Peridocuri: achizitie, intretinere si modificari

vioril

Biban
Bine ca nu e roz....
Nu numai ca nu e roz ,dar vreau sa-i fac si modificari : sa-I mai pun un rand de sine , sa-i pun o placa de aluminiu cum are al tau dar putin mai scurta ( foarte utila ) , sa-i pun pe spate doua bare pe vertical oarecum de semnalizare ca sa ma incadrez cu barca in momentul in care o pun pe peridoc .

vioril

Biban
Acest peridoc l am cumparat si eu... Am apucat sa fac o iesire cu el.
Sunt mulțumit, dar atentie numai modelul Jet de la Temared. Vezi atașament 30555
Cateva lucruri ce consider ca ar suporta modificari : atat sinele cat si rola de chila sunte prea inalt lasate - nu ar fi bine sa le dai mai jos ? ; pe centru in fata axului de la roti nu ar mai fi necesar sa fie montat inca o rola pentru sprijin chila ? ; pe protap bara ce sustine rola rosir si troliul , nu ar trebui data mai in spate catre roti , aproximativ 20cm ? cred ca i-ar mai prinde bine inca o pereche de sipci cu mocheta montate central stanga- dreapta de rolele centrale , i-as mai pune doua sipci cu mocheta - mai scurte - cam 50-80cm , montate stanga- dreapta pe partea din spate si anexat cate o bara de polipropilena inalta de 1m pentru ghidare si incadrare la punerea barcii pe peridoc ; i-as mai pune o bucata de lemn sau aluminiu montata de la partea stanga interior protap pana la prima traversa - si a fi folosita pentru a calca si merge pe ea cand dai barca jos sau cand o urci de si pe, peridoc . Am vazut aceste treburi pe la peridocurile americanilor si au inceput sa apara si pe la polonezi .

vioril

Biban
Astăzi am intrat și eu in posesia peridocului , intra la modificat puțin săptămâna asta

A venit insa cu o gramada de lipsuri : lipsesc foarte multe saibe de la suriburi - aproximativ 30-40 saibe lipsa ; lipseste o rola centrala ; lipseste mufa de alimentare cea cu 7 pini - a venit cu mufa ce are 13 pini - am pus eu o mufa adaptoare .
Am de lucru , ce sa mai ! offfffffffff

Atașamente

Sucitu'

Oblete
Cateva lucruri ce consider ca ar suporta modificari : atat sinele cat si rola de chila sunte prea inalt lasate - nu ar fi bine sa le dai mai jos ? ; pe centru in fata axului de la roti nu ar mai fi necesar sa fie montat inca o rola pentru sprijin chila ? ; pe protap bara ce sustine rola rosir si troliul , nu ar trebui data mai in spate catre roti , aproximativ 20cm ? cred ca i-ar mai prinde bine inca o pereche de sipci cu mocheta montate central stanga- dreapta de rolele centrale , i-as mai pune doua sipci cu mocheta - mai scurte - cam 50-80cm , montate stanga- dreapta pe partea din spate si anexat cate o bara de polipropilena inalta de 1m pentru ghidare si incadrare la punerea barcii pe peridoc ; i-as mai pune o bucata de lemn sau aluminiu montata de la partea stanga interior protap pana la prima traversa - si a fi folosita pentru a calca si merge pe ea cand dai barca jos sau cand o urci de si pe, peridoc . Am vazut aceste treburi pe la peridocurile americanilor si au inceput sa apara si pe la polonezi .
Depinde mult de barcă....eu cum l am luat asa am plecat la pescuit si acolo durere... cand am scos barca am avut noroc cu mașina pt ca am intrat cu toate roțile în apă pentru a o putea scoate...Clar trebuiesc coborâre sinele si rola de la chila. Bara din fata de la protap eu am dat o la maxim in fata pt a nu mai umbla la reglajul pe lungime, dar este posibil cand voi coborâ sinele sa nu mai meargă asa. Comandasem încă o rola chila, dar am anulat comanda pt ca nu imi este de ajutor la barca mea. Pentru sprijinul lateral eu folosesc doar două chingi, dar nu e rea ideea cu încă un rand de sipci. Vezi ca puntea este reglabila...
Eu am acum 34 kg pe cui , dar voi mai incerca sa o reglej poate o echilibrez mai bine.

Astăzi am intrat și eu in posesia peridocului , intra la modificat puțin săptămâna asta
Sa l stapanesti sănătos! Spor la lucru!

A venit insa cu o gramada de lipsuri : lipsesc foarte multe saibe de la suriburi - aproximativ 30-40 saibe lipsa ; lipseste o rola centrala ; lipseste mufa de alimentare cea cu 7 pini - a venit cu mufa ce are 13 pini - am pus eu o mufa adaptoare .
Am de lucru , ce sa mai ! offfffffffff
Ce periodic e și de unde l-ai luat? Dacă poți spune..
Mersi

vioril

Biban
Legat de lampile pe led din spate de la peridoc , pana la urma lamuriti-ma si pe mine va rog , care ar fi cele mai recomandate si mai bune ? Ma intereseaza sa pot intra cu ele direct in apa fara a scoate priza de alimentare si binenteles sa nu se arda sau sa prajeasca ceva pe la masina .

AlexH

Moderator
Membru personal
Cele cu protecția cea mai ridicata la apa, IP68 in sus.
Nu cred ca e asa greu sa decuplezi se la priza. Dureaza 5 secunde si macar esti linistit.

vioril

Biban
Cele cu protecția cea mai ridicata la apa, IP68 in sus.
Nu cred ca e asa greu sa decuplezi se la priza. Dureaza 5 secunde si macar esti linistit.
Multumesc pentru sfat , ai dreptate , chiar nu ar fi mare effort sa decuplez priza , insa marea mea problema este ca nu gasesc specificatii legate de IP . Mai caut .

Espasia

Somn
Asa este Alex. Eu le-am IP-uit cu silicon pe margine (sunt lămpașe clasice), desfac priza si nu mai am probleme. Mai nașpa daca sunt sub tensiune, sau neizolate adica ne IP-uite, deoarece contactele se pot oxida, si in timp ai probleme.
Si pe mine ma batea gandul sa le schimb, etc,etc. Inainte la doua trei iesiri schimbam becurile si curatam contacte. Dupa izolarea cu pistolul cu silicon, de 1 an si 6 luni, nu am mai schimbat nici un bec. Si am bagat caruciorul in apa de multe ori.

vioril

Biban
am comandat astazi doua lampi de pe emag - 89,92 lei parca . Astept sa ajunga si vedem ce iese , eu sper sa iasa ce trebuie . Chiar m-am gandit ca in prima faza sa le pun silicon pe ici- colo pe unde consider ca ar fi necesar . Revin cu poze dupa ce finalizez .

sosoktm

Salau
Am montat pe "saniile" peridocului, in loc de mocheta, placa de polietilena din clasa PE1000. Sunt foarte multumit de rezultat, forta necesara pentru a invinge frecarea barcii cu placile s-a redus mult. Linkul este doar cu scop de exemplu, nu de acolo am luat placile.

sosoktm

Salau
Daca gasesti de unde sa cumperi si altfel decat placa intreaga sau nu exagerezi cu grosimea placii(am pus de 20 mm), costurile nu sunt semnificative ( 2-300 lei?). O alternativa este placa de specificatie inferioara (500 sau 300) , insa , daca tot am putut, am mers pe densitatea maxima a materialului, nu vreau sa mai am grija ulterior.

adiwolf

Moderator
Membru personal
multumesc frumos, cand va fi gata barca si peridocul, cu siguranta te sun sa imi spui de unde si cum
defapt chiar mi-ar trebui si la atelier la o masinarie sa schimb ca s-a uzat

adiwolf , ma incearca o banuiala ca daca le iei inguste de 9--12 cm asa cum sunt optime ptr sania de peridoc, si scotocesti bine le poti gasi sub forma de reziduu inutil pe la cei care taie din placi intregi si implicit le raman si resturi. E doar o supozitie, nimic mai mult.

Sus