• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mulineta avat

Datorita conditiilor in care pescuim avatul:rau,curenti puternici,naluci reactive,atac violent,doresc parerile voastre in legatura cu o mulineta de avat.

AlexH

Moderator
Membru personal
Salut. Desi parerea majoritara ii ca o mulineta de avat ar trebui sa aibe raportul de recuperare mare, sau sa adune cat mai multi cm de fir pe tura de manivela, sa sti ca de multe ori merge si invers.
Doar ca uneori poate fi obositor.
Cum majoritatea voblerelor de avat nu opun prea mare rezistenta, nu iti trebuie cine stie ce putere de tractare. Important, dupa parerea mea, e sa reziste pinioanele la "frecarea" aia continua.
Eu am optat pt un TP4000 PG, dar poate si pt ca in multe cazuri au intrat somni cand pescuiam la avat. Daca lanseta s-ar fi imperecheat bine cu una mai mica as fi ales varianta de 3000, doar pt ca are raportul putin mai mare.

ani buni de zile am dat cu un Biomaster FB de 2500 ... merge si acum doar ca a obosit putin de la gramezile de avati si somni scosi la pozat.

il mai folosesc si acum cateodata dar mulineta principala a devenit un Stradic Ci4+ FB de 2500 de care trag de vreun an de zile fara sa dea nici un semn de oboseala.

nu consider ca e nevoie de multi cm de fir recuperati pe tura de manivela ... dar si pescuiesc avatul intr-un mod atipic.

Pe lanseta savage gear mpp 7-23 de 2.51 am un penn spinfisher 3500 cu care nu am avut probleme pana acum si a scos si somni peste 10 kg,dar vreau o mulineta pe care sa o pun pe o lanseta light,zic eu dupa ce am rupt cativa cm din ea.E vorba de un cormoran ulx de 2.30 cm care era pana la accident 1-9 gr.

Pe lanseta savage gear mpp 7-23 de 2.51 am un penn spinfisher 3500 cu care nu am avut probleme pana acum si a scos si somni peste 10 kg,dar vreau o mulineta pe care sa o pun pe o lanseta light,zic eu dupa ce am rupt cativa cm din ea.E vorba de un cormoran ulx de 2.30 cm care era pana la accident 1-9 gr.
De curand un prieten a cumparat 2 mulinete penn spinfisher 3500 noi si se invart destul de greu. Ca si cum ar fi prea groasa vaselina, c-am asta ii senzatia.
Tu ai avut problema asta?