motor 10/15 hp ... ce producator?

va salut, asa cum se intelege si din titlu, sunt in cautare de un motor 10 sau 15 hp care momentan va fi folosit impreuna cu o gonflabila kolibri km-330d .... sincer nu ma pricep deloc la motoare de aceea apelez la voi (cei care au habar) ... asadar pe scurt ce motor sa aleg? producator si model ... vrea sa precizez ca vreau un motor bun, fiabil si relativ usor de intretinut ... nu vreau un motor ieftin sau mai stiu eu ce chinezarie care sa ma lase in pana cand mi-e lumea mai draga vb aia sau care sa fie mai mult la service decat pe apa ... multumesc!

nu va fi montat permanent pe barca ... dar o sa descurc si partea asta nu-i stres .. :p inca pot .. si varianta asta e provizorie ca sa zic asa ... o mai tin un sezon apoi trec pe barca de alu/peridoc si alte nebunii :p

rine

Salau
Îți recomand in doi timpi.
Că fiind mai ușor de întreținut și fiabile.
Și mai ușoare .
Între 10 și 15 cai nu-i mare diferență de greutate.au in jur de 45 kg.
Depinde cat de des vrei să-l folosești.
Daca ieși foarte des ,sari direct la patru timpi.

sosoktm

Biban
care e bugetul pentru achizitie? orientativ, pentru 2t (care au 32-37 kile la 10/15 cai, in general) ai de ales intre evinrude (deja vechi, sanse sa gasesti in stare buna sunt mici, dar sunt cele mai usoare, la 32 kile!) , suzuki (bune, dar greu de gasit) sau yamaha (ce s-a vandut in europa pana dupa 2000) . As evita selva. Nu te astepta sa dai sub 800-1000 euro pentru un motor in stare f buna.
Pe 4 t, sunt multi producatori la care 8 si 10 cai impart acelasi bloc motor ( greutate in jur de 40 kile) iar 15 e "frate" cu 20 cai (45-55 kile) . Pentru motor portabil , ce va fi handralit din portbagaj pe gonflabila si invers, NU as alege altceva decat 2t si m-as cam feri de suzuki pe injectie (nu si de cel carburat)

toby

Biban
Daca treci la aluminiu, pt un an eu zic ca 4 timpi, este mai greu dar la barca de aluminiu incep croazierele si are consum mic , este silentios. Cumpara un 15cp care merge bine pe barci de 4m sau 4,3 si asa nu mai trebuie vandut si alt stres.

nu vreau 2 timpi sau motor f vechi ... or fi modele bune nu zic nu dar din lipsa de experienta nu vreau sa ma complic cu asa ceva iar pt barca de alu o sa vreau ceva mai mare asa ca nu va fi folosit acelasi motor .... ca buget nu am stabilit nimic concret, probabil 1000 -1300 eur cam acolo ... cred ca o sa merg pe varianta 10 hp, mai ramane sa stabilesc producatorul

vioril

Biban
salutare ! ca si sfat ar fi ceva de genul ;
1. doi timpi - greutate mica pentru 10-15cp , usor de reparat pe apa dar nu prea are ce sa se strice , mai performant decat 4 timpi , transport si depozitare in orice pozitie
2. patru timpi - este destul de greu , daca se strica ceva la el nu-I dai de cap usor , conditii delicate de transport ,

In general motoarele in doi timpi au fost si sunt mai performate si ai putin pretentioase decat cele in 4 timpi ,dar au fost scoase din productie si implicit comercializare pe motiv ca polueaza foarte mult . EAu folosesc un motor bestial in doi timpi 10cp pe o gonflabile de 2,7 si ma I-au la intrecere cu prieteni ce au barci de fibra sau aluminiu si motoare de 20-25cp , ce-I drept nu-I intrec dar nici mult nu mai am . mare I-a fost mirarea unui barcagiu cand a vazut ca ma tineam dupa el , eu cu 10 , el cu 25 . Singura treaba care te poate deranja la un motor in doi timpi ar fi consumul de benzina , care este mai mare decat la cele in 4 timpi .
La motoarele in 2 timpi nici nu prea ai ce teapa sa-ti iei , este simplu - merge sau nu merge ; pe cand la cele in 4 timpi se fac fel si fel de manevre si smecherii ,si cand te pui pe apa cu el vezi ca nu gliseaza barca . Un prieten si-a luat-o relativ grav dar nu neaparat : a mers la tulcea sa cumpere un motor de 8cp 4 timpi si de fapt a cumparat un 6cp4 timpi cu capac de la motor de 8cp . Am fost cu motorul la reprezentanta si acolo ne-au aratat mecanicii exact ce modificari si ce manevre I-a facut vanzatorul .

Spor

AlexH

Moderator
Membru personal
Vio, nu vreau sa intru in polemica, dar te-as intreba la ce anume te referi cand spui ca
In general motoarele in doi timpi au fost si sunt mai performate [...] decat cele in 4 timpi
?
Dupa mine performanta la motoare este data de randamentul acestora. Asftel ca la cele in 2 timpi nu prea se poate vorbi de un randament mai bun decat la cele in 4 timpi, pentru simplul motiv ca papa mai multa benzina ca sa dea aceeasi putere. Sunt mai rapide, la aceeasi putere, dar asta tine de mai multi factori, primul ar fi faptul ca dezvolta cuplu maxim la o turatie mult mai mare decat un 4 timpi, iar al doilea ar putea fi raportul pinioanelor din grup.

MihaiP

Biban
Fum, zgomot asurzitor, pete de ulei in apa si consum foarte mare de benzina la cele in 2 timpi. Avantaje doar greutatea.
Cumpara un Tohatsu de 9.8 in doi timpi, nou, 26 kg, probabil cel mai reusit motor pana in 10 cai.
La 4 timpi discutia e la fel de simpla, Tohatsu, Yamaha sau Honda. Personal imi plac Hondele cum se comporta pe apa, foarte silentioase si econome, dar din cate am auzit sunt motoare capricioase. Si pretul lor e mai mare.
America de Sud e dominata de Yamaha, Asia de Tohatsu. In aceste zone e ritmul de utilizare cel mai intens pt motoarele de barca.

asa cum am mai zis .. nu vreau in 2 timpi ... nu-mi bat joc de apa doar ca ies mai ieftin cu cateva sute de eur .... probabil voi merge pe yamaha sau honda si nu mai vechi de 3-4 ani ... multumesc tuturor pt opinii ! bafta!

adiwolf

Moderator
Membru personal
la motoare mari, Honda este imbatabil
nu am vazut motoare mai silentioase (4timpi) ca Honda
ca sa intelegi, Honda 15cp 4T nu se auzea la relanti, in timp ce Yamaha al meu 6cp 4T bubuia langa el.
Honda motor 2006-2007, Yamaha motor 2014
daca banii nu conteaza asa de mult, mergi pe Honda si nu vei regreta - opinia mea.

vioril

Biban
Alex, polemicile isi au locul in alta parte , nu aici . Cred ca se poate purta o discutie civilizata , cu argumente pro si contra fara sa ne deranjam .

Am expus mai sus parerea mea din micile experiente avute cu motoarele mele , si am cam avut cateva in 4 timpi - 4 mai exact ( Suzuki de 2,5 ; mercury de 5 ; mercury de 8 ; Yamaha de 10 -al unui prieten) si doua in 2 timpi ( Evinrude de 10 cu care ma dau acum si un Tomos de 4) .
Nu prea stiu cum sta treaba cu rapoartele din grupuri , cele mai simple teste pe care le-am facut au fost de genul : doua barci identice si fara bagaj sau greutate , doua persooane de aproximativ aceeasi greutate si ne-am luat la intrecere ( binenteles cand nu pescuiam -inceput de Martie de regula ) . prima data cand am facut teste : barca barracuda de 3,3m motoare 10cp 2 si 4 timpi . motorul de 10cp 2 timpi la cam intercut p cel de 4 timpi pe distanta de 4-5km si la vale si la deal . alt test : barci de la FL de 2,7m motoare de 6cp 2 si 4 timpi , la fel - cel de 2 timpi a castigat .

Sus