• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Peisaje

Toate pozele sunt facute in intervalul 18 - 21, cu aproximatie. In locul acela la care cred eu ca te referi (cel cu copacul lungit in apa) am stat doar vreo ora si jumatate. Din cauza unghiului de fotografiere poate parea ca a scazut apa.

Raritati, din arhiva personala: piciorul podului, sfarsit de noiembrie 2015
20151122_162156.jpg
20151122_162151.jpg
In ziua aceea am luat la pas, cu batul de spinn in mana, Canalul Plantelor începând din zona Parcului rece (fost) continuând cu confluenta si terminand cu piciorul podului si retur. Aproape ziua intreaga.
20151122_162231.jpg
Bratul de Dunare se putea traversa cu piciorul. Am pescuit la spinning pe acest "raulet" ramas. Ma simteam ca la pastrav.
20151122_162226.jpg

Si... 8 zile mai tarziu, aflandu-ma la un pescuit la feeder, acelasi loc arata asa:
DSCN1478.jpg

Ultima editare:
Sa nu.mi spui ca.i romanesc raul ala. Ca zice ca.i al unei natiuni mici. A, nu ca nu zice si hoață.
Libelula aia cam avea ganduri perverse cu naluca ta.
Libelula am lăsat-o in pace sa văd ce face . După ce a pipăit-o bine peste tot și-a văzut ca “fata” nu mișcă și-a luat zborul. M-am bucurat ca m-a lăsat sa-i fac o poza de aproape :)
Cât despre riu, nu știu dacă e românesc sau dedicat romanilor însă știu eu 2 romani care fac cu plăcere cei 70 de km pana acolo pentru ce oferă el ;) Chiar vorbeam cu muza ca ar trebui sa mai mergem odată cu barca acolo și sa rămânem peste noapte sa putem pescui și-un răsărit acolo. Cu ocazia asta poate întemeiem noi o națiune mai mică așa ( da nu hoața) :p:)
Dincolo de gluma, numele riului vine de la tribul Oueskarinis care mai avea si denumirea de mica natiune fiind o mica aripa desprinsa din populatia Algonquin ce controla tot bazinul inferior al Ottawa river ceea ce azi ar fi Quebecul in mare parte si o felie din estul Ontario. In mod traditional erau precticanti ai religiei " Midewiwin " care s-ar traduce prin "calea ce dreapta" sau "medicina sprirituala". Iti dai seama ca hotia nu prea are ce cauta in contextul asta .
Ca fapt divers, la politia din Montreal a fost semnalata o spargere de locuinta cu cateva saptamni in urma si nu i-au crezut pe cei ce semnalasera asta telefonic. Abia dupa cateva zile cand , alte persoane au inceput sa semnaleze evenimente similare cei de la politie si-au dat seama ca nu e gluma si s-au pus in miscare. Nu stiu daca are legatura cu refugiatii romani sau nu , insa, deunazi am fost sa trimitem un pachet in tara si , cei care se ocupa cu serviciul de coletarie ne-au impartasit o cerere mai deosebita pe care o primisera cu o zi inainte de la Toronto si-n care un azilant politic dintr-asta proaspat debarcat intreba in felul urmator : " Halo doamna?! chat imi iei sa thrimit sî eu hun containăr de ciololare în tară? " Cam asta se intampla cand unele elemene ce umbla pe carari gresite se intalnesc cu urmasii practicantilor căii celei drepte .
Asa ca sanse sunt ca mica noastra natiune sa ajunga asa mare incat sa nu mai incapa in paginile ziarelor (asta ca sa nu zic in "gura presei" ca-mi starneste unele amintiri si mi s-apleaca).

Pacat. Era unul din locurile in care inca nu se "auzise de noi" in sensul ala.
Imi spuneau prietenii de acolo si din state ca aia nu percep nasol romanii pt ca nu s.au confruntat cu genul ala de "romani" care ajunsese in Europa de vest.

Pacat. Era unul din locurile in care inca nu se "auzise de noi" in sensul ala.
Imi spuneau prietenii de acolo si din state ca aia nu percep nasol romanii pt ca nu s.au confruntat cu genul ala de "romani" care ajunsese in Europa de vest.
Asae , aici romanii inca au o reputatie buna spre foarte buna. E pe cale sa se schimbe insa treaba dar nu radical pentru ca , dupa cum se preconizeaza se vor introduce iar vizele :( si se vor mai inaspri conditiile pentru a solicita azil politic. Intr-adevar pacat ! Nu-i pacat ca ei fac asta ci-i pacat ca destui de multi au calitati morale atat de indoielnice incat sa atraga aplicarea unor masuri de genul asta unei tari intregi. Pacat ca, la nivel de educatie, dupa cateva generatii de oameni liberi sau chiar nascuti liberi in Romania, moralitatea si bunul simt nu numai ca nu sunt invatate si perpetuate ci chiar sunt dispretuite si batjocorite in special prin intermediul media si a (non)valorilor pe care ea le promoveaza! Asta e rezultatul culturalizarii cu televizorul si calculatorul din pacate.
Populatia de pe continentul asta inca nu-i pregatita pentru "roma"ni care cu talentele lor ascunse pot produce pagube mai mari ca lacusta in lanul de griu. E suficient sa te plimbi putin pe strada in zonele rezidentiale sa intelegi ca sunt "easy targets" cei nascuti aici. Usi deschise de garaj ,casa si masina zi si noapte vezi la tot pasul .
Astia care au ajuns si-au cerut azil vor fi suiti in avion intr-un an doi cand dosarul le va fi solutionat si gasit ca neintemeiat azilul si westul se va descotorosi de ei insa, urmele vor ramane . Ca peste tot in Europa , cei ce vor avea de tras ponoasele sunt aceia dintre noi care umbla pe calea cea dreapta dar au origini "comune" cu deportatii.
Aici premierul si-a luat amenda pentru ca a uitat sa declare la taxe o pereche de ochelari primiti cadou , imaginati-va cam cu ce ochi priveste el partenerul de discutie la masa negocierii vizelor cand acel partener schimba codul penal ca sa nu faca parnaie !
https://www.theglobeandmail.com/can...not-disclosing-gift-of-sunglasses-from-pei-2/
Ma rog, nu-i topic de politica si o sa ma opresc aici (cu un gand amar in minte totusi)

Poate sunt cinic dar le face bine injectia asta. Prea o luasera la vale cu multe. Stiu pe cineva care fost obligat sa se duca la consiliere ca a zis merry christmass in loc de happy holidays. Am vazut hartia. In timpul asta anumitor minoritati li se dau un pogon de drepturi.
Democratia functioneaza mai bine la oameni gata disciplinati.

Depresie?!
Depresie e sa fi acolo și sa nu poți pescui pe zonele astea ! crybaby
Bine c-ai zis va mai selectasem vreo 20 sa le urc dar o sa ma abțin :) :p
Nu- i mare paguba oricum , erau numai miște riuri de somon și păstrăv pe care am fost in recunoaștere pentru la anu’ zimbetttnaughty