• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Muzica de calitate

A, si uitati-va si la Japonia care pe langa faptul ca e mica si inghesuita intre rusi si americani, mai are si dezastre periodice.
Pe astia ii admir cel mai mult.
Interesant, dar cred ca nu e relevant. Pentru ca toti marii producatori fac in China, si nu vad ca in grafic sa se faca referire daca sunt luati si astia in calcul sau nu. Ca exemplu, mi-am luat de Black Friday un amplificator de sunet de putere american, renuntand la cumparat voblere. Trebuie spus ca da e mai scump, pe termen lung, echipamentul de pescuit decat o scula HI-FI de top. Asa ca hop si eu, mi-am dorit de zeci de ani asa ceva si de la o plasa de bani cat era initial, am luat-o. Pe spatele amplificatorului american scrie cu litere mari:
"Precision crafted in CHINA."

Ca exemplu, mi-am luat de Black Friday un amplificator de sunet de putere american, renuntand la cumparat voblere. Trebuie spus ca da e mai scump, pe termen lung, echipamentul de pescuit decat o scula HI-FI de top.
Eu te-as contrazice , doar un amplificator de top costa cateva zeci de mii de euro. Si daca esti pasionat sa asculti muzica de calitate, constati ca mereu exista ceva mai bun...e la fel ca in pescuit,inevitabil ajungi sa faci upgrade-uri . Ce amplificator ai luat si ce boxe ai ?
Personal prefer amplificatoarele de acum 30 de ani, la vremea aia se foloseau componente de calitate. Astea din ziua de azi sunt cam de unica folosinta. Scuze de off topic.
Americanii s-au bucurat ca au gasit in China mana de lucru ieftina, dar nu au luat in calcul faptul ca chinezul va clona produsele si le va vinde la preturi mult mai mici, in cativa ani cred ca se inverseaza primele 2 locuri din top.

Eu te-as contrazice , doar un amplificator de top costa cateva zeci de mii de euro. Si daca esti pasionat sa asculti muzica de calitate, constati ca mereu exista ceva mai bun...e la fel ca in pescuit,inevitabil ajungi sa faci upgrade-uri . Ce amplificator ai luat si ce boxe ai ?
Personal prefer amplificatoarele de acum 30 de ani, la vremea aia se foloseau componente de calitate. Astea din ziua de azi sunt cam de unica folosinta. Scuze de off topic.
Americanii s-au bucurat ca au gasit in China mana de lucru ieftina, dar nu au luat in calcul faptul ca chinezul va clona produsele si le va vinde la preturi mult mai mici, in cativa ani cred ca se inverseaza primele 2 locuri din top.
Nu e nicio contrazicere. Am luat o Emotiva. Este un amplificator superb si pentru casti(duce cele mai pretentioase casti din lume) dar si unul redutabil pentru cam orice fel de boxe, cu exceptia unora care nu mi-au placut niciodata gen Canton sau Jamo. Boxele pentru stereo sunt Eltax Monitor 3 si in curand un Q Acoustics 3050. Pentru cinema am o linie Yamaha completa condusa de un best buy la vremea lui RX V-377. Nu trebuie sa spargi o banca ca sa ai calitate. Chestia asta cu ascult la lampi si vai de mine ce calitate la sunet am e discutabila, citesc de ani buni avforums si neaosul softpedia unde ma rog cred ca forumul ala bate recordul de troli pe minut, cu anumite mici si "de stricta interpretare" exceptii. Ceea ce pot sa-ti spun, foarte clar este ca echipamentele moderne, cu nitica cercetare scot un sunet foarte curat, evident cu anumite plusuri si minusuri. Eu am ascultat muzica foarte buna si la magnetofon Majak(pe care il detin si acum) si la pick up si am ascultat la Viena in 2000 si niste Nautilus, cu difuzoare din plasma, care la vremea aia costa o boxa cateva zeci de mii de marci germane. Prin 1998 am facut comparatii intre un Kashtan cu UNITRA, hahaha ce vremuri, dar am ramas pe Majak. Asa ca stiu ce cumpar. Sa nu exageram, pretul vine de multe ori din snobismul oamenilor si din elitism prost inteles. Urechea mea nu se compara cu alte urechi si ea imi spune ce este de calitate PENTRU MINE. Si ascult muzica circa 2 ore pe zi, la sisteme diferite. Ma relaxeaza. La fel imi dicteaza si la ceea ce folosesc la pescuit. Pentru ca nu ies des pentru mine un bat de carbon de la Cormoran sau Okuma e suficient, la fel mulinete de 250 lei dar cu referinte bune. Daca as iesi des m-as uita mai sus. Nu pot iesi din lipsa de timp. Dar nu fac rabat de la calitate si de la bugetul pe care mi-l aloc. Asa ca eu caut un best budget buy, dar fara sa trag calitatea in jos.

Si a nu se intelege ca ceea ce folosesc eu, recomand si altora. Pentru ca pentru mine criteriile sunt altele si pentru ca stiu exact la ce pot face rabat si la ce nu.

Eu am ascultat muzica foarte buna si la magnetofon Majak(pe care il detin si acum) si la pick up si am ascultat la Viena in 2000 si niste Nautilus, cu difuzoare din plasma, care la vremea aia costa o boxa cateva zeci de mii de marci germane.
Cum erau alea? Cu difuzoare din plasmă? Poti sa le descri? Chiar sunt interesat de sistem.
Nu stiam ca B&W (banuiesc ca la ei te refereai cand spunei de seria Nautilus) fac si asemenea jucarii.

Prin 1998 am facut comparatii intre un Kashtan cu UNITRA, hahaha ce vremuri, dar am ramas pe Majak
Esti sigur de an? caci mi se pare ca la vremea aia deja nu prea mai erau pe piata. Nu stiu, zic si eu ca proasta-n ....târg.
Interesantă concluzia cu Majak-ul. Dar bine inteles "de gustibus non disputandum"

Multumesc,

Cu stimă

Aprecieri: Mal
Mal
Cand ai pomenit de amplificator american ma gandeam ca ai luat Anthem Integrated 225 , care mi-a placut mult ca sunet, foarte potent si detaliat in acelasi timp. Emotiva, modelele noi inca nu le-am ascultat .

Cum erau alea? Cu difuzoare din plasmă? Poti sa le descri? Chiar sunt interesat de sistem.
Nu stiam ca B&W (banuiesc ca la ei te refereai cand spunei de seria Nautilus) fac si asemenea jucarii.

Esti sigur de an? caci mi se pare ca la vremea aia deja nu prea mai erau pe piata. Nu stiu, zic si eu ca proasta-n ....târg.
Interesantă concluzia cu Majak-ul. Dar bine inteles "de gustibus non disputandum"

Multumesc,

Cu stimă
Nu cred ca era asta, nu tin minte sa fi avut tweeterele alea si tepii aia https://www.bowerswilkins.com/home-audio/nautilus.

Ceea ce retin era ca am audiat jucaria aceea, arata ca o cochilie de melc, inclusiv la culoare, dar era o boxa nici mare nici mica, ceva ca un front mai mic din ziua de astazi. Norocul meu era ca era zi de auditie, pe aleea artistilor in Viena si cum eu eram la OSCE atunci la cursuri, am avut placerea sa ascult suntele marii... Foarte fain, dar nu pot sa spun ca mi-a ridicat parul de pe spate, pe care nu-l am. Apoi neplacerea sa intreb de pret, pentru ca in vitrina securizata era doar o singura boxa, fara pret.

Cu Majak-ul da, imi placea mult mai mult cum se auzea, ciudat se auzea spatial, desi avea boxele incorporate, decat Kashtan-ul cu boxele Unitra de 75 w. Eu oboseam dupa 15 minute de la bassul ala monstruos al Unitrei. Pentru cine facea petreceri basoase da.

manns : Eu zic ca merita sa le testezi un pic. La bani de nimic, transformatoare toroidale adevarate, etaje separate preamplificare/amplificare, linii simple si necomplicate, abilitatea de a valsa intre 4ohm-8hm, fara sa simti scadere de putere si amplificare de clasa AB. Cu siguranta peste orice alt amplificator intre 1000-2000 euro. Plus 6 ani garantie. Sunetul este clar, neutru, cald.

Minusul la asta de l-am luat eu este ca nu are niciun alt fel de control cu exceptia volumului, e spartan si brut. Arata ciudat asa vintage. Probabil o sa iau si un preamplificator pentru asta. Al doilea minus este ca nu are subwoofer out, asa ca ori o rezolv prin preamplificator ori iau alt sub, cu intrare iesire pe high level. Asta momentan nu e minus pentru mine ca la camera de 14 mp in care am sistemul nu am nevoie de bas, e ultrasuficient.

Hai ca iar dam moderatorilor de lucru worthy
Nu am mai ajuns demult printr-un showroom audio , inainte treceam sa ascult ce mai apare nou. Am constatat ca marci renumite nu mai fac nimic in clasa AB ci doar in clasa D si astea nu imi plac deloc cum se aud, isi arata limitele pe pasajele simfonice aglomerate sau pe muzica in care predomina sunetele joase. Actualmente sunt multumit cu ceea ce am , un Accuphase model mai vechi, boxe Triangle si un DAC Arcam IRdac .

Mal , multumesc pentru raspuns, foarte prompt, dar cred ca (probabil din vina mea) nu mi-ai inteles intrebarea. Cum erau difuzoarele din plasma? Asta nu inteleg. SI eram curios.

Candva prin anii 80 se discutau de niste boxe, un concept, cred ca de la Technics, ce aveau o dinamica remarcabila si un SPL pe masura. Dar cantareau cam 2.000 Kg o bucata, ceva betoane turnate pe acolo, nu mai stiu exact. Erau zvonuri totusi fara o documentare - oare cum as fi putut in acele vremuri - din partea mea.

Am auzit si de ceva cu plasma, dar din ce stiu eu, plasma este o stare " de agregare" a materiei (un "gaz") compus din ioni si electroni - stiu mai au printre ei si atomi sau molecule - acestea din urma neutre d.p.d.v. electric.

Da, plasma supusa unui camp magnetic sau el-magnetic interactioneaza (normal), dar sa obtii plasma care sa o faci sa "vibreze" intr-un camp magnetic si la randul ei sa faca aerul sa vibreze sa auzi sunete ?!?!?!?

Teoretic este posibil, dar nu imi inchipuiam ceva practic. De aceea te rugasem sa descrii putin boxele vazute de tine.
Oricum discutam de plasma "rece". Ceva de cateva mii de grade celsius.

Cat despre auditii cu Majak, sau Unitra, sau Kashtan, iti respect punctul tau de vedere, eu am putin alta opinie. Dar asa cum spuneam, "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie." Si asta respect la toata lumea.

Oricum sa stapanesti amplificatorul cu bucurie si sa ai auditii cat mai placute.

Cu stima,

Mal , multumesc pentru raspuns, foarte prompt, dar cred ca (probabil din vina mea) nu mi-ai inteles intrebarea. Cum erau difuzoarele din plasma? Asta nu inteleg. SI eram curios.

Candva prin anii 80 se discutau de niste boxe, un concept, cred ca de la Technics, ce aveau o dinamica remarcabila si un SPL pe masura. Dar cantareau cam 2.000 Kg o bucata, ceva betoane turnate pe acolo, nu mai stiu exact. Erau zvonuri totusi fara o documentare - oare cum as fi putut in acele vremuri - din partea mea.

Am auzit si de ceva cu plasma, dar din ce stiu eu, plasma este o stare " de agregare" a materiei (un "gaz") compus din ioni si electroni - stiu mai au printre ei si atomi sau molecule - acestea din urma neutre d.p.d.v. electric.

Da, plasma supusa unui camp magnetic sau el-magnetic interactioneaza (normal), dar sa obtii plasma care sa o faci sa "vibreze" intr-un camp magnetic si la randul ei sa faca aerul sa vibreze sa auzi sunete ?!?!?!?

Teoretic este posibil, dar nu imi inchipuiam ceva practic. De aceea te rugasem sa descrii putin boxele vazute de tine.
Oricum discutam de plasma "rece". Ceva de cateva mii de grade celsius.

Cat despre auditii cu Majak, sau Unitra, sau Kashtan, iti respect punctul tau de vedere, eu am putin alta opinie. Dar asa cum spuneam, "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie." Si asta respect la toata lumea.

Oricum sa stapanesti amplificatorul cu bucurie si sa ai auditii cat mai placute.

Cu stima,
Tin minte din descrierea nautilusului in cauza ca beneficia de acea tehnologie cu plasma. L-am intrebat pe curatorul muzeului, ca la ce preturi aveau aia acolo nu-l poti numi magazin, om care oricum vorbea o engleza aproximativa, ca in partea de jos a conului rasturnat ar fi fost acest sistem, probabil in baza(soclu). Prin urmare in partea de jos a cochiliei, daca am inteles eu bine se producea sunetul iar, tubul rasucit actiona ca o intreaga camera de rezonanta pana la diafragma difuzorului respectiv, pe care o punea in miscare dandu-i un atac mai amplu sau mai scurt. Din cate imi aduc aminte inclusiv plaja de frecvente era foarte redusa a boxei, ceea ce o facea super specializata. Adica de ascultat doar un anumit tip de muzica.
Tehnologic eu am auzit de difuzoare carbon arc plasma. Acum daca nautilusul ala avea sau nu plasma, asta nu stiu, dar stiu ce am vazut si ascultat.

Multumesc mult pentru urari, respectele mele.

Accuphase model mai vechi, boxe Triangle
Faina scula. Sunet neutru. imi plac mult Accuphase-urile. Faine si cele noi. Nu stiu cum merg cu Triangle. Dar sa stii ca si unele serii din clasa D nu sunt chiar rele.
Mie imi plac Dynaudio-urile, mai greu de pilotat. Le conduc cu un marantz pm 11 s3.+ Cd +net audio player-ul aferent. Si un Pick-up (doamne ce mi l-am dorit din facultate din 1985 (de fapt seria QL-Y xxxx), un JVC QL-Y5F, luat second din Germania, acum 2 ani
Merg ok. Pentru mine

Scuzati derapajele.....dar cand este vorba de muzica si scule audio, ca si de fotografie si arta fotografica, scap boii, si ma hambalez. :(

Oricum auditii placute va doresc, domnilor

Espasia
Accuphasein general fac pereche buna cu Triangle, rezulta un sunet curat , rafinat si neobositor. Si Triangle chiar daca nu par sunt pretentioase la amplificare, daca nu le potrivesti cu ce trebuie, in general "tipa" si devin extrem de obositoare. . Anthemul de care vorbeam mai sus l-am ascultat in mai multe combinatii dar cel mai mult mi-a placut tot pe o pereche de Dynaudio (ca tot ai amintit de ele), boxe intr-adevar foarte pretentioase la amplificare, capabile sa puna in genunchi amplificatoare prestigioase.
Din clasa D am ascultat vreo 3 amplificatoare, e drept nu foarte scumpe si sunetul in general nu mi-a fost pe plac , sec si plat, asa l-as descrie in doua cuvinte.

Espasia
Accuphasein general fac pereche buna cu Triangle, rezulta un sunet curat , rafinat si neobositor. Si Triangle chiar daca nu par sunt pretentioase la amplificare, daca nu le potrivesti cu ce trebuie, in general "tipa" si devin extrem de obositoare. . Anthemul de care vorbeam mai sus l-am ascultat in mai multe combinatii dar cel mai mult mi-a placut tot pe o pereche de Dynaudio (ca tot ai amintit de ele), boxe intr-adevar foarte pretentioase la amplificare, capabile sa puna in genunchi amplificatoare prestigioase.
Din clasa D am ascultat vreo 3 amplificatoare, e drept nu foarte scumpe si sunetul in general nu mi-a fost pe plac , sec si plat, asa l-as descrie in doua cuvinte.
Triangle e super misto.Boxe pe care nu mi le permit clar.

La clasa D, ai dreptate iarasi, dar sunt unele aplicatii moderne, in care amplificatoarele D sunt foarte misto, pentru ca folosesc setari de "cale scurta". As mentiona la buget subwooferele de la TAGA, suedezele de la Proson si mai sus pe cele de la SVS. Deci depinde si ce se urmareste la achizitie.

Vechile Dynaudio sunt referinte, acum toate astea moderne cu versiunea 2,3, etc, sunt aiurea rau si manufacturate aiurea si cu pret mare si greu de condus. In afara de aspectul estetic...

Apropo de chitaristi. Multi imi plac, foarte multi, nu as putea sa fac un clasament, dar ce ziceti si de baietii astia?
Mie imi plac foarte mult. Si in trio, se completeaza perfect. Bine inteles, cui îi place genul. Asa am senzatia eu.

Enjoy