Raza

Oblete
Salutare,

Doresc sa ma apuc si eu de casting astfel mi-am achizitionat o mulineta Shimano Scorpion new DC 151 si acum as dori cateva sfaturi pentru bat si fir. Ca buget as prefera undeva pana in 1200 lei.

Mentionez ca in general pescuiesc in jurul bucurestiului la Stiuca (la salau raman momentan pe comboul de spin) si cam 1 data sau de 2 ori pe an, am mers si in Delta.

Folosesc in mare gume cu jig, spinner bait uri, chatterbait, voblere, (nu cred ca detin vobler mai greu de 40g momentan).

Ce lanseta ma sfatuiti sa achizitionez + fir , multumesc.

Meserie

Biban
salutare,
lanseta de pe mal max.2,28 m,acțiune M,MH pt știuca7-28 gr
fir textil G-Core 0,16-0,18 mm
lansetele pt casting se iau pe gramaje,nu sunt universale!
Pt începător este important sa înveți sa lansezi,la început trebuie sa lansezi de sub mâna sau din lateral-sunt destule linkuri pe youtube
Eu practic de ceva timp castingul ,am câteva combouri,dar cred ca n faza de început e bine sa înveți cu o mulineta convenționala cu frâna magnetica( mai simplu de reglat decât cele cu Ciocanele).
Nu toti se obișnuiesc cu dc urole,cu toate ca dc urile,sunt bune și in condiții de vânt.
Nu am folosit dc ,poate voi achiziționa pe viitor.
Tot ce ți am spus este doar părerea mea și ai considerația mea pt. ca abordezi Noul!
Fir întins!

Fabian

Biban
Raza , sa iti iei ceva mai permisiv pe varf, cu talon gros si mai lunga in maner. Restul e can-can.
P.S.: Evita lansetele cu inele micro.. cat despre fir... nu vreau sa fac reclama.. ia-ti un fir impletit in 8 si cat mai rotund.

Abbathar

Oblete
Salutare, ma mananca sa incerc un combo de cast. Precizez ca nu am mai folosit pana acum, dar m-am documentat si in teorie am o idee despre cum sa setez franele etc.
Am buget de 800 lei asa ca am ramas la cateva modele, dar nu ma pot decide pe care sa o iau. Poate un coleg care le-a folosit sau are mai multa experienta ma poate ajuta ?
Este vorba despre:
Shimano SLX DC
Shimano SLX XT
Shimano Curado 200k
Shimano Curado 71 MGL

Precizez ca am sa o folosesc pe un combo de salau/stiuca, naluci de la 5 grame pana la 20-30, dar preponderent 7-10g.

Salutare, ma mananca sa incerc un combo de cast. Precizez ca nu am mai folosit pana acum, dar m-am documentat si in teorie am o idee despre cum sa setez franele etc.
Am buget de 800 lei asa ca am ramas la cateva modele, dar nu ma pot decide pe care sa o iau. Poate un coleg care le-a folosit sau are mai multa experienta ma poate ajuta ?
Este vorba despre:
Shimano SLX DC
Shimano SLX XT
Shimano Curado 200k
Shimano Curado 71 MGL

Precizez ca am sa o folosesc pe un combo de salau/stiuca, naluci de la 5 grame pana la 20-30, dar preponderent 7-10g.
Pentru greutățile astea eu as merge pe curado 71.

octavio79

Black Bass
Colegi ai mei folosesc slx dc. Sunt începători si au ales modelul ăsta. Le merg bine, arunca bine, deci pentru început și de tăvăleală e suficient. După ce te obișnuiești cu castu vei avea pretenții , vei căuta mulinete mai performante. Mulți din grupul nostru folosesc metanium mg sau mg7 care sunt modele de prin 2009 care merg super bine si la SH se găsesc la prețuri rezonabile. Totul e sa începi , să persiști si când te vei forma vei înțelege ce și cum. E bine sa înveți si castul si asa vei analiza ce te favorizează mai mult

Abbathar

Oblete
Multumesc pentru recomandari.
Am ramas la Curado 71 MGL vs SLX DC. Bineinteles, mai ramane sa pun si mana pe ele in magazin. Din cate am citit/auzit, Curado e mai solid construita sau are mai mult metal in ea.

Meserie

Biban
Este vorba despre:
Shimano SLX DC
Shimano SLX XT
Shimano Curado 200k
Shimano Curado 71 MGL

Curado 71 mgl,sa nu fie xg care sunt potrivite pt powerfishing de preferat sa fie micromodule

Espasia

Somn
Daca as incepe sa pescui la cast dintre cele doua alese de tine, as merge pe Curado 71. DC ul de la SLX nu este asa performant, mai da gherle. Si este inconsecvent. Ca si de la Curado DC.
Daca ar fi sa propun, as merge pe metanium mgl 2020. Sau 2016 MGL. Second hand. Ambele HD

CatalinSM

Oblete
Salut. Am făcut o nefăcuta. Am pierdut nu știu cum un pin de la frână. Găsesc pe undeva tambur sau pin? Mulineta este lews pro-ti

Poza mai buna

IMG_20211104_195241.jpg

Ultima editare de un moderator:
Sus