Montura Drop Shot

Paul D

Oblete
Ati folosit si shad-uri de 6-9 cm? Daca da,au fost tip floating ce marca sau tip au avut succes?Am incercat si eu dar am impresia ca naluca nu sta orizontal fata de fundul apei,carligul sta perfect orizontal(dar fara naluca) si am pus un carlig din acel cu tija mai lunga.Tind sa cred ca este necesar naluci floating pt salau,pt biban daca pun storm grub de 5cm este perfect!Dar tinta as vrea sa fie salaul....

Multumesc!

Multumesc!

NanRazvan

Oblete
cel mai misto nod pt dropshot l am gasit il aveti aici
imi place in mod special nodul asta intrucat montura este foarte naturala in miscare data fiind prinderea ochet in ochet.

sper din suflet sa nu intreb o prostie, sunt foarte foarte interesat de tehnici de pescuit in agatatura nasoala, in curent puternic folosind gume. drop shotul e pretabil pt asa ceva? se poate pescui pe dunare in navigabil? pt agatatura e clar the best alaturi de tokyo rig. dar pt curenti puternici? a folosit cineva?

AlexH

Moderator
Membru personal
Oare nu se poate incurca carligul cu naluca pe fir, daca lasi ochetul asa?

NanRazvan

Oblete
Oare nu se poate incurca carligul cu naluca pe fir, daca lasi ochetul asa?
Parca ar fi o sansa... Oare daca as desfiinta nodul si ochetul carligului l as propti intre doua bilute de silicon asa cum sunt alea semifixe folosite la feeder n as elimina riscul de a se agata carligul de linie? In felul asta mobilitatea ar ramane cam la acelasi nivel, montura ar fi si mai simpla si mai rezistenta dat fiind faptul ca dispare un nod... Hmmmm... e cam ce arata Wurger mai sus. O sa bag o fisa sambata/duminica pe montura asta sa vad ce iese. Daca e vreo reusita notabila revin dar daca nu o bag sub pres.

Pe constructia clasica avand carligul fixat prin nod aveti idee daca se poate face treaba in curent asa cum e pe canalul navigabil al dunarii?

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu stiu cum sa-ti raspund la intrebare, pentru ca nu am pescuit pana acum la dropshot, desi mi-am luat tot ce trebuie sa pot face montura. Deasemenea eu nu am pescuit pe Dunare decat o data.

NanRazvan

Oblete
Nu stiu cum sa-ti raspund la intrebare, pentru ca nu am pescuit pana acum la dropshot, desi mi-am luat tot ce trebuie sa pot face montura. Deasemenea eu nu am pescuit pe Dunare decat o data.
face sau nu treaba pe dunare? Crezi ca ar merge facuta si cu un offset pe care guma sa fie imbracata clasic ca masura suplimentara anti agatatura?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Deci snap-urile sun bune si la asa ceva.jos palaria
Marele avantaj e ca nu mai ai de făcut noduri și monturi aiurea sa trebuiască sa tot tai când schimbi de pe jig pe dropshot și apoi pe vobler. Leaderul rămâne același cu snap-ul in capăt și pentru dropshot doar bagi un carlig cu opritor in loc de jig și mai legi un fir cu plumb. La modul asta o sa ajung și eu intr-un final sa mai încerc din când in când la dropshot. Tranziția de la un stil la altul e ultrarapida și foarte simpla . :)

CataM

Biban
Am pescuit ieri pe o balta plina de bradis pe fund. Dupa ce-am scos de-o salata la primele 10 lanseuri cu jig, am inlocuit jigul cu montura mobila, cu carlig off-set si Cheburatsca. N-am mai avut agataturi, insa ma uitam cand ajungea guma in zona malului cam cat din ea se mai vedea din bradis - si nu era prea mult. Asa ca data viitoare o sa merg pe montura drop-shot, altfel nu cred ca am vreo sansa. Ramane de vazut ce distanta sa las dela carlig la plumb.
Credeti ca mobilitatea data de carligul ala (special pentru drop-shot) intre doua vartejuri e de preferat legarii directe a carligului pe fir?

Salutare, deschid acest topic deoarece nu prea sa discutat despre tehnica Drop shot intr-un topic separat.
Prima data am facut cunostinta cu acest stil anul trecut la un concurs de pescuit de pe mal pe un lac folosit drept crescatorie si are roata de la mal aprox 4 metri un canal de iernare cu adancime peste 1.5 metri. Lacul sta bine in populatia de biban si strap.
La acest concurs a fost foarte frig (spre sfarsitul lui noiembrie).In partidele precedente am prins destul de bine bibani la gume de max 5 cm gen Relax Ohio sau Mikado Fishunter dar nu refuzau nici o naluca de 10 cm cand dadeai dupa Salau.
Temperatura fiind dimineata sub 0 grade a mers slab toata ziua. Toata lumea a incercat si cu gume "microscopice " dar fara rezultate satisfacatoare.
Pana la urma am improvizat o montura de drop shot cu un carlig de crap legat direct pe firul principal si un plumb de aprox 3 sau 4 g de stationar strans cu un patent pe fir si o naluca de 3 cm de la Prime culoare Oxblood.
Din aceeasi loc comparativ cu colegul meu care pescuia cu aceeasi guma dar cu jig normal jucat in dinti de fierastru sau tarat pe substrat el nu prea avea prezentari in comparatie cu tehnica mea improvizata cu care scoteam biban aproape la fiecare lanseu. Deci aceeasi loc, aceeasi guma doua tehnici diferite si rezultate mult mai satisfacatoare in favoarea Drop Shot-ului.

Tehnica e buna într-adevăr, dar doar dacă vrei sa te distrezi, aia mari intra rar pe drop și dacă întra îi pierzi pe drum din cauza cârligului.
Da rezultate bune când sunt mofturoși, guma fiind jucat în același loc.

Sus