Neajlovul

gyrgy

Biban
Salut prieteni, pana la urma cu totii suntem binecuvantati cu cate o apa de poveste pe langa noi...am pescuit odata pe Olt cand eram in concediu la Caciulata...frumoase zone, frumos rau...cu siguranta voi mai ajunge acolo in curand, de asemenea mi-ar place sa fac macar o partida pe Mures, tot intr-un cocediu, poate...Pana atunci imi satisfac pasiunea pe cele 3 ape salbatice din apropierea Bucurestiului: Argesul, Sabarul si minunatul Neajlov. Pe Arges am inceput pescuitul cu multi ani in urma, se prindea somn, stiuca, clean sau biban iar mai jos de barajul de la Mihailesti salau si avat...acum este un rau calamitat pe portiuni intinse datorita braconierilor "fomisti" si in ultimii ani balastierelor...Pe Sabar, in urma cu 10-15 ani se prindea clean la 1-2 kg frecvent, acum se mai prinde cate ceva dar prin locuri limitate deoarece raul este sufocat de gunoaiele localnicilor...A ramas in ultima instanta Neajlovul, un rau micut, fara potentialul Oltului sau Muresului...de Dunare nici nu mai vorbesc, dar plin de surprize placute...un rau de poveste cu multe portiuni in care strabate paduri si cranguri unde salbaticia se afla la ea acasa si, unde strecurandu-te cu oarecare greutate printre copaci si tufe mai reusesti inca, sa pacalesti cate un clean "batran'...pana cand???...n-as putea sa raspund la aceasta intrebare...Voi reveni in acest topic si cu fotografii ale acestor locuri de vis de fiecare data cand voi iesi la pescuit. Numai bine.

Wurger

Somn
Si eu obisnuiam sa ma duc pe Neajlov. Cum nu umblu dupa capturi si-mi plac locurile frumoase, mi se potrivea perfect.
Din pacate de la un timp, Neajlovul a fost invadat de tot soiul de oameni care nu pretuiesc natura.
Lasand la o parte plasarii si sacosarii din satele de pe curs, s-a umplut de excursionisti care-si aseaza cortul in poteca si stau 3 zile cu parasutele in apa. Cel putin in zona Calugareni dupa fostele balastiere si pe sub pod, in weekend-uri abia treci printre ei.
Greu mai gasesti locuri care sa tina mai mult peste decat peturi.
Raul e destul de accesibil si netul foarte la indemana in zilele noastre.
Pun cateva poze din anii trecuti.

In delta Neajlovului, langa Manastirea Comana

In padure la Calugareni

La pod la Stalpu

Limpezimea apei, ceea ce il face dificil de abordat.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Frumoase locuri, o mini delta. Ai avut rezultate pe apele acelea limpezi? Greu de abordat cu siguranta. Ce capturi notabile ai avut pe Neajlov?

Wurger

Somn
Sorry, am postat de doua ori nestiind daca a mers de prima data.
Cateva marle pana in 40 cm si clenuti in jur de 20cm.
Cum spuneam, nimic notabil.

jean3107

Biban
Am fost de dimineata pe Neajlov la o partida scurta...din pacate privelistea nu era una buna.
Tocmai ce s-au retras apele mari si in urma nu a lasat decat multe gunoaie care atarnau prin salcii si pe malul opus doi indivizi care erau cu halaul.
Am incercat mai multe locuri timp de o ora si am avut un singur atac, oricum apa era destul de tulbure.

20160221_111601.jpg
20160221_112420.jpg
20160221_112616.jpg
20160221_112854.jpg
20160221_113909.jpg
20160221_114021.jpg

Ultima editare de un moderator:

Okama

Somn
Din pacate Neajlovul a devenit din ce in ce mai electrificat.
De obicei pescuiam de la varsarea in Arges pana la Stalpu. In anii trecuti mai gaseam cate 1-2 in jur de kilogram. Anul asta...cu foarte multe insistente, atat la voblere/rotative sau muste...rar cate unul de 200g. In mai multe partide.
E din ce in ce mai bine

Wurger

Somn
Am fost eu sambata la Stalpu. Plin de unditari in primul rand. Unde era o portiune mai larga, un fel de golf, cred ca erau vreo 20 cu cate 4 lansete incalecate si cu cate o varga pe langa. In mijloc mai rapea cate o marlita.
M.am tarat prin boscheti sa gasesc o zona mai neatinsa si am luat un clenisor la vedere. A trecut peste un topwater dar l.am prins de gura totusi. Nu cred ca avea intentia sa haleasca. S.a intepat superficial si la mal a iesit din varful ancorei dar nu a schitat nici un gest de fuga. L.am luat putin in mana si pe urma am incercat sa.l revitalizez dar era moale rau. Pana la urma l.am lasat sa se descurce sau sa hraneasca vreo stiuca.
N.am nici o dovada dar mai sus erau unii si nu te puteai apropia ca aveau caini. Au incercat doi sa mearga dar s.au intors. Probabil aia cu caini dadeau cu curent.
Am plecat si mai jos i.am vazut pe cei doi pe care ii compatimeam. La lansete aveau atasate ecrane d-alea. Stiti ce zic. Greble cred.
Asta e. Popor de rahat....

Maniacs

Biban
Duminica trecută am fost la o partidă de după-amiază și este ceva mișcare pe Neajlov. Câteva atacuri ratate, o gumă scoasă fără codiță și vreo 2 mârlițe scoase pe mal. Râul copilăriei mele încă mai ține știucă și se încăpățânează să ofere satisfacție pescarilor.
Oare s-au împuținat electricienii?

Wurger

Somn
Neajlovul era mai mare decat l.am vazut vreodata. S.a revarsat si a patruns mult in padure. In campul de langa targ se unise cu Câlniștea.
Daca Mihai facea shooting gang bang cu turcii pe vremea asta, ramanea in istorie ca batalia pe schi nautic.
Sa speram ca se si curata si lasa in copaci pungile si peturile.

Salut,
Vreau sa ma duc la o partida sambata pe Neajlov, fiind aproape de bucuresti, mentionez ca nu am mai fost niciodata. Tinta este salau sau stiuca. daca ma puteti ajuta cu ceva puncte, zone accesibile. Ce permis este necesar? Il am pe cel albastru ridicat de la ANPA buc, iar cel alb plus carnet de membru de la AGVPS Valcea.
Necunoscand zona orice informatie imi este utila. Nu doresc marea captura, doresc informatii despre zone cu potential iar daca apar si prezentari cu atat mai bine.
Multumesc !

Wurger

Somn
In primul rand, ca si permis, stiu ca a fost luat de o asociatie din giurgiu pe o anumita lungime, dar nu.mi aduc aminte nume si detalii si nici nu pot sa ma uit acum.
Salau nu stiu. Stiuca.....marlite.
Pe la Falastoaca, Comana, Calugareni, Pod Stalpu.
Atentie, astea sunt locuri unde ai sanse sa existe stiuci, insa de la inceputul anului si pana acum, la cate plase s.or fi bagat.... ca sa nu mai vorbim de ce se intampla de vreo 10 ani incoace....
Nu vreau sa te dezamagesc. Poate ai mana mai buna ca mine.
Daca stiam ceva sigur, eram acolo deja.

Maniacs

Biban
Bogdan ai ajuns pe Neajlov?

Eu doar am trecut pe la Călugăreni când am mers la meci la Giurgiu și apa părea taman potrivită pentru știucă.

Maniacs

Biban
Încă ține balta pește, am fost astăzi și am prins atât marlite cât și știuci ... un amic a reușit să prindă chiar și un avatel ... Față de anii trecuți apa e mare iar malurile din ce in ce mai greu accesibile ... Peturi, pungi și alte ambalaje prin toate locurile pe unde se pescuiește la staționar, proastă nație de "animal" omul ăsta ...

Steelheat

Oblete
Peste e din fericire. Asta nu multumita oamenilor ci raului care are multe zone inaccesibile melteanului cu "lanseta", zone care protejeaza cat de cat exemplare mari capabile sa reproduca si suficient de experimentate sa evite intalnirile cu nalucile majoritatii pescarilor.
Am vazut zilele astea bucati sarite bine de 60...bine bine...mari...nu am asemenea record nici pe departe...poate sa fi avut in drill un 55-56 dar nepozat, a rupt.
Stiuca e dar stiuca e proasta...e mai putina si mai putin sperioasa asa ca e mai usor de "rarit" de catre imbecili...dar e, saptamana trecuta una de vreo 2 kile mi-a dat cozi in picior ..mi-a ratat cleanul care imi ataca musca, i l- am smuls din bot...l-a interceptat dupa o sageata de vreo 4-5 m apoi drill ...am tinut-o infipta-n clean(de vreo 20 cm) cam 2 minute....am reusit sa o fac sa lase cleanul cu tot cu musca...facut pilaf, evident. Nu prea mai aveam muste de acel gen si nici nu voiam sa inghita acul aiurea.
Sunt si dihanii(4-5 kg lejer), e si avat, nu mard si nici des...

Neajlovul e un rau care pana la revolutie a fost mort...primii cleni i-am gasit prin 96-97..azi e full de puiet si pe an ce trece e mai ok...potentialul e totusi enorm fara de ce exista azi...

Atașamente

Peste e din fericire. Asta nu multumita oamenilor ci raului care are multe zone inaccesibile melteanului cu "lanseta", zone care protejeaza cat de cat exemplare mari capabile sa reproduca si suficient de experimentate sa evite intalnirile cu nalucile majoritatii pescarilor.
Am vazut zilele astea bucati sarite bine de 60...bine bine...mari...nu am asemenea record nici pe departe...poate sa fi avut in drill un 55-56 dar nepozat, a rupt.
Stiuca e dar stiuca e proasta...e mai putina si mai putin sperioasa asa ca e mai usor de "rarit" de catre imbecili...dar e, saptamana trecuta una de vreo 2 kile mi-a dat cozi in picior ..mi-a ratat cleanul care imi ataca musca, i l- am smuls din bot...l-a interceptat dupa o sageata de vreo 4-5 m apoi drill ...am tinut-o infipta-n clean(de vreo 20 cm) cam 2 minute....am reusit sa o fac sa lase cleanul cu tot cu musca...facut pilaf, evident. Nu prea mai aveam muste de acel gen si nici nu voiam sa inghita acul aiurea.
Sunt si dihanii(4-5 kg lejer), e si avat, nu mard si nici des...

Neajlovul e un rau care pana la revolutie a fost mort...primii cleni i-am gasit prin 96-97..azi e full de puiet si pe an ce trece e mai ok...potentialul e totusi enorm fara de ce exista azi...
Va salut! puteti sa detaliati ce muste / streamere folositi pe Neajlov? am avut in plan sa incerc la fly anul acesta, am achizitionat cate ceva (lanseta/mulineta /snur / streamere si ceva gandaci de pe Aliexpress)... dar nu am reusit sa aloc timpul necesar. Presupun ca acum toamna ar fi mai greu sa il pacalesc la fly.

Sus