Mulinete noi aparute

Silviu

Somn
Deci voi ce revomandari aveti pentru o mulineta de microjiguri 3-5 grame dar acuidental destul de des cate o stiuca sau un crap de spate, ca nu mai inteleg nimicamaaaazed

manns

Stiuca
Personal nu as da mai mult de 1000-1200 de lei pe o mulineta de la Shimano, nu zic ca nu merita dar nu-mi place sa pescuiesc o vesnicie cu o mulieta si cele pe care le-am avut pana acum merg inca fara probleme, vorbesc de la Rarenium si pana la Biomaster. Biomasterul de 4000 il folosesc la chestii mai grele , Rareniumul l-am pescuit intensiv 3 sezoane la jig pe balta si nu da semne de oboseala .Acum voi lua Sephia aia de 3000 si o Daiwa pentru voblere si munci mai grele (chiar imi facea cu ochiul o Hyper Custom la vreo 1400 de lei, in stare impecabila, dar pana sa ma hotarasc s-a dat) ,pana la urma voi urma sfatul lui kingofbeasts si pandesc cand apar oferte la magazinele de afara.
Si oricare ar fi mulineta aia, daca nu o intreti si nu o protejezi mai devreme sau mai tarziu vei avea probleme. Si la orice mulineta care nu are rulmentul de la galet sigilat, daca o pui in iarba , in tarana sau pescuiesti pe ape murdare, inevitabil va aparea fasaitul la galet si daca nu il cureti si il ungi corespunzator, problemele se vor accentua.
Iar in privinta franei , nu vad rostul ca frana sa tina 9 kg forta din moment ce iti va ceda oricum firul pana ca frana sa ajunga la limita , mai important e ca frana aia sa lucreze cursiv si pentru pescuitul pe balta una cu 3,5 kg forta va face fata orcarui salau si chiar somn intrat accidental. Si o mulineta cu frana de 5 kg forta eu zic ca face fata cam oricarui peste care inca mai exista in apele patriei. Nu vorbim aici de situatia in care pescuim dedicat la somn , unde lucrurile se schimba si acolo bijuteriile sunt jucarii.
Asadar intreb colegii, care ar fi diferenta intre un Tp sau Vanquish fata de un Rarenium, Biomaster sau Sephia , vorbesc de lucrurile practice nu de cele subiective, ce ar trebui sa ma convinga pentru a da banii aia in plus ? Ca pana acum ceva vreme alea mai scumpe erau mai usoare si aveau tehnologie diferita si meritau clar diferenta de pret , azi platesti o suma mai mare pentru cativa rulmenti in plus ...parerea mea.

Deci voi ce revomandari aveti pentru o mulineta de microjiguri 3-5 grame dar acuidental destul de des cate o stiuca sau un crap de spate, ca nu mai inteleg nimicamaaaazed
Nu exista mulineta pt microjiguri.
Un raport de recuperare si o greutate a mulinetei ar trebui sa fie un punct bun de plecare.
Eu as lua o okuma rtx 30 sincer sa fiu. Pt fineturi si ape "mici".
Daca ai bani mai multi de la daiwa este luvias 2000 sau mai mica, o mulineta convingatoate.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
manns ,In general la modelele premium plătești fiabilitate și rezistența in timp dar( materiale de calitate mai buna in unele cazuri ) , dacă tu spui ca te numeri printre cei care se plictisesc repede și schimba des nu văd asta ca fiind un motiv care sa te convingă . La unele modele de top ai performante in plus ( de exemplu tamburul mai înalt al stelei permite lansări mai lungi ca restul modelelor Shimano ) sau specificații dedicate dar e valabil numai dacă cauți tu asta și unii nu neaparat cauta acele specificații ( modelele custom sau de competiție mai ales Daiwa).
Pana la urma depinde ce vrei și cu ce compari .

manns

Stiuca
Ma plictisesc, adica apar modele noi si ma mananca palma . Regret si acum cateva mulinete pe care le-am vandut, printre care un Spro Gold Arc , care desi era o clona Zauber era mai inchegata ,rula mai fluid ,avea alt feeling atunci cand o pescuiai .
Nu ma refeream la cele premium ci la cele enumerate. Tendinta vad ca e de a face mulinete cat mai usoare, dar cu ce pret, cred ca tocmai cel al fiabilitatii. Si ma intreb cu ce te-ar ajuta o mulineta marimea 2500 de la Shimano care are 180 gr sau chiar mai putin, gandindu-ne ca orice lanseta mai lunga de 2 m e greu de echilibrat cu mulinete foarte usoare . De aceea pentru jig as prefera o mulineta cu rotor foarte usor, fara inertie si mulineta cu angrenaje metalice, de calitate, nu din plastic.

Silviu

Somn
Eu sunt genul care tine de o mulineta. Am un rarenium de 2500 de la userul Tedi care ruleaza la aproape fiecare partida de ceva ani. Mersi George dar nu prea imi plac cele de la okuma. Si daiwa luvias mi se pare foarte mica

Manns, doar de dragul de a avea un combo de 250 de grame cu care sa prinzi bibani de 40.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Dacă zice profesorul înseamnă că nu am dat greș. Cum stă treaba cu capacul?
Claudiu ce grosime are firul de pe Exist?

Ce capac? Despre fir habar nu am!

Megabassul e tot o daiwa rebotezata.
Cat face una?
Nu am intrebat, nu ma pasioneaza castingul, insa cu siguranta mult mai mult decat aceeasi mulineta facuta de daiwa :) Marketingul costa si daca noi de dam de ceasul mortii cu replici gen: costa enorm, nu merita, ce stie sa faca de banii aia etc, altii le platesc cu ochii inchisi, ba mai mult ar oferi orice suma ceruta. De ce? Pentru ca asa vrea muschiul lor si pentru ca pot...

manns

Stiuca
Eu cu mulinetele respective pescuiesc la salau , pentru biban folosesc o Ultegra de 1000 sau Soare 2000 . Si cred ca doar un papa lapte ar resimti o diferenta de 30-40 gr la o mulineta, ca Sephia sau Rarenium au pana in 210 gr, deci argumentul asta pica . De asta am ales modelele respective si diferenta de bani am preferat sa o redirectionez catre lanseta, fire sau naluci.

Insa despre Exist, pot zice decat WOW! E bestiala si ruleaza ireal. Asta daca tot credeam ca nu am invartit o mulineta care sa ruleze mai bine ca Stella 2018

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
De aceea pentru jig as prefera o mulineta cu rotor foarte usor, fara inertie si mulineta cu angrenaje metalice, de calitate, nu din plastic.
In cazul asta, in opinia mea , te-ar coafa mai mult ceva Certate sau altceva Real 4 de la Daiwa preferabil prima ediție MagSeal sau Stele și Twin Power MG mai vechi de 2015 .
Despre Vanquish am vorbit deja prea mult azi, TP-ul ‘06 îl am de ceva ani buni cu același comportament caatunci când l-am luat și Morethan Branzino primul model la fel ( niciuna n-am luat-o noua și nici una n- a dezvoltat jocuri sau probleme de rulaj iar uzurile pe angrenaj aproape ca nu sunt perceptibile cu ochiul liber) . In timpul asta , in același interval de timp și condiții de pescuit , un prieten a schimbat 2 Rarenium și un Biomaster . Personal n-am deținut modele din gama medie Shimano sau Daiwa fiindcă in opinia mea , la același preț cu ele prefer modele de top mai vechi . E drept ca sunt genul care la o mulineta care tine o vesnicie , mai cumpăr și piese de schimb sa am rezerva pentru încă o vesnicie însă pot sa înțeleg ca nu toți sunt pe aceleași principii. La fel cum înțeleg ca dacă eu îmi aleg specificațiile de care am nevoie la o mulineta și apoi după alea filtrez mărci și modele , și din ce rămâne selectez ce-mi place cel mai mult ca aspect , și din alea aleg apoi ce-mi permit , alți colegi se uita la ce-i frumos ,scump , in trend, le cumpara , si apoi se mira de specificații sau se îndreaba ce ar putea sa facă cu ele ca de fapt nu le trebuia așa ceva și prin urmare le vând in paguba sau își mai iau/fac un bat.
Ce vreau sa zic ca alegerea e pana la urma personală , funcție de gândirea , experiența gusturile și bugetul fiecăruia și ca si in alte cazuri in viața , sfaturi se pot da și comparații se pot face numai la concret .

Ultima editare:

Silviu

Somn
Hmm papa laptegandescccc. Eu pescuiam cu 1000 cand eram copil la bolo, si soare de 2000 l-am vazut la Alex si e acelasi lucru. Eu ma refeream la un combo adevarat de 250 de grame nu jucarii. Intra tot timpul stiuci si salai pe ultralight plus ca eu dau dupa....bibani
654E8AD6-A611-4799-AF77-F9B2361701D3.jpeg
.
Am tot urmarit posturi de la tine si de-a lungul timpului am cunoscut oameni de genul. Cred ca incep sa inteleg ca nu o faci intentionat si ca nu trebuie sa judec.
Carol asa este, fiecare isi exprima felul de a fi in achizitii oarecum. Nu consider ca exista mulineta cea mai buna si ca cealalta cine o foloseste este un papa lapte

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Hmm papa laptegandescccc. [...]
Carol asa este, fiecare isi exprima felul de a fi in achizitii oarecum. Nu consider ca exista mulineta cea mai buna si ca cealalta cine o foloseste este un papa lapte
Absolut deloc, n-am zis niciodata cuiva ca e papa lapte, departe de mine gandul asta (sa consider pe cineva intr-un anumit fel fiindca n-are mulineta care sa-mi fie pe plac mie).
Cum am spus , niciodata nu mi-am pus problema "de ce as lua brandul X modelul Y in defavoarea Brandului Z model Q?" . Faptul ca cineva cumpara un model de la o anumita firma ma lasa rece. fiecare face ce vrea be banii lui si n-am nici un drept sa-l judec eu.
Pentru mine alegerea nu pleaca de la firma , aspect sau pret ci de la caracteristici. IN general e cam asa: vreau mulineta cu raport mic de recuperare ( si sub 76cm /tura) clasa medie (2500-3000), frana buna si puternica (de la 7 kile in sus) , corp metalic si sub 230 grame. Cand am terminat de filtrat din cateva sute de produse raman cu o mana -doua. Daca cer si tambur medium shallow raman cu mai putin de 5 modele. Nici nu ma intereseaza cu adevarat cum le cheama urmatorul lucru fiind rulaj cat mai placut apoi, aspectul si in final pretul .
Ultima achizitie e printre putinele care s-a mulat perfect pe criteriile astea . Ani de zile am evitat tambur shallow pana in iarna asta la inceput cand , am constatat ca la jig e cea mai buna solutie pentru firele cu care dau acum (asta dupa ce firul pe terminate la mulinetele mele cu tambur adanc, a inceput sa-mi scoata pe lanseu burajul al carui nod se agata de inele , sau sa se agate cate o spira de nodul de la buraj si sa-mi scurteze substantial lanseul)

Okama

Somn
Aldebaran bfs :)
Mai ai si varianta chinezeasca la 50e dar are 185g in loc de 130. -cu asta am scos chinez de 14-15 kg si somni pe la 7-8kg
Pt jiguri mai mari aldebaran 51. Tot 130g.
Si eu sunt un papa lapte si imi place sa pescuiesc la salau cu combo de 230-260g.
Dar...treaba e pe invers. In schimb mulinetele se invartesc intr-un mare fel.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Ultima editare:
Sus