Oltul

Claudiu

Administrator
Membru personal
Raul pe care am crescut, am invatat sa pescuiesc si care se zbate sa reziste braconajului. Inca mai tine rapitori si mai poate oferi partide de poveste. Pescuiesc preponderent in partea lui cea mai frumoasa, adica pe valea Oltului, un loc minunat in special de explorat cu barca spre deosebire de Oltul clasic indiguit si doar cu betoane de jur imprejur cum este de la Valcea pana la Dunare.
Aici aveti cateva exemple de pe Valea Oltului:

Peisaje de vis, intr-adevar.
In ultima imagine, jos de tot, chiar langa Olt se vede Manstirea Cozia.
Un pic mai catre Sibiu de ea este casa parintilor mei si locul in care am trait pana la 21 ani.
Acesta din poza este Oltul pe care l-am pescuit timp de aprox 15 ani luand la picior, alaturi de tatal meu, malurile si pe o parte si pe cealalta pana la Brezoi in cautarea carasului si a crapului, a bibanului, dar ma ales a cleanului.
Aici am prins primul clean de 2kg la pluta cu ,,buchet de lacuste'' si tot aici am inceput sa deslusesc tainele spinningului.
Tot aici am prins primul peste la o rotativa no name si am aflat de avat, care bubuia obletii adunati la mamaliga care o dadeam nada la caras.
Sub hidrocentrala Cozia Turnu intr-o primavara, cautand scobarul la rama, tata a prins un pastrav de aprox 4kg. Pe langa el au mai urmat ani de-a randul si alti pistruiati, nu asa mari, dar la fel de frumosi si toti in acelasi loc.
Acum, cand ma mai duc acasa si mai ies cu tata la pescuit, mai mult ,,for the old time's sake'', si vad ca pestele a disparut aproape cu desavarsire din cauza braconajului si a coruptiei autoritatilor competente, ma apuca jalea.
De cele mai multe ori pescuitul se transforma intr-o plimbare in care depanam mereu aceleasi povesti despre partidele pe care le-am avut odata.

adiwolf

Moderator
Membru personal
De cele mai multe ori pescuitul se transforma intr-o plimbare in care depanam mereu aceleasi povesti despre partidele pe care le-am avut odata.
pai cam asa se intampla in general si la mine si din cate stiu si la alti pescari de pe Olt,
alergam sute de kilometri de'a lungul Oltului in speranta de a gasi "LOCUL", dar ramanem de cele mai multe ori cu povestile si amintirile clipelor petrecute alaturi de priteni, parinti sau de frumosul si minunatul Alutus
mai jos, va arat cateva imagini cu locuri extrem de dragi mie si care mi-au adus satisfactii pescaresti dar mai ales emotionale prin prisma amintirilor frumoase care mi-au ramas intiparite in minte!
View media item 39View media item 40View media item 41

zamfi

Somn
Extraordinare peisaje! V-am mai zis ca va invidiez. Muresul este infinit mai putin spectaculos ca si peisaj .Iar pestii ...nu cred ca sunt mai multi ca pe Olt. Problema pe Olt ,cred eu ,ca sunt mai greu de gasit din cauza intinderilor de apa.Pe Mures ,la mine, dai cu naluca de pe un mal pe altul in 50% din locuri .Il gasesti mai usor pe pestisor...La voi e de lucru!

Calin

Oblete
Cand am vazut ca cineva este din aceasta zona..sau asa cred a trebuit sa fac cont si sa intreb daca vara vine cineva sa pescuiasca in zona Proieni-Calinesti am o casa de vacanta si vara stau acolo daca e cineva care vine la o partia sunt tare curios :))

Claudiu

Administrator
Membru personal
Poate ne povestesti aici ce capturi ai avut in zona si eu pescuiesc pe acolo

Calin

Oblete
Pai in mare parte foarte mult clean doar clean..stiuca este in zona mea dar nu prea ma pricep.De anul asta incep cu voblere pana acum doar la lingurita meps de 2 aurie si silver doar clean si vreau sa invat sa pescuiesc cu voblere si jig :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
Cand am vazut ca cineva este din aceasta zona..sau asa cred a trebuit sa fac cont si sa intreb daca vara vine cineva sa pescuiasca in zona Proieni-Calinesti am o casa de vacanta si vara stau acolo daca e cineva care vine la o partia sunt tare curios :))
pai.............tu trebuie sa vi acolo, eu sunt prezent mereu in zona, este zona mea de suflet asa ca...............nnnoroc

Sus