Oltul

Espasia

Somn
Multe lucruri care s-au facut, sunt bune. Nu toate. adiwolf a sesizat ideea ce am subliniat-o. Si (acum un pic exagerez, ptr a se intelege sensul ideii) daca este sa vad un peisaj frumos, campestruu, pasari si ecosisteme naturale superbe, pești de iti rup lanseta, mari și bataioși sau un sat luat de ape, prefer betonul, regularizare, si energie electrica ieftina.
Dar acestea sunt punctele mele de vedere, nicidecum nu trebuie sa le acceptati. Nu? De aceea ne spunem parerea, asa ne cunoastem mai bine cu toții. Fara incrâncenari sau alte cuvinte grele.

Si sunt convins ca si voi, puneti mai mare pret pe o viata decat pe un peisaj, sau.....sunt covins 100%.

Poate am sarit boii, si va cer mii de scuze, va inteleg supararile voastre si in unele cazuri si ale mele (de exemplu urasc microhidrocentarlele, desi am proiectat o groaza......si am si antreprenoriat lucrarile electrice). Au distrus rauri de munte si pâraie senzationale.
Cum de exemplu nu imi place "regularizarea Deltei Dunarii", inceputa in anii 70, parca. Cu al sau slogan, "Țării, cât mai mult grâu, si porumb". Arză-i-ar focul iadului. sa-i arză.

Dar bat campii, dragii mei. Mde, varsta......am luat-o la vale......:(:(:(
Cu stima,

mma

Biban
eu stiu ce vrei sa spui, pentru ca din nefericire am trait sa vad cum se revarsa Oltul si ce ravagii putea face - inundatiile din 1970!!!
atuncea s-a luat hotararea de regularizare a bazinului hidrografic al raului Olt si construirea de lacuri de acumulare hidtrotehnice
aceste lucrari au avut beneficiile lor incontestabile, dar............a tranformat Oltul de la Valcea in aval, intr-o salba de lacuri si diguri betonate
din punctul meu de vedere, este cumplit si oribil, pur si simplu imi provoaca greata si rau cand vad aceste betoane - apropo, desi stau la casa cu curte, am ales sa nu torn betoane sau pavele prin curte, tocmai pentru faptul ca nu le suport !!! prefer dezavantajul namolului si murdariei decat curatenia si sterilitatea betonului
exact din acest considerent nu pot pescui pe acele baraje, desi rezultatele sunt mai bune acolo, insa prefer ca ochiul si sufletul meu sa se bucure de privelistea muntilor, padurilor si a apelor naturale, chiar daca asta inseamna sa prind mai putin peste (sau deloc)
Am prins ce e drept si vremurile cand in zona mea curgea Oltul natural , fara betoane,fara devieri de la curs, era RAIUL pe pamant ,plaje cu nisip ca la mare,la fiecare Km erau "epiuri" asa le numeam noi ,un fel de opritoare de curent ( peninsule din piatra de mute cu lungime de 30 m), dar totul este istorie ,acum avem betoane ,producem energie electrica ( derbedeii care ne si ne-au guvernat au vandut la straini piata energiei si noi ca prostii platim bine Kw/h,dar asta e alta discutie) .
Ce vad bun in betoane ca au si ele rostul lor , daca veneau ceva inundatii zona mea de la rusanesti. pana la varsare era sigur inundata ..........

Schumi

Salau
Salutare,

ieri am fost la Sibiu intr-o delegaatie.
Clar mi-am luat si lanseta, la intoarcere sa pescuiesc 2-3 ore pe un baraj spre Fagaras.

Deoarece ploua marunt, mi-a fost frica sa cobor panta de beton pana la apa, chiar daca aveam talpa de cauciuc la ghete. Asa ca am renuntat la pescuit fara ca macar sa incerc sa cobor, sentimentul de autoconservare a fost mai puternic.

Am si eu o intrebare - cum faceti voi in astfel de situatii, exista vreun truc sa ajungi pana la baza pantei de beton, fara sa risti un plonjon in apa?

Multumesc

Luigi

Stiuca
Salutare,

Clar mi-am luat si lanseta, la intoarcere sa pescuiesc 2-3 ore pe un baraj spre Fagaras.

Deoarece ploua marunt, mi-a fost frica sa cobor panta de beton pana la apa, chiar daca aveam talpa de cauciuc la ghete. Asa ca am renuntat la pescuit fara ca macar sa incerc sa cobor, sentimentul de autoconservare a fost mai puternic.

Am si eu o intrebare - cum faceti voi in astfel de situatii, exista vreun truc sa ajungi pana la baza pantei de beton, fara sa risti un plonjon in apa?

Multumesc
Pentru astfel de cazuri am in rucsac o geanta de plastic, mi-o pun sub fund si ma târâi pina jos... nu-i chiar sigur ca nu ma ud si nu-i deloc sigur ca pot urca inapoi, da' daca locul chiar merita fac si sportul asta. Oricum e un sport destul de periculos, tata a facut hernie de disc pe un beton, cu o lanseta finã iar nu as risca.....

adiwolf

Moderator
Membru personal
daca este mazga pe dalele de beton, mai bine stai pe dig, dar de regula mazga se formeaza doar acolo unde atinge apa dalele si creste sau scade in fucntie de uzinarea barajului
pe portiunea aia de 0.5-1m de la apa in sus, nu recomand nimanui sa se aventureze, nici pe timp de vara deoarece fara ajutor exterior este imposibilsa mai iesi.
pentru dalele ude de beton dar fara mazga ! se poate cobora foarte lejer cu o incaltaminte aderenta, adecvata - atentie, pentru cine nu este obisnuit sa pescuiasca in felul acesta,pozitia este inconfortabila, iar gleznele se vor resimti imediat
ca un mic truc, se poate trage peste incaltaminte, un ciorap gros, dar asta este valabil pe dale de beton fara mazga, daca exista mazga, nici un ciorap nu mai are efect
de regula, daca iti este frica sa cobori pe dale, mai bine stai in banca ta, pentru ca sigur nu vei face un pescuit confortabil si daca doamne fereste prinzi un peste, ai mari sanse sa ajungi in apa cand il scoti sau sa rupi lanseta tragand de peste pe dale in sus.
Luigi
nu recomand metoda ta, risti sa ajungi in apa cu mari sanse, plus ca trebuie sa te mai si intorci, iar asta inseamna sa urci de'a busilea (mai demult, am vazut un tinerel de'a dreptul ingrozit, statea lipit pe burta pe dalele destul de inclinate, incapabil de a mai urca, iar amicul lui radea cu gura pana la urechi de el!)

yo3fhm

Biban
Salut Schumi,
Eu mi-am facut o funie de 25m cu ancora de fixare si cu carabine la ambele capete, oarecum asemanatoare cu cea a alpinistilor. Nu-s alpinist, dar m-am folosit cu succes in 2 randuri de ea. Ancora de fixare se poate detasa daca nu ai nevoie si poti lega capatul de ce gasesti in apropiere, sau poti bate un piron in pamant (sau o craca solida, pe care o ascuti prin cioplire la capat).
Artificiul asta nu l-am realizat special pentru pescuit, ci pentru alte nazdravanii, dar l-am putut astfel folosi si la pescuit, cand la fel ca in situatia ta, am intalnit topografii asemanatoare.

Schumi

Salau
Salut Schumi,
Eu mi-am facut o funie de 25m cu ancora de fixare si cu carabine la ambele capete, oarecum asemanatoare cu cea a alpinistilor. Nu-s alpinist, dar m-am folosit cu succes in 2 randuri de ea. Ancora de fixare se poate detasa daca nu ai nevoie si poti lega capatul de ce gasesti in apropiere, sau poti bate un piron in pamant (sau o craca solida, pe care o ascuti prin cioplire la capat).

Multumesc.
Buna masura de siguranta, doar ca in cazul acesta sunt "fixat" pe un loc, daca vreau sa merg in lateral trebuie sa urc si sa-mi repozitionez si "ancora".
Dalele erau doar ude in partea de sus, fara mazga, dar simteam ca daca apuc sa cobor, voi pierde aderenta la talpi. Cu siguranta acum 20 de ani nu ezitam.

AlexH

Moderator
Membru personal
Acum pe frig pentru mine ar fi o problema, dar cand e mai cald, gen vara, poate sa ploua ca tot cobor. Ma descalt si cobor in sosete. Nu am alunecat niciodata, dar asa cum zicea si Adi, nici nu am coborat pana la partea care avea mazga. Practic ar fi aceeasi metoda cu ciorapul peste ghete.
Pozitia e tare incomoda, daca ghetele sau adidasii nu sunt comozi. Dupa mai mult de 2 ore de pescuit de pe dale, cu unele ghete ale mele de la decathlon simteam ca mi-am rupt unghiile de la degetele mari, cu altele nu aveam nici o problema de genul asta.

Stai linistit. Am trait toata viata pe malul Oltului. Si cand mai pescuiesc de pe mal, uneori daca ploua sau st dalele ude, sa ma vezi cum ma duc pe burta fix in apa pana la piept. Plus ca te faci praf si pe palme. Durereeee Bine ca o fac doar cand e destul de cald afara incat sa nu fac hipotermie si doar in proximitatea casei, adica la un maxim 3 km de casa.

Mal

Salau
Salutare,

Multumesc
Ai facut bine. Eu am vazut de la picioare rupte la scapat cu viata in ultima clipa. Vorbesc pe timp de vara ca sa intelegem mai bine fenomenul. Riscul e de soc hipotermic iar daca faci fata frigului in primele zeci de secunde se instaleaza panica de a urca pe mal combinata cu epuizarea fizica= inec sigur. Eu am salvat situatia gasind acele gauri in dale rezultate de la turnarea lor. In rest, nu as recomanda nici folosirea pantofilor de apa au o talpa speciala din vibram moale care e aderenta dar pentru mersul pe pietre nu pe panta cu inclinatie constanta si nici pe zone cu mazga. Nu recomand nici folosirea asigurarilor decat daca se cunoaste clar zona de prins coarda. Zonele din preajma apei sunt friabile puternic si ceva ce pare intepenit poate ceda cand nu te astepti. Orice cazatura in zonele acestea poate cauza probleme serioase chiar de la o simpla zgarietura, de fracturi ce sa mai vorbim, viata e scurta iar familia are nevoie de noi.

adiwolf

Moderator
Membru personal
stiu,
de multe ori ma gandesc cat de priviligeati suntem sa fim atat de aproape de aceasta minunatie
DACA, vreodata vom avea o atostrada care sa strabata muntii, aceasta sosea care acuma este un calvar pentru multi, va deveni un traseu turistic
pesimismul meu imi spune ca noi nu cred ca apucam asa ceva necajitrau

Sus