Espasia

Somn
O sa incep acum sa dau cateva informatii despre ce am fost rugat de colegul nostru carbocalm , dar si de alti colegi vis a vis de Antares DC model 2016
Deci mulineta am luat-o de pe site-ul Digitaka. Pretul ei de lista acolo, este de 468€ dupa cum se vede in poza atasata.

Screenshot.jpg

Am luat modelul HG, fiindca modelul cu raport normal il am (Antares 2012). De aceasta mulineta Antares 2012 am ramas extrem de incantat si exceptional de placut surprins. Intr-adevar este o mașinarie ce clasa. Nu am testat niciodata Daiwa - clasa High End, respectiv Steez - am auzit ca si acelea sunt fantastice - dar sincer Antares 2012 este o bijuterie. Un rolex cum spun bass-iștii de peste Atlantic.

Un lucru este poate ca un "inconvenient", este o morisca grea (225g), si mare ca si dimensiune, raportata laz alte moristi. Dar si un ceas de calitate nu este mic, si nici usor (cum dracu sa dai 7......10.000 € pe un ceas ușor?!?!?)

O repartizasem pe un bat de stucă, drag mie, un Sakura TRINIS NEO 7-28, medium-fast (vezi tabelul dinsectiunea "Arsenal").
De aici (cu ce lansete ma "laud") va dati seama cu totii ca nivelul meu in materie de scule de pescuit nu este foarte relevant, sa zicem, in sensul lipsei mele de experienta, si al necunoasterii in profunzime a aspectelor pescuitului. Dar sunt convins ca nu ma veti penaliza pentru erorile si greseliele mele. (De aceea nici nu prea particip la discutii, dezbateri, polemici, sau.....cafteli cănd este vorba despre bete-dar mai multe despre acest subiect poate in alt topic)

Asadar o consider o mulineta robusta, Antares 2012, capabila sa lanseze naluci de la 4 g, pana la 40......50g, fara probleme, are o frana adecvata (parca 5 sau 6 Kg - suficienta), si un sistem de franare mecanic (centrifugal) superb. Iar executia mecanica, jocuri, feel-ing, orice vreti tradeaza o mașina de mare clasa.
O consider cam mare/grea pentru un pescuit la Salau/biban pe lacuri sau chiar rauri, unde nu ai voblere portante ce opun mare rezistenta, sau nu se pescuieste des cu acest tip. Eu asa ma gandesc. Unii prind salau mult si la crank-uri, sau cu alte "bazaconii"

Asadar dupa ce am luat intraga familie Metanium (MGL si DC), alocate pe doua bete de șalau zise (da Cosmin Elias , de șalau, ce daca nu am prins cu ele salau,HiHiHi, :):):)), si avand acest Antares 2012, am zis ia sa vedem ce stie si cel mai tare din parcare membru DC-ul. Mai ales ca realocasem Anatres 2012 pe un Daiwa Powemwsh cu care dau la glidere/slidere/swim-bait/spinnerbait.

Am facut comanda la Digitaka si in 8 zile am ridicat-o de la posta din Brasov.
Pretul total a fost de 2,256.47 RON platiti la Digitaka la care este inclus si comisionul PayPal de aprox 3,4.....4%. La astra am mai platit in vama suma de 502 lei (taxa va,mala si TVA), deci in total, 2.758,47 ron adica aprox 595 €. Cred ca este un pret corect (mai mic decat preturile din magazine online UE). Atentie NU ARE GARANTIE. cum niu are nici un produs digitaka.

A venit morisca. pe data de 6 decembrie. de Moș. 'Mniezeu primească.

Primele impresii:
Grea ca si cealalta. 220g.
Tambur mai generos ca si modelul 2012 (mai lat o idee) dar nu cu mult. Intra ceva "cablu", pe ea.
Frana, aspect,etc, etc, etc identice. Nu asa "stralucitoare" ca si modelul 2012, dar pe acolo (Shining star-urile lui Shimano)
Am incarcat-o cu fir, "pana in buză", am montat-o pe batul alocat si am luat cateva "naluci": - niste minnow-uri defecta, fara ancore cu care fac eu exercitii.

Am mers la limite (sa vad daca pot face peruci cu ea- da pot, cand fortezi peste limitele reglajelor)- dar ce am constatat. Asta doar dupa 20.....30 minute de joaca. Deci un prim review, din avion.

1. Dau dreptate multor site-uri americane - caci limba lor o pricep- NU ESTE O MULINETA PENTRU INCEPATORI. Clar. are 32 de reglaje superb gandite, dar trebuie sa stii ce sa ii ceri. ASTA ESTE PAREREA MEA.
2. Sunt convins ca in drill sau in recuperare prin apa a nalucilor (nu doar de pe gazonul de pe pista de teste), voi simți finetea mecanismelor (ca si la modelul 2012). Buttery, vorba colegilor de dincolo.
3. Am lansat ca si cealalta fara efort 4,5g si 10 g. Apoi m-am linistit.
4. Inca nu am desfacut-o sa ii aplic vaselina de "botez" crestinesc. Pagăna (cum am constatat si eu dar si voi la Shimano) , nu vine unsa.
5. Mai multe va povestesc dupa ce o mai gâdil prin curte.

Probabil, fc de timp si altele, in perioada Craciu.....An/Nou o sa up-grade-ez comentariile mele vechi despre mulinetele de caste ce le-am avut (si ce la am). Altele decat atunci cand am postat primele mele impresii.
Daca este sa ma interbati pe mine, ce as alege ca si incepator, din familia Shimano DC ordinea ar fi asa:

1.Metanium DC
2.Scorpion DC
3.Curado DC
4.Anatres Dc si Exance DC si Calcutta Conquest dc

Daca conteaza totusi banii as schimba locul 1 cu 2.
(Metanium DC= 351.14 € in JP, si Scorpion DC=228.04 €. Daca la metanium mai pui taxa Pay Pal, TVA si Taxa vamala, iesi pe la 445€ x 4,65 = 2.070RON. Adica acelai pret (sau pe acolo) cu ce ofera inportatorul. NorMark. Si la care ai garantie. https://normark.ro/mulinete-de-casting/6652-metanium-dc-101-hg-lh.html
De exemplu Metanium-ul MGL eu l-am luat din Germania, unde imi iesea mai ieftin decat de la Digitaka.
Metanium si Scorpion au acelasi sitem de franare/lansare mult mai adecvat ptr incepatori (mai ales ca au si partea de auto, care ajuta cel putin la inceput foarte mult). Eu asa zic
Metanium este totusi mult mai rafinata (rulmenti, magneziu, angrenaje, etc, etc, etc) dar si ca bani este mai scumpa cu cel putin 130 €

Despre Curado DC am citit ca nu prea este nimic de capul ei. NU AM PESCUIT-O. Tit ce spun am cititi sau vizualizat.
Are un sistem de franare simplu, da, este ok, simplu. Dar sa mergi cu naluci de la 10g in sus. Pe cand la salau, pe bete light sau medium, ai nevoie totusi si de putin rafinament. Nu? Eu asa zic. Sau o lingura de 7...10 g, cu portanta mare, .....
Da, la Stiuca, zbang ii dai cu slider-ul de 28g dupa ceafa, ea, zbang raspunde => Curado DC+Slider/Glider 28g+stiuca=love :)
Curado este un "cal de povara recunoscut". Am avut Curado modelul I, foarte foarte ok.
DAR modelul DC....Nu am pescuit-o, ci spun doar impresii citite sau vizualizate.

Sper ca am fost suficient de clar,
Dar multe, foarte multe informatii gasiti pe net si pe you-tube. Eu de acolo ma inspir si instruiesc.

Cu stima,
Domnilor, o seara ...... de exceptie va doresc.jos palaria

N-are cum. Am reușit eu sa prind pești la spinning, vorba aia. Ce-i drept pe baitcasting nici măcar nu am lansat, dar îmi va ieși. De mentenanță îmi e un pic teamă.

alex.b

Stiuca
@ Espasia asa cum ma asteptam sa vii cu impresii despre Antares.
@ Claudiu parca tu aveai Scorpion Dc, cum ti se pare mulineta? Ai pescuit o?

Claudiu

Administrator
Membru personal
@ Claudiu parca tu aveai Scorpion Dc, cum ti se pare mulineta? Ai pescuit o?
Sigur ca da, am prins ceva salai si ceva marlite. Merge super in opinia mea dar nu am grad de comparatie ca nu am mai folosit alta. Insa... nu prea ma prinde stilul :) In plus, eu sunt ala de lasa mulinetele 13 ani neunse... Poate mai dau o sansa stilului, poate o scot direct la vanzare. Ramane de vazut

IulianZNDR

Oblete
Buna ziua și bine V-am găsit,sunt nou pe acest grup și de ceva timp in tainele baitcastingului,sincer ma prins acest stil.Am in vedere achiziționarea unei mulinete Shimano aldebaran mgl 30 pe care vreau sa îl împerechez cu un zodias 4-12 gr ,întrebarea mea pentru cei mai experimentați ,pot pescui cu acest echipament cu năluci de la 4-7-8 gr,Adik un pescuit la biban in general și de ce nu și șalău.

Buna ziua și bine V-am găsit,sunt nou pe acest grup și de ceva timp in tainele baitcastingului,sincer ma prins acest stil.Am in vedere achiziționarea unei mulinete Shimano aldebaran mgl 30 pe care vreau sa îl împerechez cu un zodias 4-12 gr ,întrebarea mea pentru cei mai experimentați ,pot pescui cu acest echipament cu năluci de la 4-7-8 gr,Adik un pescuit la biban in general și de ce nu și șalău.
Salut si bine ai venit.
Eu am avut lanseta despre care intrebi tu, respectiv Shimano Zodias 168L pe care am pescuit-o impreuna cu un Shimano Aldebaran 2012

Referitor la intrebari tale, iti pot spune ca din punct de vedere al puterii lansetei, aceasta nu se incarca in niciun caz cu 4 gr. (limita inferioara data de producator) neavand nicio legatura cu aplicatiile BFS, ci mai degraba o vad ca pe-o lanseta din clasa ML spre M.
Pentru a descrie actiunea lansetei as folosi o veche vorba romaneasca: ”... nici cal, nici magar...” adica o lanseta care nu exceleaza prin senzitivitate la pescuitul cu plastice moi, dar nu se potriveste nici la aplicatii cu microvoblere.
Mulineta Aldebaran MGL 30, nu o cunosc deci nu-mi pot da cu parerea despre ea, cu singura remarca insa ca acest model este cu maner pe dreapta. Modelul cu maner pe stanga ar trebui sa fie MGL 31.
Aceasta este parerea mea, s-ar putea sa ma insel, dar cu siguranta eu nu mi-as mai cumpara aceasta lanseta, deoarece nu mi-a placut defel.

Espasia

Somn
Shimano aldebaran mgl 30 pe care vreau sa îl împerechez cu un zodias 4-12 gr
Merg perfect. Este un combo light. Adica combo excelent biban/salau ptr lac. Dar asta este parerea mea.

Eu am avut un Aldebaran 51 (ceva mai mare un pic ca si 30/31), si mergea perfect cu naluci de la 4g, pe un bat 3,5-10,5 Major Craft CORZZA. Acum pe lanseta am un Abu Garcia MGXTream. in configuratia Light.

Parerea mea este ca cele doua se impaca foarte ok. Zodias 4-12 g cu Aldebaran 30/31.

Aldebaran 30/31 (are tamburul MGL deci mai usor si capacitate mai mica decat modelul 50/51) este ceva intre Aldebaran 50/51 si Aldebaran BFS.

Si ca sa nu ramana topicul intr-o nota negativa, pesimista, eu in loc de zodias mi-as cumpara una din urmatoarele lansete:
- Major Craft Corzza 692 ML/BF care este ca si zodias-ul din doua bucati sau
- Major Craft MS-X 68 ML/BF care este dintr-o bucata

IulianZNDR

Oblete
Merg perfect. Este un combo light. Adica combo excelent biban/salau ptr lac. Dar asta este parerea mea.

Eu am avut un Aldebaran 51 (ceva mai mare un pic ca si 30/31), si mergea perfect cu naluci de la 4g, pe un bat 3,5-10,5 Major Craft CORZZA. Acum pe lanseta am un Abu Garcia MGXTream. in configuratia Light.

Parerea mea este ca cele doua se impaca foarte ok. Zodias 4-12 g cu Aldebaran 30/31.

Aldebaran 30/31 (are tamburul MGL deci mai usor si capacitate mai mica decat modelul 50/51) este ceva intre Aldebaran 50/51 si Aldebaran BFS.

Mulțumesc Espasia ptr răspuns,Mam uitat și eu după aldebaran 51 doar ca eu sunt pe invers cu manivela RH

Si ca sa nu ramana topicul intr-o nota negativa, pesimista, eu in loc de zodias mi-as cumpara una din urmatoarele lansete:
- Major Craft Corzza 692 ML/BF care este ca si zodias-ul din doua bucati sau
- Major Craft MS-X 68 ML/BF care este dintr-o bucata
Mersi Radu Andrei ptr staf,și zodiasul este BF,l-am luat la schimb cu un tailwalk fullrange cc,pe viitor o sa facem alte achiziții

MihaiP

Biban
Daca este sa ma interbati pe mine, ce as alege ca si incepator, din familia Shimano DC ordinea ar fi asa:

1.Metanium DC
2.Scorpion DC
3.Curado DC
4.Anatres Dc si Exance DC si Calcutta Conquest dc

Daca conteaza totusi banii as schimba locul 1 cu 2.
(Metanium DC= 351.14 € in JP, si Scorpion DC=228.04 €. Daca la metanium mai pui taxa Pay Pal, TVA si Taxa vamala, iesi pe la 445€ x 4,65 = 2.070RON. Adica acelai pret (sau pe acolo) cu ce ofera inportatorul. NorMark. Si la care ai garantie. https://normark.ro/mulinete-de-casting/6652-metanium-dc-101-hg-lh.html
De exemplu Metanium-ul MGL eu l-am luat din Germania, unde imi iesea mai ieftin decat de la Digitaka.
Felicitari Espasia. O achiztie superba, ma batea si pe mine gandul sa iau noul Antares. Eu pescuiesc extrem de rar combourile de casting, cu toate astea imi plac nespus. Spuneam pe forum cu multa vreme in urma ca n-am vazut mulineta de casting mai buna decat Antares 2012 si vad ca si tu rezonezi cu aceasta idee. Am avut si Daiwa, insa nu sunt nici pe departe la fel de prietenoase ca Shimano si nici performantele nu se compara.​
In ceea ce priveste sistemul DC, cele mai multe pareri de peste ocean spun ca Antares/Calais cu sistemul 4x8 sunt cele mai reusite mulinete cu DC.​
iDC de pe Calcuta Conquest marimea 50 este considerat cel mai putin performant. Insa de atunci si pana acum cine stie ce imbunatatiri au mai adus prin Exence DC sau Antares DC. Mie personal imi place zgomotul din momentul lanseului, de peruci oricum nu te scapa DC in momentul in care fortezi si nu armonizezi comboul lanseta-mulineta.​

Espasia

Somn
Spuneam pe forum cu multa vreme in urma ca n-am vazut mulineta de casting mai buna decat Antares 2012 si vad ca si tu rezonezi cu aceasta idee
Stiu, m-ai enervat atunci, (scuze, nu lansasem cu ea mulineta, si ziceam ca ....... doar no fi ase......mai sunt si alte moristi foarte bune. Sunt, dar parca nu asa rafinate......
Dar, sa dam Cezarului, ce-i al Cezarului, si lui MihaiP, ce-i a lui MihaiP. jos palaria Asa este . Dar eu nu am avut Daiwa, decât Tatula 100 HSL. Parca. Primul model. Am inteles ca Steez este comparabila cu Antares. Nu stiu. Doar ce zic unii si altii.

Si

cat despre sistemul de franare, asa cum spuneam, Metanium si Scorpion eu zic au un sistem mai prietenos ca cel de pe Antares/Exance DC. Nu spun performant.

Vedem in 2019, dupa mai multe iesiri.

Cu stima,

Sami

Biban
Am avut si Daiwa, insa nu sunt nici pe departe la fel de prietenoase ca Shimano si nici performantele nu se compara.​
In ceea ce priveste sistemul DC, cele mai multe pareri de peste ocean spun ca Antares/Calais cu sistemul 4x8 sunt cele mai reusite mulinete cu DC.​
Am pescuit mult timp cu Shimano Calais Dc,acum am schimbat-o cu Daiwa Zillion tws Hd 2018,nu as mai pune mana pe Calais pentru aplicatii cu gramaje 10-50 gr. Nu vorbesc de astea generatie 2016,ci de prima generatie. Aceasta mulineta Zillion este superba,foarte puternica,manivela de 100 mm,arunca foarte usor gramaje peste 10 grame,se joaca cu gramaje de 50+guma(mai mult nu am avut nevoie,dar duce lejer). Cu Calais mai faceam peruci,nu des,dar se mai intampla,cu Zillion foarte foarte rar cand agat si nu am rabdare sa scot firul si trag de lanseta.Mi se pare mult mai prietenoasa Zillionul. Aceste pareri vin din partea unui pescar care pescuieste exclusiv la jig cu baitcast,mai am inca o mulineta Shimano si probabil o sa mai iau inca una,desi am si vreo 3 Daiwa. Nu sunt pro nicuna din firme,judec doar modelul de la fiecare. Dar nu poti afirma la nivel general ca sunt mai prietenoase (cu atat mai mult mai avansate )la acest moment Shimano,nicio sansa,cel putin din punctul meu de vedere.​

De la laptop, mie mi se pare cel mai prietenos sistemul dc de la shimano. Și pentru un începător care cauta o mulineta tot pentru 10-50 gr, ma uitam la metanium sau antares.

Sus