• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mostistea

Salutare tuturor,

Din ce am observat si cautat pe internet, pescuitul pe Mostistea este un subiect foarte putin dezbatut din punct de vedere al pescuitului cu naluci artificiale si foarte putin atins de catre pescarii de stationar.
Personal nu am pescuit vreodata pe aceasta balta, dar atentia mi-a fost atrasa de intinderea de apa. In ciuda faptului ca am citit doar lucruri neplacute in ceea ce priveste braconajul, pescuitul excesiv si administrarea, ma gandesc ca la o asemenea intindere de apa pestele are mai multe sanse ceea ce imi trezeste interesul pentru potentialul acestei balti.
Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii, v-as fi recunoscator. Precizez ca nu ma intereseaza locuri, gume castigatoare sau alte amanunte sensibile. As vrea sa stiu care sunt conditiile pentru practicarea pescuitului, cum poate fi gasit paznicul, daca se poate pescui din barca, daca exista locuri de dat barca la apa, care este atitudinea localnicilor si orice alt amanunt important.

Cu respect,

Marius Paul

Salutare, din nou

Cum raspunsuri nu au aparut, nici pe forum si nici in viata reala, parca nici nu ar exista Mostistea, m-am decis sa dau o fuga sa vad cum se prezinta balta. Iesirea am facut-o acum o luna, dar fara sa pescuiesc, doar plimbare pentru identificarea unor eventuale locuri de pescuit si/sau lansat barca la apa.
Nu m-am aventurat pe drumurile din camp pentru ca terenul era destul de ud si m-am rezumat la a ocoli balta, de la Danesti pana la Faurei. Pot spune ca arata impresionant ca intindere de apa, atat cat am avut acces in zona Dorobantu, Bosneagu, Ulmu si Faurei. In zona Dorobantu am vazut aproximativ zece barci pe apa, mai mult ca sigur pescuiau comercial legal sau nu, nu am avut curiozitatea sa intreb.
Cred ca o sa imi dedic o mare parte din timpul alocat pescuitului din acest an pentru a studia si pescui pe acesta intindere de apa pentru ca potentialul mi se pare urias. Pe masura ce voi avea informatii noi, va voi tine la curent.

C
20180210_145405.jpg
20180210_145425.jpg
20180210_145439.jpg
20180210_145514.jpg
20180210_145526.jpg
u respect,

Marius Paul

Salut Paul,

Si eu m-am gandit sa fac o partida de pescuit de 3 zile minim pe Mostistea la sfarsitul lunii August 2018. La fel ca si tine, imi prezinta interes balta din prisma dimensiunii si ma gandesc ca este destul de greu sa braconeze tot din ea si ma gandesc ca specimenele mari stiu sa se fereasca si au locurile lor in gropane, stuf, etc, am cautat si eu pe net tot felul de informatii despre balta, ce specii sunt, cine o administreaza si cat costa, multe detalii pe internet care le-am gasit sunt vechi, de peste 3-4 ani.
Insa am gasit unul chiar recent de pe data de 30 dec 2017, uite link ul:
http://fox-pescuitul-pe-dunare.blog...howComment=1326574193896#c4203408460820607118

Am un unchi care locuieste in Faurei-Calarasi, am sa incerc sa strang cat mai multe informatii de la el despre balta, avand in vedere ca este si mana dreapta a primarului, si stiu ca este un impatimit al pescuitului. (tin sa precizez ca este unchiul sotiei deci pana acum nu am schimbat prea multe vorbe cu el).

Dar, ce stiu sigur 100% de la socra-miu, faptul ca balta este "violata" de plase saptamanal.

Salut, Bogdan

In primul rand, multumesc pentru feedback.
In al doilea rand, sper sa revii cu informatii concrete despre cum se poate pescui in zona.

Nu cred ca trebuie sa ne bazam pe capacitatea pestilor, specimene mari sau mici, de a sti sa se fereasca. In aceasta ecuatie este importanta foamea, capacitatea de adaptare si apetitul pentru distrugere pe care le are specia umana. Este ca si cum s-ar pune la panda un sniper in drumul nostru spre magazinul Shop&Go, de la care ne facem cumparaturile.

Salutare,

Dupa cum am promis, revin cu un update despre balta Mostistea, din pacate, balta este "moarta" .
Mi sa spus ca indiferent ce folosesti ca momeala sau ca stil de pescuit, peste mare nu mai exista acolo :( inafara de cativa somni care nu se lasa prinsi, in rest, platica, rosioara si caras cat palma cel mai mare numai la undita. Balta din pacate este braconata cu plase saptamanal de catre cetatenii din satele ce o inconjoara.

Salut,

Bogdan, multummesc pentru feedback. Parerea mea, ca la intinderea de apa pe care am vazut-o, mai exista niste locuri care tin salau. Ai vreo informatie cu privire accesul pe apa cu barca? Este sau nu permis? Trebuie platit? Te alergi cu braconierii?