• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Năluci recomandate avat

Salutare! Până acum am prins avaţii doar pescuind după clean, nefolosind năluci specializate acestui peşte uimitor de viclean. Şi pt sezonul ce trebuie să înceapă, vreau să-mi iau câteva năluci mai specializate pt acest peşte, să pot păcăli exemplarele ce m-au bântuit toată vara trecută.
Astfel, vă întreb : Ce năluci îmi recomandaţi pt un râu relativ mic, cu lăţimi între 10-20 de m, cu adâncimi nu mai mari de 1,5-2m, pt a păcăli avatul?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu as stii dupa nume ce sa iti recomand, nu prea am prins avat dar banuiesc ca o imitatie de oblete, ceva poppere, o combinatie de culori holografic-rosu ar functiona, poate iti recomanda si alti colegi mai priceputi ceva specific cu care au avut rezultate. Eu am avut ceva rezultate pe Yo-zuri Crystal Vibe... din pacate desi nu imi place sa zic, se gasesc extrem de rar si la preturi exorbitante pentru ca nu se mai fabrica. Nu inteleg politica firmelor de genul ai un model care se vinde foarte bine si nu numai in Romania, apoi intrerupi productia.

Rotativa! De departe...Apoi muste -streamere mari ,albe ,eventual alb-negru.Apoi voblere ,preferabil tip minnow si in culori apropiate de pesti prada din rau .Oricum in general alb ,agintiu, verde masliniu si negru ,in diverse combinatii cam merg .Si ,normal , gume in culori vii ! Mai ales primavara devreme si toamna tarziu. Daca ceri exact denumiri de naluci ...e mai greu.thumbup

De Salmo Thrill nu zice nimeni !? Spiner-tail (Effzett) care s-au vandut cu 5 lei bucata la inceput, ca naluci pentru vertical. O vara intreaga am incercat cu ele in gropi cu speranta unei moace macar... Iok ! In schimb avat mai scoti.
Colegul de suferinta a prins si lastun cu d-asta - in plin zbor. A fost catch & release normal. Dupa 10 minute de stat pe un bolovan cald (spa thailandez) si-a revenit (lastunul zic).

Ba eu zic de Thrill ...insa de rau!roflmaooo Nu-mi place ,iar o naluca care nu-mi place nu -mi aduce pesti decat intamplator...Iar pentru mine thrill-ul prinde mai repede stiuca decat avat!roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Claudiu

Administrator
Membru personal
Asta a fost motivul pentru care nici eu nu am amintit de Salmon Thrill. Daca e sa ma iau dupa spusele majoritatii pescarilor de avat, Thrill-ul este pe locul first. Asa cum si Jackall TN50, TN60 chipurile ar prinde orice peste. Eu nu am prins... Banuiesc totusi ca prinde bine dar acolo unde este si peste, adica pe incinte private.

Thrill-ul chiar e pe locul unu first zimbettt anu asta , din doar 2 avati prinsi , ambii au fost la Thrill (unu la fratele cel mare si altul la cel mijlociu aceeasi culoare). Pe fratele cel mic nu-l am dar nici nu prea ma tenteaza ideea desi ar putea fi bun de salau.
La , mine, spre deosebire de TN care nu mi-a adus nici un peste (nici macar dupa ce mi l-a tunat Gigi cu verde fluo) Thrillul chiar a prins tot ce misca in Olt (inclusiv alti obleti :) ) ;) In cazul de fata probabil as opta pentru cel de 7 cm si 12 grame. Mai poti incerca si cu salmo slider de 5 cm recuperat in viteza.

ps. cei care aveti thriluri si nu le folositi, dati un semn si daca platiti bine va scap eu de ele zimbettt (nu de alta dar am ramas in pana de cobai pentru experimente ca mai am doar cate unu din fiecare culoare si nu stiu pe care sa-l sacrific :p)

Ultima editare:
Interesant , presupun ca ai prins la vibratia acelui twister de l-ai cusomizat. Cred ca plumbul nu-i o idee rea nu doar ca evolutie joasa ci si sa stabilizeze putin twisterul si mai ales sa poti lansa cat de cat departe . gandescccc
Interesanta e si combinatia de culori pentru avat .

Ma pregatesc de Dunare si incerc ceva combinatii sa fie pe langa celelalte standard.

Combinatia de mai sus nu este expres pentru avat. Vad ce pica si revin cu detalii dupa. Mai am pregatite niste gume albe, viermi si pesti ce le voi monta cam in acelasi mod. Toate astea le leg pe textil la set de cast.

Daca ar fi sa fac unele adaptari sistemului tau, sper ca nu te superi ca-mi permit sa dau sfaturi , in loc de struna as folosi un fluorcarbon mai gros (ca sa fie mai putin vizibil , mai rigid si deci cu mai mici sanse de incalcire si incretire, si mai rezistent la tractiune si abraziune decat multe din strunele normale) si apoi as elimina vartejul de la ancora pe care-l vad ca un punct slab acolo. Ca plumb as folosi plumb inaintas de forma celui de la rotativele Mepps Lusox , ca sa taie mai bine apa si sa previna rasucirea twisterului la recuperari mai alerte. bucurostare

Nici un fel de suparare. Nici nu mi-as permite avand in vedere diferenta de cunostinte. :)

Fluorocarbon nu am. Pe viitor sau cand imi pica o bucatica o sa fie prima modificare. Pe acel vartej, recuperat de la o montura de crap deteriorata, am scos un gras de 6 kg si ceva. Dar posibil ca in alte conditii sa cedeze, ce e drept. Mai multe dubii am la rezistenta inelului de prindere.

Am retinut si celelalte modificari. O sa iau in we iar la rascolit trusa si o sa fac o montura cu gumele albe in varianta dvs.

In loc de fluorocarbon ar merge un mono clar de 0,5 sau 0,6 ?

Am retinut si celelalte modificari. O sa iau in we iar la rascolit trusa si o sa fac o montura cu gumele albe in varianta dvs.

In loc de fluorocarbon ar merge un mono clar de 0,5 sau 0,6 ?
Pe forum suntem toti colegi, deci toti egali (cred ca aici nu-i ca prin alte parti unde unii sunt mai putin egali :p ) si deci suntem toti la "per tu " ;)
In functie de nivelul de abraziune si de prezenta sau absenta stiucii in zona merge chiar si un nylon de 0,4 dupa parerea mea (mai jos n-as merge la Dunare dat fiind faptul ca oricand te poate lovi un somn la asa ceva). Vartejele pot tine bine la tractiune cursiva pe lungimea lor dar la atac violent (avat mai mare poate dar mai ales de somn ) daca-l prinde in unghi il poate rupe.

Am luat până la urmă un thrill de 5 cm RBL, şi am dat o fugă azi pe la 1-2 să-l încerc. L-am pescuit cum recomandă producătorul, vârful sus şi recuperare rapidă.
Rezultatele: 2 avaţi aduşi pe mal, 36-39 cm, şi câteva rateuri. Deja îmi dă încredere năluca asta :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Da, Salmo Thrill pentru avat este o arma letala cateodata, oricum una din cele mai bune naluci pentru aceasta specie. Vorbesc de majoritatea pescarilor aici, eu de exemplu desi nu am multe partide de avat deedicate, nu am reusit sa prind la Salmo Thrill

Eu zic că trebuie insistat :) Azi m-am dus la peşte doar cu Thrillul pe lansetă, şi câteva ancore de rezervă. Am prins în jur de 15 avaţi, în interval de o oră jumate :)
Cel mai mare a avut undeva la 46, dar am avut un mic monstru, care mi-a rupt ancora de pe burtă