Claudiu

Administrator
Membru personal
Am mai explicat si eu treburile astea, nici eu nu inteleg. Priveste ce pret are Daiwa in Romania si ce pret are in Europa. Am reusit sa aduc Certate cu 2000 lei si Steez la jumatate de pret fata de preturile din Romania. Unde se poate, se poate unde nu... asteptam. Sa nu crezi ca am preturile mai mari ca am eu sau altii nasul pe sus si vreau sa ma imbogatesc.

Wurger

Somn
Raționament:
Produsele astea vin din vest, de pe unde au reprezentantele de vanzari.
Sa zicem ca e vara si iese dom director de la reprezentanta, de la servici pe la ora 6 si se duce sa ia o bere cu baietii. Se urca in renault si cand ajunge in centru, vede turisti. Vede unii cu niste masini costisitor de intretinut, cu haine de fite, plini de aur, cu Longines la mana, care sparg niste sute de euro pe languste si vin cu eticheta scrisa de mana. Trage cu urechea si ce za vezi.... Un fel de italienască cu accent de bulgarească. Ce-i ăștia Phillipe? Români, măi Hănsulică.
Aaaaa! Păi stai, tată să le trimitem mulinete cu niste preturi adevarate, ca se pare ca asta prinde la ei.
Deci așa.

shogunu65

Stiuca
Salut,

Iti dau un exemplu la noi. De cand colaboram cu Shimano Europa, nu cred ca am primit vreun Twin Power FD 4000, iar cele PG 4000, oricum au venit mai scumpe decat in 2021. De aici si pretul mai mare pentru PG FD.
salut ... am vazut ca ati scazut preturile la Twin Power PG 4000 .... sunt tot alea care venisera scumpe?!?! sau v-ati dat seama ca suntem in 2022 si e destul de simplu ca eu cumparator sa dau clic pe un site din Europa si in 2 zile sa am produsul acasa....

In momentul in care am achiziționat TP 4000 PG FD, între oferta celor de la TF și alții era o diferența de 400 lei… plus ca am introdus codul TF5 și am mai primit o reducere de 5%… am ieșit cu ea pe undeva la 1795 lei… oferta imbatabila din punctul meu de vedere… mai puțin cu 495 lei… plus ca… 6 rate… chiar oferta! Un alt plus al acestui magazin e ca are stocurile actualizate. Nu ca cei de la BigFish…. de exemplu… Bravo TF! A devenit magazinul meu preferat!

shogunu65

Stiuca
intrebarea mea e pusa in contextul explicatiei lor pentru pretul de aproape 2300 ron pentru TP PG 4000 .... si este de actualitate chiar daca "Aproape toata gama a scazut" (nu stiu ce inseamna toata gama dar la momentul asta un FD 4000 este 1789 lei si un FD 4000 PG este 1890 lei ).

La discutia din mai 2022 imi explicati ca din diferente de curs si alte scheme... acum va intreb.... cum de acelasi produs are cam cu 20-25% pretul mai jos acum. Paritatea USD / JPY a fluctuat, dar nu in halul asta.... in plus, la capitolul USD / RON stam destul de prost (deci pretul ar fi trebuit sa creasca).

Revenind la pretul ala de 2300 ron pe morisca asta.... era justificat de burse / cotatii / petrol .... sau doar ca onor comerciantul a vrut sa vada daca poate vinde produsul la fraierii din Romania?

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
sau doar ca onor comerciantul a vrut sa vada daca poate vinde produsul la fraierii din Romania?

Salutare,

Cu tot respectul cuvenit, dar gresiti abordarea.

Va dau un exemplu, uitati-va la pretul sonarelor, la motoarele de barca plus alte produse, sa-mi spuneti daca tot asa vrem sa le vindem.
Pe dumneavoastra va interesat un singur produs, nu v-ati uitat si la restul, daca au scazut / crescut.
Plus ca avem o politica de cel mai bun pret.

shogunu65

Stiuca
Salutare,

Cu tot respectul cuvenit, dar gresiti abordarea.

Va dau un exemplu, uitati-va la pretul sonarelor, la motoarele de barca plus alte produse, sa-mi spuneti daca tot asa vrem sa le vindem.
Pe dumneavoastra va interesat un singur produs, nu v-ati uitat si la restul, daca au scazut / crescut.
Plus ca avem o politica de cel mai bun pret.
Salut,

asteptam un raspuns la ceea ce mi ati spus atunci... ca ala e pretul cu care au venit.... discutia era fix despre 2 mulinete....TP 4000 si TP 4000 PG.

Cat despre motoare si sonare... la Rhino aveti cel putin 20% in plus fata de Germania / Austria (desi pe site scrie ca pretul este redus cu 20%)... iar la sonare oricand pot lua de pe Waveinn.com / Diveinn.com cu preturi sub ale voastre. Sa va spun ca am comandat de pe waveinn.com bluze UPF si papuci de apa (Black Cat Clogs) la preturi cu 25-30% mai mici decat in ?Romania? ca livreaza din Portugalia / Spania la niste costuri de curierat mai mult decat ok (30-40 ron pentru chestii sub 5 kg)?
si as putea continua.... dar nu asta e ideea... eu asteptam sa mi spuneti cu subiect si predicat cum acelasi distribuitor /importator Shimano pentru EU, dicteaza preturi diferite pentru Romania... sau poate in Romania exista o fixatie sa bubuim adaosul comercial....

Cazul Shimano nu e singular... Graphiteleader Bulgaria (o firma de apartament) are adaosuri mult mai mici decat "reprezentantul" din Romania (care e mult mai mare ca si nume si rulaje).

Claudiu

Administrator
Membru personal
Asa, asa. Cearta-i pe toti. Cum isi permit sa vanda asa scump. shogunu65 , nici nu indraznesc sa iti explic procedura ca daca nu ai habar despre economie din 65 pana acum, cu siguranta nu iti voi schimba opinia deja fixa si anume:

daca poate vinde produsul la fraierii din Romania?

Aberezi grav si te-as ruga sa te opresti cu afirmatii de genul. Daca vrei sa tragi la raspundere pe cineva pentru preturi, contacteaza-l in privat nu fa vendetta aici pe forum cand nu ai nici cea mai mica notiune asupra lucrurilor.

p.s Daca comerciantii captivi din Romania sunt obligati sa ia produsul X de la importatorul national cu 5 lei (caci firma mama nu vine decat prin cel national) si sa il vanda cu 6, cand in europa sau in alta tara pretul pentru clientul final e 4 lei, ghici ciuperca ce e? Nu vreau raspuns, pune te rog punct acum discutiei si cumpara fix de unde doresti si iti convine.

shogunu65

Stiuca
E forumul tău Claudiu. Deci e "democrația" ta. Cat despre aberații, nu știu cine a aberat mai tare, eu cu exemple concrete, sau voi cu explicațiile pompoase cu bursa și variația cursului. Consider ca am destulă educație financiara încât sa pot argumenta o astfel de discuție. Oricând, putem posta CV urile, atât eu cât și voi, apoi sa vedem cât și cum știm despre burse sau piețe financiare.

Dacă te consideri ofensat de acest mesaj, poți sa ma banezi
Asa cum am spus mai sus, este "democrația" ta, în care uneori alegi sa nu respecți propriile reguli.

Și apropo, 65 nu are treaba cu vârsta, anul nașterii sau numărul de la pantofi. Suntem mult mai apropiați de vârstă decât crezi.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu sunt ofensat de niciun mesaj, cu atat mai mult cu cat era indreptat catre un competitor direct, TotalFishing. Insa nu mi se pare civilizat nici frumos sa ii acuzi ca iau clientii de fraieri fara sa ai dovezi. Ai mesaje de acest gen, mergi in privat si discuta cu ei si te tragi de sireturi, nu public unde iti afectezi si imaginea ta dar si a lor. Explicatia este in P.S-ul pe care l-am scris si e doar partiala. Vrei sau nu vrei sa intelegi situatia e doar problema ta. Si da, la urmatoarea iesire de acest gen o sa fii suspendat pentru ca nu intelegi ca te caci pe munca unor oameni cu balivernele si acuzatiile tale ca iau cumparatorii de fraieri.

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
Salut,

Imi pare rau de experienta ta cu magazinele din Romania.
Eu unul nu pot expune pe forum cu < subiect si predicat >, politica de preturi a celorlalte magazine sau a magazinului unde lucrez, nu sunt in masura, plus ca sunt treburi interne.

Insa iti recomand sa citesti revistele de specialitate, si sa compari piata noastra cu alte piete. S-ar putea sa ai o surpriza (ne)placuta!

In acelasi timp, iti recomand sa verifici diverse preturi la telefoane nou lansate, laptop-uri, parfumuri si s-ar putea sa ai iarasi o surpriza (ne)placuta sa constati ca sunt mai ieftine in afara tarii... din ce motive? pai doar comerciantii care se lovesc de astfel de probleme stiu de ce!

Totusi, n-as vrea sa profit de bunavointa lui Claudiu (SpinningShop) care ma "gazduieste" pe acest forum :)

Toate cele bune,
Claudiu

baliv99

Oblete
Ideea este ca in ultimii 2 ani cam toate pietele sunt intr-o frenetica degringolada, incepand cu criza anumitor resurse (pentru cipuri de motoare - de exemplu) si continuand cu ce vreti ( scumpire transport containerizat cu 1000% - de 10 ori ). Basca politici cretine de exclusivitate in anumite zone acordate unor habarnisti. Asa ca in practica lucrurile sunt la mare distanta de teoriile comertului si devine al naibii de greu sa mai faci comert. Ba chiar as spune ca e o lupta zilnica si eroica sa faci ceva ce aduce plusvaloare, in comparatie cu un anumit bugetar care se lafaie linistit, sigur pe salariul sau, asteptand pensia. Asa ca variatii de preturi sunt si vor fi, oricine e liber sa aleaga ce vrea, de unde vrea, fara sa reproseze nimic, nimanui .

ambrooo

Salau
Asa ca variatii de preturi sunt si vor fi, oricine e liber sa aleaga ce vrea, de unde vrea, fara sa reproseze nimic, nimanui .
Foarte adevărat . In ultimul an am cumpărat din Suedia, Polonia , Germania sau SUA , dar prefer sa cumpăr din România , cu toate ca experiența la anumite retururi a fost mult mai plăcută la magazinele de afara (EU)

Sus