• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mulinete noi aparute

Acuma sincer...nu cred ca au gandit-o pt asa ceva! Sa iti iei Vanquish sa il folosesti la asa ceva e crima.E clar ca este o mulineta de fineturi .Chiar sunt surprins ca cineva ar crede ca merge la pescuitul heavy sa zic.Eu am luat-o clar pt balta in combo cu un ML si jiguri pana in 10 g sa zic.E drept ca am avut drilluri cu crapi din afara de m-am luat cu mainile de cap :) si nu a zis mirc dar aia e altceva.Inca o data...nu regret achizitia.Apropo...avem un coleg care acum are pe drum unul nou si poate se sperie de ce scrieti pe aici :)

Nu era intenția mea sa sperii pe cineva și am uitat sa precizez ca vorbesc de primul model de Vanquish :p
Nu vorbeam de crankuri mari ci de modele de 3-5 cm in genul Salmo Hornet sau rotative gen mepps Anglia 3 . In plus o mulineta cu frâna de 9 kile nu-i făcută pentru finețuri deci nici o scuza la capitolul asta . E doar părerea mea .

Mda, se poate sa ai dreptate desi drag ul vine din tambur nu din corpul mulinetei.Asa stiu eu cel putin.TP C3000 are exact corpul lui TP2500S.Unul are drag de 9 parca si unul de 4 .Mai difera tamburul ,normal si knobul.Deci nu corpul mulinetei e mai puternic .Poate gresesc eu.

SiGi Lures

Handmade Lures
Vanquish are o caracteristica care o preteaza f. bine la jig..inertie foarte mica a rotorului. N-are nici o treaba cu crancking-ul..Mulinetele de cranck musai sa aiba raport de recuperare mai mic, gen 4.5 pina la 4.8 la 1...Sa zici de Vanquish ca o bagi la cranck-uri e ca si cum ai zice ca folosesti un bisturiu ca sa deschizi conserve si ce sa vezi, nu tine..)))

Aprecieri: adi
Mda, se poate sa ai dreptate desi drag ul vine din tambur nu din corpul mulinetei.Asa stiu eu cel putin.TP C3000 are exact corpul lui TP2500S.Unul are drag de 9 parca si unul de 4 .Mai difera tamburul ,normal si knobul.Deci nu corpul mulinetei e mai puternic .Poate gresesc eu.
Parțial ai dreptate in sensul ca dragul îl da intr-adevăr tamburul . Pe de alta parte însă și angrenajele sau pick-upul ori rotorul sunt gândite sa preia și sa reziste la o asemenea forța . La angrenaj asta se reflecta in mai multe chestii de la marime , la forța dinților de pe pinioane ( marime sau aliaj ori ambele) , număr de rulmenți care sa preia si sa diminueze frecari atunci când pe axe apar forte , și așa msi departe. Așa cum nu pui PP de 20 de livre pe bat UL așa nu pun nici ei angrenaj fragil oe mulineta de forța ;) chiar dacă aparent nu sunt diferențe puțin cu puțin se aduna .

Am intele dar...dar oameni care desfac mulinete spun ca C3000 si 2500S au Exact acelasi corp, mecanism ,etc.Daca mint ei mint si eu.De aceea ziceam.O sa-l intreb pe Edi de curiozitate.

Nu stiu de ce am senzatia ca se despica prea mult firul in 4 pe anumite detalii si de multe ori se exagereaza o anumita treaba …

Nu am Vanquish, nu am Stella ( si sincer nici nu voi avea pana atunci cand voi apuca sa pescuiesc constant in ape sarate – poate un moment nu prea indepartat naughty ) … dar am de la Shimano mai multe modele, toate niste clase sub cele amintite mai sus.

Cea mai “de rahat” dintre ele este un Stradic Ci4+ 2500B de care va spun cat se poate de deschis ca trag de mai bine de un an. A prins gramezi de avati, a prins si ceva salai, a prins chiar si somni, unii clar peste puterea ei, a dat cu jiguri pana in 60 de grame, vibe-uri pana in 40 si curenti afurisiti din cale afara … si in ciuda tuturor abuzurilor inca mai functioneaza. In aceleasi conditii Biomaster-ul dupa vreo 5 ani inca mai merge OK … evident cu niste jocuri relativ normale as spune eu.

De multe ori am senzatia ca se critica anumite produse doar de dragul de a o face si se cere mult prea mult din partea unor obiecte.

Dar … poate aici vorbeste “nepretentiosul” din mine, un X care prefera sa savureze pescuitul din alte puncte de vedere … nu cum fasaie sau nu fasaie vreo mulineta sau cum se indoaie vreo lanseta in agatatura thumbup

Vanquish are o caracteristica care o preteaza f. bine la jig..inertie foarte mica a rotorului. N-are nici o treaba cu crancking-ul..Mulinetele de cranck musai sa aiba raport de recuperare mai mic, gen 4.5 pina la 4.8 la 1...Sa zici de Vanquish ca o bagi la cranck-uri e ca si cum ai zice ca folosesti un bisturiu ca sa deschizi conserve si ce sa vezi, nu tine..)))
Amu dacă ție hornet de 3-5 cm sau Anglia nr3 ti se pare care are nevoie de maceta nu de bisturiu e alta treaba :)
Pentru mine, o mulineta cu anumite specificații tre sa reziste la ceea ce pretinde ( unu la mâna) si dacă e gândită pentru Finesse jigging tre sa fie mediatizata ca atare de producător ( doi la mâna ) . Inerție mică și air rotor au toate cu rotor de CI4 sau CI4+ inclusiv Stella de la FI încoace ;)

SiGi Lures

Handmade Lures
https://www.rapitori.ro/forum/echip...eparatii-echipamente-pescuit-t45602-s370.html

Va recomand sa cititi ultima postare a d-lui T-dum , despre un pic-up de Stella care nu vroia sa se deschida cand tamburul era mexim scos inafara..

Amu dacă ție hornet de 3-5 cm sau Anglia nr3 ti se pare care are nevoie de maceta nu de bisturiu e alta treaba :)
Pentru mine, o mulineta cu anumite specificații tre sa reziste la ceea ce pretinde ( unu la mâna) si dacă e gândită pentru Finesse jigging tre sa fie mediatizata ca atare de producător ( doi la mâna ) . Inerție mică și air rotor au toate cu rotor de CI4 sau CI4+ inclusiv Stella de la FI încoace ;)
Exagerezi , la nalucile alea vanquish n-are nici pe naiba. D-aia am exagerat si eu..

Am intele dar...dar oameni care desfac mulinete spun ca C3000 si 2500S au Exact acelasi corp, mecanism ,etc.Daca mint ei mint si eu.De aceea ziceam.O sa-l intreb pe Edi de curiozitate.
Mărimea corpului la C 3000 e aceeași cu mărimea corpului 2500 și asta ne-o spune chiar producatorul in descrierea oricărei C3000. Angrenajele însă pot sa difere și eu am văzut asta pe pielea mea comandând la un moment dat niște pinioane in graba ( vroiam rezerva la TP-ul MG care e acum la muza -expirau cei 10 ani in care găsești piese-și in loc de C3000 am luat de 2500S ). Din păcate le-am trimis înapoi fără sa fsc poze ca eram pe graba .

Exagerezi , la nalucile alea vanquish n-are nici pe naiba. D-aia am exagerat si eu..
Din păcate nu exagerez deloc, am deținut mulineta și am vândut-o după ce am pescuit-o fix cu nălucile alea intr-o partida in care la jig nu voia nimic dar a început sa bată avarul lângă mine . La vremea respectiva am lăsat destul de mult la preț și informasem in prealabil cumpărătorul cu privire la problema, chiar i-am trimis-o urmând sa plătească doar dacă se împăca cu ea, însă pe el nu-l interesa aspectul fiindcă urma sa o pescuiască in altfel.

Ps. Aia a fost prima și ultima mulineta pe care am cumpărat-o imediat după ce a apărut. Tot atunci Mi-am învățat lecția și acum aștept un an-doi review-URI și apoi oferte când cumpăr ceva . Ceea ce ii sfătuiesc pe toți sa facă .

Ma bag si eu..nu-i place nimanui, dar am timp liber si azi nu am iesit la pescuit capzid
Dragul este pe tambur parerea mea si in multe cazuri nu are legatura cu ce are mulineta inauntru...zic asta deoarece consider ca si producatorii le mai umfla.
A scos shimano drag de 5kg, bineinteles daiwa a scos de 7, apoi shimano de 9...nu toate fortele date au corespunzator in angrenaje, mai ales in clasele mai slabe.
Totusi la o mulinete de @2000lei ai ceva asteptari si din interior, nu numai de pe fisa tehnica.
De exemplu la branzino 3000 am cam 7kg forta, la theory 2500 tot 7kg...vrajeala e undeva.

https://www.rapitori.ro/forum/echip...eparatii-echipamente-pescuit-t45602-s370.html

Va recomand sa cititi ultima postare a d-lui T-dum , despre un pic-up de Stella care nu vroia sa se deschida cand tamburul era mexim scos inafara..
Misto chestia! Insa filmarea prietenului Sebi (ca il stii si tu ) cu pic-upul de Fj care nu trecea peste tambur a facut inconjurul lumii ajungand direct in Japonia !Acum , dupa servisare , in Germania cred, mulineta merge excelent!Se intampla si la case mari.Tdum are o rabdare fabuloasa si omul cred ca stie ce face.

Doar o părere : omul e pasionat și meticulos însă cineva care știe ce face nu compara cursa axului de Stella cu Vanquish sa TP ( postare puțin mai sus pe acceasi pagina) .
Stella joaca in liga ei la capitolul tamburi fiind singurul model Shimano cu tamburul mai înalt ca restul modelelor( ma refer la partea activa care tine firul in primul rind) Din pricina asta și axul ei e mai lung și implicit cursa lui e mai mare . Când știi ce faci studiezi mai întâi subiectul și-ti faci temele cu privire la el înainte de orice altceva .
La partea cu picapul din ultima postare nu-i văd relevanta in discuția de fata care privea cloncanitul Vanquishului . De acord însă cu recomandările omului privind transportul.

E o diferența între a știi ce faci și faci ce știi .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Deci am invartit cap la cap cele 2 rivale. Stella 2018 si Exist 2500. Rezultatul este ca Daiwa se invarte sesizabil mai bine si este mai usoara, as zice si mai aspectuoasa dar asta e o parere personala. Va las o cantarire a celor 2 si un combo de poveste Megabass Arms pana in 14 gr de spinning cuplata cu Daiwa Exist 2500.

F3701F91-C736-4A76-BE04-392E2CAD7643.jpeg
51479110-AF0B-40EB-9B67-8D2A558C9C5C.jpeg
1F57DD52-C43C-498B-B370-5813E38EA74D.jpeg
BF322976-9968-4D23-9532-44D2B63CDBB1.jpeg
B1A0D917-0F11-4FC6-BF46-F9BCFBD25B1B.jpeg
BF20E9B1-B0D9-4428-AA08-78643CAD82BA.jpeg
9E3F3C64-0C86-4238-BFF3-206D81AC5FDA.jpeg
4CEEBFF6-464A-4992-B4A7-0CAB45DE0F70.jpeg
797637C6-27D2-4071-9A57-A36C703C27F3.jpeg
66E21493-55E5-4581-94C5-526CBAA38294.jpeg

Tot timpul ma enervat copiatul anumitor nume italiene din industria automobilelor pentru a își numi propriile produse ... chestie supărător de des întâlnită la multe firme de renume din Japonia. Acest “Zonda” este doar cireașa de pe tort ...

ps : ma întreb, oare de ce o fac?