• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Muzica de calitate

In general ascult muzica de varsta mea....Pink Floyd, Beatles dar o mai iau pe miriste cu Compay Segundo, Mariza, Zaz, Eros Ramazzotti, Giorgia etc.
Ma freaca un pic faptul ca anglosaxonii au pus monopol pe muzica. Merita cu prisosinta sa iesim din cutie si sa ne uitam ce mai e prin alte ograzi.
Una recenta care pe langa muzica buna are si grafica, si dans de exceptie e asta. Nu mai vorbesc de mesaj.

E un joc de cuvinte - cancer si quand c'est (cancer si cand va fi) care se pronunta asemanator.

P.S. - Frateeeee, am uitat Metallica !!!

Ultima editare:
Salut Wurger. Si eu am Metallica in sange!
In ultimul timp nu mai prea ascult muzica. Doar asa cate o piesa. Nu mai prea suport. Tata e profesor de muzica si vilonist, mama e cantareata de folclor, si sotia e cantareata profesionista de muzica usoara. Asta din urma mi-a pus capac. Asa ca prefer ca in timpul liber sa ascult pasarile pe malul apei.
PS: nu sunt tigan. roflmaooo

In general ascult muzica de varsta mea....Pink Floyd, Beatles dar o mai iau pe miriste cu Compay Segundo, Mariza, Zaz, Eros Ramazzotti, Giorgia etc.
Ma freaca un pic faptul ca anglosaxonii au pus monopol pe muzica. Merita cu prisosinta sa iesim din cutie si sa ne uitam ce mai e prin alte ograzi.
Una recenta care pe langa muzica buna are si grafica, si dans de exceptie e asta. Nu mai vorbesc de mesaj.

E un joc de cuvinte - cancer si quand c'est (cancer si cand va fi) care se pronunta asemanator.

P.S. - Frateeeee, am uitat Metallica !!!
Excepțional!

Salut Wurger. Si eu am Metallica in sange!
In ultimul timp nu mai prea ascult muzica. Doar asa cate o piesa. Nu mai prea suport. Tata e profesor de muzica si vilonist, mama e cantareata de folclor, si sotia e cantareata profesionista de muzica usoara. Asta din urma mi-a pus capac. Asa ca prefer ca in timpul liber sa ascult pasarile pe malul apei.
PS: nu sunt tigan. roflmaooo
Cum o fi sa ai prea multa muzica !!! Pe la mine, mai mult cu pensula. De vreun an face fi-miu chitara si eu ii tin isonul din voce. Am noroc cu "profu" care e la mintea noastra - NEM, Whish you were here, While my guitar..
Si daca erai tigan la mine nu era nici o problema. Am avut cativa prieteni tigani, dar nu pretindea nici unul ca e rrom.

Eu nu am nimic cu compatritii noștri doar ca de obicei ei au familii de muzicanți. In schimb eu 0 la muzica. Am o chitara de când eram student. Se dezbrăcau fetele mult mai ușor cad vedeau chitara si urma expresia: ''uau sti sa canti la chitara?!!''Durereeeeclapping

adiwolf

Moderator
Membru personal
la Stromae ala ma zgarie pe creier limba - pur si simplu am ajuns sa urasc limba franceza si gramatica ei capzid
ascilt in general orice muzica ce are linii melodioase, iar daca mai este insotita si de un text adecvat........
nu imi place rock-ul din ziua de astazi si cu atat mai putin genul Metalica, dar ador Pink Floyd si consider formatia Queen cu al sau Fredie Mercury cea mai buna trupa a secolului thumbup

Se dezbrăcau fetele mult mai ușor cad vedeau chitara
daca ai stii cat m-am straduit sa invat si eu chitara, doar pt motivul asta zimbettt
seara la foc de tabara, in varf de munte, era belea sa stii sa canti la chitara punk

Ia da tu un exemplu de muzica.
Eu am ajuns sa ascult radio si schimb postul de indata ce ma zgarie la ureche, astfel ca nu as putea sa aleg un gen.
Eu ascult o muzica mai ciudata pentru ciudatiroflmaooo eu am crescut la coltul blocului cu golanii si pe genul rap si hip hop. Nu, nu stilul ala homo de pe radio ci stilul ala de nu a auzit mai nimeni si cine il aude schimba repede. Si da are si versuri nu doar maraiturinaughty apreciez si muzica veche. De fapt apreciez orice gust in afara de manele. Ala nu are gustDurereeee

Se zice ca muzica este singura dintre arte care iti poate produce o stare identica cu betia,din pacate nu oricui,eu ascult de toate prefer jazz Terje Rypdal,John Surman,Oregon ,e.t,cu aceiasi placere ascult Queen,Mike Oldfield,Jetro Tull,Fleetwood Mac,Sting,Rush pentru mine 2112 al lor face cat toata Metalica,Genesis, as putea continua pana maine da am amintit de Genesis ascultati si voi Peter Gabriel -Don't Give UP cu Kate Bush si nu uitati de mistocarul Paolo Conte -Come Di sau Via con me, as putea sa renunt la orice, mai putin la muzica.

la Stromae ala ma zgarie pe creier limba - pur si simplu am ajuns sa urasc limba franceza si gramatica ei capzid
ascilt in general orice muzica ce are linii melodioase, iar daca mai este insotita si de un text adecvat........
nu imi place rock-ul din ziua de astazi si cu atat mai putin genul Metalica, dar ador Pink Floyd si consider formatia Queen cu al sau Fredie Mercury cea mai buna trupa a secolului thumbup

daca ai stii cat m-am straduit sa invat si eu chitara, doar pt motivul asta zimbettt
seara la foc de tabara, in varf de munte, era belea sa stii sa canti la chitara punk
Pai nici eu nu stiam sa cant. Doar un acord asa.....sa nu pic chiar de fraier daca insista vreuna sa cant ceva totusi. Dar in gandul meu era ceva de genu' : lasa fa ca nu te-am adus aici sa iti fac serenade, mai bine canta tu ceva la blockflote. smoke

adiwolf

Moderator
Membru personal
Eu ascult o muzica mai ciudata pentru ciudatiroflmaooo eu am crescut la coltul blocului cu golanii si pe genul rap si hip hop. Nu, nu stilul ala homo de pe radio ci stilul ala de nu a auzit mai nimeni si cine il aude schimba repede. Si da are si versuri nu doar maraiturinaughty apreciez si muzica veche. De fapt apreciez orice gust in afara de manele. Ala nu are gustDurereeee
as vrea sa fiu de acord cu tine, dar..............nu pot!
poate varsta, poate educatia sau contextul in care am trait si vreu sa traiesc in continuare, ma fac sa desconsider total genul acesta de "muzica", "de cartier"!!!
da, sunt ok textele care transmit un mesaj, dar pentru asta nu trebuie sa iti bagi ******************** la fiecare vers si sa induci o stare de falsa revolta pt toti mucosii "de dupa blocuri" care in felul acesta te cred mare muzician si sunt disperati sa te copieze in timp ce tu si managerul tau le iei banii pe cd-uri si droguri!!
un lucru pe care il urasc cu tot sufletul meu este stilul acesta de gangsta, de capete acoperite de gluga hanoracului (chiar daca boul este in masina sau in casa/magazin!!!) si fetele de fulare sau ochelari (mai bine ma opresc aici ca vad ca am deviat total si chiar nu mai vreau sa dezvolt subiectul decat privind prin catare)

PUPU
mi-ai adus aminte de multe !!!
multumesc jos palaria

as vrea sa fiu de acord cu tine, dar..............nu pot!
poate varsta, poate educatia sau contextul in care am trait si vreu sa traiesc in continuare, ma fac sa desconsider total genul acesta de "muzica", "de cartier"!!!
da, sunt ok textele care transmit un mesaj, dar pentru asta nu trebuie sa iti bagi ******************** la fiecare vers si sa induci o stare de falsa revolta pt toti mucosii "de dupa blocuri" care in felul acesta te cred mare muzician si sunt disperati sa te copieze in timp ce tu si managerul tau le iei banii pe cd-uri si droguri!!
un lucru pe care il urasc cu tot sufletul meu este stilul acesta de gangsta, de capete acoperite de gluga hanoracului (chiar daca boul este in masina sau in casa/magazin!!!) si fetele de fulare sau ochelari (mai bine ma opresc aici ca vad ca am deviat total si chiar nu mai vreau sa dezvolt subiectul decat privind prin catare)

PUPU
mi-ai adus aminte de multe !!!
multumesc jos palaria
Imi pare rau sa te anunt Nenea Adi ca nu toate melodiile de genul vorbit mai sus au textele descrise de dumneavoastra. Si eu le evit pe alea de aia am si spus ca "da avem si versuri" printre maraituriroflmaooo dar asta e avem gusturi diferite.

Valabil si pentru Metallica. Nici pe mine nu ma mai tine ficatul sa ascult Master of Puppets sau Seek and destroy care sunt speed metal pur. Dar Metallica e mai mult decat atat, e Nothing else Matters sau Mama said care pe langa linia melodica de balada au si niste versuri de iti ridica parul pe ceafa.
Eu n-am refuzat nimic in materie de muzica. Am ascultat si lautareasca (asta nu inseamna ca am CD-uri in masina) gen Mambo Siria - Maistore cu mestesugul (te prapadesti de ras) si Tom Jones sau al nostru Aurelian Andreescu si Parazitii - unele versuri.......Uite, Vicii de exemplu a lui Bita, ni se potriveste manusa.
Asta nu inseamna ca stau cu gluga in cap. Cand ascult AC/DC in masina nu imi creste pleata brusc si nici nu cad in admiratie pentru saracu Bon Scott care a murit cum a murit.
Daca nu as ramane deschis (la ureche) as pierde chestii noi......Cum ar fi asta

Eu am ascultat tot felul de muzica de mic. Am si acum prin pod un patefon al bunicului (din acela ce se arma la manivela) si discurile de ebonita pe 78 rpm cu opereta. Apoi am avut in casa un pick-up ce se lega la un radio cu lampi, tot bunicii ascultau la el muzica sud-americana gen Los Paraguayos si muzica frantuzeasca Mireille Mathieu, Aznavour, Dalida.

Dupa aia si-a luat si tata "COMBINA MUZICALA PE CARE NU AM VOIE SA PUN MANA". O tinea undeva sus pe un credent ca sa nu ajung la ea. Nici mama nu prea se baga, rar imi punea cate o placa cu povesti; era COMBINA LUI TATA. (mai tineti minte placile cu povesti?)

Pe la 14 ani deja ma prinsesera fumand asa ca mi-au dat voie si la combina. Tot atunci am fost in excursie cu clasa la bulgari si mi-am luat primul disc din banii mei din pusculita: Dire Straits-Brothers in Arms, 25 leva, tin minte perfect. Eram in stare sa-l ascult la nesfarsit. De atunci a inceput o cautare febrila prin anticariate si targuri si o adunatura/colectie: fleetwood mac, jethro tull, led zeppelin, deep purple, pink floyd etc. Discuri zgaraiate, coperti rupte, patate, mazgalite, nu conta, erau la "colectie".

In liceu am facut si ceva bani cu COMBINA, avea dublu-caset si copiam casete pt. colegi: 2 casete un Marasesti(4,25 lei parca), 3 casete un Snagov(7 lei). Daca trageam de pe disc era mai scump 2 discuri=2 casete de 90min un pachet de Neptun (9 lei, mentolate)

Faceam niste play-list-uri pt. chefuri, 2-3 de topaila, obligatoriu un blues dupa, spre final puneam mai multe blues-uri ca trebuiau dansate fetele (cand intra bluz-ul unul mai indraznet stingea lumina) si aduse mai aproape.

OHHHH, ce fior era la 16 ani cand te lipeai de fata la dans....si cata libertate aveau imaginatia, speranta, visarea.

Tot atunci am descoperit Phoenix si ma incapatanam sa-l pun pe casetele colegilor desi ei doreau floare de iris-iris

adiwolf

Moderator
Membru personal
doamne ce batrani suntem daca avem astfel de amintiri capzid
amintiri superbe comparativ cu ce se intampla astazi, dar.........totusi, amintiri necajitrau
tin minte cand prin anii 80 m-a arestat militia fiindca difuzasem muzica interzisa in oraselul copiilor zimbettt
eram DJ-ul Casei Pionierilor, fiindca activam pe segmentul radiamatorism si radiogoniometrie operativa (vanatoare de vulpi pt cine cunoaste !) cu rezultate mai mult decat meritorii - am fost campion national cativa ani la rand bucuriemare - iar drept rasplata eram omul de incredere care avea acces la statia de difuzare si in momentul in care am fost lasat singur la butoane, am derulat banda de la capat si am dat drumul la muzica, desi mi se spusese sa nu care cumva sa derulez pana la capat ca dracu ma ia zimbettt
rasuna parcul de muzica lui BonieM cu al sau Rasputin, PinkFloyd cu al sau Zid, etc. - am scapat doar cu o mustrare si decazut in dizgratia tuturor, dar saracul instructor care avea benzile de magnetofon a dat cu subsemnatul o noapte intreaga la militie din cauza mea
cum spuneam, amintiri............necajitrau