Naluci "prinzatoare" la clean

Hades

Stiuca
.........................................
Eram copil si mergeam la pescuit cu trenul (cu nasul). ................................
Păi eu cum am început ?? La ora 4,30 pleca din Hunedoara un tren către Simeria ( de acolo ne ”răsfiram” pentru amonte sau aval ). Eu, conștincios, luam bilet, până mi-au zis pescarii ( 75% din călători erau pescari ) să nu mai iau bilet că-mi urează ”nașul” ........................!!!!!!roflmaoooroflmaoooroflmaoooroflmaooo

Victor Dan

Stiuca
Și la mine s-au copt, doar că ale mele sunt sinking roflmaooo roflmaooo
Dupa cateva zile, datorita ploilor, sunt compromise ...
20210620_152305-01.jpeg

edd

Somn
Flopy niste voblere pe care musai trebuia sa le am in trusa,de ce,pentru ca sunt facute din cauciu,da ati auzit bine cauciuc si cum imi place sa pescuies la vedere,la suprafata,mai ales vara erau exact ce imi lipsea din trusa, mai ales ca asa ceva nu am vazut.....
Gandite de Roger Bocchino in 1953 pe 17feb,au brevetul nr 074.916 ceea ce le face sa apara pe piata sub numele unui mare brand de naluci pentru pescuit,au fost produse in trei diferite gramaje....

Acum cele cumparate nu au fost in starea cea mai buna dar am reusit sa le redau culoarea originala dupa repetate curatatari,in prima poza sunt originalele,doua am reusit sa le salvez pe al treilea l-am transformat in ce se vede in poza dupa cateva ore pierdute ....

vkVtFMo.jpg

DygM0C3.jpg

Am si prins cu cel facut de mine clean dar am si depasit PB la Curcubeu pe rau avand cel mai fain drill presarat cu sarituri frumoase,una dintre ele era sa fie aproape in bratele mele....

1fT4wIc.jpg

kI29UbF.jpg

edd

Somn
Daiwa Purelist 56L , 2020,o super lanseta care mi-a depasit asteptarile,pot afirma ca este o adevarata lanseta de "mountain steam bait" iar descrierea data este corecta "The item is ideal for assembling fishing with the heavy sinking minnow, which is the main item in recent mountain stream lures, with a strong overall tension. Since it has butt power, it can handle large rainbows in mountainous areas in Hokkaido with plenty of room." pentru cine nu stie Hokkaido este cea mai nordică insulă a Japoniei si au niste rauri acolo ce seamana cu cele din Fagaras de la noi,unde am si folosit-o si mi-a adus cateva recorduri in astia doi ani de cand am folosit-o,am sa ii fac o prezentare mai detaliata dupa ce se termina sezonul de pescuit....

Un nou PB la INDIGEN...
TrLwRuR.jpg

Asta este pe Ishikari si seamana foarte mult cu ce avem noi prin Fagaras...

7237bb46aac28fec2c5fd8719de9ae29.jpg

ToyohiraGawa2004-11b.jpg

Ultima editare:

Luigi

Somn
Daiwa Purelist 56L , 2020,o super lanseta care mi-a depasit asteptarile,pot afirma ca este o adevarata lanseta de "mountain steam bait" iar descrierea data este corecta "The item is ideal for assembling fishing with the heavy sinking minnow, which is the main item in recent mountain stream lures, with a strong overall tension. Since it has butt power, it can handle large rainbows in mountainous areas in Hokkaido with plenty of room." pentru cine nu stie Hokkaido este cea mai nordică insulă a Japoniei si au niste rauri acolo ce seamana cu cele din Fagaras de la noi,unde am si folosit-o si mi-a adus cateva recorduri in astia doi ani de cand am folosit-o,am sa ii fac o prezentare mai detaliata dupa ce se termina sezonul de pescuit....

Un nou PB la INDIGEN...
TrLwRuR.jpg

Asta este pe Ishikari si seamana foarte mult cu ce avem noi prin Fagaras...

7237bb46aac28fec2c5fd8719de9ae29.jpg

ToyohiraGawa2004-11b.jpg
Chiar daca nu e topicul potrivit, mai zi-ne câte ceva despre frumusetzea aia de pastrav, banuiesc ca are povestea lui jos palaria

Eu am un graphiteleader bosco gnbs 61 UL și caut ceva mai scurt, poți să spui mai multe detalii despre lansetă? E ok și cu rotative?

Un nou PB la INDIGEN...

edd

Somn
Eu am un graphiteleader bosco gnbs 61 UL și caut ceva mai scurt, poți să spui mai multe detalii despre lansetă? E ok și cu rotative?
Am zis cand am timp o sa fac o descriere mai amanuntita,e ce trebuie si cu rotative si pentru avioane de juma de kil in sus si rachete la kil care te fac in secunde daca ai o lanseta moale cum folosesc de obicei in pescuitul pastravului pe rau,cand dai de porci zburatori ca astia iti trebuie ceva pe care poti pune baza...

ZQfxVAs.jpg

Dar daca esti destul de nebun si dependent de atacuri si vrei sa vezi cat duce joarda te joci cu nave de astea roflmaooo....

f0Cee8T.jpg

BCsWv0T.jpg

Chiar daca nu e topicul potrivit, mai zi-ne câte ceva despre frumusetzea aia de pastrav, banuiesc ca are povestea lui jos palaria

Nu prea are povestea lui ca l-am prins :) cei care nu ii prind aia au povestea lor,rachetele care te lasa cu ochii in soare si te fac sa visezi ......

Mersi!
Vad ca numai prin Japonia de găsește...palms mai avea un model rera kamui despre care zice că e făcută tot pt zona de Nord a Japoniei.
RERA KAMUY is a series developed with respect to the northern species in northern Japan. Model NORTH TROUT - RRTS is specific to northern species of trout , including large and powerful types .

Am comandat-o săptămâna trecută, vineri a plecat din Japonia și azi e la mine pe rastel deja...într-adevăr e lansetă puternică și destul de rigidă, abia aștept să o încerc. deși pe unde pescuiesc eu nu prea sunt păstrăvi așa mari totuși aveam nevoie de o lansetă mai scurtă. Dacă nu o să-mi placă o să o vând la jumate de preț, story of my liferoflmaooo

PS: pe a mea scrie 56L-V acolo unde sunt scrise caracteristicile, la tine e la fel?
Am zis cand am timp o sa fac o descriere mai amanuntita,e ce trebuie si cu rotative si pentru avioane de juma de kil in sus si rachete la kil care te fac in secunde daca ai o lanseta moale cum folosesc de obicei in pescuitul pastravului pe rau,cand dai de porci zburatori ca astia iti trebuie ceva pe care poti pune baza...

Dar daca esti destul de nebun si dependent de atacuri si vrei sa vezi cat duce joarda te joci cu nave de astea roflmaooo...Nu prea are povestea lui ca l-am prins :) cei care nu ii prind aia au povestea lor,rachetele care te lasa cu ochii in soare si te fac sa visezi ......

edd

Somn
Am comandat-o săptămâna trecută, vineri a plecat din Japonia și azi e la mine pe rastel deja...într-adevăr e lansetă puternică și destul de rigidă, abia aștept să o încerc. deși pe unde pescuiesc eu nu prea sunt păstrăvi așa mari totuși aveam nevoie de o lansetă mai scurtă. Dacă nu o să-mi placă o să o vând la jumate de preț, story of my liferoflmaooo

PS: pe a mea scrie 56L-V acolo unde sunt scrise caracteristicile, la tine e la fel?
Da tot 56L-V este scris :) daca iti faci griji ca este prea rigida ia fa bine si da o fuga la un areatrout acolo sigur gasesti de aia mari,o sa vezi ce bine se descurca cu aia de la juma de kil in sus si nu o sa ti se mai para rigida nici pe intepare nici in dril.....
Apropo de pastravi de juma de kil in sus, ia uite noile PB asa ca sa sti ce ti-ai cumparat ;) ,ultimul asa de tehnic luat pe contra in mal ca a si sarit pe mal direct, like a flying rainbowpig....

QkHh4LO.jpg

C49eIl9.jpg

rsz_wooly_bugger-1.jpg

edd

Somn
Esti din Piatra sau Targu? ptr ca daca esti din Piatra o sa fi surprins sa afli ca sunt de aia mari acolo doar sa stii unde sa cauti si sa nu te astepti sa fie multi,cu ani in urma am vandut cateva voblere special ptr aceea zona....
Eu unu m-am saturat de palmasi de astia pe care "paduchii blindati" ii numesc pastravi mari si ii retin,astia nu se cheama pastrav de retinut,plus ca nici nu se incadreaza la limita legala de retinere,de cand cu pandemia au tampit toti si rad tot ce prind.... cea mai tare faza a fost sa ma intorc in timp cu zeci de ani si sa vad cum intr-o sticla de plastic legata de bracinar statea un pastravior in putina apa nervosrau exact ca cei care mergeau cu borcanu dupa ei Bash.......

Piatra, bănuiesc că sunt, știu că sunt pe canal în special, dar pe apele de aici din zonă nu știu unde ar mai putea sta...spre ex, Tarcăul a fost interzis pt pescuit la păstrăv până anul ăsta, era și ilogic să-l mai țină interzis deoarece e distrus complet, am și uitat ultima oară când l-am văzut limpede...și cam așa e situația la mai toate râurile mici din zonă. Plus că vara când e secetă nivelul apei este foarte scăzut și peștii se adună în bulboane. Când merg prin Cheile Bicazului în 90% din dăți sunt pescari care dau după păstrăv cu momeală vie, ce să mai rămână? Ca să prind și pe ăștia mici merg prin pădure prin locuri unde tresar la orice sunet de frică să nu fie ursu... Îmi pare rău că nu am mai avut timp să urc pe Bistrița spre Dorna, acolo mai sunt șanse.
Cu ani în urmă... ce bine ai zis... cu ani în urmă.
20210826_073835.jpg

Ciulae

Biban
Pentru mine, anul acesta am avut 1vobler castigator la clean.
IMG_20211013_200422.jpg

Chinezarie. Cu adevarat ieftina. Dar a prezentat 2avantaje.
Inoata mai mult decat decent in curent si nu mai stau cu teama ca pierd voblerul sau ca fac o nefacuta precum anul trecut. Cu alte cuvinte mai multe lansari reusite sub crengile de vis a vis.
Vobler testat doar pe parauri si rauri mici.

Sus