• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Permis Pescuit Ungaria

http://horgaszjegy.hu/
Cred ca de aici se poate lua / plati tichet pe zi on-line. Faceau reclama la acest site pe PVTV anu trecut, cica pentru premise si tichete pe zi. Cica se plateste on-line , si se listeaza tichetul, pentru a nu pierde timpu pana se deschide magazine de pescuit. Apropo de magaznele lor de pescit, ala din Bekesantandras, Peka-sport, unde e un mos mai ciudat, acolo am muscat-o de vre-o 2 ori. O data am ajuns mai repede hotarat sa sun la poarta(mosu locuieste acolo in aceeasi curte cu magazinu) > program era de la 9.. Am ajuns la 9 fara 15 minute.. a iesit mosu si mi-a spus ca deschide la 9. Alta data am ajuns intr-o sambata la 3 minute dupa ora de inchindere (parca ora 12) si al drecu mos tocmai a inchis in fata mea si nu a vrut nici de-al dreacu sa imi mai faca tichet. Mosu ala e taaaare ciufut. Acum s-a mai deschis un magazine la 500 de m de mos iar in sat mai e un magazine non-stop unde se vand si tichete / premise, numa ca gagicile alea de la tejghea nu stiu alta limba ecat cea amterna pe care io din pacate nu o cunosc, nu pot nicicum sa pricep limba lor, mi se "limba plimba-n gura" cand incerc sa leg 2 cuvinte..

AlexH

Moderator
Membru personal
Am umblat azi pe la 2 magazine si m-au lamurit pana la urma.
Permisul de turist e valabil 90 si nu poti avea decat unul pe an. Dar dupa ce acesta expira, ei iti pot face unul national. Acum d-na de la magazin a zis ca ma costă si ala pana in 5000 huf, dar ramane sa aflu mai exact de ce pe site scria ca il pot inlocui gratuit cu unul national.

Permisul de turist se schimba gratuit in permis national daca in periada celor 90 de zile , sustii examenul national de pescuit ( asta scrie in ultimul paragraf aici http://portal.nebih.gov.hu/-/turista-allami-horgaszjegy-2017-ben- ) examenul costa 3500 HUF , Examinare se poate face în ziua anunțată de către ministrul Agriculturii o agenție guvernamentală consiliu de administrație, sau organismul autorizat să efectueze examenul de pescuit. Examenul constă în probe scrise și o fază orală. Cel mai probabil o asociatie locala de pescuit .
Aici despre testul national de pescuit :
http://www.khesz.hu/node/33

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
Hai ca am uitat sa revin cu un raspuns.
Intr-un final, dupa ce am mai vizitat cateva magazine de pescuit, inclusiv Walter Land, am obtinut un nr de tel de la "Agenția națională pentru siguranța alimentara". Acestia sunt cei care elibereaza permisele de pescuit nationale, in urma testului scris si oral. Dar dupa ce am sunat la ei, mi-au dat alt contact (adresa si nr tel) si sa mi-au zis sa i-au legatura cu cei de acolo, pentru ca ei se ocupa de tichetele pentru turisti.
Astfel am aflat ca noi ca turisti putem obtine si tichet anual de pescuit, fara a fi inscris in nici o asociatie. Costul acestuia este de 2300 HUF si se elibereaza doar dupa expirarea tichetului de turist cu valabilitate de 90 de zile. Se considera ca examenul a fost dat si trecut din momentul in care detii un tichet de turist pe 3 luni.
Mie imi expira ala in 09.07.2018, o sa vad dupa aia daca ii chiar asa cum au zis.

Adresa care am primit-o este a unui magazin de pescuit din Budapesta:
https://www.duplakukachorgaszbolt.hu/
Budapest, Kossuth tér, 1191 Hungary
+36 20 201 6142

Anul asta am facut prima iesire pr Cris in Ungaria.. La stationar ca la rapitori nu am putut sa dau, adica nu am mputut sa bat malul in susul si in josul crisului prin boscheti.. Am ramas nitel dezamagit. Adica de prins am prins > dar nu am prins pestele vizat. Anul trecut pe vremea asta aveam partide incredibile la fitofag, la stationar.. anul asta a intrat mult caras pe vad. Caras intre 300g si 1 Kg, frumosi, bataiosi, dar.. nu aia mi-am dorit. Iar de tantari.. ufff, in viata vietilor mele trecute-prezente-si viitoare nu cred ca am mai pomenit atatia tantari pe cm3 . M-am aplecat in iarba la un moment dat sa imi leg sireturile si mi-a fost efectiv frica de ei.. or aparut instant sute de zburatoare suparatoare dornice sa imi violeze pielea catifelata cu trompa lor perversa. Pana sa leg siretul deja aveam cateva intepaturi pe maini + cateva zeci de victim in randul lor. Am dat cu Raid out-door pe mana si am intins mana> I-a durut fix la banana de spray-ul meu, se bateau care sa se infrupte primul. Asa ceva nu am mai vazut de cand ma stiu. Nici macar lighioaenele alea de tantaroi de pe dunare nu erau asa de agresive. A doua zi am avut noroc ca a adiat vantul si I-a mai dispersat. Am avut un moment de "EVRIKA!!!" atunci cand a adiat vantu si am fugit repede sa imi fac nevoile fiziologce pana nu s-e opera adierea.. chiar si asa am stat cu spary-ul de tantari in mana tot fasaind inspre partile dorsale.. A inceput sa devina sport extrem pescuitul asta in Ungaria. Cred ca aia au modificat genetic in laborator si au creat tantari unguresti care au boala pe pescarii romani :) ca la 7 metri de mine erau 2 unguri si aia stateau acolo de 5 zile in tricou si in slapi.. si mi-or explicat ca ei sunt imuni la tantari. Si acum dupa o saptamana inca mai am sechele.

AlexH

Moderator
Membru personal
Acum ca mi-am scos permisul national anual, revin cu cateva detalii.
Acesta este sub forma unui carnetel, care contine si fisa de capturi si arata asa:
IMG_20180808_180834.jpg

Pt cei care au obtinut permisul de turist este simplu. Dupa expirarea acestuia, cu un act de identitate si cu permisul din Romania, valabil, va puteti face permisul national anual la majoritatea magazinelor de pescuit. Are valabilitate pana la 31 ianuarie in anul urmator eliberarii acestuia.
Pt primul permis se plateste 4500 HUF, urmand ca cel din anul viitor sa fie 2200 HUF, cu conditia ca fisa de capturi (practic tot carnetelul sa fie predat) pana la 28 februarie. Am inteles ca se poate trimite si prin posta.
Doamna de la magazin a spus ca din septembrie o sa se mai schimbe cateva chestii, dar nu stia exact ce, asa ca m-a sfatuit sa ma interesez.

Eu tocmai ce l-am vizat si pt Dunarea lor, a fost 18.000 HUF pt tot anul. Sper sa mai apuc sa fac inca o iesire la Dunare pe la sfarsitul lui septembrie, acolo unde am fost in week-end a fost invazie de viespii, efectiv roiuri de viespii... iar eu sunt alergic la intepaturi, am avut 2 experiente cu soc anafilactic in trecut. In fine, iesirea s-a meritat din plin pt mine, prima partida de vis bifata anul asta, din pacate doar la stationar.

Atașamente

Ultima editare de un moderator:
Daca nu corespund- rog un moderator sa le stearga. Eu recunosc, mananc peste, mai ales platica de apa curgatoare. Atata timp cat este permisa retinerea a 10 kg de albitura pe zi (platica, scobar, batca, vaduvita ) nu consider ca am gresit cu ceva ca am retinut niste pesti. Am vrut numai sa arat ca din pacate apele cu potential deosebit sunt dupa granita, la noi pe Dunarea poti sa stai zile in sir ca nu vezi asa ceva, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Ca si paranteza - in ultimii 2 ani nu am dus acasa nici un peste prins pe apele noastre.. insa de pe crisul unguresc si de pe Dunarea ungureasca, da, am dus..

adiwolf

Moderator
Membru personal
3. Postarea fotografiilor si filmarilor:

Se va face in:

• albumele personale din sectiunea: Media
  • albumul forumului numit: Pescuieli.
  • diferite postari din interiorul forumului.
  • NU sunt acceptate poze/video cu pesti: morti, loviti, murdari de sange, namol, frunze si in general poze cu pesti tinuti agatati de copaci, intinsi prin casa, baie, sufragerie, pe asfalt, siruri, agrafe etc.
  • NU sunt acceptate poze/video cu pesti in alta locatie decat pe malul apei, in apa sau in barca. Pozele cu pesti in bucatarie/sufragerie/baie/in fata blocului sau in orice alt loc de acest gen vor fi sterse iar cel ce a postat va fi atentionat.
Abaterile repetate de la aceste reguli vor fi sanctionate cu:
  • avertisment.
  • intreruperea dreptului de a posta pe o perioada limitata.
  • excluderea de pe forum.

Acum ca mi-am scos permisul national anual, revin cu cateva detalii.
Acesta este sub forma unui carnetel, care contine si fisa de capturi si arata asa: Vezi atașament 13198
Pt cei care au obtinut permisul de turist este simplu. Dupa expirarea acestuia, cu un act de identitate si cu permisul din Romania, valabil, va puteti face permisul national anual la majoritatea magazinelor de pescuit. Are valabilitate pana la 31 ianuarie in anul urmator eliberarii acestuia.
Pt primul permis se plateste 4500 HUF, urmand ca cel din anul viitor sa fie 2200 HUF, cu conditia ca fisa de capturi (practic tot carnetelul sa fie predat) pana la 28 februarie. Am inteles ca se poate trimite si prin posta.
Doamna de la magazin a spus ca din septembrie o sa se mai schimbe cateva chestii, dar nu stia exact ce, asa ca m-a sfatuit sa ma interesez.
Salut,
Am obtinut permisul anual de pescuit pe apele din Ungaria de cateva zile si m-am chinuit ceva timp pana sa inteleg tot ce scrie in el... Am cerut chiar si ajutorul unui profesor de limba maghiara si doar o combinatie eficienta de google translate/wikipedia m-a scos cat de cat la liman. :)
Ce n-am reusit inca sa aflu este ce trec la denumirea zonei de pescuit in care ma aflu si la codul apei/zonei de pescuit din carnetul/jurnal cu capturile zilnice. Exista un tabel national ceva pe undeva sau singura solutie este sa intrebi local, eventual la magazinele cu articole de pescuit (care elibereaza si permisele de pescuit) din zona in care te afli la pescuit?

Da, exista pe tichetul pentru zona in care pescuiesti - o lista luuuunga cu toate apele pe care ai voie sa pescuiesti si alea au trecut si viszer cod (nu stiu daca am scris correct) >
Regula e asta:
1 - Ajungi la locu de pescuit > Nu te apuci de pescuit pana nu BIFEZI in calendar ziua respectiva!!! Apoi desfaci betele si te apuci de pescuit
2 - Daca ai captura de pesti nobili, completezi dupa fiecare captura data si ora si pe coloana specie scrii greutatea pestelui retinut. Dupa fiecare captura de peste nobil pe care il bagi in juvelnic > OBLIGATORIU il treci in permis si abia APOI continui pescuiala. De-abia cand ai captura scrii pe antetul paginii - ziua, locatia si viszer codul apei respective.
3 - Daca la sfarsitul zilei nu ai capture deloc > nu completezi pagina aia
4 - Daca nu ai prins pesti nobili ( ex ai prins numai caras si platica) > la sfarsitul zilei treci pe ultima coloana (albitura) cantitatea retinuta

Cam asta e