Năluci XXL și echipamentul aferent

Anul acesta o să încep pescuitul la știucă cu naluci xxl și echipament supradimensionat,nalucile fiind de minim 15 cm lungime sau 40g greutate.
Putem posta în acest topic experiențe cu nălucile folosite, lansete,mulinete,genți, cutii,strune,agrafe,inele,vârtejuri, monturi,etc în cautarea dintoasei supreme.(>1m)
Încep eu cu o mică parte din arsenalul pe care îl dețin:
20190214_120929.jpg
20190214_121001.jpg
20190214_121103.jpg
20190214_121228.jpg
20190214_122513.jpg
20190214_120746.jpg

D

Deleted member 1113

Guest
Cosmin, te rog cateva cuvinte despre gumele din poze . Ma intereseaza cele de 15-20cm pentru stiuca(marca , lungime, greutate).

cosmino

Biban
Salut

Sunt cam in aceeași situație.

Eu vad o soluție bună pescuit cu bait casting

Mulinete mai solide și mai rezistente

Sincer mulinete de Spinning pentru așa ceva sunt f grele sau nu rezista sau sunt f f scumpe

Cica
@Încep eu cu o mică parte din arsenalul pe care îl dețin:mad:

amaaaazed

Cosmin
Nu ti-e nitel frica atunci cand pleci de acasa? Sau ai system de supraveghere ... ??

Silviu

Somn
Și eu o să-mi fac aceeași listă dar până atunci trebuie să testez
Nu e de testat ca au testat sute de oameni inaintea noastra, e chiar foarte simplu: westin, strike pro piglet sau pig shad, savage gear line thru , niste slidere de la westin vad ca ai deja si asta e tot ce ai nevoie. Daca nu mananca nu e din cauza ca nu ai naluca “buna” la stiuca, trebuie doar sa insisti si sa schimbi multe locuri.

Nu e de testat ca au testat sute de oameni inaintea noastra, e chiar foarte simplu: westin, strike pro piglet sau pig shad, savage gear line thru , niste slidere de la westin vad ca ai deja si asta e tot ce ai nevoie. Daca nu mananca nu e din cauza ca nu ai naluca “buna” la stiuca, trebuie doar sa insisti si sa schimbi multe locuri.
Dacă ar fi asa de simplu cum spui tu,năluca minune si universală nu există, eu te las pe tine să mergi la sigur cu ce spui tu iar eu merg pe principiul meu adică testez până aleg ce-mi convine,de teste din alea sponsorizate m-am lămurit pe buzunarul meu

Silviu

Somn
Tocmai Cosmin ca nu exista o naluca minune. De aia cu 5 naluci acoperi tot ce ai nevoie pt stiuca. Si eu am o trusa plina cu tot felul de rahaturi pe care nici nu le pescuiesc. Si cand prind, o fac cu aceleasi 3 naluci

Espasia

Somn
Si cand prind, o fac cu aceleasi 3 naluci
Copilu’ pentru ca insisti pe ele. Plus ca este si o chestie de.......nu stiu cum sa zic......incredere in naluci, mod de animare........ În plus acest fapt satisface și legea lui Pareto. 80/20. (Prinzi 80% din pești cu 20% din naluci)

Daca intr-o zi, la un moment dat, pe un anumit loc dai cu 10 tipuri de naluci, ai sanse (dupa mine) sa prinzi cu 7....8 din ele. O stiuca. Mică, mare, este știucă.
Este o observatie vazuta de mine in Deltă, unde dădeam doua echipaje (4 persoane) cu diverse giugele, si toti 4 prindeam. Adică se aruncă pe orice.

Dar au fost si zile, cand mergea perfect pe table vs vobler (intrebați pe adiwolf de m-a’nebunit cu tablele lui) sau zile cand spinnerbait ul facea legea. Sa nu mai zic de Salmo Skinner ( :):):), aici mult dezbatută idee)

Asa ca, si eu sunt de principiul, ia la tine să ai. Nu se știe, ca Pământul, de unde sare ‘epurele.
Dar stii cum este,...... fiecare cu stilul lui. Si asta este bine. Eu prind pește, schimb naluca, iara prind, iara schimb, iar nu prind, iara schimb. Ș.a.m.d.
“C-asa-i in pescuială” :):):)

In toamna am prins primii pesti pe Dunare la gume peste 10cm. Culmea e ca la altceva facea figuri.
Dar astea cum erau numarate...am reusit sa le termin repede.
Miste guvizi de la nea Mircea care ii plimbam in trusa "pt prezentarea' printre pescari, si niste copii cabellas de la acelasi domn, au facut diferenta.
Stiuca in principal, dar a intrat si salau...ziua in amiaza mare, pe o apa de 1 metru. Am avut inspiratia sa bag asa ceva sa pot ajunge la distanta mai mare, sa pot folosi un gramaj de 10 gr fata de 7 pe gumele mici.
Urmaresc sa mai am in trusa asa naluci pe viitor...
La vobler iar am avut surpriza sa traga salaul intr-o seara pe rapala husky de 12 cm, iar la gume pauza...

Wurger

Somn
Cosmin, e mai greu sa ne dam seama cat sunt de gigant daca nu pui ceva langa ele. Ceva cunoscut de toata lumea. Nu tigari, ca nu e voie. O sticla de jumate. Aia e voie.

Cosmin, e mai greu sa ne dam seama cat sunt de gigant daca nu pui ceva langa ele. Ceva cunoscut de toata lumea. Nu tigari, ca nu e voie. O sticla de jumate. Aia e voie.
O să-i răspund și lui carbocalm cu ocazia asta.
Am făcut iar șantier în casă căci m-am apucat să pun gumele mari în cutiile lor.
20316

În general scrie pe ambalaje marca,lungimea și greutatea dar dacă doriți amănunte întrebați.
Revin cu detalii despre voblere,spinnerbaituri și alte accesorii cu altă ocazie
20317
20318
20319
20320
20321
20322
20323

Sus