• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Năluci recomandate avat

adiwolf

Moderator
Membru personal
insista , imagineaza-ti ca e o guma si pescuie-o fara frica ;) in final si daca o agheti, macar se duc naibii si ceva frustrari odata cu ea habarnam
fi sigur ca asa fac, dar a draqu naluca daca imi da rezultate, este drept ca am mai prins cu ea dar extrem de rar si mai ales cu marimea maxima de 9cm care se lanseaza muuult mai bine decat cel de 7cm
oricum,la cat avat se mai gaseste la noi in zona..........aproape ca nu mai conteaza necajitrau

Adi incearca sa te ajuti de curent in timpul evolutiei si atunci o sa capeti incredere,eu anu asta nu am vazut coada de avat si doar azi un atac,cred ca mi-se pregateste ceva,sper sa fie ce vreau eu :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
frumos, Alex, felicitari thumbsuuuup
si apropo, nu este nevoie sa te justifici daca ai retinut doi pesti, pur si simplu ai retinut doi pesti si atat!
asta denota ca ai avut discernamant si ai facu un gest cu buna stiinta
este mult mai rau cand vezi ca se retine totul, fara nici o logioca si nici un discernamant, de justificari.........ce sa mai vorbimnecajitrau
inca odata, felicitari

Mulţumesc! :)
Genul ăla de oameni mă scoate din sărite.. Spre exemplu un alt pescar ieri, a prins un clenişor de 3-400g, şi a început să dea cu el de asfalt de zici că-i omorâse familia..

Îmi dăduse încredere mare, îl pescuisem cu succes şi cu o seară în urmă, şi dimineaţa zilei de ieri, şi am fost sigur că voi avea rezultate şi în după-amiaza aceea :D

Eu avat am prins cel mai bine la Balzer-ul acesta de 14 gr pe Dunare

Precizez ca musca este legata de mine din barbule de fulg din coada de porumbel si mylar rasucit ... renumitul Krystal flash pe care-l folosesc muscarii

Dupa parerea mea si dupa anii de pescuit la avat , am constatat cateva lucruri importante : Naluca - trebuie sa fie de anumite culori - albastru, argintiu, alb, rosu, portocaliu si negru , acestea pot fi si combinate, depinde de caz, ancora - trebuie neaparat sa se prezinte extrem de ascutita si nu in ultimul rand sa aibe o musca legata frumos aceasta din urma sa fie de culorile prezentate mai sus , dar mine cel mai bine mi-a mers cu musca alba cu mylar si nodul vopsit cu rosu (oja de unghii) mai de calitate, ca naluca rotativa mi-a adus cele mai mari satisfactii ... in rest mai am de experimentat ... Fire intinse !!!

se vede rotativa in poza .....

Ultima editare de un moderator:
Incercati sa va confectionati singuri nalucile pentru avat .. din plumb si alte materiale , eu asta incep sa fac ...

Sa dai apx 30 lei pe un vobler si nu esti sigur ca si prinzi cu el , nu cred ca este rentabil ...

Ultima editare de un moderator:
A folosit cineva BX Waking de la Rapala ca am uitat de el sa il cumpar si acum imi cam pare rau ca nu l-am incercat.

Super tare ca sa zic,foarte educativ, un pescuit in prohibitie atunci cand efemerele iasa, se si vede,ca idee in Ungaria ies mult mai repede decat la noi iar cine nu a prins asa un spectacol sa meara pe Tisa.http://www.ziare.com/europa/ungaria/invazie-de-milioane-de-insecte-langa-romania-1243054 ma aflam pe langa Tiszakürt pe 44 ma indreptam spre Kecskemét cand am vazut asta,spectacol.

ps; la lingura sigur era mult mai interesant acolo in apa mica dar din ce vad doar la confluente si unde da sa fie apa mica sunt filmate acolo unde orice prost arunca in apa o naluca prinde plus ca si orele in care au fost filmate sunt propice pescuitului,is curios cum era un pescuit de asta la topwater pe Tisa sau de ce nu Koros,ceva in genul asta
poate asa incercam sa pescuim nu numai la confluente sau iesiri din baraje sau cascade,exact genul de pescuit care il agreez cel mai mult, la sfarsit se spune de naluca :) in urmatoarea filmare vb de spinnerbaitul folosit pe post de topwater :)
pps: pun pariu ca sunt putini care au auzit de rhlure :) http://rhlures.com/rh/ o pagina foarte frumos prezentata,aici sunt produsele http://www.rhlures.com/ fiecare naluca are prezentata si evolutia sau ma rog eficacitatea in pescuit,spor la cumparaturi :)

Ultima editare:
I

ilie

Guest
Super tare ca sa zic,foarte educativ, un pescuit in prohibitie atunci cand efemerele iasa, se si vede,ca idee in Ungaria ies mult mai repede decat la noi iar cine nu a prins asa un spectacol sa meara pe Tisa.http://www.ziare.com/europa/ungaria/invazie-de-milioane-de-insecte-langa-romania-1243054 ma aflam pe langa Tiszakürt pe 44 ma indreptam spre Kecskemét cand am vazut asta,spectacol.

ps; la lingura sigur era mult mai interesant acolo in apa mica dar din ce vad doar la confluente si unde da sa fie apa mica sunt filmate acolo unde orice prost arunca in apa o naluca prinde plus ca si orele in care au fost filmate sunt propice pescuitului:):):):)

Pentru ca te vad atat de sigur in afirmatii de genul celor de mai sus,ca sa nu o mai pun pe aia cu prohibitia si efemeridele timpurii din Ungaria,te-as ruga daca ne poti dezvalui niste naluci si trucuri cu ele in pescuitul cu topwater pe apa mica si la acele ore de care zici.Probabil poti si sustine si afirmatiile.Te intreb in calitate de pescar de avat, exclusiv pe genul asta de naluci,cam tot anul,chiar pana la inceputul lui noiembrie.Consider ca tot timpul pot invata cate ceva,indiferent de la cine vine informatia.
ps:rhlures nu m-a dat pe spate nici pe mine si nici pe avatii de la noi.Dar probabil intre timp s-au mai schimbat lucrurile.