• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Mulinete noi aparute

Știe cineva cam ce dimensiuni au astea de la abu? Și cum se comporta? Vreau sa împerechez NFC-ul meu cu o mulineta foarte ușoară. Batul are in jur de 70g. Ma gândesc la mgxtreme. Ma interesa dimensiunea pentru ca e inelat sa facă pereche cu o Daiwa mărimea 2000 veche. Cu shimano 2000 nu se pupa cum vreau eu iar modelele vechi de la Daiwa nu îmi plac decât 2-3 modele dar la mărimea 2000 au raport mare și as incerca altceva.

Știe cineva cam ce dimensiuni au astea de la abu? Și cum se comporta? Vreau sa împerechez NFC-ul meu cu o mulineta foarte ușoară. Batul are in jur de 70g. Ma gândesc la mgxtreme. Ma interesa dimensiunea pentru ca e inelat sa facă pereche cu o Daiwa mărimea 2000 veche. Cu shimano 2000 nu se pupa cum vreau eu iar modelele vechi de la Daiwa nu îmi plac decât 2-3 modele dar la mărimea 2000 au raport mare și as incerca altceva.
Dimensiunea la tamburi e undeva intre Shimano si Daiwe, Abu inshore de 30 are 48mm la tambur, Tp C3000 are 46mm si Branzino 3000 (primul model) are 54 mm. Corpul de asemenea are constructie compacta. MGXtreme e si in vizorul meu pentru un bat de fineturi (ma tenteaza cei 66cm/tura pe care ii are 2500s de mor zimbettt).
Poti sa-ti faci o idee mai buna despre ea ( ca marime si caracteristici) in clipul asta :

Salutare grup..o întrebare..pt achiziționarea unei mulinete și nu numai (Shimano in cazul meu,fiind fan al brand-ului) ce site de achiziționare recomandați ..eBay-ul e de încredere ?pe lângă asta luate din America sau Japonia(deși mi-ar surâde luate din Japonia),chiar Australia(am găsit aici la prețuri semnificativ mai mici ca Japonia sau SUA)..mulțumesc!

Ca o completare am mai achiziționat de pe EBay fără probleme însă de data asta investiția mea va fii mult mai semnificativă și fiind vorba de suma mai mare de bani nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza neplăcuta ..ideea e sa primesc ce am comandat,sa ajungă in siguranta ce am comandat,sa nu fie vreun fake,ceva de genul

Uitate pe Digitaka Jp. Mulți am luat de acolo si sunt siguri
Mulțumesc pt sfat Octavio79..am sa dau o ocheata

Îmi trebuie o Stella(SW) și vroiam sa îmi iau una dar fiindcă au apărut modelele noi(2019) mai astept câteva luni sa apăra și modelul care îmi trebuie mie(5000 sau 6000 PG)..in Martie am inteles ca vor fii disponibile doar 3 mărimi 8000,10000,14000 și mai târziu vor apărea și cele mai mici ..pt cei care sunt interesați pun si un link in italiana cu prezentarea celor 3 mărimi disponibile de prin Martie găsit pe YouTube

Ultima editare de un moderator:

adiwolf

Moderator
Membru personal
Spartan21 si toti cei care doresc sa cumpere din exterior, luati in calcul urmatoarele

Achizitii externe sub 10 euro = taxe 0
Achizitii externe intre 10 si 150 euro = +TVA 19% (se calculeaza la total produs cu transport inclus)
Achizitii externe mai mari de 150 euro = +TVA 19%(nclusiv transportul) + 3-5% taxa vamala in functie de produse (la articole de pescuit este 2.5-3%)

Spartan21 si toti cei care doresc sa cumpere din exterior, luati in calcul urmatoarele

Achizitii externe sub 10 euro = taxe 0
Achizitii externe intre 10 si 150 euro = +TVA 19% (se calculeaza la total produs cu transport inclus)
Achizitii externe mai mari de 150 euro = +TVA 19%(nclusiv transportul) + 3-5% taxa vamala in functie de produse (la articole de pescuit este 2.5-3%)
Mulțumesc Adiwolf stiam din mare și eu de toate taxele astea in plus ..nu e prea convenabil dar asta e..

Eu sincer la Shimano nu vad o afacere sa le aduci din Japonia. Majoritatea sunt chiar mai scumpe decat cele de la noi:

Vanquish - peste 2000 de lei de pe Digitaka, 1650 la noi
TP - peste 1450 de lei de pe Digitaka, 1350 la noi
Stella FJ - 3100 de lei de pe Digitaka, 2800 la noi

Si trendul continua si la Stradic, probabil la majoritatea modelelor. Plus ca nu ai garantie.
In concluzie, probabil tot din Europa vor fi mai ieftine. Incearca site-urile: www.angel-domaene.de, www.nordfishing77.at.

Eu sincer la Shimano nu vad o afacere sa le aduci din Japonia.
Asa este. Si eu am dat exemple, dar cu moriști de cast. Acum au bagat si in UE si USA, modelele ce le gaseai de obicei in JDM.
Dar mai sunt modele mai greu de gasit in UE. ma refer la Shimano. De exemplu Scorpion DC. Mecanismul de la Metanium si structura (un pic mai buna) de la Curado. Ceva intre Curado Dc si Metanium DC.

Dar in general, ai dreptate

Cu stima,