carlig si lest/bila. naluca se misca mult mai bine asa...a, si mai e o asa zisa lege, care spune ca la dropshot chiar si cele mai mici miscari din bat sunt arhisuficiente. uneori, si la jiggingul clasic e la fel. am abandonat tehnica, desi am deprins-o, pentru ca ma simteam ca la stationar...decat sa prind asa, mai bine lipsa...

Claudiu

Administrator
Membru personal
Da, aici ai dreptate, nu e un stil prea interesant, nici mie nu imi e pe plac. Dar cand functioneaza in detrimentul jigging-ului clasic, merita incercat.

e eficient cand ai pesti la panda, in apropierea structurilor. e mult mai bine sa plasezi montura in zona ambuscabila, decat in zona in care stau ascunsi pestii...

Eu unul folosesc dropshot-ul foarte des in partidele de biban de pe tileagd. Doar ca nu fac montura ca la carte ci putin modificata. In loc de plumbul cu vârtej special pun unul normal pt ca in celalalt n-am încredere ca nu-l pierd in lanseu. Asta pt ca pescuiesc pe Tileagd la 26 m adâncime si trebuie sa dau mai departe pt ca firul meu nu sta drept spre mine de la plumbul căzut pe fund si recuperez cativa metri buni pana il îndrept (cu toate ca e sunline super pe de 6 lb si e subțire). Cat despre cârlige, am încercat toate felurile dar cea mai buna varianta in situatia mea (gume mici de la pannfish assasin de 2 țoli cu codița cu tot si bibani pana in 35 cm, rar mai răsăriți) a fost jig-ul de mărime 4 cu Lestaj de 1.8 gr pus pe o bucla cu lungime de aprox 5 cm. Toate astea pe un fluorocarbon de 0.18 care vine legat de firul principal la aprox 30 cm deasupra buclei cu jig-ul. Intre jig si plumb mai las inca aproximativ 40-45 cm distanța pt ca am pe fund mal f moale cu grosimea de aprox 15 cm.

plumb si jig clasic lestat?? De ce?? nu zic ca nu e bine doar vreau sa inteleg daca ai vreun motiv pt care ai un lest si pe carlig.

pentru ca tehnica sa fie eficienta, ideal e ca plumbul sa nu se ridice de pe fund la miscarile de jigging. pentru a obtine un joc natural al plasticului, te poti ajuta de o bucata de elastic intre carlig si lest/bila. naluca se misca mult mai bine asa...a, si mai e o asa zisa lege, care spune ca la dropshot chiar si cele mai mici miscari din bat sunt arhisuficiente. uneori, si la jiggingul clasic e la fel. am abandonat tehnica, desi am deprins-o, pentru ca ma simteam ca la stationar...decat sa prind asa, mai bine lipsa...
Bine dar plumbul il mai muti un metru si iar misti pe loc cateva secunde, nu? Adica tot trebuie sa ii cauti. Nu mi se pare nici plictisitor nici stationar. Acuma sa zic drept nici nu am prins nimic la drop-shot dar inainte sa judec stilul prea aspru ma gandesc ca si la jigging clasic am avut gherle asa ca mai sper. Chiar sunt foarte curios cum se simte o lovitura de salau data intr-un fir intins. Adica imi imaginez ca trebuie sa fie mult mai usor de sesizat decat tzacul pe cadere