• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Naluci de plastic facute la imprimanta 3D

O bataie mica nu asa de larga ca si la o lingura dar interesanta pe tractare liniara,jocul pe loc era interesant de vazut si cum cade,atunci au loc atacurile,felicitari.

Salut !
Eu fac voblere la imprimanta 3D. Prioectez in Solid Edge.
Le fac din doua bucati,lestate cu bilute de plumb si bilute de metal pentru zgomot.
Folosesc PLA,alb,transparent,fosforescent...
Stie cineva reguli in proiectarea voblerelor? Dimensiuni barbete in raport cu corpul voblerului,unghi fata de axa, locul unde este bine sa se faca lestarea...etc.
Este importanat ca barbeta sa fie transparenta?
Voblerele facute pana acum nu au o "bataie" buna.
Am sa postez cateva fotografii. Nu am timp sa lucrez decat in weekend.

Salut!
Am ramas dator cu fotografii :

Proiectare CAD

Editare CAD 2.jpg

Editare CAD.jpg

Gata tiparit:
gata tiparit.jpg

Aici le pun la uscat,dupa vopsire si stratul final de rasina epoxidica
uscator.jpg

Cateva modele gata:

Acesta merge foarte bine,dar este mic.....voi face ceva modificari,barbeta un pic mai mare si corpul marit pe lateral.
IMAG0304.jpg

Cele care urmeaza au o miscare gen Salmo Thrill, nu oscileaza pe lateral.....ceva nu este bine si nu stiu ce.
Sunt prea grele? Au in jur de 14gr.

IMAG0298.jpg
IMAG0296.jpg
IMAG0279.jpg

....stiu trebuie sa mai invat sa folosesc aerograful.
Astept paraeri.........

stili, excelent lucrate nalucile, foarte ingrijit. Ca sfat, as zice sa muti barbetele mai in spate un pic, pentru voblerele gen minnow. Eventual si marite. Analizeaza cu atentie modelele din comert care iti plac, si incearca sa le imiti evolutia. Iarasi legat de barbeta, ajuta mult daca aceasta are muchia ascutita, cu muchia spre fata. Mai mult, poate fi usor concava, pentru un plus de agresivitate a evolutiei. Concavitatea in fata, evident.
Un dezavantaj a plasticului fata de lemn sau spuma este masa mai mare. Chiar si dupa lestare, nalucile din plastic au o distributie a masei mai uniforma, ceea ce le face mult mai instabile. De asta au nevoie de cavitati goale la interior, neaparat in partea de sus. La modelul postat de tine, fara a fi eu vreun expert, as zice ca e nevoie de o cavitate mai mare in partea superioara. Evident, aici nu se pune lest, bila, etc.
Inca o data felicitari, arata excelent ceea ce produci. Cu un pic de intelegere a evolutiei nalucilor, vor si bate cum iti doresti, cat de curand

Edit: prima postare era de pe mobil, nu vazusem in detaliu pozele. vad ca unele modele le ai deja cu barbete "ascutite". Incearca sa umbli la marimea barbetelor, fa-le mai mari, si mai usureaza voblerul la interior, sa contina mai putin plastic. concentraza-i masa in partea de jos, prin lestare. pentru o bataie mai ampla, lestul ar trebui sa fie intr-un singur loc, undeva prin dreptul ancorei de pe burta. lestul distribuit de-a lungul corpului, chiar daca e in partea de jos, scade mult bataia nalucii.
Spor!

Salut !
Multumesc, davidg !

Vreau sa discutam despre voblerul de sus,cel mai mic, pe acesta vreau sa il modific primul. Atasez aici un pdf 3D,in care se poate vedea jumatatea de vobler la care lucrez, cealalta jumatate o fac automat
"in oglinda". Daca se da click buton maus stanga si se tine apasat, se poate rotii imaginea, astfel se poate vedea detaliile.
Cotele nu le-am trecut toate...numai cele esentiale. Am facut modificari fata de varianta prima, care este in foto, este mai gras...si cu barbeta mai lata.
Acest model l-am creat dupa Kenart Hunter la care am pus ochii ca la owner bugeye, modele care s-au dovedit bune.
La prima varianta am pus bile de plumb, in partea de jos,iar deasupra bilute pentru zgomot.
Postez ambele variante, a doua versiune este cea la care lucrez.
Al doilea vobler de sus este dupa Rapala Shadow Rap 9cm...... mi-a iesit aproximativ, o sa-l modific si pe acesta.
Astept parerea voastra.

Atașamente

Modele noi...

IMAG0383.jpg
IMAG0387.jpg

Inca nu am probat nici unul, nu stiu cum evolueaza fiecare.

Am sa incerc si PetG...mai am role cu PLA, dupa ce il termin...am sa incerc si altceva.
O adevarata problema este ca dintre toate materialele folosite la o imprimanta 3D doar PLA-ul este total biodegradabil.(este facut din porumb)
ABS-ul este chiar toxic.

Au iesit super ! Si culoarea e faina ( eu am ceva pe creier cu albastru si combinatii de alb perlat cu albastru sau violet ... au mers mereu )

Dupa ce vopsesti si lacuiesti PLA-ul, nu cred ca mai e biodegradabil. Partea nasola la PLA este ca se inmoaie/deformeaza la temperaturi de peste 50 = 60 de grade. Daca uiti cutia cu voblere la soare sau in bordul masinii, ai sansa sa le gasesti terci bucurostare.

Ai inceput bine - sa mai pui poze cu ce mai printezi .... as vrea sa mai am timp sa ma mai joc si eu cu imprimanta .... dar o sa ma eliberez in curand ...

Ma uitam zilele trecute pe net si am vazut ca imprimantele DLP nu mai sunt asa scumpe cum erau acum ceva vreme. Cred ca sunt cele mai potrivite imprimante pentru voblere:

Astazi am reusit sa marg la pescuit....
Doua capturi ...se pare ca voblerele sunt atractive.

Clipboard02.jpg

Clipboard01.jpg

Culorile astea sunt mai atractive pentru clean ? Nu stiu ce sa mai cred.
Asteptam stiuca....poate data viitoare.

Imprimanta Anycubic Photon este super, detaliile obiectelor imprimate sunt deosebite.
Nu stiu nimic despre rasina care este folosita la aceasta imprimanta. Stiu doar ca este sensibila la ultraviolete.
Poate fi lipita, vopsita ?
Materialul plastic folosit pentru constructia voblerelor,trebuie sa aiba unele proprietati....sa poate fi lipit foarte bine,daca se fac din doua bucati (sau mai multe),
vopseaua si rasina sa aiba o aderenta foarte buna pe material, sa fie ieftin.
Sa intamplat sa merg la pescuit si sa las trei voblere in apa....un Thrill si alte doua Rapala....care sunt destul de scumpe.
Trebuie vazut care sunt costurile sa tiparesti cu aceasta imprimanta.

Poate fi lipita, vopsita ?
Cred ca se vopseste ca orice plastic - in filmul de mai sus, obiectele printate sunt vopsite cu un primer gri si arata destul de bine.
Daca vrei sa le lipesti, trebuie doar sa folosesti aceesi rasina (lichida) cu care printezi si apoi sa pui piesa sub lumina UV. In comparatie cu PLA , rasina are sigur proprietati mai bune.

Am vazut ca a inceput sa apara pe piata rasina care se poate spala cu apa.