• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

NFC

Pt mine e cam fleașca. Gusturile nu se discuta. In opinia mea, un bat de salau trebuie sa fie ceva mai tare pe varf ca sa nu i dau teapa in fundul curtii si daca e mai mare sau rau, sa nu ma joace cum vrea el.

Pt mine e cam fleașca. Gusturile nu se discuta. In opinia mea, un bat de salau trebuie sa fie ceva mai tare pe varf ca sa nu i dau teapa in fundul curtii si daca e mai mare sau rau, sa nu ma joace cum vrea el.
E doar o impresie ca pescuind cu o lanseta cu varf mai elastic e nevoie sa dai teapa cu sete. Lansetele bune de gume cu varf mai elastic au avantajul inhalarii mai facile a gumei de catre salau si pe teapa intra instant in rezerva de putere, astfel ca nu e nevoie sa te opintesti cand intepi. Rigiditatea varfului nu te ajuta in niciun fel atunci cand pestele e mare sau nervos, conteaza foarte mult cum lucreaza restul lansetei, rezerva de putere pe care o are si asta e direct proportionala cu conicitatea blankului.

E normal sa fie mai moale pe varf un băț 3-10 gr, pentru a putea arunca corect greutăți așa mici. As lua NFC, doar pentru ca T-russel lucrează bine cu jiguri de la 5gr în sus. La 3gr,nu îmi place cum le arunca.

E doar o impresie ca pescuind cu o lanseta cu varf mai elastic e nevoie sa dai teapa cu sete. Lansetele bune de gume cu varf mai elastic au avantajul inhalarii mai facile a gumei de catre salau si pe teapa intra instant in rezerva de putere, astfel ca nu e nevoie sa te opintesti cand intepi. Rigiditatea varfului nu te ajuta in niciun fel atunci cand pestele e mare sau nervos, conteaza foarte mult cum lucreaza restul lansetei, rezerva de putere pe care o are si asta e direct proportionala cu conicitatea blankului.
Informatie 100 % adevarata, basca si moca. In continuare se vede ca pescarii romani stiu prea putine lucruri si merg pe tipare impuse de unul si de altul. Practic nu experimenteaza si nu se documenteaza, ci vor sa pescuiasca in orice conditii cu bete rigide, uscate. Dar asta e, pana la urma eu ma bucur ca exista salai care musca marait si pe care cei care pescuiesc cu rangi n-o sa-i prinda vreodata.

Mihai ,descrie te rog blancul acela de salmon ,cum e ?
Varf relativ subtire 4.7, putere pe talon, prima treime elastica, usor efect de bat de fly. Banuiesc ca acest blank va arunca greutati mici si medii unde altele cu siguranta n-or sa ajunga. La fel cred ca va fi cu miscarea impregnata voblerului. Il vad bun pt voblere de tipul minow, poppere, ratlin, thril, etc, jiguri mici de maxim 10 grame. Nu cred ca va merge de minune cu crank uri mari care ajung in curenti si ape adanci.

Eram bocnă de înghețat când am dat cu ea și mi s-a părut ca nu aruncă cum trebuie, 3gr. Zic mai multe după ce am sa o și pescuiesc cum trebuie. În schimb cu 5 și 7 a mers super.

Am luat 4 nfc anul trecut la reducere. Din 4 doar 1 respecta specificațiile, restul se 3 sunt mai tari. Oricum mă declar mulțumit, sunt f bine făcute, f senzitive.
Ce inseamna „mai tari” ? Daca este mai rigid decat ti-ai inchipuit nu inseamna ca nu respecta specificatiile de putere. Din ce serie sunt blank urile ? Parca vad ca sunt mag bass. In fine.....
Cert e ca pescarii romani stiu mult mai bine cum e treaba cu blank urile si carbonul decat Garry Loomis.

Ce inseamna „mai tari” ? Daca este mai rigid decat ti-ai inchipuit nu inseamna ca nu respecta specificatiile de putere. Din ce serie sunt blank urile ? Parca vad ca sunt mag bass. In fine.....
Cert e ca pescarii romani stiu mult mai bine cum e treaba cu blank urile si carbonul decat Garry Loomis.
Mihai, eu n-am treabă cu tine si nu vreau sa ma înțelegi gresit, dar pe cine esti asa supărat mai tot timpul.... fi mai relaxat . Am impresia ca tot timpul certi pe cineva
jos palaria

Suntem 4

Eu zic ca ar trebui să ne strângem vre o 8-10 ca sa fie rentabil. Si asa am inteles ca sunt costuri destul de mari la transport si taxe.

Ultima editare de un moderator:
Am si eu o intrebare...ce inseamna respectatul specificatiilor? Intreb foarte serios, nu sunt ironic. Chiar ma intereseaza pentru ca nu sunt asa experimentat in alegerea unui blank. Pentru ca de exemplu eu am un FW 702-2 care e data 2-9g, dar optim lucreaza in plaja 4-6g.Am pescuit cu ea si cu 2g, am dat cu salmo tiny sau strike pro baby fara probleme. Am pescuit cu cicada de 7.5g fara sa simt ca e depasita si am prins stiuca de 2 kg scoasa fara nici o problema si mai multi pastravi peste kg. Acuma nu ma astept sa mearga bine cu crank-uri de adancime de 7g, e logic.
Eu am observat ca astea americane sunt gandite pentru aplicatiile lor cu nalucile folosite de ei. Nu toate se potrivesc la noi.
Si la StCroix sunt facute pentru dropshot/senko/crank/plastics, si noi le folosim la jig clasic.