ambrooo

Salau
Am elucidat misterul mgxtreme cu ajutorul lui radu_andrei: la aceasta morisca max pe frana laterala inseamna infranare minima, iar la min e infranata la maxim.
Am facut niste teste de dimineata cu un cheburasca de 5 gr si merge glont, nu imi ajunge curtea :). Am incercat si cu un vobler de 4 gr. si trebuie sa arunc ceva mai delicat, daca ma dau la el, fac peruci din nou, asta cu frana stransa la max. Probabil ca asta e limita inferioara a mulinetei.

octavio79

Black Bass
Păi ți-am mai zis si eu înainte că frâna aia era pe invers dar cred că nu ai captat ideea. Și eu de aceiași problemă m-am lovit când am luat-o dar i-am dar repede de cap. La abu mia luat mai mult să mă învăț cu reglajele comparativ cu Shimano care îmi pare mai permisiv.

ambrooo

Salau
Am digerat atatea informatii despre baitcasting intr-un timp scurt, ca probabil am omis informatia de la tine.

Eu am rămână plăcut surprins de centrifigala de la curado 70. Când am luat-o am pescuit noaptea și culmea ca am scăpat de peruci. Lansează glooont. Poate m-a ajutat faptul ca nu am apucat sa curat rulmenții.

ambrooo

Salau
Astazi am scos Aldebaran BFS 2016 pe balta. Merge dumnezeieste. Am facut vreo 2 peruci pana am setat frana, dar apoi glont. Este foarte precisa, e minunata. Imi pare rau sa spun, dar e mult peste mgxtreme, cel putin din punctul de vedere al unui incepator.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu sunt expert in mulinete dar calitatea constructiei si rulajul la shimano/daiwa pe baitcast nu se compara cu ce face Abu… si chiar as zice pe toata gama inclusiv spinning. Sunt net superioare Shimano / Daiwa. Acum sariti cu bolovani, la 4 dimineata sigur ma cearta Espasia aici

ambrooo

Salau
Acum sariti cu bolovani, la 4 dimineata sigur ma cearta @Espasia aici
Mai mult ca sigur. Sunt convins ca depinde si de experienta celui de la capatul joardei, sunt prea multe review-uri care lauda gama Abu. Eu unul nu m-am putut obisnui inca cu ea. Si cum sunt o persoana impulsiva in decizii, am si scos-o la vanzare. Imi cer scuze tuturor celor carora le-am frecat ridichea pe aici cu problemele mele cu abu, dar probabil face parte din experienta si formarea ca pescar de baitcasting.

LukeS

Biban
Mgxul e o mulineta versatila, eu o am pusa de cativa ani pe o Adrena 610, 7-21 gr. Dau cu gume, crankuri, spinnerbaituri, jerkbaituri, liplessuri etc cu ea. E cam rapida ptr crankuri care opun multa rezistenta, in rest face fata cu brio. Si referitor la cum se descurca cu pesti mai mari, chiar acum 2 zile am scos un crap de 6 kg prins la spinnerbait de gura si un somn de vreo 8-9 kg. Nu a avut nicio problema, acorda-i timp si o sa te intelegi cu ea

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu nu vorbesc de ce poate face daca ai facut master pe Abu. Eu vorbesc de ce pot face Shimano / Daiwa fara sa fii doctorand si sa te descurajezi. Reglaje, finisaje, constructie de top. Abu cu tot respectul dau senzatie de plasticarie ieftina. Pescuitul trebuie sa fie simplu nu sa iti bati capul o gramada de timp ca sa afli unghiul, reglajul sa poti lansa 20 metri. Una peste alta, Aldebaranul BFS e cea mai buna alegere pe care o puteai face. Eu nu am timp si nu vreau sa acord timp sa invat sa lansez spre exemplu insa am reusit niste lansari de exceptie cu o mulineta la prima iesire, prima oara cand am pus mana pe ea. Fara DC :)

ambrooo

Salau
Mie mi se pare ca asta da farmecul acestui stil de pescuit, dar pentru mine mgxtreme-ul asta ramane un mister. Fac cateva lanseuri foarte bune, iar la urmatorul, in conditii absolut similare de lansare, fac peruca. Am si ratat cateva atacuri fiindca aveam de despaduchit mulineta. La adelbaran pe de alta parte, dupa ce m-am obisnuit cu ea, am avut un singu lanseu astazi la care am facut peruca, dar am stiut exact cauza: am biciuit prea tare la lansarea over head.

Espasia

Somn
Acum sariti cu bolovani, la 4 dimineata sigur ma cearta @Espasia aici
Ai avut noroc. Mi-a fost lene sa ma scol…….:(. Si azi nu plec la 06,30 la birou. Dar……

Sunt net superioare Shimano / Daiwa.
Sa nu fi sigur. Eu zic altceva. Si stii ca de la Shimano si ABU am moristile lor de top……Cu Daiwa nu am testat prea mult, asa ca nu stiu, si mai bine tac.
Iar MGXTream (desi am gen 1), cred ca este o morisca ok. Chiar OK.
Ca de exemplu, eu mi-am vandut Aldebaranul BFS, caci nu mi-a placut cum arunca, fata de alte BFS-uri testate de la Altii. (De aia am ramas la doua ABU LTX-BF8). Dar, mai tin un Conquest BFS (si asta nu pentru cum arunca ci din motive sa spunem emotionale……sa zicem pentru sufletul meu). Este, asa cum spuneam si altadata, amandoi,…..o bijuterie.

PS. Si daca nu aveam un exemplar de ABU si 4 Metanium-uri, chiar ma “țigăneam“, cu ambrooo sa o cumpăr. Unde naiba sa o mai pun……

am avut un singu lanseu astazi la care am facut peruca, dar am stiut exact cauza: am biciuit prea tare la lansarea over head.
Doamneeeee, si cate vei mai avea……HiHiHi….Nu fi ingrijorat.;):).

ABU LTX BF8, daca faci upgrade-urile ce le tot spuneam eu cu frana de lanseu, de te costa cativa lei, este Dumnezeiasca……De mai pui si rulmenti ceramici hibrizi……wa-leu……Dar frana este importanta.
Si Abu atunci devine mult, mult mai permisiva in lansari, lasându-te sa faci greseli pe care Aldebaranul le amendeaza, instant.

Dar felicitari si sa o stapanesti sanatos.

Ultima editare:

octavio79

Black Bass
Ambrooo eu ias mai fi dat timp la mgxtreme. Eu am cumpărato când am început cu castu și am avut aceleași probleme ca si tine până i-am dat de cap. Acuma e mulineta mea preferată la șalău si face mare pereche cu un poison glorious bfs , Combo cu care electrocutez peștii. Chiar sâmbătă ma lovit o știucă tare frumoasă pe Combo ăsta si tare mult mia placut. Apropo mereu am o mulineta de rezervă cu mine și rezerva la mgxtreme este Daiwa steez ct sv tws. Eu unul prefer mai mult abu asta decât Daiwa. Deci chestie de gusturi până la urmă.

Espasia

Somn
ambrooo ,

si acum ca te-ai decis sa mai incerci…..

Acuma e mulineta mea preferată la șalău si face mare pereche cu un poison glorious bfs
Si la mine este mulineta mea de pastrav, pentru râu, imperecheata cu un Tailwalk Troutia, 55 MLC, 2-10 g, regular. Lansez toate nalucile mele de pastrav super. (Nu dau cu gume la pastrav, deci jig de 1g + micro-nalucă).
Doar voblere si rotative, si linguri….Si chiar este superba.

O sa vezi.

Bafta.

ambrooo

Salau
Am testat azi, pentru putin timp din pacate, Abu Revo AL-F. O mulineta excelenta, de la felul cum se simte in mana, la senzatia de lucru bine inchegat si pana la modul in care lanseaza. Sunt foarte incantat de ea si o vad undeva in liga Metanium (din mica mea experienta la casting), dar pare ca e capabila sa duca naluci mult mai grele decat Metanium. Astazi am lansat naluci de peste 15gr fara probleme si fara peruci.
Si acum, revinind la Abu MGXtreme, tot nu reusesc sa ma inteleg cu ea, nu ii dau nicicum de cap ce setari sa folosesc. Mi se pare mult mai pretentioasa decat AL-F la nivel de setari frane. Daca nu ai facut modificarile necesare la fiecare naluca in parte, peruca e garantata. Asta este cel putin experienta mea.

As vrea, daca vreunul dintre colegi e dispus sa ma ajute si care are sau a mai avut modelul, sa-i trimit mulineta si sa o testeze. Inclin sa cred ca totusi este ceva tehnic in neregula cu ea. Din cele 5 mulinete de baitcasting pe care le am e singura cu care nu ma inteleg.

Traian

Salau
Îți povestesc de ce am ras la postarea ta. Am fost și eu acolo cu Antaresul DC. Nu mai știam ce dracu sa ii fac pentru ca făceam peruci cu ea la fiecare 2 lanseuri. Efectiv nu puteam sa o folosesc. Dacă nu era atât de scumpă, era de mult prin boscheți sau pe fundul gârlei. Ei spun ca este reglata din fabrica si cum o iei gata la treaba cu ea. Ahaaaa …
Am zis ca este defecta, ca este făcătură … pe naiba. La mine era buba hahahahaha.
Trimiti mulineta la cineva, iar ăla o sa arunce cu ea de faci cu nervii.
Ia-o ușurel. Găsește o naluca care ii place, care se duce cum trebuie și dai cu ea. După ce faci ceva “memorie musculară” o sa vezi ca merge cu orice. Crezi ca mai sta naiba sa frece butoanele alea la pescuit pentru fiecare giugea pe care o arunca? Nu cred asta. Eu da când ajung la balta verific un pic sa văd cum este, ajustez aproape de cea mai grea năluca din ce am de gând sa folosesc in ziua aia, și aia e. Pentru 8-28g de ex. Reglez mulineta pentru un vobler de 21g și aia este.
Spor!
PS: cu orice mulineta ai da, degetul “feather touch” pe tambur este temelie! Altfel nu merge.

Espasia

Somn
Sunt foarte incantat de ea si o vad undeva in liga Metanium (din mica mea experienta la casting)
Ambroo, ai subliniat corect…..”Mica mea experienta la casting”……Nu prea au legatura, asta din cate am simtit eu…..Adica Metanium este totusi alta clasa. Dar asta este parerea mea, nu trebuie sa o impartasasti si tu.
Cea mai buna mulineta este aia cu care te simti tu confortabil, nu cea mai scumpa, sau cea mai laudata.……Cel mai bun Doctor, este ala care te vindeca, nu Profesorul super doxat…..
Daca nu ai facut modificarile necesare la fiecare naluca in parte, peruca e garantata. Asta este cel putin experienta mea.
Din nou puncat perfect…..”Asta este cel putin experienta mea”. Si eu am avut aceeasi senzatie, la inceput. Am folosit-o pe naluci mai mari, si eram cat de cat multumit. Dar cand am descoperit apoi capabilitatile ei…..alta poveste. O pot folosi -si asa este acum pe bat de pastrav - , cu greutati de 3…3,5g (bat medium……max medium-fast), sau la stiuca cu diverse naluci, pana in 30…..35g.
Si “merge” de bubuie.
As vrea, daca vreunul dintre colegi e dispus sa ma ajute si care are sau a mai avut modelul, sa-i trimit mulineta si sa o testeze. Inclin sa cred ca totusi este ceva tehnic in neregula cu ea. Din cele 5 mulinete de baitcasting pe care le am e singura cu care nu ma inteleg.
Parerea mea…..mai bine te-ai duce la pescuiala cu cineva care are in experienta modelul acesta sau similar…Gama Revo ce foloseste sistemul centrifugalspecific ABU…..MGX, MGXTream, Premier, incepand cu gen3…….In plus cum spun multi, conteaza si stilul de aruncare, dar si lanseta pe care o folosesti.
Ia-o ușurel. Găsește o naluca care ii place, care se duce cum trebuie și dai cu ea. După ce faci ceva “memorie musculară” o sa vezi ca merge cu orice. Crezi ca mai sta naiba sa frece butoanele alea la pescuit pentru fiecare giugea pe care o arunca? Nu cred asta. Eu da când ajung la balta verific un pic sa văd cum este, ajustez aproape de cea mai grea năluca din ce am de gând sa folosesc in ziua aia, și aia e. Pentru 8-28g de ex. Reglez mulineta pentru un vobler de 21g și aia este.
Spor!
PS: cu orice mulineta ai da, degetul “feather touch” pe tambur este temelie! Altfel nu merge.
Exact asta este si sfatul meu.

Eu cand sunt pe apa, sigurele lucruri pe care le verific in prima faza sunt “frana de lupta” (eu tin mulinetele in repaos cu frana destransa), si sa elimin jocul taburului din knob-ul “franei de mana”
Apoi un fine tuning, la frana de lansare, in timpul pescuitului, dar neesential.
Este adevarat ca am facute combo-uri pentru fiecare tip de specie si/sau game de naluci.
Iar educarea degetului, se face in timp…..

Sus