• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Pescuiesc la stiuca cu un textil de 40 lb pe o lanseta data parca cu fir pana in 16 lb. Nu are nimic. Atata timp cat nu fortezi tu lanseta nu pateste nimic. Si in general frana la mulineta are rating sub cele 20 lb. In pescuit normal nu patesti nimic. Atata doar cum am zis... nu stange frana la maxim daca are un rating peste 20 lb si in caz ca agati naluca nu rupe niciodata tragand din lanseta. Pui frumos lanseta deoparte, si tragi cu mana de fir pana rupi.

Pescuiesc la stiuca cu un textil de 40 lb pe o lanseta data parca cu fir pana in 16 lb. Nu are nimic. Atata timp cat nu fortezi tu lanseta nu pateste nimic. Si in general frana la mulineta are rating sub cele 20 lb. In pescuit normal nu patesti nimic. Atata doar cum am zis... nu stange frana la maxim daca are un rating peste 20 lb si in caz ca agati naluca nu rupe niciodata tragand din lanseta. Pui frumos lanseta deoparte, si tragi cu mana de fir pana rupi.
Dupa logica mea m-am gandit ca atunci cand treci un fir gros prin inele mici uzura acestora va fi una ridicata, inelele devenind ulterior o consumabila.

In cazul acesta, pentru a reduce din uzura inelelor eu cred ca e bine de cautat un fir care la dimensiuni reduse, de ex. 0.18 mm ofera aceeasi rezistenta in kg/lbs cu unul de 0.20 mm de la alt producator.

Voi vedeti altfel lucrurile?

Cristisor, nu schimba firul. Va veni vremea când vei avea partide la rând fără peruci. Totul tine de exercițiu, îți intră mișcările în reflex, muscle memory. Firul alege-l in funcție de năluci și de apa pe care pescuiești. Trebuie doar puțină răbdare.

Cristisor, nu schimba firul. Va veni vremea când vei avea partide la rând fără peruci. Totul tine de exercițiu, îți intră mișcările în reflex, muscle memory. Firul alege-l in funcție de năluci și de apa pe care pescuiești. Trebuie doar puțină răbdare.
Multumesc de sfat, însa ceva rabdare s-ar putea traduce prin zeci de naluci pierdute în tot acest exercitiu, iar schimbarea firului, cel putin pana cand nu voi mai face peruci, s-ar traduce prin ceva grija pentru buzunarul proprietarului (adica al meu, hehe) :D.

In fond, perucile si overrun-urile nu sunt asa de dese pe cat te-ai gandi, ele apar cel mai des la schimbarea nalucii (gramaj diferit), însă pot fi suficiente 2-3 peruci/overrun-unri care sa rezulte in puscarea firului si evident in pierderea nalucilor. Si-atunci daca nimeresc intr-o zi buna cu vreo 2-3 vobelere rapala, usor usor devin actionar la Rapala. :D

E adevarat ca practica te invata...la cast, pe mine m-a invatat in putinul timp ca firul te ajuta sa nu te lasi de stil.
Wtf-ul nu e un fir potrivit pt cast dupa parerea mea...e prea fragil.

In ultima parttida din we, am luat cu mine doar castul ca sa incerc noua lanseta. Firul era Daiwa J Braid x8 de 0.20. Habar nu am cat scrie pe lanseta. Aia e o masura de siguranta pe care ti.o pune in vedere producatorul lansetei si vrea sa spuna cam asa: Pescarule :) , nu trage de lanseta cu un fir mai gros (rezistent) pentru ca va ceda blancul (nu inelele) inaintea firului. Inelele sunt din materiale ceramice si nu au cum sa fie distruse de fir decat daca firul prinde nisip si se freaca de sute de ori pe inele. Atunci nu le sparge ci le matuieste si abraziv pe abraziv iti va rupe firele in viitor.
Sa revin la ce spuneam. N.am mai pescuit de luni bune cu castul si am uitat ce reglaje faceam. Pe mulineta Kastking frana cu pini era activata si frana magnetica era aproape de 9. Eram obsedat ca nu e bun knobul de tensionare pe care il inlocuisem. Asa ca aruncam ca o cizma jegoasa. Genu 10 m. Cum am scos 2 pini la frana interioara si am dat frana magnetica pe 6, cum am inceput sa arunc bine. Colegul Bogdan cu o mulineta Exage arunca dupa reglaje (inclusiv de mana) de ma plictiseam pana cadea naluca. Am dat amandoi inclusiv cu Slidere wolftail, dita.mai cataroaiele de peste 45 g, cu toate ca lanseta mea cel putin e data pana in 30.
Deci regleaza tot timpul ! Sper sa.ti foloseasca ce am scris.