Pescuit in Grecia

Marti o sa ajung in Grecia si m-ar tenta o partida sau doua de pescuit la spinning, foarte scurt bineinteles, in zona Thassos.
Pentru cei care ati mai pescuit acolo ce momeli ar trebui sa am cu mine? ma refer la ceva relativ universal din care sa imi fac un bagaj minimalist.

Multe din nalucile pentru apa sarata difera de cele de apa dulce si cel mai important lucru este ce ele rezista la apa sărată. Nu ca alea de apa dulce nu pot prinde și ele. Atentie la mulineta daca este SW ca daca nu riști să o strici. Greu de dat un sfat. Depinde ce pești vizezi, la ce adâncime, și cum ii apa.

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu as merge pe pilkere si gume cu jiguri. Oarecum poti da cu ele de pe mal, la adancimi diferite. Plus ca sunt mai ieftine.

Ca sa dai de pe mal acolo ai nevoie mai degraba de un combo de surfcasting decat de unu de spin. Eu am incercat saptamana trecuta din barca, cam la o mila in larg, în zona centrala a Greciei, dar cu metodă locală adica linia de mana si in 2 ore am prins 2 dorade de 100 gr. Apele se răcesc și peștii sunt tot mai greu de gasit lângă țărm. Si la peste se simte sfârșitul sezonului.

adiwolf

Moderator
Membru personal
mergi in Prinos, exista un mic magazin cu de toate pentru pescuit, o sa fi umit de ce gasesti dar binenteles pentru pescuitul marin
racirea apelor aduce pestii rapitori mai langa mal, luna Octombrie fiind cea mai buna pentru pescuit
la pescuitul de pe mal vei avea pierderi masive daca folosesti metoda clasica de jiguit, recomand linguri grele, gen kastmaster sau pilkere stralucitoare

Ciudat este ca localnicii cu care am fost la pescuit și care ies zilnic mi-au spus exact invers. Ca acuma, la sfarsit de sezon este tot mai puțin peste. Nu sunt expert în pescuit marin și de asta nu o sa contrazic pe cineva.

La spinning asta e perioada buna.
Lanseta H, mulineta >=4000, textil >25-30lbs, inaintas flurocarbon >0.5-0.6, Voblere trase repede prin apa: yo-zuri crystal minow si aile magnet, duo ryuki si tide minow, press bait, savage gear prey 95, rapala x rap, si poti lua de la ei taparine cu pilker in capat. (voblere >=10cm). Merge bine si la plastice cum sunt cele de la savage sandeel. dar nu jiguite ca la salau, trase pe nisip sau agresiv prin apa mai adanca.
Merge si pe plaja cand e marea cu ceva valuri, si pe stanci, si in porturi. Merge is noaptea in port.
Poti prinde biban de mare, bluefish, baracuda, stravide mare, fals albacor, palamida, macrou, bonitos, lufar....

Eu i-am vazut cand pescuiam de pe niste stanci in apa mai adnaca, daca trageam voblerul mai agresiv se speriau de el si sareau din apa in toate directiile. Dar era seara pe la 8-9. Erau destul de maricei.
Poate ca pe langa insulele din sud sunt mai mari datorita climei.

Mihai.P

Oblete
Aduc discutia asta la viata.
In septembrie ma duc in Thassos dupa cativa ani in care nu am fost. De fiecare data am suferit cand vedeam chefalii aia in port, de fiecare data plangeam ca nu am luat nimic dupa mine, de fiecare data juram: anul viitor...fac si dreg
Anul asta mort copt iau o lanseta cu mine.
Folosesc ce am deja in dotare, doar o mulineta am sa cumpar ca nu am decat de crap de 5000.
Va fi de unica folosinta deci foarte foarte ieftina. Ma uitam la decathlon la axion 40FD
Lanseta e un wychwood riot de 2,7m si 2,75lb TC din arsenalul de crap. 200g greutate. Actiune progresiva. Englezii le folosesc si la pescuitul la stiuca de dimensiuni mari.
Dati-mi doua trei sugestii pentru
- un fir care sa faca fata la apa sarata - am mai pescuit in mare in Bulgaria, dupa chefal cu rame de mare si tin minte ca la doua-trei lansari trebuia sa verific starea firului si eventual sa scurtez din el bucata care era afectata.
- ce metoda ar fi mai indicata - cu ceva voblere sau la stationar cu xxx momeala?
Intreb si eu ca anul asta nu prea am avut timp de pescuit si as vrea sa profit

Ia mulineta aia de la Decathlon. Fir mono gros tot de Caperlan. Cu joarda aia poti face trei abordari. Una e taparina cu plumb in coada sau cu pilker greu. A doua e pentru apa mai adanca unde pui o bila grea in capatul firului, iar la un metru de fund legi 30-50 cm de fir cu un carlig mare offset 4/0 in capat pe care tragi un vierme senko sau un shad slim lung. Alb sau ayu. A treia abordare e cu bombeta trasa pe fir, dupa un vartej, si la fel un metru de fir cu carlig si shad. Tras peste stanci intra biban de mare.

Kleniacul

Stiuca
Ia și echipament de feeder,cosulețe de 50-100 g,să faci o nada nor,cu pîine,vin sea bream grămadă,bagă ceva ce imită firimiturile de piine,pufuleți mici,etc.Dacă nu dai de peste la spinning cauta sa te distrezi la stationar.Ia și gume pe culori naturale,alb,alb fumuriu,alb cu negru,verde lemon cu pucte negre pt lavrac seara,jiguri potrivite.

parpa

Biban
Anul asta am fost in vacanta in Thassos.
Am zis, normal, sa imi iau si o lanseta, doua, dupa mine. Una light si una medium-heavy (cine stie?!punk).
Pentru mine a fost prima oara cand am experimentat pescuitul marin.

Echipament Light:
Shimano AX Spinning SHPAX180L2, 1.80m, 3-15g
Daiwa Sweepfire E2500C (prima mea mulineta de spinning)
Fir Varivas New High Grade PE 150m Water Blue 26.1lb, PE2 - O alegere absolut gresita din vina mea cand am facut comanda. Am confundat 26.1lbs (11.86kg) cu PE2 (0.20mm). Eu vroiam sa imi iau un fir de 0.11-0.12mm.
Leader Sufix 100% Fluorocarbon 0.19mm - Cam slab leaderul. Mie unul mi se cam ciupea la nod. Poate am nimerit eu un lot prost....nu stiu.

Agrafe si jiguri:
Mustad Duo Lock Snap, Size 00, 20kg - Am patit sa mi se indoaie agrafa foarte usor si sa mi se desfaca de nu stiu cate ori cu pesti mici. Nu mai cumpar niciodata.
Trabucco Powe Swivel, Code: 100-67-220, Size 22, 7kg - Agrafe cu vartej pe care le folosesc deobicei la clean. Bune agrafe! Le-am folosit in toata vacanta.
Microjig Delphin bila cu carlig Bomb nr.4, 1.5g
Microjig Delphin bila cu carlig Bomb nr.6, 1.5g
FUDO Hooks Micro Jig nr. 6, 2g
FUDO Hooks Micro Jig nr. 4, 1.8g

Naluci:
Vobler Savage Gear Gravity Micro Pencil Sinking, <DIFERITE CULORI>, 5cm, 8g
Vobler DUO Ryuki 45S, 4.5cm, 4.5g, ANI4004 Natural Yamame S
Vobler DUO Realis Pencil 85, 8.5cm, 9.7g, DRA3050 Half Mirror Ayu F
Vobler DUO Realis Pencil 85, 8.5cm, 9.7g, ACC3049 Matt Blue Back Chart Tiger
Vobler Rapala UL Minnow, 4cm, 3g, Gold
Delphin BOMB Nimph, Fruity, 2.5cm
Berkley PowerBait Nimph, Toad, 2.5cm
Berkley PowerBait Nimph, Pearl Olive Shad, 2.5cm

Echipament Medium-Heavy:
Shimano Beastmaster EX 240M, 2.40m, 10-30g
Shimano Stella 2500 FD
Fir Dragon Silk TOUCH 8X Neon 150m, 0.20mm
Leader Trabucco T-Force XPS Ultra Strong FC403 50m 0.261mm, 6.92kg - Bun leader. O sa incerc si varianta cu diametre mici pentru ultralight si light.

Agrafe si jigur:
Cam cele pe care le are un pescar de stiuca in trusa.
Jiguri 7-15g, diferite marimi.

Naluci:
Voblere si gume pe care le are un pescar de stiuca in trusa.

Tinta mea a fost cam orice fel de bream (saddle bream, gillhead bream etc), poate biban de mare (lavraki ii zic grecii), cu echipamentul light. Nu am reusit sa prind niciunul.

Am pescuit dimineata pe plaja de la 06:30 pana pe la 09:30-10:00 si in port. Pe plaja dimineata am reusit sa prind un Yellowtail Horse Mackerel cam la 25cm la Duo Ryuki. Nu am reusit sa il pozez ca am vrut sa il curat in pic de nisip pentru poza, s-a zbatut ca apucatul si mi-a scapat din mana :)).
La urmatorul lanseu cu Ryuki, mi s-a desfacut nodul albright dintre leader si textil si ma uitam cum se duce voblerul la dracu in carti. SI GATA CU ATACURILE! Dupa ce am pierdut voblerul asta am mai avut un atac lesinat la Savage gear micro pencil si atat. In rest NIMIC la vobler.

In restul zilelor m-am dus in port si am pescuit pe langa mal cu jiguri si nimphe. Distractie maxima cu diferite specii de grouperi micuti si cu painted comber (percha ii zic grecii).
Aceeasi experienta am avut-o si pe pietre pe la diferite plaje.

AAIC3021.JPG
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.47.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (2).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (3).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (4).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (5).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48 (6).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 09.46.48.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-24 at 17.08.18 (1).jpeg

Sus