• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Naluci "prinzatoare" la clean

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru mine de departe cele mai productive 2 voblere au fost:
1. Owner Cultiva Bugeye, cu precadere culorile: Green Frog si Chartreuse, se pot gasi aici: https://spinningshop.ro/naluci-hard/voblere/owner-c-ultiva-bug-eye-bait-5cm-6-5gr.html
2. Jackall Chubby 3,8 cm, 4 G culoarea: HL silver black floating.

Problema lor e ca sunt cam scumpe si nici nu se prea gasesc.

Au functionat ok si voblerele celor de la Salmo dar nu intotdeauna. Nu am folosit naluci hand-made, dar in vara asta intentionez sa incerc cateva.

Am prins in general bine cu Rapala. Husky Jerk ,SSR, CD , J13, RNR, DT .
O mentiune aparte pentru un Yozuri Hardcore Drum! Unul dintre cele mai tari voblere de "curent" care mi-au trecut prin mana. Prinde tot ce misca ! Ca si multe alte Yozuri . Unele Cozma foarte bune! Mentiune pentru vechiul Belly Dog .Multe sunt...

Claudiu

Administrator
Membru personal
Zamfi nu stiu la ce cleni folosesti tu voblerele alea, la noi pe aici se umbla cu micro, daca dai cu 5 cm deja e grav... si tu ai prins la j13 si Hardcore Drum habarnam

Pt mine, cele mai prinzătoare până acum s-au dovedit
Kenart Hunter 3cm (YD, H, T)
Salmo Hornet 3 (RD, BSS, DB)
Strike Pro Baby Pro, majoritatea culorilor

Zamfi nu stiu la ce cleni folosesti tu voblerele alea, la noi pe aici se umbla cu micro, daca dai cu 5 cm deja e grav... si tu ai prins la j13 si Hardcore Drum habarnam
Mea culpa! Nu am fost atent la topic ...Ma refeream la cateva voblere prinzatoare in general capzidOboseala...Dar fi atent: cu j13 am prins clean,la voi pe Olt, de 25-30 cm ,noaptea la 12 cu martori! Adiwolf! Incredibil asa-i? Iar legat de Drum nu am gresit ! A prins clean ,avat,salau,stiuca,somn .Deci nu sunt chiar asa vinovat zimbet

adiwolf

Moderator
Membru personal
confirm performanta lui Zamfi de a prinde clean cu J13 pe Olt, iar Drum-ul ala este chiar un vobler extraordinar, ca dealtfel multe altele cand il folosesti la momentul oportun
pentru clean pe Olt, de departe Bug Eye este campionul pt mine mai ales ca ma ajuta sa fac putin selectie cand pescuiesc cu el, dar am prins foarte bine si cu Strike pro diverse modele si cu Jaxon
in general la Clean merg pe voblere ieftine pe care imi permit sa le pierd datorita ratei mari de agatare

Si pentru mine Bug eye e campionul la clean! Mai ales modele de culoare verde!
Goldy vibromax,salmo hornet si cicadele de 3,5 cm si 4,5 cm de la strike pro si-au facut treaba foarte bine si ele!
Iar in incheiere nu pot sa nu mentionez clasica rotativa!

adiwolf

Moderator
Membru personal
rotativa Mepps Aglia nr.1 este cea mai prinzatoare rotativa la clean din punctul meu de vedere.
mai sunt cele de la Panther Martin, imitatie viespe ce au momentele lor de glorie dar Aglia ramane no.1

Pentru mine cel mai prinzator vobler este modelul asemanator cu asta:
http://www.totalfishing.ro/vobler-strike-pro-baby-pro-sp088-culoarea-010ob-p-2476.html
in diferite variante, de la mai multi producatori, unele bat mai rau, altele mai bine, unele au finisaje mai ok, ancore mai bune, preturi mai mari dar la fel de bine prind si alea mai ieftine ... cu conditia sa bata corect.

Daca e sa socotesc, cred ca in mare parte clenii frumosi i-am prins la asa ceva, apoi la rotative nr 1 si 2, apoi alte modele.

Am avut cateva de astea handmade care erau cam unicat, unele mergeau grozav si dupa ce le-am pierdut nu am reusit sa le inlocuiesc, cred ca sunt cateva modele de pe la lurebuiderii de pe la noi care bat orice vobler de firma la clean.

Pescuiesc la clean pe Neajlov, Arges si Sabar, mai rar pe Ialomita... si cele mai bune voblere pentru mine au fost Salmo Hornet si Tiny urmate de "insectele" de la Rebel. Pe astea nu le folosesc in locurile pe care nu le cunosc bine din cauza de "teama de a le pierde"...pe langa faptul ca sunt destul de scumpe se gasesc si greu. In privinta rotativelor subscriu la ce a spus si adiwolf...cele mai bune sunt Meps Aglia nr.1 si as adauga eu Dam Effzett tot nr. 1. Seamana foarte mult cu Aglia atat la forma paletei cat si la gramaj.

adiwolf

Moderator
Membru personal
ai dreptate, uitasem complet de DAM Efzett no.1, extrem de eficiente si bune, dar nu au acelasi gramaj, Mepps Aglia sunt putin mai grele si se arunca/merg mai bine - opinia mea zimbettt

Neajlovul mi se pare un rau extrem de interesant prin prisma salbaticiei si a naturaletii lui - poate vreodata ajung sa pescuiesc pe el, mi-ar placea

Norizi de 5 si de 7 cm noaptea, Yo-zuri 3D flat crank ziua. Voblere de rabdare pe care nu trebuie sa le simti ca bat in bat si care se adreseaza cu precadere clenilor batrani ;)

Claudiu

Administrator
Membru personal
King ca si @adiwolf la o postare precedenta... nah suntem mai grei de cap. Poate ne explici si noua mai detaliat ce inseamna sa nu le simti ca bat in bat? Ai descoperit tu vreun giumbusluc ucigator?

King ca si @adiwolf la o postare precedenta... nah suntem mai grei de cap. Poate ne explici si noua mai detaliat ce inseamna sa nu le simti ca bat in bat? Ai descoperit tu vreun giumbusluc ucigator?
Nu-i ce sti ce filozofie, dar am avut rezultate cu atat mai bune cu cat am reusit mai bine sa misc voblerul prin apa precum "ochiu' mortului" adica sa nu bata ci doar sa se legene foarte usor. E un exercitiu de vointa si rabdare ca sa poti tine un ritm extrem de lent dar , cei care au prins schema, au prins si peste. Mai explicit de atat nu pot sa fiu din pacate. Evident trebuie sa te ajute si mulineta ca daca aplici poezia cu mulineta rapida dpeste 80 de cm/tura de manivela ...ei bine mai bine nu mai incerci in cazul ala.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Nu-i ce sti ce filozofie, dar am avut rezultate cu atat mai bune cu cat am reusit mai bine sa misc voblerul prin apa precum "ochiu' mortului" adica sa nu bata ci doar sa se legene foarte usor. E un exercitiu de vointa si rabdare ca sa poti tine un ritm extrem de lent dar , cei care au prins schema, au prins si peste. Mai explicit de atat nu pot sa fiu din pacate. Evident trebuie sa te ajute si mulineta ca daca aplici poezia cu mulineta rapida dpeste 80 de cm/tura de manivela ...ei bine mai bine nu mai incerci in cazul ala.
am inteles treaba asta, dar nu pricep cum draqu aplici miscarea asta de "ochiul mortului" la niste voblere floating sau sinking, pentru ca eu personal le simt cu bat in batz imediat ce le misc, indiferent cat de incet le anim eu!!!
singurul vobler a carui bataie nu o simt este Thril-ul