• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Năluci recomandate avat

pai atuncea ce rost mai are un astfel de forum?! ce discutam defapt?! doar despre scule?!
inteleg sa nu devoalezi un loc de pescuit sau sa nu spui ce pesti si unde ai prins, dar sa nu poti spune nici cu ce naluca sau in ce mod..............sory, dar eu unul nu inteleg gandescccc
insa este alegerea fiecaruia ce face si ce spune, dar sa nu va mirati ca la un moment dat vom vorbi doar prin mesaje private si vom sopti la ureche marile secrete
Adi, cateodata sa dezvalui o anumita tehnica de pescuit face mai mult rau decat devoalarea anumitor locuri...
De ce spun asta? Pentru ca am vazut ce putere au anumite naluci in anumite momente, folosite inteligent si neconventional... Cativa pescari bine dotati, aflati pe locul potrivit, la momentul potrivit si care stiu sa foloseasca acele naluci in modul cel mai productiv pot seca acel loc in cateva zile daca nu stiu sa respecte ,,partenerul'' de pescuit. Si, sa fim seriosi, sunt o gramada de pescari care doar urmaresc forumurile in cautare de asemenea ponturi si care abia asteapta sa umple portbagajele cu peste.
Spre exemplu, fara a avea intentia sa ma ridic in slavi, acum doua saptamani am avut ceva partide de avat fantastice culminand cu una de 26 buc in 2 insi intre doua si 4 kg ( eu 17, colegul 9) plus ratari, plus unul care a rupt firul si toti pestii au fost prinsi doar intr-un sg mod si pe o anumita naluca.... Si pestele a mers asa asa vreo saptamana... Inchipuiti-va ce s-ar fi intamplat daca erau vreo 5-6 pescari carear fi stiut ghidusia si ar fi stat la peste tot acest timp si l-ar fi bagat in sac...
Plus ca nu are rost sa nu spunem si partea in care nimanui nu-i convine sa-si impartaseasca public cele mai ascunse secrete, obtinute pana la urma cu eforturi atat financiare( combustibil, naluci cumparate aiurea, naluci pierdute), cat si eforturi ,,morale'' ca sa le numesc asa ( timp, oboseala, certuri cu nevasta :) :) )... Cine spune secrete, sa fim sinceri, spune doar o anumita parte din ele( ca sa nu zic o mica parte) si doar cele care ii convin sau in legatura cu anumite lucruri care nu il mai intereseaza. Si cine sustine ca si-a dezvaluit toate trucurile si secretele, minte.

As vreau sa gasesc o rezolvare situatiiei asteia, de jos. Datele problemei:
- pescuit de pe mal
- structuri submerse care se ridica pana la 20-50 cm sub pelicula apei, in functie de cota (ce este in afara intervalului nu conteaza acum)
- distanta fata de mal: 40-50 m
- trebuie evitat ca, din lansare, naluca sa coboare pe structura
- locatar: avatul
In aceste conditii, "m-am priceput" sa folosesc doar: kastmaster (copie), pilker, Thrill de 7 (cu acesta n-a fost prea bine). Primele doua au dat rezultate dar, acum, nu mai e asa interesat de ele. Nalucile folosite au fost in plaja: 7-15 gr dar, in mod special 9-12 gr. S-a mai incercat cu rotativa mica si grea, eficienta dar nerentabil financiar.
Am nevoie de un vobler (ori altceva) care:
- sa poata fi lansat la distanta respectiva
- sa evolueze imediat sub pelicula (la popper nu a vrut)
- sa poata fi recuperat cu viteza medie/mare (ca pentru avat) fara sa coboare pana la structuri
Nu caut ceva gen Thrill, mai degraba m-as indrepta catre o altfel de evolutie, gen cele cu bataie(vibratie) marunta si deasa gandescccc
Cicadele au confirmat dar, nu mai pot fi folosite la cota asta, in conditiile locului. helppp

Florine, undeva in topicul asta sau in altul am scris aproape ce ai scris tu. Cred ca stiu la ce te referi numai ca eu sunt sa zic cu 2 cm inaintea ta. De rezolvat insa nu am rezolvat nimic, cu tot sprijinul colegilor si cu vorba, si cu materiale si cu fapte.
Respectiv mi.a trimis Ilie niste voblere facute de el care la el merg ca focu si eu mi.am luat si am bagat la inaintare Rapala Subwalk.
Chiar acum imi mai modificam una la culori in speranta ca ii dau de cap.
As veni in weekend pe acolo, daca vrei sa ne chinuim impreuna. Iti aduc si un vobler de la Ilie ca sunt curios daca reusesti ceva cu el.
Anem, ala de care zici e de mare incredere. Problema e ca la cat costa, nu e cazul sa.l risti in locuri de genul ala. O sa fac o poza cand o mai fi apa foarte mica.

Ceea ce vreți voi face foarte bine asta :

05896701-155C-4C49-98AD-98C2FCD74C99.jpeg

Tot ce aveți de făcut e sa intrați pe la improvizații de moment și apoi sa alegeți guma care merge ;)

La alte specii funcționează din plin exact in aceleași condiții cu același stil de recuperare . Se poate tuna exact pe nevoi oricum ;) nu vreau sa-mi laud prea mult inovația da năluca mai versatilă încă n-am pescuit zimbettt
Spor la treaba .
PS . Dacă merge și la avat dati o bere pe mesaj privat dacă nu dați 2 live :p In fond n-aveți nimic de pierdut ca oricum merge la șalău, biban și știuca da' recuperate altfel ( dintre speciile din România pe care am putut experimenta aici )

Să zicem dacă deranjezi peștele,adică se agață voblerul sau lingura, intri în apă ,recuperezi ,peștele se sperie pleacă, cam în cât timp revine între cioate,dacă ați observat careva.

Confirm și eu cele spuse despre Water Monitor, parcă doar Illex îl mai produce, dacă îl mai produce și e cam greu de găsit. Poate doar pe site-uri de profil franceze.

Caline, mergem dar sa gasim un alt uichend. Sambata si duminica asta sunt in Bucuresti de dimineata pana spre seara.
Invitatia mea ramane valabilagofishing mergem intr-un loc putin umblat, de unde am postat capturi de avat, aici.
Ultimele 3 sedinte acolo, zilele astea, au fost gherle.
Am gasit si consolarea, azi scade mult apa.
Unele locuri in care ai sanse sa prinzi ceva la spinning, sunt pline de pescari la stationar. Daca ne vad aia ca eliberam baboii (in conditiile in care ei nu prea prind) riscam sa luam bataie pe mal. Vorbesc din experienta. Am fost martor la multe alte lucruri urate.
Si de aia apreciez locurile unde pot sa pescuiesc singur sau cu parteneri de spinn.

Să zicem dacă deranjezi peștele,adică se agață voblerul sau lingura, intri în apă ,recuperezi ,peștele se sperie pleacă, cam în cât timp revine între cioate,dacă ați observat careva.
Când e pus pe haleala revine repede, poate nici n-apuci sa te incalti. Vorbesc de avat, tot din experientele de pe mal.
Pescuiam langa niste structuri cred ca eram cel putin 7-8 pescari. Ataca in pelicula ( toamna tarziubucurostare) era turbat. Aveam si cate 3-4 atacuri/ratari la recuperarea pe luciul apei, cu unele naluci. Rasete, urlete, interjectii, muzica tare de pe drum si barci care treceau la 2-3 metri de pesti. Avatul nu ar fi plecat de acolo nici daca aruncai cu bolovani in el. Asta, o perioada, cat avea hrana acolo. Daca nu si-a facut plinul si mai exista 5 obleti acolo, avatii raman pe loc. Ma refer la avatul tanar, vanator neobosit.
Alta partida, inceput de oct: se hranea departe in larg la marginea unui anafor, langa o structura. Mici, dar multi. A trecut un vas, i-a calcat pe cap, si a ramas deasupra lor vreo 10-15 minute, a facut niste manevre. S-a stricat apa... A plecat vasul, avatul...se hranea tot acolo.

Mersi....

Florin cred că apa va crește și nici nu puțin ,prin vecini a plouat destul.
Spune-mi te rog ,dacă crește nu mănâncă sau nu prea contează.

Spun eu in locul lui
Când scade Dunărea ,se limpezește.chiar foarte mult.se poate și vizibilitate de peste un metru.ceea ce-i benefic la pescuit de răpitori in special avat.
Când creste ,mai ales când creste brusc, se tulbură rău.

Bun și ce se întâmplă,nu mai papă? Rine am mai auzit că dacă se tulbure puțin, e mai bine că nu te văd. Am vrut să știu, dacă crește un juma de metru papă, sau papă mai bine când scade?.

El mănâncă oricum.dar sunt mai greu de prins.
Eu am prins întotdeauna mai bine când scade.
Daca se tulbură ,da, nu te vad .
Nici pe tine dar nici naluca.
atunci trebuie una care sa se facă simțită altfel. să facă scandal.
Și-s mai greu de localizat pe apa mare.
Gândește-te: același număr de pești într-o cantitate de apa de trei ori mai mare.