• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Pescuit în Finlanda (Laponia)

Astăzi mi-a trecut prin cap o idee și m-am gândit să o expun și aici.
Propun să organizăm o expediție de pescuit în Finlanda și mai precis în Laponia. Cea mai bună perioadă după părerea mea ar fi toamna din mai multe motive:
1.Rapitorul și în special salaul este mai activ.
2.Șansele de a prinde un exemplar capital sunt mai mari.
3. Nu te mănâncă țânțarii.
4.Peisajul este superb (tastati pe google,,ruska lappissa "și o să vedeți în imagini cum arată Laponia toamna)
5.Posibilitatea de a vedea aurora boreala este crescută
6.Prețurile la cazare sunt mai mici.
Ar fi 2 posibilitati de transport:Blue air Bucuresti-Helsinki sau mașina (duba)personală. Cazarea s-ar face la o cabană tipic finlandeza cu saună și tot tacâmul.
Am făcut un calcul rapid și costurile (1 săptămâna)pt.transport si cazare ar fi de 150-300 €/persoană în funcție de tipul de transport, pretențiile la cazare și mărimea grupului. Cred că nu sunt mai mari decât o ieșire în Deltă iar experiența ar fi unică.
Las un link cu prețurile la cabane
https://www.tori.fi/koko_suomi/?he=0&ca=18&sp=0&fmy=0&xtatc=int-166&cg=1020&w=3&q=
Aștept opinii, sugestii, întrebări...

Tare! Eu am mai fost de citeva ori in Norvegia la pescuit pe mare in gasca, nu exista concediu mai tare!
Daca e dupa sfarsitul lui Septembrie, cred ca as putea si mi-as dori sa vin!
cosmin
Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa propui tu o data exacta, iar cei interesati ar putea sa isi faca planurile. Eu cred ca incep deja sa visez...

foaaaarte interesanta propunerea si de luat in seama.
nasol cu timpul si sincronizarea, dar...............depinde gandescccc

so crezi tu consolat
dar poate ca in Finlanda lucrurile nu stau la fel
Știu cum stă treaba, 12 ani am făcut acelasi lucru în Spania, mă refeream la faptul că dacă dispar o săptămână nu mă trage nimeni la raspundere sau dacă da puțin mă interesează când e vorba de pescuit

M-am documentat putin, am gasit pe undeva ca prohibitia la salau in Finlanda incepe in 1 octombrie. Cred ca ar fi singura restrictie relevanta pentru o eventuala intâlnire, altfel totul e chiar de vis: Laponia ar fi super la stiuca si mai ales salmonide, mai la sud regiunea lacurilor din centrul Finlandei parca e un paradis al pescarilor de rapitori. Stiu ce ape sunt in Scandinavia, de aia ma excita asa de mult ideea asta. Poate ca Laponia ar trebui planuita nu prea tarziu toamna, din cauza frigului si zapezii, da' ce zic eu? Daca va hotaritzi citziva sa mergeti, m-as lipi si eu....

M-am documentat putin, am gasit pe undeva ca prohibitia la salau in Finlanda incepe in 1 octombrie. Cred ca ar fi singura restrictie relevanta pentru o eventuala intâlnire, altfel totul e chiar de vis: Laponia ar fi super la stiuca si mai ales salmonide, mai la sud regiunea lacurilor din centrul Finlandei parca e un paradis al pescarilor de rapitori. Stiu ce ape sunt in Scandinavia, de aia ma excita asa de mult ideea asta. Poate ca Laponia ar trebui planuita nu prea tarziu toamna, din cauza frigului si zapezii, da' ce zic eu? Daca va hotaritzi citziva sa mergeti, m-as lipi si eu....
Sfârșitul lunii august și toată luna septembrie ar fi ideal, într-adevăr nici centrul Finlandei nu este de ignorat însă Laponia rămâne Laponia; eu unul pescuiesc de 4 ani în Finlanda și înafară de râurile pe unde urcă salmonul nu am auzit de prohibitie de niciun fel, cei mai mulți salai i-am prins în octombrie noiembrie (echivalent cu luna septembrie în Laponia ca temperaturi)a venit și controlul care voia doar permisul nimic mai mult. Deci pe mare și lacuri garantat nu există prohibitie!

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am o intrebare:
- daca ar fi sa mergem cu avionul, cum credeti ca putem transporta lansete dintr-o bucata?!
- Cum putem transporta bagajele de pescuit?! - ma refer la kilogramele de plastice, voblere, jiguri, etc?!
Cred ca bagajele de cala ar costa o gramada si riscurile de trasport ar fi enorme!!!

Cosmin Elias - cum dracu sa iti permiti sa dispari o saptamana?! tu ca patron?!
in cazul asta esti deja oligarh nu patron!!! - (mai stiu eu unul pe aici zimbettt )