Pescuit în Finlanda (Laponia)

Cosmin, acum am dat de topicul asta si cand am vazut ce pesti se prind pe la tine pe acolo m-am imbolnavit. Zici la prima impresie ca sunt toti prinsi pe incinte private unde sunt crescuti intensiv, insa in mod clar banuiesc ca sunt toti din lacuri naturale ... E greu de acceptat ca astazi mai poti sa faci partide cu asa animaluri in lanseta ... Greu de digerat imaginile alea, e cam prea mult ptr noi asa de-o data.

Poate ca ar fi bine sa reanalizam dar mai pe scurt si mai la concret initiativa unei haiducii de o saptamana pe meleagurile alea. Acum cred ca e unul din momentele bune sa o planuim si sa o infaptuim undeva la final de august inceput de septembrie, ptr ca inteleg ca atunci e smerchezul acolo si te ia salaul de picior.
Poate imi racesc gura de pomana si ma entuziasmez ca focu de paie ptr ca nu e floare la ureche de implementat asa o traznaie dar nici excursie in spatiu, si ar fi o experienta de neuitat garantat ...
Avion dus intors si acolo loco inchiriate doua masini sau o duba si aia e.

21633

Nu se merita sa mergi cu avionul. Cel mai bine iesi din punct de vedere financiar sa va strangeti mai multi in Ro si sa plecati cu un minibus de acolo. Pe avion e scump sa cari lansete si oricum de la aeroport de acolo sunt destul de multe ore de condus pana la anumite locatii

Silviu, plecarea cu minibusul in opinia mea zadarniceste grav sansele expeditiei ptr ca nu iesi cu mult mai ieftin insa ramai cu o oboseala crunta care taie cheful de pescuit. Dupa un asa drum ca asta iti trebuie 2 zile sa-ti revii la normal.
Si as mai simplifica lucrurile si mai tare ptr a reusi asa o initiativa, as alege sa iau cu mine pe avion doar lansete din doua bucati ptr costuri mai mici si trambalare mai mica, nu cred ca e un asa mare sacrilegiu ptr pescuit (ptr cei care mai au deja lansete din buc , nu sa le cumpere acum special ptr iesirea asta).
Costurile de inchiriat o masina acolo impartite la un numar de persoane nu cred ca sunt atat de grave , ca nu luam S Klasse , merge si un Passat Break sau ceva de genul.

Costurile grosso modo eu le vad cam asa realist pe persoana:
- 180 euro avionul dus intors Buc-Helsinki
- 100 euro masina de inchiriat
- 100 euro combustibilul ptr ea
- cazare mancare 300 euro
- alte dracovenii neprevazute 100 euro
Total vreo 700 Euro cred ca trebuie sa-i ai pe buzunar sau pe acolo.

Vezi ca lansetele intra la o categorie de transport special pe avion ca si skiurile si in unele cazuri s-ar putea sa ai surprize cu costurile. Dar in principiu da cred ca esti foarte aproape de realitate cu suma. Oricum trebuie aleasa locatia sa vezi cam care ar fi cel mai apropiat aeroport.

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu visez, ca asta imi permit acum; dar sunt de acord cu Cristi si cu ce mai zicea si Adi in spate. Nu merita cu masina din cauza timpului pierdut. Ganditiva ca nici cu 4 soferi nu e usor, ca oboseala o acumuleaza toti, la fel. Diferentele de costuri nu sunt asa mari incat sa merite sa pierdeti 4 zile doar pe drum.

Caline, calculele m-au dus la un consum de minim 600 litri diesel dus intors pe 4 persoane cu un bus care si asta trebuie inchiriat, nu inseamna doar motorina dus intors.
Daca vei calcula combustibilul dus intors de persoana, la 4 persoane este fix cat este avionul , este exact costul break evan, insa vei avea acolo busul si nu mai inchiriezi , este singurul avantaj dupa mine (n-am mai pus taxele de drum, ci doar combustibilul).
La distanta asta ar merge o noapte sa o dormi ca omul pe traseu la un motel, alte costuri pe care nu le-am mai pus.
Ajungi la destinatie complet impachetat si vrei doar sa dormi sa-ti revii, iti bagi picioarele in pescuit prima zi si probabil tot nu te refaci complet, acesta ar fi neajunsul major.
Apoi sa nu credem ca 6 zile de pescuit consecutive sunt floare la ureche, ai nevoie de forte proaspete ptr asta, incepand cu a 3-a zi intervine iar oboseala usor usor ...
Din aceste considerente ptr mine unul as prefera oricand avionul.

21636

Caline, calculele m-au dus la un consum de minim 600 litri diesel dus intors pe 4 persoane cu un bus care si asta trebuie inchiriat, nu inseamna doar motorina dus intors.
Daca vei calcula combustibilul dus intors de persoana, la 4 persoane este fix cat este avionul , este exact costul break evan, insa vei avea acolo busul si nu mai inchiriezi , este singurul avantaj dupa mine (n-am mai pus taxele de drum, ci doar combustibilul).
La distanta asta ar merge o noapte sa o dormi ca omul pe traseu la un motel, alte costuri pe care nu le-am mai pus.
Ajungi la destinatie complet impachetat si vrei doar sa dormi sa-ti revii, iti bagi picioarele in pescuit prima zi si probabil tot nu te refaci complet, acesta ar fi neajunsul major.
Apoi sa nu credem ca 6 zile de pescuit consecutive sunt floare la ureche, ai nevoie de forte proaspete ptr asta, incepand cu a 3-a zi intervine iar oboseala usor usor ...
Din aceste considerente ptr mine unul as prefera oricand avionul.

Vezi atașament 21636
Km astia ii fac singur,si convins merg si la pescuit urmatoarea zi. zimbettt
Romania-Belgia(sau invers) cca 2000 km ii fac in 24 ore cu tot cu pauze si vreo 4 ore de somn.urmatoarea zi sunt la pescuit.acum depind si costurile.dar sincer as alege avionul,doar din cauza timpului pierdut,foarte mult timp.peacefingers

Ultima editare:
Si tine cont ca din Helsinki pana la destinatia efectiva de undit sa mai tot fie can o juma de zi de mers (daca o fi autostrada mare parte) , adica inca vreo 800- 1000 de kile …
Dupa vreo 3,300 de km de condus cand te-ai dat jos tzeapan de la volan si ai mai cinstit adalmasul de 100 gr tarie vero, cred ca se poate stinge lumina in 10 minute si dormi ca ursul macar 6-8 ore ca sa te scoli om inapoi, gata de treaba.
Parca as ramane totusi la prima idee , aia cu a zbura , zburare din prima conjugare. Economisim timp si energie la costuri similare.

Si inca o informatie utila intr-o oarecare masura in economia jocului : inchirierea unui Ford Fiesta ptr 7 zile din Helsinki costa 350 Euro, adica 50 Euro/zi. Daca vor fi 3 persoane per masina inseamna 17 Euro/zi/persoana fara combustibil. Total per persoana inchiriere auto loco Finlanda 119 Euro, fara combustibil. Costurile sunt similare cu orice tara din UE.
Informatia se poate verifica pe https://lacara.net/en/rent-a-car/

Sus