• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mulinete noi aparute

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu sunt genul care tine de o mulineta. Am un rarenium de 2500 de la userul Tedi care ruleaza la aproape fiecare partida de ceva ani. Mersi George dar nu prea imi plac cele de la okuma. Si daiwa luvias mi se pare foarte mica

Manns, doar de dragul de a avea un combo de 250 de grame cu care sa prinzi bibani de 40.
Daiwa de 2000 nu e mica. E cat un shimano 2500. E potrivita ca marime.
Poti alege un 2500 cred ca e pana in 200gr si aceasta.
Nu zic de modelele lt ca nu stiu cum se comporta in timp. Am invartit doar un prorex lt si merge minunat, foarte usoara si inchegata. Nu stiu cat se pastreaza asa.
Si un prorex lt 2500 cred ca se potriveste la finete...totusi luviasul e o valoare pe care te poti baza.

Claudiu pretul este ceva relativ si pt fiecare merita sau nu. Tot timpul un produs de top o sa merite, parerea mea.
Se vede in timp asta. Doar sa il folosesti cum e recomandat de producator.
In special la mulinete.
Frumoase jucarii!

Personal nu as da mai mult de 1000-1200 de lei pe o mulineta de la Shimano, nu zic ca nu merita dar nu-mi place sa pescuiesc o vesnicie cu o mulieta si cele pe care le-am avut pana acum merg inca fara probleme, vorbesc de la Rarenium si pana la Biomaster. Biomasterul de 4000 il folosesc la chestii mai grele , Rareniumul l-am pescuit intensiv 3 sezoane la jig pe balta si nu da semne de oboseala .Acum voi lua Sephia aia de 3000 si o Daiwa pentru voblere si munci mai grele (chiar imi facea cu ochiul o Hyper Custom la vreo 1400 de lei, in stare impecabila, dar pana sa ma hotarasc s-a dat) ,pana la urma voi urma sfatul lui kingofbeasts si pandesc cand apar oferte la magazinele de afara.
Si oricare ar fi mulineta aia, daca nu o intreti si nu o protejezi mai devreme sau mai tarziu vei avea probleme. Si la orice mulineta care nu are rulmentul de la galet sigilat, daca o pui in iarba , in tarana sau pescuiesti pe ape murdare, inevitabil va aparea fasaitul la galet si daca nu il cureti si il ungi corespunzator, problemele se vor accentua.
Iar in privinta franei , nu vad rostul ca frana sa tina 9 kg forta din moment ce iti va ceda oricum firul pana ca frana sa ajunga la limita , mai important e ca frana aia sa lucreze cursiv si pentru pescuitul pe balta una cu 3,5 kg forta va face fata orcarui salau si chiar somn intrat accidental. Si o mulineta cu frana de 5 kg forta eu zic ca face fata cam oricarui peste care inca mai exista in apele patriei. Nu vorbim aici de situatia in care pescuim dedicat la somn , unde lucrurile se schimba si acolo bijuteriile sunt jucarii.
Asadar intreb colegii, care ar fi diferenta intre un Tp sau Vanquish fata de un Rarenium, Biomaster sau Sephia , vorbesc de lucrurile practice nu de cele subiective, ce ar trebui sa ma convinga pentru a da banii aia in plus ? Ca pana acum ceva vreme alea mai scumpe erau mai usoare si aveau tehnologie diferita si meritau clar diferenta de pret , azi platesti o suma mai mare pentru cativa rulmenti in plus ...parerea mea.
Pai cam asa fac si eu...2-3ani si schimb mulinetele.Ca sa incerc sa iti raspund: am avut Biomaster , am Rarenium , Vanquish si TP ca de astea stiu.Sephia nu am avut.Toate fac acelasi lucru si diferentele sunt mici daca le folosesti doi ani.Clar ca te saturi dupa aceea de o mulineta.Ma rog eu ma satur desi unele le am in continuare ca nu am luat pretul dorit pe ele , vezi Bradia :) .Astea top merg o idee mai finut si unele poate sunt mai aspectuoase.Clar rezista mai mult.Cam asta ar fi.In fond e chestie de bani.Daca iti permiti schimbi Stella sau Exist la 2-3ani.Daca nu...Asta cu permisul ese insa relativa uneori.

http://fishing.shimano.co.jp/product/series/vanquish/lineup/index.html

Aici arata cam care este aplicatia potrivita pentru fiecare marime . Incepe de la pastrav, e adevarat, dar asta nu inseamna ca toata seria este pentru asa ceva. In functie de specia vizata ne putem alege marimea. De la 2500 in sus vedem unele aplicatii pentru apa sarata , din punctul lor de vedere adica seabass,eging...Nu vad de ce o astfel de marime nu ar fi potrivita pentru jiging la salau,biban,stiuca , pe apele noastre. Aceasta mulineta are toate caracteristicile pentru jigging ul de pe la noi..Ba chiar marimea 4000mhg este recomandata pentru jigging usor pe raurile mari. Cui ii este frica ca nu duce mulineta , ce sa vezi, exista si marimea C5000 XG ce trage la cantar cu 20 gr. mai mult decat marimea 4000, diferenta fiind data de manerul cu knob rotund. Marimea pare identica , cel putin la diametrul tamburului.De fapt modelul acesta este recomandat pentru pescuit in apa sarata de pe mal..Sa tuseasca oare daca pescuiesti pe Mures,Olt sau Dunare??

Din punctul de vedere al vitezei de recuperare , vad ca cele mai multe modele au viteze mari de recuperare 5.8/6/6.2/6.4 la 1 , vreo 2 modele au viteza de recuperare specifica mulinetelor cu aplicatii universale ,5.1/5.3 la 1, si un singur model are viteza de recuperare de 4.6 la 1 (power gear), insa este cel mai mic ca si marime, respectiv 1000. Clar destinat pescuitului la pastrav cu naluci ce presupun recuperari foarte lente gen microoscilante ..

Privit asa in ansamblu, vad seria asta ca o serie la care s-a pus accentul foarte mult pe finete, greutate generala foarte mica, dusa la extrem, materiale de ultima generatie, fire subtiri indiferent de marimea folosita, cu alte cuvinte o mulineta pentru un pescar foarte tehnic caruia nu-i pasa ca sacrifica din robustete in detrimentul tehnicii . Nu vad nici un model potrivit ca marime si carateristici pentru crancking power mai ales pe raurile noastre .

Ca si noutate vad ca manivela este realizata din material ci 4+ pe un filet facut din titan, daca am inteles corect ce zice producatorul. Si de aici s-au castigat cateva grame . Desigur un maner din duraluminiu inspira mai multa incredere , dar cum ziceam, unii accepta astfel de compromisuri. Cel putin imi place faptul ca au pastrat tipul de maner adica ''tata'' si lungimea filetului pare suficienta incat sa se realizeze o priza sigura cu pinionul conducator. Spre deosebire de tipul acesta de maner specific Shimano, Daiwa a ramas la manerul ''mama'' Nu stiu daca la toate modelele , dar la al meu lungimea partii filetate este ingrijorator de mica , si am vazut deja o mulineta Daiwa la care rotirea manivelei seamana cu o roata de bicicleta ce are ''8'' .

kingofbeasts
Cateva pagini in urma n-ai fost de acord cu mine cand am, spus ca mulinetele noi aparute de la Shimano sunt de jucarie. Acum imi dai exemplu o mulineta Shimano "06 , care ai constatat ca e mai buna ca modelele ulterioare . La fel afirm si eu ca un Biomaster ingroapa 2 Stradicuri (de exemplu) din astea noi . De asta am si spus ca as alege modele mai vechi de la Shimano pentru ca tendinta actuala e de a face mulinete cat mai usoare in detrimentul fiabilitatii.

Stoica Silviu
Se pare ca scriu degeaba si ajungem la "dialogul surzilor", asta pe langa faptul ca unii iau la modul personal , nu mai vorbesc de interpretarea eronata a ceea ce am scris. Te rog sa mai citesti o data ce am scris incepand de la pagina 25 . Pentru ca eu consider ca am fost destul de clar si chiar am pus cateva intrebari la care nu a raspuns nimeni si ma simt nevoit sa ma citez :

"Asadar intreb colegii, care ar fi diferenta intre un Tp sau Vanquish fata de un Rarenium, Biomaster sau Sephia , vorbesc de lucrurile practice nu de cele subiective, ce ar trebui sa ma convinga pentru a da banii aia in plus ? Ca pana acum ceva vreme alea mai scumpe erau mai usoare si aveau tehnologie diferita si meritau clar diferenta de pret , azi platesti o suma mai mare pentru cativa rulmenti in plus ...parerea mea. "

"Si ma intreb cu ce te-ar ajuta o mulineta marimea 2500 de la Shimano care are 180 gr sau chiar mai putin, gandindu-ne ca orice lanseta mai lunga de 2 m e greu de echilibrat cu o mulinet foarte usoara ?"

M-as fi asteptat sa-ti pui la randul tau intrebarea, de ce ai da o anumita suma de bani in plus pentru ca greutate redusa si cam aceeasi tehnologie le regasesti si la mulinetele din clasa medie de pret ? Si de aceea mi-am permis chiar sa-ti fac o recomandare si am cautat sa te ajut si cu alte ocazii si asta fac in general , incerc sa ajut sau dau sfaturi atat cat ma pricep. Dar ti-a fost mai usor sa vezi si sa interpretezi eronat referirea pe care o facusem si vad ca e nevoie sa fac precizari suplimentare . Am spus ca doar un papa lapte ar resimti diferenta de 30-40 de grame in plus al unui ansamblu de pescuit si conform DEX papa lapte= persoană lipsită de energie, de combativitate, de vigoare , ori ar fi trebuit sa-ti fie clar ca fraza respectiva s-a vrut o figura de stil nu a avut o adresare directa si nici nu s-a vrut un atac la persoana.
Acum in privinta mulinetelor alea de 1000, aici e chestie subiectiva , imi place ca la clean si la biban sa folosesc marimea aia pentru ca e mai funny un dril cu un echipament subdimensionat decat sa scot pestele ca pe slap. Si o marlita sau un strapazan ii poti scoate si cu o mulineta mai mica, daca pestii sunt mai mari oricum probabilitatea de a-ti ceda firul cu care pescuiesti la clean sau biban e foarte mare si nu ajungi in punctul in care iti cedeaza angrenajele mulinetei. In privinta celor 2 modele eu n-as zice ca sunt la fel , ca se simte diferenta cand tractez un vobler de 5cm cu barbeta mare ce disloca multa apa cand il tragi prin apa cu Ultegra vs Soare , pe langa asta o naluca ce se deplaseaza cu o viteza mai mica sau sta o fractiune de secunda mai mult in raza de actiune a unui peste rapitor, il poate stimula sa o atace, daca in schimb faceai referire strict la marime, da sunt de acord cu tine...sunt la fel.

Am tot urmarit posturi de la tine si de-a lungul timpului am cunoscut oameni de genul. Cred ca incep sa inteleg ca nu o faci intentionat si ca nu trebuie sa judec.
Aici m-ai pierdut....
Poate ca in multe situatii nu sunt in asentimentul multora dar asta sunt, nu-mi place sa fac frumos ca la fotografie pentru a da bine la publicul larg, spun lucrurilor pe nume, imi spun si imi argumentez mereu parerile si sunt dispus sa purtam discutii deschise si la obiect .
Raspund si ma comport functie de felul in care mi se adreseaza interlocutorii . La baza sa zic ca sunt ardelean, posed printre altele bun simt si omenie doar ca dupa atatia ani petrecuti in Bucuresti m-am adaptat si a trebuit sa invat sa supravietuiesc in" jungla" , unde intalnesc atat persoane cu un caracter deosebit cat si persoane cu moralitate indoielnica , josnice .
Si pentru a reveni la subiect , apreciez la fel ca tine confortul oferit de un combo cat mai usor, diferenta e ca pescuiesc preponderent la salau si oricat as vrea nu pot tinde spre unul de 250 de grame.

@moderatori
Insa despre Exist, pot zice decat WOW! E bestiala si ruleaza ireal. Asta daca tot credeam ca nu am invartit o mulineta care sa ruleze mai bine ca Stella 2018
Nu stiu ce se intampla dar fraza asta dintr-o postare anterioara nu-mi apartine . Nu eram beat doar obosit si stiu clar ca nu am scris asa ceva, din simplu motiv ca nu am tinut niciodata vreo mulineta Daiwa Exist in mana. Cred ca e parte dintr-o postare a lui Claudiu sau kingofbeasts si dintr-un accident a ajuns in postarea mea.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Daiwa de 2000 nu e mica. E cat un shimano 2500.
am mai vazut afirmatiile astea si nu pot decat sa le contrazic.
Am Sustain si Biomaster de 2500 si nu au nici o legatura ca marime cu o Caldia de 2000 sa zicem
categoric Caldia este mai mica si marimea 2000 la Daiwa este mai mica decat 2500 la Shimano
In opinia mea, marimile la cei doi producatori s-au armonizat intre timp.

nu am invartit eu multe mulinete, dar datorita lui Claudiu am avut norocul si privilegiul sa pun mana pe cateva varfuri si pana acuma cea mai misto mi s-a parut a fi noua Stella 2018 - arata si se invarte extraordinar.
ce mi-as dori?!
as vrea un Exist !
noul Exist, ala negru, este pur si simplu fabulos, aproape ca l-as lua doar sa il pun in vitrina - insa stiu sigur ca nu o sa il am niciodata (ca mulineta noua) fiind mult prea scump pentru standardele mele.
pentru partea intunecata a spinningului, adica castingul imi doresc un Metanium DC si cu siguranta il voi avea dupa ce imi rezolv investitia primordiala de anul acesta.

manns
nu stiu ce s-a intamplat cu postarea ta, dar cu siguranta poate fi vorba de o eroare de unire a unor postari in incercarea de a comasa raspunsurile - cel putin asta banuiesc
in rest.........te sfatuiesc sa fi mai temperat si sa iti recitesti postarile inainte de a le da drumul, nu de alta, dar oricat de bine intentionat esti, lipsa dialogului face to face, lipsa intonatiilor, face ca postarile pe internet sa fie foarte impersonale si extrem de interpretabile, de multe ori in sensul nedorit de cel care posteaza
o parere doar peacefingers

Am facut si eu cateva lanseuri cu antares, il folosesc baietii pentru ul la biban aici. E placuta pentru o mAna care nu a dat la cast dar eu nu l-as folosi la UL ci mai degraba un L pentru salau in sus. Oricum arunci 3 grame plus guma si ca incepator cu frana reglata pentru mana lor

Doar o părere : omul e pasionat și meticulos însă cineva care știe ce face nu compara cursa axului de Stella cu Vanquish sa TP ( postare puțin mai sus pe acceasi pagina) .
Stella joaca in liga ei la capitolul tamburi fiind singurul model Shimano cu tamburul mai înalt ca restul modelelor( ma refer la partea activa care tine firul in primul rind) Din pricina asta și axul ei e mai lung și implicit cursa lui e mai mare . Când știi ce faci studiezi mai întâi subiectul și-ti faci temele cu privire la el înainte de orice altceva .
La partea cu picapul din ultima postare nu-i văd relevanta in discuția de fata care privea cloncanitul Vanquishului . De acord însă cu recomandările omului privind transportul.

E o diferența între a știi ce faci și faci ce știi .
Nu ai inteles tu bine , T-dum facea comparatie intre jocurile axelor la cateva modele de Shimano, nicidecum intre lungimea curselor axelor acestora.
Ca sa fiu sincer cu tine , se pare ca tu nu stii ce vorbesti in cazul asta, pe cand din orice postare pe care o face T-dum nu avem decat de invatat. Pentru mine exista 3 pareri de referinta in domeniul mulinetelor, primul, pe locul 3 roflmaoooeste rusul ala de pe You Tube \ProFischer parca..asta pentru ca nu inteleg ce zice, dar filmuletele sunt suficient de explicite ca sa imi dau seama din imaginile filmate ori poze cam ce e in mulineta pe care o desface.Pe locul 2 e Allan Hawke..si e pe doi pentru ca d.p..m.d.v. el pescuieste cu modele pentru apa sarata, totui il apreciez pt. acuratetea detaliului precum si pentru cercetarile pe care le face.Pe primul loc este T-dum..de cand a aparut ii apreciez maxim postarile atat pt ca pescuieste fix ca si noi , pentru ca i-au trecut prin mana sute de mulinete, precum si pt. ca gaseste solutii la care putini s-ar fi gandit.
D-aia iti zic, ca dupa ce bagi bisturiul de Vanquish la deschizatoare de conserva , intelegi pe dos ce o zis T-dum...oleaca atentie..ce naiba..)))

Arunca o privire la ce zice producatorul despre Vanquish..nu tre sa imi dai dreptate,...poti ramane la parerea ta..