• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Montura Drop Shot

adiwolf

Moderator
Membru personal
plumbii respectivi nu se pierd asa usor pe cat crezi, datorita formei cilindrice, chiar daca intra intre pietre, nu se blocheaza
la montura rspectiva, se recomnda ca firul sa treaca liber prin clipsul plumbului, dar eu iti recomand din experienta mea sa faci un mic nod pe firul care ramane liber si sa tragi plumbul pana acolo, astfel nu mai risti sa pierzi plumbul la orice agatare usoara sau din lansare, iar daca se agata, acel mic nod va trece prin clipsul plumbului sau se va rupe

Scuze ca sunt un pic off. Mai nou, cand intru cu masina pe drumuri de apa (agricole, de balastiera, adica altele decat cele publice) imi scot numerele de pe masina. Asta am invatat-o de la un balastierist, ce isi face de cap asa cu un Tracker de 36t. Culmea e ca legea permite (chiar si cu neinmatriculate).
ideaaassideaaassideaaass ATENTIE : Drumurile agrigole si de balastiera sunt considerate DRUMURI PUBLICE. Sa nu riscati dosar penal pt. circularea neinmatriculat pe drumuri publice. Doar drumurile forestiere, anume prevazute in HARTILE SILVICE, sunt excluse de la acest regim, DAR si pe acestea sunt incidente infractiunile rutiere si complementare.

P.S. In decembrie, am avut in lucru 4 dosare de aceste gen.

M-am gandit si la matrita, sa o fac eu sau sa o cumpar. Dar mai intai sa vad daca ma prinde stilul.
Mai intai vezi daca te prinde stilul cu cantitati mici ;)
Apoi iti poti face marita sa-ti torni singur relativ usor pentru inceput ( intr-un lemn mai dur dai gauri cu burghiul : cu un burghiu de 1mm dai o gaura mai lunga in care sa poti protapi o sarma si cu burghie de calibre mai mari , de la 3 in sus, stabilesti marimea si greutatea plumbului). Practic vei face niste plumbi culisanti iar in pescuit treci firul prin ei si-l blochezi la baza jnfigand o scobitoare ( aschie, tija de grafit de la pluta, etc. ) in aceeasi gaura cu firul.;)
Ca sa-ti iasa mai usori poti folosi si cositor in loc de plumb ca are masa specifica mai mica ;)
Daca-ti place cum se prezinta, te duci pe la centrele de reciclare din oras si-ti cauti calup de aluminiu sau bronz (n-o sa crezi dar unii mai arunca si asa ceva ) si-ti faci o matrita numa cu marimile care iti trebuie ;)
drop shot.png

Ps. opritorul il lasi o idee mai lung ca sa nu bata plumbul in fir pe fundul apei

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
Din fericire am resursele necesare sa fac o matrita cum trebuie, insa numai dupa ce incerc de vreo cateva ori stilul ( asa cam 50-100 de plumbigofishing)

sau tot ca sa nu bata blumbul in fir si nici in opritor poti taia plumbul oblic la urma , ceva in genul asta :
drop shot 2.png

Sau mai ai varianta asta : doar torni plumbi fara gaura si-i folosesti ca pe pluta de cocean :
drop shot 3.png

ori cumperi niste conductor electric (FY de 4 sau de 6) il tai in segmente scurte si ai si miezul si inelele gata facute :)
Ps. la modul asta nu mai ai nevoie nici de noduri ;)
si daca mai cuget, pan' dimineata mai gasesc ceva variante :p :)

Ultima editare de un moderator:
Salut ! Am și eu o nedumerire, am cumpărat azi niște gume mici de la Fox Rage și anume Micro Fry de 4 cm.
20170218_160625.jpg

Vreau sa le folosesc weekendul viitor la dropshot pe lac ( sper sa se dezghețe până atunci ). Ce nu știu e: ce greutate trebuie sa aibă plumbul ca sa pot juca cât mai bine gumele?gandescccc Giugelele au în jur de un gram. Iar ca fir o sa folosesc un textil de 0,06 și un înaintaș de 1 metru de fluorocarbon de 0,23 pe care voi lega cârligul și plumbul.
Poate mă ajută și pe mine cineva....thumbup
Mersi anticipatjos palariannnoroc

La Drop-Shot, eu folosesc plumb liniar sau lacrima de 15-20-25 grame si leg carligul cu momeala naturala/artificiale undeva la 45-60cm de plumb .. Plumbul trebuie sa coboare cat mai perpendicular spre fundu' apei .... Asta fac eu si chiar am rezultate... Incearca in zona pragurilor sau inca poti avea surprize frumoase prin gropanele si structurile din substrat peacefingerspeacefingerspeacefingers

P.S. Din punctul meu de vedere, nu e necesar metrul ala de fluorocarbon, legi carligul direct pe firum principal cu un Palomar si la capat o agrafa mica, pentru a putea interschimba mai rapid plumbul de la capatul liniei, in functie de conditiile de la "locu' faptei" naughtynaughtynaughtynaughtynaughty

La Drop-Shot, eu folosesc plumb liniar sau lacrima de 15-20-25 grame si leg carligul cu momeala naturala/artificiale undeva la 45-60cm de plumb .. Plumbul trebuie sa coboare cat mai perpendicular spre fundu' apei .... Asta fac eu si chiar am rezultate... Incearca in zona pragurilor sau inca poti avea surprize frumoase prin gropanele si structurile din substrat peacefingerspeacefingerspeacefingers

P.S. Din punctul meu de vedere, nu e necesar metrul ala de fluorocarbon, legi carligul direct pe firum principal cu un Palomar si la capat o agrafa mica, pentru a putea interschimba mai rapid plumbul de la capatul liniei, in functie de conditiile de la "locu' faptei" naughtynaughtynaughtynaughtynaughty
Mersi de sfaturi.jos palaria

Am uitat să precizez că apa unde vreau sa pescuiesc nu are mai mult de 3 metri.

Pe o apa de 3m, parerea mea, este ca un plumb de 15gr. o sa fie suficient thumbsuuuupthumbsuuuupthumbsuuuup Dar cum iti spuneam, vezi la fata locului ce si cum ...sau poate mai prinzi ceva ponturi si de pe la restul colegilor de forum gandesccccgandesccccgandescccc

Eu am pescuit cu plumbi de dropshot incepand de la 5 g pana la 14 g. Naluca o poti juca si cu plumb de 3 g. Depinde ce vrei sa faci, cat de static vrei sa fii... Poti invata multe de pe youtube...

Cu siguranta poti sa o joci si la 2-3-5 grame .... DAR...........cu cat plumbul este mai greu, cu atat "dansu nalucii" este mai atractiv...gandesccccgandesccccgandescccc... Tot ansamblul devine mai rigid si astfel, misca mai frumos... Eu pe principiul asta merg peacefingerspeacefingerspeacefingerspeacefingerspeacefingers

Nu as zice ca plumbul greu face miscarea nalucii mai frumoasa... ajuta sa ajungi repede pe fund si sa joci naluca mai usor intr-un loc. Gramaje asa mari as folosii numai la adancimi de peste 15 m sau pe curent. Distanta de la plumb la naluca e alta chestie care variaza mult. Poate fi si de 10 cm si de 1,5 m... asta este unul din marile avantaje al dropshotului. Insisti cat vrei pe loc si poti sa cauti in coloana apei. Cu fluorocarbon si plumbi dropshot e in reglaj de 2 sec pe cand cu agrafa si plumb cu ochet esti limitat si orice modificare impune refacerea monturii.... leaga iar carlig... leaga iar agrafa...

Nu am pescuit niciodată in stilul dropshot si chair urmăream ceva filmulete in ideea de a incepe. Sunt situații speciale cand e nevoie de dropshot? Banuiesc ca 90% se practica din barca nu?

La origine a fost un stil de pescuit strict pe verticala... dar acum se pescuieste si de pe mal, lansat la distanta si tatonate locurile hot peste care dai.
Cu Elitul ala Light si o bila de 5 g.... e vis bucuriemare

Mersi mult. O sa încerc cu mai multe gramaje, oricum le car după mine. Oricum trebuie cumva sa mă încadrez și în ce poate lanseta. O sa va țin la curent cu ce voi face.gofishing.
De pescuit dau de pe mal în zona călugărului. Acolo sper ca se va dezgheța săptămâna viitoare.

Tedi, nu stiu daca sunt neaparat.. Sau depinde la ce faci referire cand spui situatii speciale... Eu abordez uneori cu metoda asta, zonele cu structuri submerse sau pragurile, sau gropanele cand pestele e tras la adancimi mai mari (DOAR in noiembrie - inceput de decembrie sau ianuarie, in caz ca nu sunt inghetate apele).