Ochelari polarizati pescuit: ce folositi si ce recomandati

D

Deleted member 1113

Guest
Dacă este buget, pentru un preț mare dat pe o bucata de sticla/plastic, recomand Costa.

Silviu

Somn
Prin UK e nebunie mare cu Costa del Mar. Am probat si eu o pereche, sunt fainibucurostare dar pretul e pe masura. Inca ma uit si eu de o pereche de ochelari dar stiind ca ii folosesc la pescuit si ce au patit alte perechi, nu prea ma indur sa dau atatia bani. Ce culoare ar trebui sa aibe lentila pe o vreme innorata dar luminoasa si pe soare amortit?

D

Deleted member 1113

Guest
Silviu, eu zic ca gri ar fi ce ar trebui. Pentru ca asa am luat și eu zimbettt
Am avut polaroid, police și ray ban.
Unii s-au zgâriat iremediabil, alții i-am rupt.
Costa pentru pescuit sunt altceva.

Wurger

Somn
Sticla e cea mai buna, dar costa si firmele care fac ochelari o evita din cauza unor recomandari de secol 21 si a pierderilor in prelucrare. Pentru mine cenusiu e ce trebuie.
Heliomatul are trecerea destul de inceata si daca treci brusc de la lumina puternica la umbra nu mai vezi mare lucru. Eu nu mi.as lua. Am un exemplu in familie.

Sticla e cea mai buna, dar costa si firmele care fac ochelari o evita din cauza unor recomandari de secol 21 si a pierderilor in prelucrare. Pentru mine cenusiu e ce trebuie.
Heliomatul are trecerea destul de inceata si daca treci brusc de la lumina puternica la umbra nu mai vezi mare lucru. Eu nu mi.as lua. Am un exemplu in familie.
Confirm, la Julbo trecerea dureaza aproximativ 20 de secunde.

Mal

Stiuca
Daca e si polarizant nu numai heliomat tranzitia e in regula. Julbo face de jde ani mountaineering glasses cu acea piele la imbinarea bratelor cu rama si care ajuta destul atat ca paravan antivant cat si la diminuarea reflexiilor laterale, practic ochelarul e inchis pe laterale. De astia spun. Pe astia ii recomand. La mine dupa o dragoste feroce i-am pierdut din prostie, dintr-un teribilism aiurea in tramvai singurul minus pe care l-am vazut este ca bratele/rama erau de metal. Prefer plasticul sau plastic ranforsat (metal in mijloc) e mai versatil in opinia mea. Nu am mai cumparat inlocuitor ca dupa ce s-a nascut fetita am vazut munte din poze asa ca am bagat ce aveam de oras la inaintare...

Silviu : Culorile se aleg dupa reguli simple:

Pentru vreme innorata, ploaie, ninsoare/intuneric mergi pe orice lentila clara/deschisa gen albastru deschis/galben deschis/incolor desi incolor nu o sa vezi la ochelari polarizanti.

Pentru vreme insorita orice lentila inchisa sau semi inchisa pana la oglinda.
La asta e ideal sa mergi pe culori cat mai apropiate de nuanta ochilor tai daca se poate. Eu am si asa si asa, dar vad mai bine pe lentila deschisa.

Costi

Salau
nu stiu cum sunt la lentilele Octopus, de astea nu am folosit si nici nu stiu din cunoscuti sa aiba, insa am momentan 4 perechi de Julbo cu lentile polarizate si nu am avut nici o problema cu ele. Perechea ce am pierdut-o anul asta in Mures o aveam de aprox. 3-4 ani si in afara ca incepuse se se duca culoarea de pe barete unde s-au frecat des... lentilele erau in stare buna. Sotia are o pereche cu lentile spectron si nici o problema. Cam toti prietenii care se dau des cu bicicletele prin paduri folosesc lentile zebra de la Julbo.. si nu am auzit pe nici unul sa se planga. Posibil ca la Octopus fiind lentile de generatie mai noua sa aiba inca ceva probleme. Una peste alta eu sunt multumit de lentilele lor polarizate. Personal astea sunt singurele ce le folosesc eu. Costa posibil sa fie mai ok.. dar si pretul e mai sus....

• Like
Reactions: Mal
Nu recomand Julbo. Am o pereche de Julbo Tour cu lentila Octopus(trece de la cat2 la cat4) si dupa un an au inceput sa se exfolieze lentilele(se dezlipeste pelicula aplicata de pe ele). Intr-adevar sunt comozi, dar mi se pare inacceptabil sa se exfolieze asa.
Eu probabil o sa trec la Costa .
M-ai facut curios si i-am analizat si eu sa vad daca ar fi o problema la lentile, dupa aproximativ un an si jumatate de utilizare in diferite activitati (pescuit, condus...) nu mi se pare sa aiba nici un fel de problema.

Grin

Oblete
Salutare
Pot reinvia topicul asta? A trecut ceva timp si sigur aveti ceva experiente noi :)
Vreau o pereche de ochelari pentru pescuit ape de munte, la pastrav mai exact si totodata ma intereseaza foarte mult protectia pentru ca nu mai vad ca alta data :)
Ce credeti de Leech Dusk lentila galbena?
Sau ce altceva mi.ati recomanda?

Cei mai buni pe care i-am avut pînă acum sînt Oakley Turbine cu lentile Black Iridium,albastru închis.Foarte buni la pescuit,odihnitori la condus sau în barcă.Cu alte perechi,Bertoni,Rapala, Polaroid,mă lua somnul la volan.Pentru ceață,vînt,ploaie am Gamakatsu Wings cu lentile galbene,luați de la Arrow,f buni.

Traian

Biban
Acum sunt la a doua pereche de Ray Ban polarizanti și chiar își fac banii. Lentilele sunt polarizante in adevăratul sens al cuvântului. Reflexia apei dispare complet și nu de putine ori am văzut stiuca înainte de atac.
Mai vreau o pereche, ori Costa ori Pelagic. Din ce am citit pe net se pare ca ochelarii de la Costa sunt un pic peste Pelagic. Sa dau de ei într-un magazin ca sa văd pe ce dau banii și ma hotărăsc.

La Costa recunosc că m.a convins si pe mine boier Carbocalm si nu mi.a părut rău ... dupa bani, chiar sunt altceva. Înaintea lor am tras vreo 6-7 ani de niște Polaroizi care chiar s.au ținut bine de tot, dar începuseră totuși să încărunțească.

Traian

Biban
Eu Ray Ban cam tot de 6-7 ani ii am. Vreau alții. La ochelarii genuine polarizanti trebuie avuta grija mare la curățarea lentilelor. Niciodată pe uscat, iar lavetele oricât de calitative ar fi ele (deși pe balta și tricoul și a făcut treaba când a fost nevoie) nu sunt ce trebuie. Un singur fir de praf mai dur dacă îl plimbi cu laveta pe lentila ...

Sus