... In ceea ce priveste sistemul DC, cele mai multe pareri de peste ocean spun ca Antares/Calais cu sistemul 4x8 sunt cele mai reusite mulinete cu DC.​
iDC de pe Calcuta Conquest marimea 50 este considerat cel mai putin performant.​
Referitor la sistemul DC sunt intru totul de acord, în sensul ca sistemul i-DC4 (1x4 setari posibile) de pe modelul 2009 de Shimano Calcutta Conquest nu este unul foarte reusit si pe cale de consecinta a primit o nota destul de mica si in review-ul facut de cei de la tackletour:
http://www.tackletour.com/reviewconquest51.html
Dar acelasi model, respectiv Shimano Calcutta Conquest 2009, are la marimile 100/101 si 200/201 ( https://japantackle.com/shimano-conquestdc09.html ) alt sistem DC, si anume DC + (3x8 setari posibile) care dupa parerea mea, este unul dintre cele mai reusite DC-uri, probabil dupa cel de pe Calais/Anatares (cel cu 4 x 8 setari). Tin sa precizez insa, ca modelele noi de DC (Metanium, Exsence, Curado ... ) nu le-am pescuit, asadar nu le pot folosi ca termeni de comparatie.

... Am avut si Daiwa, insa nu sunt nici pe departe la fel de prietenoase ca Shimano si nici performantele nu se compara.​
Cu privire la performantele mulinetelor Daiwa si la cat sunt de prietenoase, sunt de alta parere, fara a intentiona sa intru in vreo polemica si sa asistam la un nou episod din ”El Classico” Daiwa vs. Shimano. Daiwa are mulinete ca si Tatula sau Zillion (doua exemple aleatorii ) ca sa nu ma refer neaparat la varfurile lor de gama (gen Morethan sau Steez) sau la ”clasici in viata” ca si TDZ sau Daiwa Alphas, care sunt cel putin la fel de performante ca si mulinetele de la Shimano. Mulinetele Daiwa cu tambur SV sunt printre cele mai prietenoase mulinete pe care le-am pescuit vreodata, ca sa nu mai zic ca, Daiwa are pe anumite mulinete combinatia TWS cu SV care este incredibila.
Si pentru ca tot am amintit de TD-Z, la modelul modificat de Yuki Ito de la Megabass, tamburul depaseste in aruncare 30000 rpm, adica la fel ca si Calcutta Conquest cu sistem DC.
https://japantackle.com/daiwa-tdito.html
Aceasta este parerea mea, fara sa fiu partizanul vreunuia dintre colosii niponi, ci din contra intotdeauna am zis ca exista anumiti producatori, in special peste ocean , care ofera un raport calitate/pret mult mai bun (Ex. Lew's Speed Spool Tournament Pro )

Espasia

Somn
Nu știu cum e Metanium DC, dar Metanium 13 nu l-aș folosi la greutăți mai mari de 25-30g.
Sunt identice. Si, da, sunt date sa lansezi naluci 7 pana pe la 35 g. Eu le am pe bete de 4-18, respectiv7-28.
Dar cu un bat bun si un exercitiu (putina experienta in lansari) coboara la un jig de 4 g lejer . Chiar si voblere mai “ascutite”. A se citi mai putin portante. :).

Ma gandesc la achizitia unuei mulinete SHIMANO CURADO K , credeti ca duce jiguri de 40 , 50 g ? sau o fortez gandescccc
Nu. Este marimea 200, iar ca si structura este considerat calul de bataie a celor de la Shimano. Cum sunt Tatulele, si Zillion de la Daiwa, sau Abu Revo SX, STX sau Premier.
Adica dai in ea, si ea face treaba. Am avut un Curado I, marimea 150. Mergea linistit cu voblere mari. Iar cu jig-uri nu se pune problema. Sunt mult mai putin portante fata de un vobler crank, cu o barbeta uriasa, sau un spinnerbait cu 2 palete gigant. Si astea din urma merg tractate fara ca curado sa se defecteze.
Acum mai am (de fapt ciordita de fiul meu, in arsenalul lui) un Abu revo Premier, ptr asemenea chestii. Pe un bat de 15-45g. Savage Gear. Perfect.

Dar astea sunt parerile mele.

MihaiP

Biban
Cu privire la performantele mulinetelor Daiwa si la cat sunt de prietenoase, sunt de alta parere, fara a intentiona sa intru in vreo polemica si sa asistam la un nou episod din ”El Classico” Daiwa vs. Shimano. Daiwa are mulinete ca si Tatula sau Zillion (doua exemple aleatorii ) ca sa nu ma refer neaparat la varfurile lor de gama (gen Morethan sau Steez) sau la ”clasici in viata” ca si TDZ sau Daiwa Alphas, care sunt cel putin la fel de performante ca si mulinetele de la Shimano. Mulinetele Daiwa cu tambur SV sunt printre cele mai prietenoase mulinete pe care le-am pescuit vreodata, ca sa nu mai zic ca, Daiwa are pe anumite mulinete combinatia TWS cu SV care este incredibila.
Si pentru ca tot am amintit de TD-Z, la modelul modificat de Yuki Ito de la Megabass, tamburul depaseste in aruncare 30000 rpm, adica la fel ca si Calcutta Conquest cu sistem DC.
https://japantackle.com/daiwa-tdito.html
Aceasta este parerea mea, fara sa fiu partizanul vreunuia dintre colosii niponi, ci din contra intotdeauna am zis ca exista anumiti producatori, in special peste ocean , care ofera un raport calitate/pret mult mai bun (Ex. Lew's Speed Spool Tournament Pro )
Printre altele mi-a trecut prin mana un SS Air, o mulineta de apoximativ 350 euro in Japonia, care mi se parea ridicola ca performante. Chiar am crezut in acea mulineta si nu vad cu ce ar putea veni Daiwa in plus pe segmentul BFS. Ulterior am luat o Calcutta Conquest BFS pentru a inlocui SS Air. Acum o sa spuneti ca fac comparatie intre round si low profile, dar trecand peste asta vreau sa va spun ca totul este in favoarea Calcutei, materiale, executie, finete, performante.
Eu pescuiesc din pasiune cu pasiune si vreau sa simt placere cand folosesc un echipament de pescuit. Cand va face si Daiwa o mulineta de casting cu un banal carait pe frana tamburului poate va oferi placere. Dar ce sa mai oferi atunci, sunt deja inventate de Shimano, ca multe altele, cum ar fi micromodule ( vezi Hyper Mesh Gearing de pe Ryoga, inventie 2018-Shimano foloseste din 2012) sau pinioane forjate la rece ( vezi Exists 18 - Shimano din 2010 ).
Am avut si mulineta cu TWS, nu mi se parea ca face nimic in plus, iar daca cititi pe forumuri o sa vedeti ca au fost probleme cu wind level TWS pt ca erau taiate de fire.
Daiwa tunate de Megabass sunt scumpe de te dor dintii si cu toate astea doar Shimano a aruncat peste 100 m.
Ce scriu nu e sub forma de polemica, e doar o parere. Din ce am auzit Tatula e reusita si foarte echilibrata in raportul pret/calitate. Dar pana sa apara Tatula trebuia sa platesti foarte mult la Daiwa ca sa obtii ce facea Curado sau Chronarch, mulinete de entry-mid level.
Z2020 as fi incercat de la Daiwa.

Printre altele mi-a trecut prin mana un SS Air, o mulineta de apoximativ 350 euro in Japonia, care mi se parea ridicola ca performante. Chiar am crezut in acea mulineta si nu vad cu ce ar putea veni Daiwa in plus pe segmentul BFS. Ulterior am luat o Calcutta Conquest BFS pentru a inlocui SS Air. Acum o sa spuneti ca fac comparatie intre round si low profile, dar trecand peste asta vreau sa va spun ca totul este in favoarea Calcutei, materiale, executie, finete, performante.
Eu pescuiesc din pasiune cu pasiune si vreau sa simt placere cand folosesc un echipament de pescuit. Cand va face si Daiwa o mulineta de casting cu un banal carait pe frana tamburului poate va oferi placere. Dar ce sa mai oferi atunci, sunt deja inventate de Shimano, ca multe altele, cum ar fi micromodule ( vezi Hyper Mesh Gearing de pe Ryoga, inventie 2018-Shimano foloseste din 2012) sau pinioane forjate la rece ( vezi Exists 18 - Shimano din 2010 ).
Am avut si mulineta cu TWS, nu mi se parea ca face nimic in plus, iar daca cititi pe forumuri o sa vedeti ca au fost probleme cu wind level TWS pt ca erau taiate de fire.
Daiwa tunate de Megabass sunt scumpe de te dor dintii si cu toate astea doar Shimano a aruncat peste 100 m.
Ce scriu nu e sub forma de polemica, e doar o parere. Din ce am auzit Tatula e reusita si foarte echilibrata in raportul pret/calitate. Dar pana sa apara Tatula trebuia sa platesti foarte mult la Daiwa ca sa obtii ce facea Curado sau Chronarch, mulinete de entry-mid level.
Z2020 as fi incercat de la Daiwa.
Am stat foarte mult pe ganduri daca sa mai raspund sau nu la cele scrise de tine in ultima postare deoarece ultimul lucru pe care il vreau este sa incepem o disputa interminabilă de genul ”care-i mai buna Daiwa sau Shimano, Mercedes sau BMW, Real Madrid sau Barcelona, Audemars Piguet sau Patek Philippe etc”.
Fiecare are parerea lui si asa este foarte bine, deoarece traim in capitalism si avem libertatea de a alege, dar eu apreciez ca aceasta pozitie nu trebuie sa fie una radicala, in care sa fim orbiti de subiectivism si sa nu mai vedem realitatea. Asadar daca vrei sa faci o comparatie obiectiva intre mulinetele BFS ale celor doi producatori, atunci compara modele din aceeasi perioada, adica nu compara ultimul model BFS de la Shimano, respectiv Calcutta Conquest care a aparut parca anul trecut (2017) cu SS Air-ul care este un model de acum 4 ani. Ca atare, din punctul meu de vedere, s-ar impune o comparatie intre Daiwa SS Air cu Shimano Aldebaran 50/51 sau Shimano Aldebaran BFS XG 2014 limited edition si Calcutta Conquest BFS cu Daiwa Air Stream care costa aproape ½ din pretul Calcuttei. Nu stiu care ar fi rezultatele deoarece nu am pescuit niciuna din mulinetele enumerate mai sus pentru a-mi putea face o parere proprie și nu din auzite sau citite de pe net. Eu mulinetele despre care am scris in postarea trecuta le-am pescuit pe toate si iti spun sincer ca uneori in urma unei analize initiale (superficiale) am avut anumite prejudecati dar dupa ce le-am pescuit, mi-am schimbat total părerea .
Incearca sa pescuiesti Tatula sau Zillion SV TW in comparatie cu un Curado I (caii de bataie ai celor doi producatori, cum frumos i-a numit un coleg de forum) mulinete care sunt din aceeasi generatie (2015/2016 parca) si s-ar putea sa ai o mare surpriza si sa nu mai afirmi cu atata tarie ca Daiwa nu se compara cu Shimano.
Oricum ma intorc la cele scrise la inceputul acestei postari cand ziceam ca fiecare are parerea lui si chiar mai mult romanii aveau o vorba ”de gustibus non est disputandum”; si tot romanii ziceau ”in vino veritas” asa ca ne intalnim la o sticla de vin saunnnoroc , depinde ce preferi si atata dezbatem problema drunkpana aflam adevarul (si anume ca Abu Garcia fac cele mai bune mulinete bfs )

Espasia

Somn
Am un pic de timp liber.......si ......va spun si eu parerea mea.

Da, aiureala razboiului Daiwa vs Shimano (oare de ce doar cei doi ?!?!), nu se cade sa il redeschidem.
Toti avem parereri mai mult sau mai putin subiective. Eu zic ca fiecare trebuie sa fie “cotat” ca avand o observatie/parere. Parerea nu trebuie luata ca si axioma. Ca un dat.
Da este o simpla observatie din punctul lui de vedere. Pai nu?

Si va descriu aici cateva evenimente din viata mea de pescar (o foarte scurta experienta, comparativ cu ale voastre). Sa intelegeti ce vreau sa spun.

Initial am inceput castingul, ca o ambitie a mea. Am primit cadou, un combo format dintr-o lanseta Pinnacle si o morisca Abu Garcia Black Max gen1. Maner pe dreapta. Si in plus cu un magnet lipsa din sistemul (clasic la Abu) de franare in lansare. Adica 4 din 5.
Am primit-o in Delta, si acolo am scapat de vreo 4 role de mono, dupa infinit de multe peruci.
Am ajuns acasa, am vazut multe clipuri (din pacate nu erau multi pescari care sa iti spuna pe viu, cam cum mere treaba cu moristile astea).
Am iesit in curte si incercam sa inteleg de ce nu prea merge. Si sa invat. Si sa inteleg unde gresesc.
Apoi am zis, morisca e proasta. Mde, 50 USD in USA.
Asa ca am luat 2 bucati Tatula 100 HLS (parca). Abia aparusera in USA si UE. (Da, dar doar modelele din USA doar au avut probleme cu TWS-ul, adica lineguide-ul ce se manca de la fir. Din cate stiu eu. Ale mele nu au avut probleme).
Cu astea am inceput sa ma joc ceva mai bine. Tot faceam peruci, si din cand in cand pocneam firul in lansare, la cate un overrun. Si pa si pusi naluca. Si zicem, bai ce fir prost fac astia de la SunLine super PE8. Cela portocaliu.
Apoi am trecut pe shimano chronarch seria E, 201. Tot tanculet, ca si Tatulele.

Si cu el aveam din cand in cand probleme. Apoi am tot ridicat stacheta, si am ajuns sa detin cam tot ce este pe high level de la Abu sau Shimano (Daiwa nu am mai cumparat, dar nu stiu de ce.)
Aveam imprsia ca celelalte sunt mai friendly.

Acum, in vara, am luat prima mea mulineta, Abu Black Max gen1, de distractie, sa ma joc prin curte. Vreau sa va spun ca am ramas surprins de ce frumos functioneaza. Lansa perfect naluca de 11 grame (un minnow fara barbeta de la Caperlan- prinzăciosu)

Ce vreau sa spun, este ca pe masura ce capatam experienta, stim sa ne folosim tot mai mult de lucruri care initial ne-au generat o stare de disconfort.
Da, sunt convins ca acum, daca iau o Daiwa Tatula, sau Zilion, sau mai stiu eu care, lew’s, sau Okuma, sigur ma descurc onorabil, si stiu sa scot maximul din ea. Si sigur imi va place.
De ce? Ptr ca stiu cumsa o manevrez, si unde sa umblu si cum sa o reglez. Dar asta ca urmare a exercitiului si.......indaratniciei mele, sau incăpățânarii mele.
Eu nu voi spune niciodata ca “a” este mai bun decat “b” -discutam despre scule de pescuiala din aceleasi game valorice-, ci voi spune ca “a” imi place mai mult, mi se potriveste mai bine.
Fiindca colegului meu, ii place mai mult “b” , nu inseamna ca este prost. Nu, el are alte gusturi, alte abilitati diferite de ale mele, altfel “receptioneaza” lucrarea device-ului.

De aceea consider ca nu trebuie sa ne incrancenam, si da sunt de super acordeon cu zicala “In vino veritas” :):):), desi eu nu beau alcool niciodata. :(

Cu stima.

PS. Imi place Audi, imi plac si Abu dar si Shimano, dar si Tailwalk, imi place Omega si Glashutte Original, imi plac ciresele si muraturile din alimentara (cele in oțet). :):):). Si imi place Djokovic si Halep. Si Sarapova (femeia celor 1000 de orgasme......:):):)/ meci )
La fotbal sunt zero taiat in patru. Sorry.
Ăsta sunt, altul mama nu mai are.

Si ca si o ultima observatie in spiritul celor scrise mai sus

pana aflam adevarul (si anume ca Abu Garcia fac cele mai bune mulinete bfs )
Am avut si fantasticul Shimano Aldebaran BFS dar si Abu Garcia LTX-BF8. Amandoua cam pe acelasi palier de pret.
Si mie mi se potriveste si imi place mai mult Abu, d-aia am ramas cu doua Abu. Sigur altii apreciaza Aldebaran BFS. Asta este.
Imi place sloganul de la Mobexpert : “Suntem cu toții diferiti. Din fericire”

Sami

Biban
Am apreciat mereu postarile de genul,,am folosit produsul x si concluzia mea este...'' in loc de ,,am auzit/am citit ca produsul x are y probleme''. Nu cred ca ajuta pe nimeni daca facem rezumate de pe net,doar daca facem rezumate a produselor utilizate de noi,desigur ne putem inspira de pe net,ca de asta exista. Apoi fiecare are cate o slabiciune pentru un anumit model. Din punctul meu de vedere care am folosit destul de multe modele de mulinete de cast de la ambele firme concluzia este ca exista cate un ciclu de cativa ani in care fiecare firma ,,domina'' pe un anumit segment,ca vorbim de bfs,sau midlle sau chiar high. Va dau si un exemplu: acum imi place mult Zillion hd,care mi se potriveste,inainte aveam Calais dc si la un moment dat am luat si una Z 2020 cu 3 d...nu mi-a placut DELOC,nu am avut niciun feeling sa o pastrez,Calais era 3 clase peste,din punctul meu de vedere. Repet: trebuie discutat pe modele,nu pe marci,toate au si plusuri si minusuri.

Cristi78

Oblete
Salutare.
Ma bate gandul sa imi maresc arsenalul de mulinete de cast cu inca o bucata.
Practic sunt aproape hotarat sa imi iau Metanium 16 MGL HG.
Mentionez ca detin Metanium 13 de 6,2 si sunt foarte multumit de ea, practic as mai fi luat una similara doar ca magazinul de unde imi comand mulinetele nu o mai are si nici nu o mai aduce.
Voi folosi morisca doar la gume (ocazional poate la alte naluci).
Rog un sfat de la cei care au folosit ambele generatii de Metanium - sa iau MGL-ul sau sa caut modelul de 2013?
Multumesc.

Cristisor

Oblete
Salutare,

Revin dupa o partida in care desi am avut ceva capturi s-a concretizat si cu ceva gherle care in lei s-ar traduce undeva pe la 100 lei, respectiv 2 cicade si un vobler rapala pierdut, starea mea fiind de fericire si tristete in acelasi timp :D.

In ce consta problema...
Combo-ul folosit de mine este urmatorul: mulineta shimano chronarch ci4 (echipata cu BOCA bearings) + rod shimano zodias cw. 7-21 g versiunea dintr-o bucata, mulineta fiind echipata cu un fir 0.14 mm/8 kg (echivalentul deci a ~17 lb).
Fiind primul combo al meu de baitcast, fiind deci invatacel, backlash-urile si overrun-urile sunt la ordinea zilei, din cauza carora, firul amintit mai sus fiind subtire, pusca imediat impreuna cu naluca in apa, nu de fiecare data pusca, dar suficient sa puste de cateva ori incat sa spui ce mi-o fi trebuit mie baitcast.

Solutiile gandite de mine ar fi urmatoarele:
1. Sa vand combo - lucru pe care nu l-as dori sa-l fac inca, sa nu ma grabesc, stilul ma prinde, important este sa devina si eficient si nu doar costisitor.
2. Sa pun un fir mai gros, care sa nu cedeze precum cel pe care il am acum, deci firul sa nu mai puste.

Problema este ca firul recomandat de producatorul blankului este unul cuprins intre 10-20 lbs.

Solutia gandita de mine ar fi sa pun pe mulineta un fir de 0.20 mm (echivalentul in lbs nu l-am calculat, difera in functie de fir/producator), mai mare deci decat maximul recomandat de producator.
Astfel, intrebarea mea se rezuma la ce riscuri ma supun la utilizarea unui fir mai gros decat cel recomandat? (ma refer la lanseta)

Voi ce alte solutii vedeti la problema mea?

Solutia nu poate fi data de un fir monofilament, pentru o elasiticitate crescuta, pentru ca acest combo il folosesc atat la stiuca (unde as fi putut folosi un mono),cat si la salau (unde am nevoie de finetea data de firul textil).

Numai bine!

Costi

Salau
Pune linistit fir mai gros. Si nu strangi frana la maxim. Iar cand agati naluca rupi tragand cu mana de fir si nu in lanseta.

Daca e firul care il stiu eu...e clara problema.
Pune un textil "clasic" sau un soft fluoro.
Personal folosesc fins 40g 0'10mm, iar pe celalalt tambur un momoi soft flouro de 0'22.
Ai nevoie de un fir care nu se ingoapa in tensiune, in principiu.
In plus daca ai calculat nalucile pierdute, calculeaza ca un fir bun te scapa de pierderile accidentale...

Cristisor

Oblete
Nu contest cele spuse de tine, totusi intrebarea mea a ramas fara raspuns.

Ce pateste lanseta in cazul in care prin inelele ei trece un fir mult mai gros decat cel recomandat de producator?

Sus