• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mulineta recomandata stiuca

Uitandu-ma in urma la ultimii 3 ani de pescuit, am ajuns la niste concluzii nu neaparat imbucuratoare. Se pare ca ajung pe apa de 10 pana la 20 de ori pe an. In marea majoritate a partidelor, ma pot astepta la marlite pana in 2 kile, clean 1kg si mai rar avat de pana in 1,5. Am evitat incintele dar asta nu prea se potriveste cu programul de mai sus. Adica daca din 10 partide 5 sunt de prospectare.....se cam alege praful de capturi.
Cam odata pe an ajung in vreo incinta sau in delta unde se poate sa dea peste mine vreo stiuca mai serioasa. Odata de doua ori, sa zicem ca rezista echipamentul meu actual - o Luremania de 2,23/15-40 cu o mulineta Shimano Solstace de 2500, dar sa faci un obicei din asta..... E ca si cum ai bate cuie cu patentu'.
Drept urmare ma gandesc sa-mi iau o mulineta mai imbracata pentru astfel de vanatoare.
Prima dilema ar fi daca se justifica ceva de la Shimano din clasa 4000 sau e prea mare.

Cum programul e cel descris mai sus, nu consider ca merita o investitie mai mare de 300 lei. Dar, trec de pragul asta daca imi face cu ochiul ceva (si-mi face).

Obiectul ar trebui sa intruneasca urmatoarele conditii:
Capacitate fir 0,25 peste 150m;
Frana fata pe care te poti baza;
Tambur de rezerva (in banii aia);
Manivela cu brat lung (sa nu fiu nevoit sa pedalez ca pe tricicleta);
Daca are si buza tamburului ca la Shimano...... e perfect ;)

Iau in calcul urmatoarele variante si as vrea sa va dati cu parerea daca aveti timp si placere:
SHIMANO
Solstace 4000 FI 354g, Exage FD 320g, Nexave 4000FD 360g, Sienna 4000 FD 348g.
OKUMA
Ceymar 35FD 276g, RTX35FD 253g, Trio 30S 280g.
Poate chiar si DAM.

Sau poate stiti voi alte variante. Sau poate nici nu trebuie 4000 si ma orientez la 3000.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

salut!
sunt pe rapitori doua anunturi cu mulineta shimano rarenium de 4000 folosita la feeder. cred ca ar merge f bine rarenium de 4000 avnd in vedere raportul intre greutate si angrenaje. spor!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu sunt de parere ca marimea 4000 nu este mare! Daca vrei mulineta sub 100 euro atunci zic sa te orientezi catre altceva, nu shimano. As merge cred pe o mulineta Dam sau chiar Okuma.

Okuma rtx si ceymat n-au tamburi de rezerva.
Daiwa doar ninja e in buget(2500-le).
Am invartit una, mergea fin si are raportul 4.7/1. Dupa mine este exact vechiul exceler x cu rotorul 'air rotor'. Are si tambur de rezerva ceea ce la 300ron e bine.
La sh mare grija...la mulinete e la noroc.
Spro passion 2000 e ok iar, si ai tambur de rezerva la el.
Poti sa iei si okuma zeon 30, sunt bune!

Okuma Ceymar deși nu are tambur de rezerva e spectacol la 170 lei cât am dat pe ea !
Cu tambur de rezerva ar fi Ryobi ecusima dar e cam grea ...

La 30 de partide nu te sfătuiesc sa investești enorm , cu 100 € poți lua o mulineta și un fir decent !

In banii aia( aproape...) si la greutatile acceptate de tine as lua un Zauber de 3000 ,de pe forum, la 370 lei cu tambur de rezerva cu tot! Hai sa fie 400 lei cu tot cu transport. Ca o parere strict personala, nici una din mulinetele expuse de tine nu se poate compara cu Zauberul! O sa te saturi de prins stiuci cu el!

adiwolf

Moderator
Membru personal
pentru pescuit lastiuca, nu ai nevoie de aruncari foarte lungi, deci o capacitate a tamburului normala la o marime de 3000 este arhisuficienta
la cat timp pescuiesti, iti recomand cu caldura un Zauber 3000 (ai putea sa o lasi mostenire roflmaooo )

p.s. detin mulineta asta si vorbesc in cunostinta de cauza, iar daca doresti si un pret mai jos, poti sa te uiti cu incredere la Ecusima 3000 Vi (prima mea mulineta de spinning care inca mai merge !! )

Am avut ecusima 1000, spro blue arc 2000(identica cu zauber) iar momentan detin un zauber 3000 pe o lanseta de 2,10m cu care se echilibreaza perfect...toate sunt mulinete foarte reusite la banii ceruti
Intr.adevar marimea 3000 are 310gr,dar pe tamburul asta iti intra o rola de powerpro de 10lb si 150yds fara sa tai din el, de exemplu. In acelasi timp dimensiunea angrenajelor este mai mare,deci mai rezistente in timp si nu in ultimul rand are o forta de franare mai mare(5kg fata de 2,5 kg cat are marimea 200)
Spor!

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii. Impresionanta mobilizare !
O sa iau in considerare Ryobi Zauber 3000.
Lanseta....Va urma si aia. Am un Shimano Alivio (vechiutz dar putin folosit) care insa e foarte moale si are vreo 2.70. Unii zic ca ar fi buna la stiuca, dar mie mi se pare prea moale si prea lunga.
Mulineta SH, nu m-as prea baga. Nu sunt prea priceput in domeniul asta si prefer sa iau chestii d-astea mecanice noi, care sa-mi garanteze din start vreo 2-3 ani de utilizare fara inlocuire de piese. Daca insa persoana e "cunoscuta", ma mai gandesc. Zamfi, cand spui "de pe forum cu 370" te referi la tine ?
Probabil ca o sa iau mai incolo si o Okuma Ceymar de taraiala pe la Dunare, de care sa nu-mi para rau daca face infarct. In USA Okuma e cotata foarte bine, ramanand totusi in categoria comerciala.
O sa ma duc intr-un magazin sa tin in mana un Zauber de 3000 si unul de 2000, sa vad cam cum se smte la mana.
In ceea ce priveste angrenajele, axele si rulmentii, m-am cam convins. Zauber si Ecusima sunt facute serios. Pe de alta parte de-abia de acum incolo am de studiat.
Aflu acum ceva foarte important - ca alea mai mari au forta de franare mai mare. Poate ca zambiti, dar nu mi-a spus nimeni pana acum ce inseamna 2000, 3000 sau 4000 si nici nu am stiut cum si pe cine sa intreb.
Inteleg ca Zauberul vine si cu tambur de rezerva ? Nu de alta, dar daca ti se incurca/rupe ceva in ora aia cand s-au hotarat sa manance, e caz de tesla in ..... Si nici sa plec cu standul de lansete dupa mine nu-mi vine (am mai incercat).
Va anunt imediat ce achizitionez.

Cumpara-ti o TICA Stunna GN face toti banii si e doar aprox 50 euro noua. Eu folosesc de aproape 3 ani o Tica Stunna GN 3000. Ti-ar fi suficienta aia de 2000 care are 280g si e cam de marimea uneia Shimano de 3000. Are raport de recuperare 4.6:1 si aseaza firul foarte bine, plus ca e aproape full metal si are rulmenti acolo unde trebuie. Poti vedea aici toate caracteristicile http://www.ticafishing.com/fishing-reels/STUNNA.html. La Total Fishing sunt pe raft si le poti lua in mana. Tica Stunna e mult peste Zauberul pe care il mai gasesti acum si nici Ecusima (adica un Zauber cu plastic) nu mai e ce a fost - parerea mea.

Ultima editare:
Eu unul am Spro RedArc 10300 (din ce stiu e zauber vopsita altfel) si sunt multumit de ea ... Nu o am de foarta multa vreme dar e mult peste ce am avut inainte (okuma trio 30s) ... E undeva aproape de 500 ron, depaseste bugetul dar eu spun ca merita ... ai si tambur de rezerva similar cu cel "principal" ... Eu pescuiesc cam tot asa ca tine, pana in 20 de iesiri pe an ... Neajlov in mare proportie, cateva iesiri in Delta (daca-s norocos) si alte cateva iesiri prin alte parti ... incinte nicodata ...

TRIO 30s nu recomand, am si eu una ... nu am pescuit-o foarte mult, estetic arata perfect dar are momente in care angrenajul merge greu, din ce m-am interesat pe forumuri asta-i meteahna ei (cel putin pt. modelele aduse in Ro) ... inca o pescuiesc dar nu pot spune ca mai am baza in ea ...

Am profitat de faptul ca am fost la doctor in timpul programului si m-am intors cu ocol pe la BigPeste.
Am tinut in mana un Zauber de 4000 si un Ecusima de 3000.
Vanzatorii m-au privit cu stima cand le-am cerut mulinetele, la 2 secunde de la intrarea in magazin ;)
Mi s-a parut mai grea Ecusima cu toate ca avea numarul la pantofi mai mic.
Asa ca tind spre Zaibar d-ala - "full metal jacket"
Normal ca am mai dat 60 de lei pe niste plastice, ochi de peste, inele.... Boala grea.
Si ma mai ____ pe mine pentru cativa banuti in plus la o mulineta cu care inteleg ca o sa ma ingroape.

Constantin, stiu ca tu esti fan Tica dar eu mai am pana sa ma conving.

Ultima editare de un moderator:
Am profitat de faptul ca am fost la doctor in timpul programului si m-am intors cu ocol pe la BigPeste.
Am tinut in mana un Zauber de 4000 si un Ecusima de 3000.
Vanzatorii m-au privit cu stima cand le-am cerut mulinetele, la 2 secunde de la intrarea in magazin ;)
Mi s-a parut mai grea Ecusima cu toate ca avea numarul la pantofi mai mic.
Asa ca tind spre Zaibar d-ala - "full metal jacket"
Normal ca am mai dat 60 de lei pe niste plastice, ochi de peste, inele.... Boala grea.
Si ma mai ____ pe mine pentru cativa banuti in plus la o mulineta cu care inteleg ca o sa ma ingroape.

Constantin, stiu ca tu esti fan Tica dar eu mai am pana sa ma conving.
Nu sunt fan Tica... eu am stiut ca spre deosebire de Spro, Tubertini (Zauberul de la BigFish) si altii care au copiat/rebranduit niste modele de succes, Tica a fost la inceput o firma care in fabricile ei producea pentru numele mari si de vreo 20 ani au creat propriul brand, Eu am cumparat si m-am convins - dupa aproape 3 ani merge perfect fara nici un joc. Daca vrei sa fii 100% sigur cumpara-ti Tica TAURUS. Si tu poti sa te convingi intr-un singur mod... thumbsuuuup

Nu poti sa compari Tica Taurus cu Zauber, doar la carcasa eventual.
Aia e o masinarie de scos somni. Cred ca pana la anu' imi iau si eu una de 3000.
Sa fie acolo... pana nu le scot din productie.
Pe de alta parte marimea 2000(2500) e prea mica.
Constantin de Tica Spin Focus sti ceva?
App ar merita o privire si mulineta asta Wurger...inainte sa iei Zauberul.

Nu cunosc Spin Focus, dar peste Stunna nu au cum sa mai fie decat Taurus si Talisman de la Tica. In afara de ceea ce am scris, despre Stunna ar mai fi de spus ca are tambur de rezerva tot de Al si buza tamburului in V (ca la Shimano) pana la marimea 3000 - alea de 4000 au buza dreapta.
Cand mi-am cumparat Tica am luat si eu in considerare si Zauber si Spro si orice mulineta noua pana in 150 euro - concluziile le-am scris.In plus un producator serios (nu un re/branduitor) iti da toate caracteristicile... aratati-mi si la Ryobi, Spro, Tubertini un link asemanator cu cel pe care l-am postat.
Si nici nu comparam Taurus cu Zauber, e ca si cum as compara un Chianti Galo Nero cu zaibarul :)

Ultima editare: