Mulinete de la alte marci: Pflueger, Tica, DAM, Quantum, ABU, Cabelas, etc

Membedeep

Oblete
Recunosc, nu mai pescuiesc cu nimic altceva decat vârfurile de la Daiwa si Shimano. Nu concep sa cumpar altceva.

Ca mine sunteti multi. Dar e plină piața de alte branduri, unele consacrate si cunoscute. Din mulinetele pe care am mai pus mâna, nu am gasit nimic de la branduri precum ABU, Quantum, etc care să nu aibă jocuri si cu materiale de calitate care să îți inspire incredere si fiabilitate.

Singura experiență plăcută a fost cu un Pflueger Patriarch, o mulineta light cu care am scos (pana la) somn de 31 kg. Merge perfect si in ziua de azi, fara jocuri sau zgomote.

Tica Taurus, angrenaj bronz otel care te tine o viață. Dar rămâi cu manivela in mana, se rup alte piese, incep jocuri la rotor, pune firul prost, etc. Si e grea nejustificat.

Subiectul acesta își dorește să răspundă la o întrebare simplă. Cine si in ce conditii si-ar cumpăra sau foloseste mulinete de la alte branduri decat Shimano si Daiwa?

Poate descopăr că si alti producatori si-au revenit si ca merita încercate și alte mărci cu rezultate bune si la bani mai puțini.

Da...Bulinele exista!
Cineva nu intelege ca e ceva normal sa se discute despre mulinete. Constructiv, in contradictoriu ori altfel.
Asta este...pe mine nu ma intereseaza ca o mandrina are fix 45,540gr sau ca un lemn pare o opera de arta pe un bat. Ma lasa indiferent ca un bat are 101gr si nu 99,99gr.
Sau ca o barca are sonar care iti arata ca pestele e cu ea sculata ori e pofta de mancare. Ca altfel nu esti in stare sa il prinzi.
Bun, revenind la mulinete, care ma pasioneaza, cand o sa avem un topic unde sa putem discuta deschis? Fara blocaje renale si cu chef de moderare de la moderatori??
Cu bune, cu rele polemica a scos si informatii utile, care altfel nu apareau.
Fara topic de mulinete "Viata este pustiu!"

toby

Stiuca
D-nu Membedeep, eu folosesc Tica Taurus de mulți ani și sunt mulțumit de mulinetele respective.
Am trei bucăți, două de 4000 si una de 6000, toate cumpărate second hand.
În pretul lor sunt nr. 1 greu sa găsești ceva care să le concureze.
Cu așezarea firului zic ca sunt peste multe mulinete cu renume, la greutate nu spun nimic ca fierul sigur este m-ai greu ca plasticul

Recunosc, nu mai pescuiesc cu nimic altceva decat vârfurile de la Daiwa si Shimano. Nu concep sa cumpar altceva.

Ca mine sunteti multi. Dar e plină piața de alte branduri, unele consacrate si cunoscute. Din mulinetele pe care am mai pus mâna, nu am gasit nimic de la branduri precum ABU, Quantum, etc care să nu aibă jocuri si cu materiale de calitate care să îți inspire incredere si fiabilitate.

Singura experiență plăcută a fost cu un Pflueger Patriarch, o mulineta light cu care am scos (pana la) somn de 31 kg. Merge perfect si in ziua de azi, fara jocuri sau zgomote.

Tica Taurus, angrenaj bronz otel care te tine o viață. Dar rămâi cu manivela in mana, se rup alte piese, incep jocuri la rotor, pune firul prost, etc. Si e grea nejustificat.

Subiectul acesta își dorește să răspundă la o întrebare simplă. Cine si in ce conditii si-ar cumpăra sau foloseste mulinete de la alte branduri decat Shimano si Daiwa?

Poate descopăr că si alti producatori si-au revenit si ca merita încercate și alte mărci cu rezultate bune si la bani mai puțini.
Pt pescuitul light nu as trece peste Okuma ca preturi si mulinete. Rtx si Helios sunt excelente. Sincer sa fiu nu stiu cum stau cu asezarea firului. In rest imi plac, in special Rtx cu care am si pescuit.

D

Deleted member 225

Guest
Bun, revenind la mulinete, care ma pasioneaza, cand o sa avem un topic unde sa putem discuta deschis? Fara blocaje renale si cu chef de moderare de la moderatori??
AI discutat inchis cu blocaje renale si cu moderatori pe cap?

Membedeep

Oblete
1. Uitasem de Okuma, corect, are un loc fruntas pe piata din Romania.
2. De la discutii cu argumente coerente pana la fanatism si motivul ca asa vrea muschiu' meu, e cale lunga. In discutia Daiwa vs. Shimano eu unul nu am gasit vreun argument pro sau contra coerent, doar pareri subiective. Poate acum incepem altfel.
3. Van Staal este ceva destul de exotic. Exista multe in Romania, dar pentru ce peste avem noi sigur nu le foloseste nimeni la spinning din cauza greutatii.

Eu am zis ca dintre mulinetele ne-premium, cea mai buna parere o am despre Pflueger Patriarch, din experienta proprie. Am scos cu ea multi pesti, recorduri personale de stiuca, salau, plus nenumarati chinezi trecuti de 10 kg si somni, unul de 19, altul de 31. A cedat o piesa mica de plastic care tine arcul de la pick-up. Am incropit ceva si merge. Dar in rest, angrenajul nu are uzura, niciun joc nu a aparut, toti rulmentii au ramas silentiosi.

Despre alte marci nu am o parere buna. Respectiv Tica, DAM, Okuma, Quantum, ABU, etc. Dar sper sa vina si niste pareri despre ele care sa ma convinga sa nu mai dau 3000 de lei pe o mulineta japoneza si sa iau un ABU, de exemplu, care este la fel.

Asteptam si alte pareri despre alte mulinete.

Abu de cast poate,ca alea de spin au ceva jocuri din fabrica.
Eu am 2,mgx 20 si mgx 1000s.
Mgx 20 are ceva jocuri mai pronunțate fata de cum era nouă,dar am neglijat-o in toate felurile.am pescuit ceva timp cu ea la stiuca cu naluci mai grele si crankuri.cel mai mare peste a fost o stiuca de 6,5 kg scoasa fara probleme,dar o vad ideala pentru avat cu naluci topwatere,poppere.
1000s-ul are doar un joc la knob(stanga-dreapta)il folosesc la pastrav,clean.a inceput al 2-lea sezon si se prezinta impecabil.folosita doar cu rotative max nr 1 minnowuri pana in 6,5g si crankuri f mici.cei mai mari pești au fost 2 pastravi 47 si 50 cm pe râu scoși fara emoție.
Frâna lucreaza bine pe ambele.

PUPU

Stiuca
Van Stahl... mai ales modelele cu angrenaj Oerlikon ,cel mai tare. Am pescuit cu multe mulinete ,una dintre cele mai rezistente a fost un Quantum Icon 40 o foloseam la somn pe Dunare ,si unele dintre modelele noi sunt ok .Pflueger niste mulinete cu raport clitate pret excelent,si modele de la Fin-nor ,acum preluate de Quantum sunt ok daca ar fi un pic mai usoare le-as lua mai des la pescuit.

bobo

Stiuca
Da...Bulinele exista!
Cineva nu intelege ca e ceva normal sa se discute despre mulinete. Constructiv, in contradictoriu ori altfel.
Asta este...pe mine nu ma intereseaza ca o mandrina are fix 45,540gr sau ca un lemn pare o opera de arta pe un bat. Ma lasa indiferent ca un bat are 101gr si nu 99,99gr.
Sau ca o barca are sonar care iti arata ca pestele e cu ea sculata ori e pofta de mancare. Ca altfel nu esti in stare sa il prinzi.
Cu bune, cu rele polemica a scos si informatii utile, care altfel nu apareau.
Fara topic de mulinete "Viata este pustiu!"
George, m-ai lăsat mut....După disputele tale cu Sigi, nu m-aș fi așteptat să spui așa ceva. Ultimele 3 fraze m-au uns pe inimă. Așa e , cu bune cu rele ,cu contre mai mult sau mai puțin subiective, topicul respectiv era foarte instructiv. Încă o dată aplaudjos palariajos palaria.

Membedeep

Oblete
Pe asta o am si eu si am scos 31 kg :) E foarte usoara, dar eu nu am menajat-o niciodata, am tras de ea din toate partile.

Ce raport de recuperare au?
Am vazut una acum multi ani, mi-a placut foarte mult. Nu mai stiu detalii despre ea.
Nici nu le gasim nicaieri pe piata la noi, sau?
Frumoasa mulineta!

bobo

Stiuca
Si pe mine m-ar interesa una de spinning greu ,cu raport mic ,să ducă jig de maxim 50 g.

Wurger

Somn
Terminam viata de pescar si nu aflasem ca exista mulineta asta.
Ca sa aflii chestii din astea trebuie sa intri pe la săracii ăia din Europa de vest - America.
Ati uitat de Ryobi.

Si ar mai fi o idee generala. Anumite mulinete pot fi perfecte in anumite situatii. De exemplu in situatia Dunare/nisip/balarii/noroi/bat lung si puternic/curent de stavilar, unde nu ai ce face cu bijuterii.
Sau in situatia balarii, curent usurel, pesti cu bun-simt, la care nu-ti trebuie mulineta cu frana de 50 kile.
Asa ca ar trebui pomenit si pentru ce vedeti buna mulineta pe care o luati in considerare.

Membedeep

Oblete
Pflueger Patriarch 9525 am avut si eu, este cea mai mica marime, un fel de 2000. Nu a avut niciodata 11 rulmenti, doar 9+1. Specificatiile sunt urmatoarele din poza. Acum pe Cabelas are acelasi pret ca si modelul vechi, adica $199 si, aparent, imbunatatiri. I-as mai da o sansa noului model daca l-as gasi in Romania de cumparat, ca nu am rabdare sa astept comenzi din SUA. Eu tin minte ca am dat pe ea noua 600 de lei de la cineva care aducea scule de pe Cabelas.

Ca trasaturi principale as sublinia greutatea foarte mica. Manivela carbon, corp tambur carbon, ax central din titan, corp magneziu. Si, din ce am observat cand am deschis-o ca sa o ung cu vaselina si ulei noi, roata principala NU este din zamac ci din duraluminiu.

PATRIARCH-DETAIL.jpg

Sus