O lanseta pentru un tp pg 4000?

Am achizitionat anul trecut un pg fd, si acuma ma bate gandul sa imi incep anul cu un upgrade la lanseta...
Inca nu am un buget stabilit... Aproximez undeva 1000 2000 de lei maxim. Depinde si cat imi face cu ochiul . Acum dragi prieteni... Aici va rog pe voi sa interveniti cu niste sfaturi... Lungimea musai' 255 minim max 270, dau de pe mal am nevoie de control, actiune fast sau xfast, in principiu dau cu guma si rattling dupa somn... Iar ca putere ma gandesc sa duca un 50 60 70 de gr.....
Toate acestea fiind spuse......
Idei? Recomandari? Voi ce ati folosit cu caracteristici asemanatoare?

Salut!
Ce PB731 ai montat și cum ai reușit sa il prelungești atat de mult?
Da... Pai cine mi-a construit-o, a pus bucata din alt blank, si mi-a facut mufarea sub mandrina la jumatate...

Salut. Esti multumit de combo? Cum se comporta mulineta? Face fata?
Inca nu am scos nimic capital afara... Am avut unu mare in drill anul trecut... Dar dupa vreo 2 minute s-a dezgatat... E ok, imi place tare tp pg, transmite tot, ruleaza fin. A scos un prieten unu la 160 170 cm fara probleme.

alinm

Stiuca
Da, de astia pe la 30si kg am mai prins si eu, la mai mari imi fac probleme.

Frana e data destul de mare la multe mulinete dar intrebarea e daca faci fata la driluri cu frana reglata la 5-6kg. Nalucile ce le pescuiesc nu-s asa mari, bat am ce face fata la 5-7kg frana dar mulinetele ... discutabil. Incerc sa gasesc ceva mai usor care sa faca fata dar inca nu prea am reusit. Deocamdata folosesc un slammer 3 marime 3500 dar caut ceva sub 300gr.

Analizez TP fd si van staal vr50 ...

Meserie

Salau
Salutare,
Eu sunt de părere ca un Combo de spinning sa nu depășească 400 g-de apa dulce-mai mult cred ca dacă o folosești o zi întreaga, a doua zi tre sa faci o pauza.
In ideea asta am împerecheat shimano TP 4000 PG cu lanseta shimano yasei zander 2,7 m 15-50 gr,datorită minerului lung care ajunge sub cot poti sa faci lanseuri lungi și nu te obosește la mina.
Am dedicat o spinningului MH și H de pe mal,este destul de versatilă și am folosit o inclusiv cu linguri de la 12 g, dar face fata liniștit și la jiguri datorită acțiunii Fast. Este comoda la pescuit pe ape unde vegetația este cam 1-2 m de la mal,amprins doar știuci deocamdată.
Detalii: -shimano Twin power 4000 PG ~260 g
Shimano yase zander 2,7 m 15-50 g ~ 165 g
Fir textil #1,5-2
Înaintașul fluro 0,6 mm

Eu folosesc TP 4000 PG-ul cu o lanseta PB731HXF cu care echilibrează perfect, pescuiesc o zi întreagă la Dunăre și nu ma resimt.
Însă, uneori simt nevoia de o lanseta mai lunga, de la 2.4m în sus.
Încă sunt curios cum a prelungit colegul Pb-ul lui.zimbettt

Meserie

Salau
In general pescuiesc din barca,lungimile sunt pina in 2,28 m și 2 buc obligatoriu pt confort in barca, 1spinning UL ,1 spinning XF 4-21 g 2,28 m -lungime aceasta am constatat ca este ideală din barca la șalău ,+ câteva de baitcasting Pt mal am lansete peste 2,4 m,folosesc drop shot in sezonul rece ,spinning 2,7m, minciog de 2 m,care sunt dimensiunile ideale pt. zonele pe care le frecventez,canale,rau,rar lac.Nu sunt fan wandersi,prefer sa intru in apa doar vara.

Eu folosesc TP 4000 PG-ul cu o lanseta PB731HXF cu care echilibrează perfect, pescuiesc o zi întreagă la Dunăre și nu ma resimt.
Însă, uneori simt nevoia de o lanseta mai lunga, de la 2.4m în sus.
Încă sunt curios cum a prelungit colegul Pb-ul lui.zimbettt
Salutare, pus prelungirea si mufarea fix sub mandrina. Nu am avut probleme... Am avut somn mare in drill si nj am reusit sa il scot.... Si nu a cedat.

Salutare, pus prelungirea si mufarea fix sub mandrina. Nu am avut probleme... Am avut somn mare in drill si nj am reusit sa il scot.... Si nu a cedat.
Salut,
Nu aveam îndoieli în privința rezistentei, eram mai mult curios de locul unde s-a fixat mandrina, adică pe blank sau pe prelungire.
Și mai eram curios de cum s-a echilibrat lanseta la final.

Salut,
Nu aveam îndoieli în privința rezistentei, eram mai mult curios de locul unde s-a fixat mandrina, adică pe blank sau pe prelungire.
Și mai eram curios de cum s-a echilibrat lanseta la final.
Mandrina e fix in mijlocul imbinarii, la mufaj, astfel incat capatul de sus face presiune pe blank si partea de jos pe prelungire.... Mai bine de asa nu stiu sa explic . Se echilibreaza bine de tot cu tp 4000. Is 98‰ multumit. Probabil cu o mulineta de 300 320 de gr ar fi 100%. Oricum... Pescuieac sesiune de 4-5 ore fara pauza fara nici o problema sau disconfort.

Sus