Pescuit dupa stiuca mare

adiwolf

Moderator
Membru personal
Luigi
din umila mea experienta, este drept, mai mult pe ape curgatoare, unde sta salaul nu am gasit stiuca si invers!!

Luigi

Somn
Primavara si toamna târziu, la mine, pe locurile de salau dã stiuca la jiguri ca surdul in tobã. Sa-ti spuna rapitorTM ce surprize poti avea cu strune de fluoro zimbettt In momentele când stiuca e pe substrat, nu-i de fapt nici o surpriza. Interesant e ca la sfârsit de octombrie anul trecut salaii erau si la apã micã iar crocodilii mai mult la apa adanca, dar oricum amestecat.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Nu ai inteles.
Vroiam sa spun ca foarte rar am prins pe acelasi loc stiuca si salau
In momentul in care am prins stiuca pe locul incare pana atuncea prinsesem salau, s-a cam dus dracu salaul

Luigi

Somn
E foarte plauzibil ce zici, ar fi o explicatie pentru momentele in care salaii si stiucile isi schimbã teritoriile jos palaria

LukeS

Biban
La inceputul lui 2021 am inceput sa tin o evidenta a stiucilor de peste 75 cm prinse, pentru a vedea daca exista niste patternuri utilizabile. Cred ca pot trage niste concluzii preliminare pe care sa le impartasesc cu voi, desi baza de analiza nu are decat 21 de intrari momentan. Nu puncteaza pestii ratati/scapati, indiferent de dimensiune si daca i-am vazut sau nu.

Perioada pescuita (orientativ) in care am cautat stiuca:
  • Februarie 2021 – Iunie 2021, August 2021 – Decembrie 2021
  • Martie 2022 – Iunie 2022, Octombrie 2022 – Decembrie 2022
  • Martie 2023 – prezent
Lacuri pescuite: 10, din care pe 7 dintre ele am prins stiuci de pus in tabel.

Capturi accidentale? 2 pesti in timp ce pescuiam la salau – ambele pe raci de 7,5 – 8,9 cm.

Hardbaits vs Softbaits?
  • Hardbaits:
    • Stiuci de la 75 la 90 cm – dimensiune medie 82 cm
    • 33% pesti
  • Softbaits:
    • Stiuci de la 75 la 104 cm – dimensiune medie 88 cm
    • 62 % pesti
  • Altele (spinnerbaits)
    • Stiuca 80 cm
    • 5 % pesti.
Conteaza dimensiunea nalucii?
  • Hardbaits?
    • Naluci: Intre 10 si 23 cm.
    • Naluca cu cele mai bune rezultate? Gan Craft JC 178 mm.
  • Softbaits?
    • Naluci: Intre 12,5 si 24 cm
    • Naluca cu cele mai bune rezultate? Westin Bullteez 24 cm/Megabass Magslowl 22 cm
Perioada cea mai prolifica? Aprilie - Mai

Presiune atmosferica optima?
  • Medie: 1005 hPA (753mmHG)
  • Interval: 992 hPA (744mmHG) – 1014 hPA (760mmHG)
  • Anomalii: 2 – 1028 hPA (771mmHG) – eliminate din calculele de medie.
Conteaza vantul?
  • Medie: 17 km/h
  • Interval: 9 – 26 km/h
  • Anomalii: 1 – 2 km/h – eliminata din calculele de medie
Cum arata ziua ideala? Aprilie/Mai, aprox. 15 grade, innorata, vant moderat sau puternic – fara ploaie si fara ceata.

De ce e utila informatia pentru mine? Sunt pescar de weekend si ma ajuta sa aleg ziua/saptamana in care ies pe lac, precum si in alegerea echipamentului. Prefer sa prind 1 peste notabil, decat 10 marle.

Voi mai actualiza informatia pe masura ce mai obtin date.
Sper sa va ajute. Fir intins!

Luigi

Somn
Asta da statistica! Respect!
Numa' sa nu ducã la niste concluzii eronate, in cazul in care mergi sau nu la pescuit dupa ea. In sensul ca la atit de putzine capturi in 2 ani e greu de gasit niste patternuri corecte. Daca mai iei in considerare si faptul ca ai cu sigurantza naluci pe care le folosesti mai des decit celelalte, e si mai greu de tras concluzii.
Pe mine ma pune cel mai mult pe ganduri faza ca ai cele mai multe capturi primavara si nu toamna tarziu. Sa nu cumva sa le fi cautat toamna oarecum gresit, ca altfel toamna e de baza cam peste tot. Sunt extrem de curios cum va arata statistica ta peste inca 2 aniclapping

Pe mine ma pune cel mai mult pe ganduri faza ca ai cele mai multe capturi primavara si nu toamna tarziu. Sa nu cumva sa le fi cautat toamna oarecum gresit, ca altfel toamna e de baza cam peste tot.
Statistic vorbind si eu tot primavara am prins cei mai multi pesti, ce e drept salai, iar toamna-iarna pe cei mai mari.

LukeS

Biban
Asta da statistica! Respect!
Numa' sa nu ducã la niste concluzii eronate, in cazul in care mergi sau nu la pescuit dupa ea. In sensul ca la atit de putzine capturi in 2 ani e greu de gasit niste patternuri corecte. Daca mai iei in considerare si faptul ca ai cu sigurantza naluci pe care le folosesti mai des decit celelalte, e si mai greu de tras concluzii.
Pe mine ma pune cel mai mult pe ganduri faza ca ai cele mai multe capturi primavara si nu toamna tarziu. Sa nu cumva sa le fi cautat toamna oarecum gresit, ca altfel toamna e de baza cam peste tot. Sunt extrem de curios cum va arata statistica ta peste inca 2 aniclapping
E clar nevoie sa mai completez tabelul, e doar o chestiune de timp.

Da, bineinteles ca am unele naluci care primesc mai mult timp, dar nu am cum sa le cuantific altfel eficacitatea.

Referitor la toamna, da, probabil ca va trebui sa modific abordarea, fiindca rezultatele sunt slabe.

Mal

Biban
E clar nevoie sa mai completez tabelul, e doar o chestiune de timp.

Da, bineinteles ca am unele naluci care primesc mai mult timp, dar nu am cum sa le cuantific altfel eficacitatea.

Referitor la toamna, da, probabil ca va trebui sa modific abordarea, fiindca rezultatele sunt slabe.
Bv pt efort. Dar cred ca ar fi fost util sa incepi unde pescuiesti. Cred ca incinte dupa poze. Caz in care cred ca cel putin una dintre concluzii e gresita. Cea cu nalucile mari.

Pi3.14

Stiuca
La inceputul lui 2021 am inceput sa tin o evidenta a stiucilor de peste 75 cm prinse, pentru a vedea daca exista niste patternuri utilizabile. Cred ca pot trage niste concluzii preliminare pe care sa le impartasesc cu voi, desi baza de analiza nu are decat 21 de intrari momentan. Nu puncteaza pestii ratati/scapati, indiferent de dimensiune si daca i-am vazut sau nu.

Perioada pescuita (orientativ) in care am cautat stiuca:
  • Februarie 2021 – Iunie 2021, August 2021 – Decembrie 2021
  • Martie 2022 – Iunie 2022, Octombrie 2022 – Decembrie 2022
  • Martie 2023 – prezent
Lacuri pescuite: 10, din care pe 7 dintre ele am prins stiuci de pus in tabel.

Capturi accidentale? 2 pesti in timp ce pescuiam la salau – ambele pe raci de 7,5 – 8,9 cm.

Hardbaits vs Softbaits?
  • Hardbaits:
    • Stiuci de la 75 la 90 cm – dimensiune medie 82 cm
    • 33% pesti
  • Softbaits:
    • Stiuci de la 75 la 104 cm – dimensiune medie 88 cm
    • 62 % pesti
  • Altele (spinnerbaits)
    • Stiuca 80 cm
    • 5 % pesti.
Conteaza dimensiunea nalucii?
  • Hardbaits?
    • Naluci: Intre 10 si 23 cm.
    • Naluca cu cele mai bune rezultate? Gan Craft JC 178 mm.
  • Softbaits?
    • Naluci: Intre 12,5 si 24 cm
    • Naluca cu cele mai bune rezultate? Westin Bullteez 24 cm/Megabass Magslowl 22 cm
Perioada cea mai prolifica? Aprilie - Mai

Presiune atmosferica optima?
  • Medie: 1005 hPA (753mmHG)
  • Interval: 992 hPA (744mmHG) – 1014 hPA (760mmHG)
  • Anomalii: 2 – 1028 hPA (771mmHG) – eliminate din calculele de medie.
Conteaza vantul?
  • Medie: 17 km/h
  • Interval: 9 – 26 km/h
  • Anomalii: 1 – 2 km/h – eliminata din calculele de medie
Cum arata ziua ideala? Aprilie/Mai, aprox. 15 grade, innorata, vant moderat sau puternic – fara ploaie si fara ceata.

De ce e utila informatia pentru mine? Sunt pescar de weekend si ma ajuta sa aleg ziua/saptamana in care ies pe lac, precum si in alegerea echipamentului. Prefer sa prind 1 peste notabil, decat 10 marle.

Voi mai actualiza informatia pe masura ce mai obtin date.
Sper sa va ajute. Fir intins!
Observatiile sunt facute pe salbatic sau pe amenajat?

LukeS

Biban
Bv pt efort. Dar cred ca ar fi fost util sa incepi unde pescuiesti. Cred ca incinte dupa poze. Caz in care cred ca cel putin una dintre concluzii e gresita. Cea cu nalucile mari.
Pescuiesc doar pe privat.

Concluziile nu sunt gresite, sunt date statistice colectate de mine doar pentru capturile mele.

Cu siguranta ca alte persoane pot avea alte experienta sichiar sunt curios sa aud alte opinii.

Mal

Biban
Nu am spus ca nu ai prezentat adevarul. Insa nu are nicio treaba cu salbaticul. De aceea cred ca trebuia inceput cu aceasta descriere.

LukeS

Biban
Nu am spus ca nu ai prezentat adevarul. Insa nu are nicio treaba cu salbaticul. De aceea cred ca trebuia inceput cu aceasta descriere.
De ce nu are nicio treaba cu salbaticul? E aceeasi specie, sunt aceiasi pesti prada. Faptul ca sunt putine e cunoscut, dar totusi irelevant in discutia asta.

Mal

Biban
Pentru ca salbaticul e apa cu presiune si cu pesti putini. Nu e mediu controlat ca incinta. Iar daca pe incinta ai sute de pescari/zi nu e egal cu presiunea de pe salbatic. Acolo pestii raman in apa, asa ca ai cantitate constanta de peste si peste ceea ce intalnesti pe natural. Discutia nu si are rostul, du te cu kg alea de naluci pe salbatic daca vrei sa ti validezi teorema.

LukeS

Biban
Pentru ca salbaticul e apa cu presiune si cu pesti putini. Nu e mediu controlat ca incinta. Iar daca pe incinta ai sute de pescari/zi nu e egal cu presiunea de pe salbatic. Acolo pestii raman in apa, asa ca ai cantitate constanta de peste si peste ceea ce intalnesti pe natural. Discutia nu si are rostul, du te cu kg alea de naluci pe salbatic daca vrei sa ti validezi teorema.
Mal eu nu te contrazic si nu ma cert, doar intreb, e o conversatie. Ideea e sa incercam sa aducem plus valoare unui forum. De aceea am si scris acel post de azi. Ca altfel pot sa raman bine linistit cu kilogramele mele de naluci si cu teoreme.

Mal

Biban
De acord numai ca stii sigur ca e peste si exemplare mari. In acest sens spuneam si de aceea am intrebat.

Okama

Somon
LukeS felicitari pt statistici, dar sa masori presiunea atmosferica si "solunara minora", astea sunt pregatiri, nu gluma. Prea mult pt mine. Oricum, felicitari de capturi!
Mal orice fel de comparatie intre pescuitul pe incinte la stiuca si cel pe incinte la patrav sunt nule. Nu au nici o legatura. Din contra, de multe ori e mai usor de prins stiuca pe natural.
Stiuca in incinte este un accident, de cele mai multe ori nedorit (banii se fac din crap/novac, eventual salau). Ca atare multi concesionari incearca sa o starpeasca, iar in ianuarie-feb, tot papucarul este la "jig" dupa stiuca (250 lei kg de icre - era demult)
Nu mai pescuiesc pe incinte de 2-3 ani dar iti pot spune ca era o perioada in care cautam stiuca de 1m, pt palmares, pescuind probabil aceleasi incinte ca LukeS - fara succes.
Este extrem de greu de pescuit stiuci capitale in incinte. Iar la marlite, am avut rezultate mult mai bune in delta sau pe rauri.
E bine sa nu desconsideram rezultatele cuiva, pana cand nu am incercat aceleasi conditii.

Mal

Biban
Okama nu stiu unde vezi desconsiderare. Sunt multe incinte care tin multa stiuca, unele chiar dedicate. De ex langa Tisita, este un domeniu f mare cu bungalowuri etc. Nu comparam pescuitul la pastrav furajat cu astea nicidecum, (n am dat niciodata, doar pe iazuri naturale sau de baraj)doar spuneam ca experienta se raporteaza strict la colegul nostru, daca adauga pescuit in incinte nu era nicio observatie in cauza.

Erikosu

Stiuca
LukeS felicitari pt statistici, dar sa masori presiunea atmosferica si "solunara minora", astea sunt pregatiri, nu gluma. Prea mult pt mine. Oricum, felicitari de capturi!
Mal orice fel de comparatie intre pescuitul pe incinte la stiuca si cel pe incinte la patrav sunt nule. Nu au nici o legatura. Din contra, de multe ori e mai usor de prins stiuca pe natural.
Stiuca in incinte este un accident, de cele mai multe ori nedorit (banii se fac din crap/novac, eventual salau). Ca atare multi concesionari incearca sa o starpeasca, iar in ianuarie-feb, tot papucarul este la "jig" dupa stiuca (250 lei kg de icre - era demult)
Nu mai pescuiesc pe incinte de 2-3 ani dar iti pot spune ca era o perioada in care cautam stiuca de 1m, pt palmares, pescuind probabil aceleasi incinte ca LukeS - fara succes.
Este extrem de greu de pescuit stiuci capitale in incinte. Iar la marlite, am avut rezultate mult mai bune in delta sau pe rauri.
E bine sa nu desconsideram rezultatele cuiva, pana cand nu am incercat aceleasi conditii.
250 lei? Icre de stiuca? Poate amestecate cu crap!

Luigi

Somn
Ce naiba va certati pe tema asta? E statistica lui LukeS , despre incintele si pestii lui, ca sa il ajute in pescuitul lui (pe topicul lui...). Dar cum spuneau si colegii, pe incinte stiucile au alte obiceiuri decit pe salbatic. Nu stiu unde e mai greu sa prinzi una mare, dar înclin sa cred ca pe o incinta C&R alea mari sunt altfel decit pe un lac mare salbatic. Oricum cred ca naluca si locul conteaza si acolo si acolo.

Sus