Motorizari kayace

Salutare,

Ma gandesc sa montez un Minn Kota Powerdrive 45 BT pe un kayak de 12 picioare si as vrea sa stiu daca aveti idee de greutatea lui totala cu placa de montaj cu tot, alta varianta este sa pun un minn kota de 40lbs care am inteles ca are 7kg.

Multumesc
Nicolae

Claudiu

Administrator
Membru personal
Minn Kota PowerDrive 45 este motor cu ancorare deci automat mult mai greu, cu placa estimez la un 18 kg. Pentru Endura variaza intre 6 si 10. Cele usoare sunt modele Endura vechi, endura MAX avand 10 kg.

Multumesc de raspuns, citisem pe un site ca are 11kg power drive si chiar mi se parea putin
O sa fac un test cu 20kg pe fata pe kayac si vad dupa.

Vreau sa iau in li ion de 60-70 ah, sunt scumpe noi dar mai gasesti de la masini electrice, normal ar fii loc de greutate ca kayacul poate duce 170kg cel putin din specs dar mai este pb cum distribui aceasta greutate.
As fii mers cu cel care ancora gps, am vazut pe o barca, pe mare, si pot sa zic ca am fost impresionat...

Edi

Salau
Din punctul meu de vedere nu cred ca greutatea motorului MINN KOTA POWER DRIVE 45 este o problema la montatul pe un kayak ci mai degraba sistemul de pliere/depliere. Pentru deplierea motorului trebuie sa apesi cu ceva forta pe levierul de depliere si in plus de asta trebuie sa mai si ajungi la el. In kayak este destul de greu sa te ridici in picioare sa te intinzi pana la levier si sa mai si apesi pe el.

Multumesc de sfat, ma gandeam sa il pun de cand ma urc, la kayak trebuie sa intre numai putin in apa , banuiesc ca e reglabil

AlexH

Moderator
Membru personal
A mutat postarile aici pentru ca mi se pare un topic mai potrivit. Celalalt sa ramana strict pentru review-uri.

Espasia

Somn
Nvmoldovan ,
Buna seara. Tin minte ca am vazut motoare electrice ce deservesc caiace, special concepute ptr ele. Sunt identice cu powerdrive, dar mult mai mici. Dar parca si caiacul era constructie speciala (dedicata sa primeasca un asemenea motor).
Trebuie sa cauti, stiu ca am vazut un clip.

Costi

Stiuca
Oare pe caiac nu ar merge mai bine montat un motor pentru engine mount?
Ma gandesc montat undeva in spate sub chila.....
Doar ca nu are ancora ca si powerdrive.. insa mi se pare mai robsut si mai ok de montat pe caiac.... E doar o parere... nu am mai urcat intr-un caiac de aprox 20 ani....

Salutare, eu ma gandeam sa il montez pe spate, kayacul este prevazut cu 2 gauri pe unde se poate trece o bara(vezi imagine ca ex) pana la urma cred ca iau unul normal si nu cu ancora, e mai usor.

Atașamente

• Screenshot_20201230-090223_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20201230-090223_Samsung Internet.jpg
    99,1 KB · Vizualizări: 92

VladM

Biban
Cred ca e buna solutia, daca gasesti cu ax mai scurt e si mai bine.

Ancorarea cu spotlock si gps e clar superioara, castigi timp si te repozitionezi f usor, e utila in pescuit.

Totodata in combo barca gonflabila cu motor electric clasic pe pupa, nu am gasit o problema sa ma ancorez fata de un punct marcat pe GPS, pe chart, exact cum am vrut. Trebuie un pic de practica si sa nu isi schimbe vantul directia :).

Chiar daca schimba vantul directia, daca urmaresti pe Chart pozitia barcii fata de punct, e bine ca iti ofera posibilitatea sa il abordezi din alt unghi.

Chestia cu ancora grea care te rupe, e un mit....sunt ancore de 1kg, 2 kg care te tin oriunde cu o gonflabila.

Sus