• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Năluci recomandate avat

SiGi Lures

Handmade Lures
Nu conteaza cat este apa de mare daca e sa prinzi avatul trebuie sa localizezi palierul,adincimea unde sta cand vaneaza. De exemplu , daca apa creste( si se tulbura-in cazul Muresului, asta insemnand vizibilitate zero sau aproape) in anotimpul cald vor vana de multe ori la punct fix , si vor rapi in pelicula. Atunci sunt foarte vulnerabili si ajuta culori fluo , galben, rosu, portocaliu. Cand e rece , e altceva, stau uneori pe substrat cand e minus puternic, sau intre ape depinde, trebuie cautati..Eu ii caut cu naluci la care stiu sigur ca reactioneaza, una banala ar fi shad de 5 cm alb de la manns..daca e avat acolo cel putin ii da un bobarnac si atunci stiu cam pe unde sunt si de acolo pot sa le prezint toata gama ce o am pt ei..Eu am prins iarna foarte bine si pe woblere cu vibratie normala, de 5 cm, vopsite in culori natur..

Bună Sigi. De unde știi că tragi între ape, dacă nu vezi?. Înseamnă să nu simți fundul?.Și cu ce gramaj lestezi, așa aproximativ ,dacă nu e confidențial?.Între ape, pe substrat, în peliculă, important este să folosești mai multe feluri de recuperări?.
Și cam de câte ori, repeți un singur stil ,până ce schimbi cu altul?.
jos palaria

SiGi Lures

Handmade Lures
Pai daca nu rapesc in pelicula , stau mai jos. Conditia este sa fie si peste mic. Pe astia ii simt in fir sau accelerez brusc naluca si se sperie tasnind sus. Pt mine e semn ca poate fi loc bun..Stiu ca apa are 4-5 metri sau 7-8 maxim, la mine pe Mures. Las pe substrat , dupa ce ating ridic guma juma de metru si vin linar cu scurte accelerari. De cand fac vibe-uri , caut structuri mici gen prag,butuc cu un jig mai greu si dupa ce il gasesc pun vibe-uri si le joc in preajma structurii , las multe dar nu conteaza..Daca continui cu jig ridic pe verticala cat pot din lanseta si las sa cada controlat ..stiu aproximativ la ce adincime ma aflu si daca am cel mai mic tzac ,acolo insinst. De obicei sunt si altele..O alta metoda este sa lansezi ,si dupa ce jigul ajunge pe substrat il lasi sa il duca apa la vale,,din cand in cand il salt puti, cat pot de putin..iarna am prins multi avati asa. Merge si cu oscilanta grea iarna, dar si agaturile sunt multe...Sunt multe feluri de a cauta pestele..Am prins avat iarna la -7 gr ziua , noaptea erau -15 si erau sloiuri la mal,,dadeam cu fir mono tras prin slanina , sa nu inghete cat de cat..)))Eram cu slanina in buzunar si dadeam din cand in cand pe fir si pe inele)))solutie ad hoc din lipsa de alte idei..

SiGi Lures

Handmade Lures
Ohoo, si inca cum..Asta seara dadeam cu un vibe vopsit violent in galben fluo si portocaliu, pe buza unui curent. De doua ori a venit o dihanie dupa wobler de au zburat obletii ca rachetele din apa, si nu l-a luat..Am dat imediat cu gume, cu woblere minnow..nu a vrut deloc.. Pe Mures gherlele sunt foarte dese, Muresul este distrus, nu tine peste pe cat ar putea In schimb la Dunare, nu am avut iesire sa nu prind rapitor, acolo da, se simte ca e alta densitate, mi se par foarte usor de pacalit acolo pestii.

Pentru o mai buna intelegere a subiectului voi preciza conditiile de pescuit mai intai si apoi nalucule folosite. Parerea mea e ca nalucile difera in functie de locul de pescuit si ca nu se aplica aceleasi culori, dimensiuni si mod de evolutie.
Caut avatul in special la Dunare 15 km de Galati in aval in zona numita Cotul Pisicii.
Aici gasesti si plaja cu intinsura mare si gropi. Adevarat ca zona nu are structuri. Fundul in general foarte malos, pa alocuri pietris rar.
Ai multe oportunitati pe aceasta zona: il poti "ataca" si cand mananca pe plaja, si pe marginea gropilor si anafoarelor si cand se retrage la adapost prin gropi.
Eu pot relata doar experiente din primele 2 localizari...intinsura si margine de anafoare, margine de gropi!

Pentru aceasta perioada Octombrie - Noiembrie cand caut Avatul pe Dunare eu folosesc urmatoarele:
- Daca vad actiune pe suprafata apei in zona atacurilor cea mai efectiva naluca este Mepps Comet nr.2-4 Argintie cu puncte rosii. Daca dau cu Mepps Aglia practic aceeasi rotativa fara puncte rosii atacurile scad simtitor. (Mi se pare chiar ciudat....oare asa de mult conteaza punctele alea rosii??? sau e doar coincidenta?)....in acest caz cu voblerele nu prea il pacalesc asa de bine!
- Berti Taifun nr 1 53 mm 9 g silver

- daca pe suprafata apei vad doar agitatia obletilor fugariti, am ajuns la concluzia ca voblerul e rege.
Folosesc Rapala X-Rap de 8 cm culori S, OG, SB
Rapala SSR 5 cm culoare SFC atunci cand sunt mofturosi , (cel de 7 cm nu prea e pe placul lor)
Rar Cristal Vibe - dar pe asta imi intra mai mult strapazani

Am testat foarte multe voblere si linguri in ultimul timp, am mai avut capturi si cu altele dar izolat si nu le pot considera eficiente. Ceea ce am enumerat mai sus sunt naluci care aduc constant capturi in conditiile enumerate anterior.

Cand nu se vede actiune pe suprafata apei te chinui in zadar in zona asta de Dunare....doar izolat sa mai ai cate o captura.
Sunt foarte multi factori care influenteaza comportamentul de hranire a avatului. Inca testez si invat din fiecare experienta pentru ca inca am multe necunoscute pe care incerc sa le descopar

Spre exemplu weekend-ul trecut:
Am fost si Sambata si Duminica in acelasi loc. Aceeasi vreme 16-19 grade, soare, adieri usoare de vant, aceeasi cota a Dunarii. Durata partidei intre ora 14.30 - 17.30 (dupa apus)
Sambata am avut 4 capturi (unul in jur de 1 kg restul 600-700 gr) in conditiile in care erau atacuri evidente pe apa, fugareala de obleti etc...) aaa....si vreo 2-3 atacuri fara rezultat!
Duminica nici macar o miscare pe apa....nici macar un atac!!! Probabil S-au hranit bine sambata....iar duminica digerau captura baietii :)

Maine am in plan sa fac iar o expeditie, tot dupa avat. Voi testa Rapala BX Minnow 7 cm culoare Smelt (nou in arsenal)
Voi posta rezultatele!