Naluci "prinzatoare" la clean

geronimo

Oblete
Salutare tuturor , am o intrebare pt. cei cu mai multa experienta , adica m-ar interesa daca cineva a folosit sau a avut rezultate la clean cu modelele mai mici de Sebile Flatt Shad , respectiv 42mm 3,5g si 35mm 2g si daca da cu ce culori ? Daca sunt bune la somn alea mari , de ce n-ar fii bune la clean, pastrav, biban alea micutze :)

Wurger

Somn
Nu e o regula, dar am observat ca anumite tipuri de naluci, exceleaza la o anumita marime, ba chiar o anumita culoare.
Sunt multe exemple la tot felul de naluci. Thrill de 4, Dolinger de 13g, Baby pro de 2.5cm etc.
De aia e bine sa casti bine ochii la poza cand zice unu ca a prins pe keitech swing impact, sa vezi cu ce marime a dat si in ce conditii.

Salutare tuturor , am o intrebare pt. cei cu mai multa experienta , adica m-ar interesa daca cineva a folosit sau a avut rezultate la clean cu modelele mai mici de Sebile Flatt Shad , respectiv 42mm 3,5g si 35mm 2g si daca da cu ce culori ? Daca sunt bune la somn alea mari , de ce n-ar fii bune la clean, pastrav, biban alea micutze :)
Modelul Sebile Flatt Shad Extra Heavy de 5 cm , 9 grame si culoare Ghostescent este de departe cel mai prinzator vobler de clean din trusa mea. pescuiesc 99% din timp pe Crisul Repede si desi am incercat multe modele consacrate la la Rapala, Lucky John, Pontoon, Cultiva, Strike Pro, Spro,Salmo etc, acesta este singurul vobler din care am minim 2-3 bucati de aceiasi culoare si gramaj in trusa....daca il prind pe stoc pe undeva, incerc sa le iau pe toate. zimbettt
Nu spun ca merge oricand si in orice conditii, spun doar ca este al naibii de prinzator in anumite zone de pe Crisul Repede....si prinde clean de la 15 la 50 cm.
Respecte si fire intinse! jos palaria

Salutare. Ceva insecte(cosas, greier) din gume daca ati folosit si stiti un site de unde s-ar putea cumpara, as fi recunoscator. Voblere ce imita broscutele nu mai gasesc, decat variante prea mari si grele... am avut mai demult ceva de 3gr/3cm si nu am retinut firma... acu nici macar nu mai stiu cum sa le caut...

Dori

Stiuca
Salutare. Ceva insecte(cosas, greier) din gume daca ati folosit si stiti un site de unde s-ar putea cumpara, as fi recunoscator. Voblere ce imita broscutele nu mai gasesc, decat variante prea mari si grele... am avut mai demult ceva de 3gr/3cm si nu am retinut firma... acu nici macar nu mai stiu cum sa le caut...
Sunt producatori: Rebel, Vidra, Lovec Rapy etc. Se gasesc pe diverse site-uri de pescuit la sectiunea broscute/insecte/creaturi etc. Mai este si varianta facuta de diverși pescari, dar.. nu as putea recomanda vreunul.

Cele de la Dorado dau rezultate destulde bune.

geronimo

Oblete
Pt. Resteanu Andrei , mersi de raspuns , in sfarsit aud de la cineva ca foloseste Flatt Shad-ul la clean cu succes , totusi la marimea aia cred ca cam selecteaza pe cei marisori :)
Sincer eu n-as fii indraznit sa ma gandesc la o marime asa mare , dar te cred ca e prinzator si foarte versatil . Sa nu mai vorbim , ca efectiv iti poate intra cam orice specie de peste ...

Pt. Resteanu Andrei , mersi de raspuns , in sfarsit aud de la cineva ca foloseste Flatt Shad-ul la clean cu succes , totusi la marimea aia cred ca cam selecteaza pe cei marisori :)
Sincer eu n-as fii indraznit sa ma gandesc la o marime asa mare , dar te cred ca e prinzator si foarte versatil . Sa nu mai vorbim , ca efectiv iti poate intra cam orice specie de peste ...
Sa ști ca eu am început sa le folosesc la recomandarea unui prieten care lua avati frumoși la modelul asta, dar la mine nu apucau sa între avatii din cauza clenilor. Sincer nu am măsurat clenii mici, dar crede-mă ca în anumite condiții, îți întra cleanul extrem de bine pe el, chiar și cei mici... am luat și 2 consecutiv din acelasi metru de apa. Ma opresc aici cu laudele ca și asa îl găsim extrem de greu. habarnam

Espasia

Somn
Ca si în anii precedenti, mi-am pregatit “monturile“ ptr clean. DurereeeeDurereeee

roflmaoooroflmaoooroflmaoooroflmaoooroflmaooo

Dezastru anul acesta. priestttpriestttpriesttt
Peste 80% din “monturi” erau ori putrezite de la ploaie, ori mancate de ciori......sau ce or fi fost, arzăle-ar focul Gheenei de nesimțite.crybabycrybabycrybaby
Le-am cules asa, semicoapte.....

E........am mâine sanse? Ce ziceți?
Cica este soare. Daca si apa este limpede, lansari cu bolta in zona padurilor scufundate........nebunia lumii.....:):):)

Enjoy

38873AA9-C2F1-4318-8207-092A0B30D5D1.jpeg

Sus