pescar NOS

CataM

Biban
Bine (ca) v-am gasit!
Sunt un pescar NOS, din Deva, si m-as bucura sa gasesc pe aici oarece tovarasi de pescuiala la rapitori. Nu prea le am cu sculele si nici prea mult cu pescuitul, fiind un pescar de (rara) ocazie. Dar imi doresc sa petrec cat mai mult timp in natura, pe malul apei. La rapitor (clean) am inceput sa dau la blinkere, prin '85-'86, lanseta era din fibra "plina" (de sticla, se intelege), iar mulineta cred ca se chema "Arges".
Si, foarte probabil, curand am sa incep cu intrebarile pe-aici. Dintre care prima ar fi: cam care e povestea cu permisele de pescuit (am inteles ca s-a cam complicat in ultimii ani) in judetul HD? Poate vede vreun hunedorean intrebarea.....

CataM

Biban
NOS, adica New Old Stock. Adica pescar vechi, dar nou in ..... pescuit. Adica..., ce sa mai, tre's-o iau de la inceput.

P.S. adiwolf, am facut ceva nepermis?

Referitor la legislatia in vigoare: eu ma refeream mai mult la particularitatile judetului HD. Tocmai am citit ca apele curgatoare mari (Mures, Strei) sunt la AGVPS, lacurile (Cincis, zona Hateg) la o asociatie din Petrosani, etc. - asa ca ma intreb: eu cu cine votez? Se pare ca nu prea sunt ape "publice" care sa necesite acel permis albastru ANPA. Sau am inteles eu totul airea, adica nimic.

AlexH

Moderator
Membru personal
Aha. Nu stiam, asta inseamna ca eu sunt doar NS.
AGVPS, fiind asociatia generala, un fel de for sugativa, a ajvps-urilor, nu are ape in administrare. Asadar AJVPS-ul local e cel la care te refereai.
Ar fi bine sa iti raspunda vreun coleg de pe acolo, asa ca pune intrebarea pe primul topic pe care ti l-am aratat. Ai mai multe sanse sa iti raspunda careva acolo.

Ultima editare:

adiwolf

Moderator
Membru personal
P.S. adiwolf, am facut ceva nepermis?
eu sunt mai OS !!
asa ca asteptam mai mult de la o prezentare !
adica vroiam sa stiu cu cine stau de vorba, de unde este, ce face, ce pescuit ii place, pe ce ape umbla, ce povesti frumoase are, chestii din astea normale care se spun cand te intalnesti cu cineva si vrei sa te prezinti, sau cand intri intr-o comunitate

Coco

Oblete
Bine (ca) v-am gasit!
Sunt un pescar NOS, din Deva, si m-as bucura sa gasesc pe aici oarece tovarasi de pescuiala la rapitori. Nu prea le am cu sculele si nici prea mult cu pescuitul, fiind un pescar de (rara) ocazie. Dar imi doresc sa petrec cat mai mult timp in natura, pe malul apei. La rapitor (clean) am inceput sa dau la blinkere, prin '85-'86, lanseta era din fibra "plina" (de sticla, se intelege), iar mulineta cred ca se chema "Arges".
Si, foarte probabil, curand am sa incep cu intrebarile pe-aici. Dintre care prima ar fi: cam care e povestea cu permisele de pescuit (am inteles ca s-a cam complicat in ultimii ani) in judetul HD? Poate vede vreun hunedorean intrebarea.....
Bine ai venit!!!

CataM

Biban
AlexH - ai dreptate, am scris eu gresit. E vorba de asociatia judeteana.

adiwolf - scuze, ma conformez: prima undita mi-a pus-o bunicu-meu in mina, la 6 ani. Dela obleti si porcusori am trecut la un fel de "scobareala" cand am mai crescut putin. Apoi a venit momentul de incredere, cand am primit permisiunea la lanseta + mulineta. Si asa am inceput blinkeritul. Care mi-a placut maxim. Toate astea se intamplau pe apa Moldovei. Pe Siret nu m-a luat niciodata.
Apoi, odata cu trecerea lui dincolo, am lasat-o moale cu pescuitul. Am mai iesit pe Mures de cateva ori, fara rezultate (singurul peste prins pe Mures a fost o mreana trecuta de kil, la shad alb-sidef. Shadul era in gura mustacioasei, deci a fost "pe bune"). Iar la ora actuala ies cam de 2-3 ori pe an, in prohibitie, la o balta mica si particulara, cu mare densitate de crap si caras. Acolo ma mai distrez cu crapi, la pluta. Cea-mai-cea performanta a fost ca am scos un cteno de vreo 80 de cm (6-7-8-9kg ?) cu fir mono de 0.148 (exact asa scrie pe rola, e Trabucco).

Nu mai stiu prin ce imprejurare am ajuns zilele trecute la subiectul "lanseta de salau recomandari" si am cetit toate cele 105 pagini ale topicului. Si a renascut "dorinta". Asa ca mi-e teama ca vor urma ceva cheltuieli. Si chiar voiam sa intreb pe-aicea daca silicoanele expira, fiindca cred ca mai am vreo cateva din mileniul trecut. Din alea care "topesc" cutiile de plastic.

Coco - merci de primire!

CataM

Biban
Si apropos de povesti pescaresti, am prins odata doi pastravi pe lacul Voineasa. De fapt am inceput cu un rateu in care peste a rupt (la intepare) si a plecat cu voblerul meu Balzer holo-nu-stiu-cum, pe care dadusem o gramada de bani (la vremea aia). Am pus in loc, cu totala neincredere, altul, chinez si ieftin, care semana a biban. Si ma gandeam ca o sa rada pastravii de mine, ca sigur nu mai vazusera biban in viata lor. La primul lanseu mi-a intrat un curcubeu fain, cam la kil. Si acum imi pare rau ca l-am retinut, pina la urma l-am chiar gatit la foc, pe malul apei. A doua zi m-am trezit singurul de pe-acolo care dadea la naluci, restul cu plumb, la fund, la momeala vie (si cu clopotei pe varful lansetei). Si am fost singurul care am prins in seara respectiva, una bucata curcubeu (tot la voblerul-biban). Astuia i-am dat drumul, in totala dezaprobare a "stationarilor". Astfel, satisfactia a fost dubla.

AlexH

Moderator
Membru personal
Daca imi permiti, completez eu prezentarea cu ce sper a fi numele real: Catalin, 46 ani?

adiwolf

Moderator
Membru personal
CataM
multumesc frumos pentru prezentare si poveste
sigur se lasa cu cheltuieli majore cat de curand, dar...........o viata avem si aia scurta si plina de nevoi si probleme asa ca micile hobbyuri renascute din cenusa tineretii parca ne mai injecteaza putina adrenalina

CataM

Biban
multumesc de primire, inca o data.

AlexH: da, informatia e corecta. Acusi fac 47.

adiwolf: toate bune si frumoase cu hobby-urile astea. Problema e cand se aduna prea multe. Gen muzica (si sculele aferente), foto (si sculele aferente). Iar timpul......in zilele noastre......

Serios intreb: mai pt folosi acele vechi silicoane/plastice moi? Si astea de acum au acelasi efect asupra plasticului (adica sa-l "topeasca" - eu asa am patit la cutia in care le tin-capacul s-a "topit"/deformat la contactul cu nalucile, practic le-au ramas amprentele pe capac)?

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu toate plasticele au acest efect asupra cutiilor, dar si astazi sunt unele care se recomanda a fi tinute in pungi si fara sa intre in contact cu altele
daca nu au pierdut din elasticitate si culoare, nu vad de ce nu le-ai putea folosi fara rezerve

CataM

Biban
ceva cutii vechi, din alea cu plasticul casant. Erau cutii dedicate pentru naluci, dar probabil nu pentru cele din plastic moale/silicon/sau cum i-o mai zice.

Sus