Naluci dubioase :)

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
N-am gasit alt topic in care sa adunam ciudatenii/noutati in materie de naluci avangardiste asa ca am zis sa le adunam aici.
Cautand diverse pe Amazon dau peste astea :

Sunt niste gume indoibile turnate pe un schelet de aluminiu amaaaazed . detalii aici :
https://www.amazon.co.uk/QualyQualy-deformable-Aluminium-Artificial-Plastic/dp/B01MXXCF3Q/ref=sr_1_257?s=sports&ie=UTF8&qid=1486591359&sr=1-257&keywords=soft+plastics

Ideea de la care au plecat e aceea de la OSP Bent Minnow probabil dar nici de voblerul ala n-am auzit sa faca minuni de vitejie pe apele mioritice . Oare ar merit achizitionate ?gandescccc

Mihai Petras ar zice opusul despre OSP Bent Minnow daca nu ma insel :)
OSP Bent Minnow? Pentru mine a fost printre cele mai prinzatoare naluci in 2016. Am prins cu versiunea de 106 mm stiuca pe toate apele pe care le-am pescuit, mai putin la Radesti. In Delta mi-a fost cea mai productiva giugea dupa Eira. Sunt foarte multumit de vobler! Pentru apa mica si limpede e ce trebuie.

IMAG1292.jpg

IMAG0871.jpg

PUPU

Salau
Ba nu e greu de loc ,eu am trusele pregatite ,in 5 minute pot pleca, vreau sa merg dupa clean imi iau borseta ,lanseta care sta in husa cu tot cu mulineta si go, la fel cu stiuca ,salaul e.tc poata sa mearga avatul,stiuca super in ziua aia ,nu ma intereseaza,eu sunt pe clean ,ce se vede acolo sunt in asteptare.

Cosmin ,imi pare rau ,da eu te sfatuiesc sa il cumperi si sar pitea sa fie invers la tine.

Ultima editare de un moderator:

Alin Ms

Somn
save-new.jpg
save-new.jpg
Azi mi-am facut o naluca dubioasa din doua oscilante Gipo prinzatoare. Pt ca umblu foarte rar la stiuca in ultimii ani am pus 2 oscilante prinzatoare de stiuca si am scoa una singura care sper sa prinda somn. Cele de genul asta din comert sunt XHeavy si ieri pe youtube un pescar francez de Loara mi-a aratat metoda asta...

L.E. Are 19 g jucaria si curbura foarte putin diferita, cat sa intre apa intre ele sa le zdrangane...

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Vezi atașament 5215 Vezi atașament 5216 Azi mi-am facut o naluca dubioasa din doua oscilante Gipo prinzatoare. Pt ca umblu foarte rar la stiuca in ultimii ani am pus 2 oscilante prinzatoare de stiuca si am scoa una singura care sper sa prinda somn. Cele de genul asta din comert sunt XHeavy si ieri pe youtube un pescar francez de Loara mi-a aratat metoda asta...

L.E. Are 19 g jucaria si curbura foarte putin diferita, cat sa intre apa intre ele sa le zdrangane...
Sper sa ai mai mult succes ca mine ca eu am spalat vreo 3 ani linguri duble dupa ce vazusem la francezi si la nemti dar n-am reusit decat sa dublez numarul de pierderi cand am agatat structuri mai incapatanate decat firul/dezgatatorul meu. :( Am incercat si modele venite duble din fabrica facute de cei de la D.A.M in vreo 3 marimi diferite cu dedicatie pentru somn, am incercat si Mepps Syclops dublat cum vazusem la francezi si am incercat si ceva modele de dolinger autohtone luate cate doua in conditii cand in aceeasi zi si acelasi loc am prins somn pe guma, vobler sau la clonc. Cum totusi apele difera si pestii raspund diferit pe zone diferite geografic eu iti doresc totusi fire intinse cu ele ;)

Alin Ms

Somn
Mersi de urari. Tot naluci dubioase.. ai vazut sau poate chiar ti-ai facut... linguri de somn la nemti pe youtube de forma cozii unei linguri? Lungi si subtiri cu gauri dezaxate ca sa daca ceva. Nu inteleg germana deloc dar explicau mult care e ideea cu ele...

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Mersi de urari. Tot naluci dubioase.. ai vazut sau poate chiar ti-ai facut... linguri de somn la nemti pe youtube de forma cozii unei linguri? Lungi si subtiri cu gauri dezaxate ca sa daca ceva. Nu inteleg germana deloc dar explicau mult care e ideea cu ele...
Da-mi un link ceva sa ma dumiresc daca vorbim de acelasi lucru. Coada de lingura de supa am si am prins avat cu ea dar somnul n-am incercat sa-l paclesc cu asa ceva . Totusi, asa cum intra somn la pilkere nu vad de ce nu ar intra pe ceva lung si subtire care bate atractiv ;)

Alin eu cu asa ceva am prins :

Ultima editare de un moderator:

Alin Ms

Somn
Mai subtiri erau dar ideea aia e. Am dat de ele dintr-un filmulet in altul mai demult asa ca link nu am.

Sus