Peisaje

edd

Somn
K3PdGXc.jpg

spin4fun

Salau
Rar imi e dat sa fiu intr-atat de placut surprins si atat de fascinat de un loc nou din munti. Astazi parca nu mi venea a crede ce minunatii vad, un loc pierdut, incremenit in timp, ferit in mare parte de om si prin natura dificultatii traseului. Cheile Galbenei, Cascada Evantai, Izbucul Galbenei: m-am indragostit iremediabil de ele azi!!!

20210908_150104.jpg
20210908_150128.jpg

20210908_151343.jpg

20210908_172654.jpg

20210908_174420.jpg

20210908_182140.jpg

IMG-20210908-WA0046.jpg

spin4fun

Salau
spin4fun Ai magnet la încălțări ?? Nu-mi dau seama pe ce stai !!! Stângul pe cablu și dreptul sub ??

Vezi atașament 45679
Daca te uiti atent is ambii bocanci unul langa altul, pe lant. Nu-s chiar spiderman. Pare ca e sub lant pentru ca lantul pe care calci se prinde de stanca prin alte lanturi verticale si sunt cu un picior inainte de prindere (lantul vertical) si cu celalalt dupa. Asta e zona de intrare pe chei din aval, de "selectie" a turistilor as spune fara aroganta, pt ca dupa traseul devine mai dificil, iar riscurile sunt ridicate fara echipament corespunzator. Din pacate au fost si accidente pe acest traseu, inclusiv recent.

kingofbeasts

Rod Builder
Asta e zona de intrare pe chei din aval, de "selectie" a turistilor as spune fara aroganta, pt ca dupa traseul devine mai dificil, iar riscurile sunt ridicate fara echipament corespunzator.
Zici de echipament de cățărare cu coarda , pioleti si tot ce trebuie sau echipament de creasta ? Nu de alta dar as vrea sa le văd pe viu când ajung in Țară.
Peisajul e superb și l-ați prins și pe lumina buna de poze .

spin4fun

Salau
Zici de echipament de cățărare cu coarda , pioleti si tot ce trebuie sau echipament de creasta ? Nu de alta dar as vrea sa le văd pe viu când ajung in Țară.
Peisajul e superb și l-ați prins și pe lumina buna de poze .
Nu, nu e vb de asa ceva. Echipament montan normal e suficient, rucsac usor, bocanci de ture scurte cu talpa ceva mai flexibila, haine de tura care sa-ti asigure mobilitatea si protectia. E traseu turistic, insa slab amenajat, adesea sunt ruginite pitoanele si mai troznesc in stanca cand le soliciti. Ca reper, e similar cu o Via Ferrata, insa adesea fara prize la picioare, asa ca trebuie sa lucri destul de mult din maini sa te impingi in perete tinandu-te de cablu ca sa ai cat de cat aderenta la bocanc pe stanca. Un astfel de sector e la cascada, unde mergi cam 40 m pe stanca la 4 m deasupra albiei tinandu-te doar din cablu, ca nu ai unde sa infigi bocancul. Ce va poate fi util e un echipament basic de via ferrata: ham, carabe si casca. Black Diamond au variante mai accesibile ca pret si bune calitativ. Papucii de apa pot fi de asemenea utili, la Cascada Evantai. Si frontala, in caz de ceva. De intrat in galeriile active nu recomand. Is peste 200 m total de mers pe astfel de cabluri in vreo 6-7 sectoare si dificultatea depinde mult si de nivelul apei. Noi am prins Galbena cu debit mediu. Nerecomandat primavara, iarna sau dupa ploi abundente. Traseul e un circuit cu punct de plecare si final sub Poiana Florilor. Durata traseului, cu poze si tot admiratul, mers lejer: 4-5 h. Sunt cele mai spectaculoase chei prin care am fost, prin prisma traseului si al fenomenelor carstice. E o imbinare intre Cetatile Ponorului si Cheile Turzii, cu avenuri, ponoare, izbucuri, portaluri in stanca (printr-unul si treci pe cablu aproape la verticala) si multe abrupturi si cascade. Iti recomand sa il parcurgeti, dar ideal vara, pe seceta daca e posibil, si cu mare grija la prizele montate, ca is f vechi. Si neaparat anuntat pe cineva inainte, fie la cazare, fie salvamont, ca mergeti acolo. Si cu grija la capuse ca eu am cules doua de pe mine, inca nu se prinsesera. Cam atat. :)

Legat de lumina, sunt inselatoare unele poze pentru ca eu adesea fac HDRI. In general sunt intunecoase cheile, insa daca prinzi o zi insorita, la momentul potrivit e un joc de lumini superb printre stancile de sus si coronamentul copacilor.

Mal

Somn
Rar imi e dat sa fiu intr-atat de placut surprins si atat de fascinat de un loc nou din munti. Astazi parca nu mi venea a crede ce minunatii vad, un loc pierdut, incremenit in timp, ferit in mare parte de om si prin natura dificultatii traseului. Cheile Galbenei, Cascada Evantai, Izbucul Galbenei: m-am indragostit iremediabil de ele azi!!!

Vezi atașament 45665Vezi atașament 45664
Vezi atașament 45666
Vezi atașament 45667
Vezi atașament 45668
Vezi atașament 45669
Vezi atașament 45670
Ce pohta de Glavoi și Cetăți mi-ai făcut...

spin4fun

Salau
Ce pohta de Glavoi și Cetăți mi-ai făcut...
Glavoi-ul e cam distrus, din pacate, in dulcele stil romanesc de a face turism. Asta dupa ce s-a facilitat accesul in Padis pe asfalt...:(
Via ferrata și învățat copiii cu muntele. Nu cred că e satisfacție mai mare sa mergi cu 3 mititei și când ajung in nori plâng de fericire. E greu dar merita.
Foarte misto! Acolo mai e cel putin o Via Ferrata care merita parcursa, Astragalus-ul din Cheile Sugaului.

Mal

Somn
Glavoi-ul e cam distrus, din pacate, in dulcele stil romanesc de a face turism. Asta dupa ce s-a facilitat accesul in Padis pe asfalt...:(

Foarte misto! Acolo mai e cel putin o Via Ferrata care merita parcursa, Astragalus-ul din Cheile Sugaului.
Astragalus e pistol cu apa in comparație cu peretele Suhardului, vorba unui domn care tocmai dezcatarase daca faci 15 tracțiuni la bara te bagi, daca nu, nu intra pe traseu.
Astragalus e mișto că are și variante, una ușoară altă medie, deci e bun de acomodare cu experiență la înălțime, deci e o poartă spre noi experiențe. Oricum vorbind cu cei de la parc aventura, alpiniști cu experiență, s-au remarcat anumite trasee, care dau gloria bine meritata Cheilor. Iar cel care se anunță fabulos e vechea banda galbena, acum legata de doua traversee poduri de via ferrata.

Din fericire sau nefericire pe trasee foarte putini muntomani. Din ce am văzut este o psihoza cu ursii, dimineața la intrarea pe traseu, la magazinul de unde am luat alune și ciocolată albă pentru copii, tipul de la casierie zice într-o romana maghiară unde merg și îi spun că băgăm un triunghi albastru și el zice da nu va e frica de urși??!

La 9 seara când ne-am întors am primit totuși o alertă Ro alert de urs, in Bicaz Chei, ursul traversând drumul in sat. La fața locului era deja o autospecială de pompieri și poliție și câteva mașini oprite, dar animalul era deja în stâncărie, îl căutau pe acolo.

Oricum Cheile Bicazului sunt un loc unic cu multe secrete, îl recomand tuturor, nu vă razganditi pentru că pare plin la lac și la terase, putini merg pe munte. Îngrămădeala e doar jos la bărci.
jos palaria

spin4fun

Salau
Gherla pt mine azi, asa ca o trec la delectare in natura cu peisaje frumoase. Data viitoare iau batul de musca. Colegii cu care am fost au prins destul de bine, lipan si pastrav, la nimfa. Pe Somesul Rece. Azi a fost si etapa de LRS de pe mal, tot acolo.

20210912_170803.jpg

20210912_170748.jpg

spin4fun

Salau
Astragalus e pistol cu apa in comparație cu peretele Suhardului, vorba unui domn care tocmai dezcatarase daca faci 15 tracțiuni la bara te bagi, daca nu, nu intra pe traseu.
Astragalus e mișto că are și variante, una ușoară altă medie, deci e bun de acomodare cu experiență la înălțime, deci e o poartă spre noi experiențe.
Ei, uite eu n am umblat atat pe acolo, dar tare-mi faci pofta sa mai explorez! E intradevar spectaculos tot sistemul de chei. Pe Suhard doar o data am fost, in fuga, pe traseul de "pasunisti". Multumesc de impartasire! jos palaria

Apropo, pentru cei ce nu stiu, traseul Astragalus din Cheile Sugaului (la iesirea estica din Cheile Bicazului) isi ia numele de la numele genului unei specii endemice, un endemit local (o specie de planta ce creste doar acolo si nicaieri altundeva in lume), numita Astragalus pseudopurpureus. :) Si a fost sponsorizata amenajarea prin bunavointa firmei ce exploateaza calcarul din carierele de langa...ca sa dea bine ca au prapadit p-acolo tot.

Mal

Somn
Ei, uite eu n am umblat atat pe acolo, dar tare-mi faci pofta sa mai explorez! E intradevar spectaculos tot sistemul de chei. Pe Suhard doar o data am fost, in fuga, pe traseul de "pasunisti". Multumesc de impartasire! jos palaria

Apropo, pentru cei ce nu stiu, traseul Astragalus din Cheile Sugaului (la iesirea estica din Cheile Bicazului) isi ia numele de la numele genului unei specii endemice, un endemit local (o specie de planta ce creste doar acolo si nicaieri altundeva in lume), numita Astragalus pseudopurpureus. :) Si a fost sponsorizata amenajarea prin bunavointa firmei ce exploateaza calcarul din carierele de langa...ca sa dea bine ca au prapadit p-acolo tot.
Mai exact astragalus e via ferrata dinspre Tașca...roflmaooo
Peretele Suhardului Mic oferă o experiență la verticala, te tragi foarte mult în mâini, deci e undeva intre alpinism și escalada cumva, deși știm că baza sunt prizele de picioare. Pe vârful Suhardului șufa e la firul ierbii, practic ieși pe vârf pe burta cumva. Nu o recomand începătorilor, Raul de înălțime e acasă la el acolo. E un traseu pentru cei ce știu cu ce se mănâncă via ferrata și au recomandat cunostinte temeinice ale acestor discipline și minimum de baza dar aplicate adică practica.
jos palaria

Sus