Naluci bune la pastrav

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru cei care pescuiesc la pastrav, desi mai putini, ce naluci ati recomanda? Eu spre exemplu merg intotdeauna pe Rapala Count Down CD05 si CD07, culorile TR si RT. Cand "muscareste" folosesc lingurite Megabass Spoon X culoarea neagra precum si lingurile de 3,5 grame de la MIU. In plan am sa achizitionez si mult laudatele rotative de la Smith AR-S numarul 3, inca ma decid asupra culorilor. Bineinteles, ce am recomandat mai sus este folosit exclusiv pe lacuri, la pastrav salbatic, nu pe lacuri private sau rauri populate.

LupAlb

Biban
Salutari,

Pe rau: rotative 4g, albe sau dungi rosu+alb, model clasic; voblere 3 - 5 cm, floating, modele clasice, culoare maslinie, meagra, cenusie - toate cu burta alba.
Pe lac: rotative de 10g, albe sau cu dungi rosu+alb, model clasic; voblere de 4 - 10cm sinking, mai mult masliniu si gri (rar negru) cu burta alba si pata rosie pe burta (inspre cap).
* Fiecare lac are un specific al lui. Posibil ca pe unele lacuri sa fie mari diferente, de exemplu, pe Vidra, acum 15 ani,
cel mai bine am prins cu piscot de 22g, in medie doua capturi pe zi; pe Oasa, acum 9 -10 ani am facut ravagii cu Diavolul Tasmanian (acesta a dat oarecare rezultate si la Belis).

Cele Bune Tuturor!

sebi cred ca in filmuletul prezentat mult mai important decat rotativă e fulgul de pe ancora.
Eu folosesc pe lacurile de munte rapala CD 5 si CD 7 exact culorile expuse de Claudiu, rotative mepps nr 01 si 02, berti taifun si Dam effezet slim + ceva vobleree mici salmo.

sebi

Biban
Sincer de doua ori am fost la pastrav la rotativa am prins doi in rest multumesc pt sfat e bine de stiut micile amanunte fac diferenta

fario

Biban
Pe rău,rotativele fac legea. Asta referindu mă la râurile micuțe de munte.
Pe lac,domnul pastrav,poate să vrea acum rotative si peste 2 ore să si schimbe meniul pe voblere.

RNN57

Salau
......la spinning...... pe rauri mici si medii ....eu folosesc in general rotativele Mepps nr.00 - 0 - 1 - 2 aurii sau argintii (uneori ajutate de putina culoare si imaginatie pe malul apei cu ajutorul unui marker rosu sau negru) .........iar pe raurile mari si lacuri....prefer oscilantele inguste (gen Taifun de la Berti) si putin mai grele (8g+) in culori cat mai naturale si oxidate....cupru-auriu coclit-nichel-negru......

Ioan

Biban
Pentru mine, dacă ar fi sa aleg trei naluci pentru păstrăv, aș alege:
1. Un vobler de la Ugly Duckling ce seamănă mult cu beldița, de 4 gr. sinking, la care am avut mereu rezultate. Recuperat cu multe stopaje de multe ori atacul survenind pe cădere.
2. O gumă de 7 cm de la Lunkercity tăiată și montată așa încât să dea bine pe un microjig de 4 gr. La aceasta am avut cele mai bune rezultate, târând-o pe fundul apei. Am ales guma așa mare pentru ca are o coadă ce vibrează demențial. Am încercat și alte modele dar ca asta nu merge nici una.
3. Varianta clasică de rezervă : o rotativă Mepps Aglia de 2, argintie cu puncte roșii. Bineînțeles recuperată cât mai încet posibil la o palma de fundul apei.
Cam acestea sunt jucărelele:
2017-02-15-23-59-28.jpg

Nu aş mai pleca la păstrăv fără acestea trei și credeți-mă că am avut multe gherle până sa dau de acestea.
Și ca să nu ziceți că vorbesc din filme pun și ceva poze cu pistruiați:
2017-02-15-23-57-23.jpg
2017-02-15-23-58-14.jpg
2017-02-15-23-50-02.jpg
2017-02-15-23-49-10.jpg

Sper că v-am fost de ajutor. Merită încercată cea cu guma tăiată. Mă gândesc ca aveți destule giugele de șalău care şomează prin truse, numai bune pentru păstrăv. Spor la decupaj. punk

AlexH

Moderator
Membru personal
Avand in vedere ca se apropie iesirea la pastrav si eu nu am nici un fel de naluca dedicata acestuia, aveti si alte recomandari in afara ce cele scrise mai sus?

Duo Ryuki 45S, e un vobler de pastrav foarte apreciat si ceva mai ieftin decat voblerele similare de la Smith, ANRE, Jackall. Le gasesti la marele peste in diferite culori.
Rotativele de la Lure Component, Rixo mi se pare ca le zice, cu paleta axata si vartej inclus sunt iarasi foarte productive si mai ieftine decat celebrele AR-S.
Asta pentru rauri mici si medii, pentru lacuri nu ma pricep. Inca. naughty

Okama

Somn
Avand in vedere ca se apropie iesirea la pastrav si eu nu am nici un fel de naluca dedicata acestuia, aveti si alte recomandari in afara ce cele scrise mai sus?
Rapala CD
Rotativele Berti, ieftine si eficiente. Au unele cu corpul din plumb, mai pt adancime.

Sa nu uit, pt Bradisor as incerca si cv voblere de avat 7-9 cm, de preferinta sinking-culoare mov si variatii de mov. E foarte posibil sa ai o surpriza placuta.

Ultima editare:
Nici eu nu prea am nimic dedicat pastravului de lac...dar niste voblere sinking, tip minnow sau apropiat, cu patern de pastrav as incerca eu. Daca as avearoflmaooo aveam 2 modele PAN handmade dar la ambele le.am spart barbetacapzid si culmea chiar prindeau. Amu am si ceva rotative care sper sa isi faca treaba. Ar mai fii o solutie pentru lac Salmo Executor care este deep diver. Gumele trebuiesc testate, urmarind videoclipuri de la straini dar trebuie sa fii convins ca ai pastravi in fata ca sa nu te simti parasit de zeul pestilorcrybaby. Sincer as incerca nimfele berkley pe un lest de 1 gram trase usor sub suprafata apei, un fel de pescuit la fly dar cu spinninggofishing. La caras a functionatroflmaooosmoke

Iti recomand cu incredere cozma model A de 4-5cm culori pe verde si alb cu cap rosu fosforescent(asta la inserat). Mentionez ca pescuiesc pe 5 rauri diferite si asta de departe le face pe toate. Il lansez perpendicular pe malul opus, sau imediat dupa bolovan si in trag sa treaca pe acolo. Tehnica asta merge pe apa tulbure bine.
Cand e apa cristal lansez de jos in sus dar la 45 de grade spre malul opus, sau daca e raul mic merg pe mijloc si lansez stanga/dreapta, si daca dau dupa bolovani lansez si recuperez sa treaca voblerul prin spatele bolovanului si cand intra in locul acela ii dau un jerk usor in lateral sa intre in lucru, curentul fiind mai domol acolo. In momentul acela de obicei vine si atacul.
Mai e si Rapala Team Esko, bun mai ales daca raul are ceva debit sau bulboane mari. Tot pe nuante de verde.
Recomand astea cu barbeta in S. Asta am observat ca le place. Am mai luat un krahushek si un rebel care m-au atras si benuiesc ca vor prinde ceva dar pana la captura nu recomand.

Mai merge rotativa meps comet, nr 3. cu buline rosii, argintiu cand e innorat si aramiu cand e soare (cu alea mai mici prinzi mai mult maruntis si il ranesti). Eu la astea le schimb ancora cu un carlig nr. 2 sau nr 4, functie de lungimea paletei.
Acum cativa ani tot am pescuit la rotativa nr 00 si 0 dar am prins doar pastraviori si am renuntat la ele, am dat exclusiv la vobler. Anul trecut am gasit un film pe youtube cu un italian care pescuieste la rotativa si m-am inspirat de la el.
Pastravul mare este la noi pe rauri dar e smecher, nu sta la bolovan si nu iese ziua, doar in bulboane. Il pacalesti seara dupa ora 7-8, daca ai rabdare.

Totusi pe apele de la noi e mai importanta localizarea. Ei stau mai imprastiati spre maluri unde e un prag ceva cand e apa tulbure, cand e limpede se trag la locurile clasice. Prin locuri clasice ma refer la locuri de udne el poate aduna mancarea ce vine pe apa fara mare efort si unde se poate ascunde cu usurinta. Dupa bolovani, la capatul unei bulboane unde se aduna mancarea de pe o suprafata mare, si pe langa stancile verticale pe unde trece volumul mai mare de apa care ii aduce hrana.

Cam astea ar fi. Nu te complica sa alegi prea multe pentru ca nu o sa ia timp sa pescuiesti prea mult. Mai bine alegeti ora dupa 5 dupamasa, si aloca timp observarii de structuri in apa si localizarii, si naturii bineinteles. Sunt putine locuri asa frumoase ca o vale de munte.

Mentionez ca nu sunt eu cine stie ce pescar dar am obtinut rezultate cu tehnica asta si am vazut chiar si pescari de competitie care, dupa parerea mea, dadeau in gol cu voblere de 80 de lei ce prind mai mult pescari decat pesti.

Sus