Pescuit la păstrav in judetul Mures

Buna ziua tuturor

Sunt incepator in pescuit pe zona de munte, iar cu permisiunea voastra, voi cere câteva pareri

Mi-am achitat taxa de pescuit catre AJVPS Mures, iar la indrumarea proprietarului de la magazinul de pescuit, mi-am platit permis de pescuit si catre Romsilva, care permite alta pâraie, fata de cele standart.

Ce parere aveti? Am facut o alegere buna sa platesc si taxa catre Romsilva?

Ce zone imi recomandati, pentru un pescuit placut, cu actiune si fara braconieri sau indieni?

Ce tipuri de naluci folositi? Mentionez ca nu pescuiesc la muscă.

Ce echipament imi recomandati sa folosesc.

Va multumesc si va doresc toate cele bune

Luigi

Salau
Allgäu Bavaria sau Tirol Austriazimbettt
Daca te nimeresti pe aici, be my guest!
Nu stiu cum e prin Romania pe pârâuri, eu prin zonele mentionate mai sus pescuiesc aproape exclusiv cu rotative Meps sau Abu, marimea mai ales 2, mai rar cu ceva woblere mici. Vezi ca sunt citiva manfacturieri români maestri pentru asa ceva!

Ultima editare:
Ca naluci poti folosi minnow-uri,dau rezultate foarte bune(illex,rapala,sakura) si rotative 0/1 chiar si 2(eu folosesc mepps aglia si booster auriu)
Multumes Sebastian pentru indicatiile primite.
Ieri mi-am achizitionat niste rotative de la Mepps, mai multe culori si modele. Am mai luat niste minnow-uri de la rapala si salmo, cu care sper sa prind.

Slovenia,Croatia,Bosnia gofishingKosovo, dar la ei iti trebuie pasaport.thumbsuuuup
Mersi mult de sugestia zonelor.
Nu este problema de pasaport, ca se face rapid si nici nu costa foarte mult. Este foarte important sa ai ce prinde, in locurile in care mergi...
Din pacate la noi, sa distrus foarte mult ecosistemul din cauza industrializarii râurilor, dar si a indienilor care vin cu plasele si cu cosarca si efectiv rad tot de pe râu, de foame....
Nimeni nu ia nici o masura...
In plus, noi platim taxe catre AJVPS, iar daca doresti sa mergi si in alte zone, platesti inca o taxa si catre Rom Silva. Ce nu am inteles, este faptul ca aceste taxe odata achitate, sunt valabile doar in judetul in care ai cotizat. Daca doresti sa mergi in alte judete, platesti inca o data aceleasi taxe.....

Am deviat un pic de la subiect
Tu mergi regulat la pescuit in Slovenia, Croatia, Bosnia si Kosovo? As vrea mai multe info cu zone exacte daca ma poti ajuta. Sa stiu sigur unde merg si ce fac cand ajung acolo.
Mersi foarte mult

Allgäu Bavaria sau Tirol Austriazimbettt
Daca te nimeresti pe aici, be my guest!
Nu stiu cum e prin Romania pe pârâuri, eu prin zonele mentionate mai sus pescuiesc aproape exclusiv cu rotative Meps sau Abu, marimea mai ales 2, mai rar cu ceva woblere mici. Vezi ca sunt citiva manfacturieri români maestri pentru asa ceva!
Multumesc Luigi pentru invitatie.
As merge mai degraba inspre sudul Romaniei, in directia Croatia Kosovo si apoi la mare in Grecia... imbinam placerile familiei, nu doar cele personale...
Dar nu se stie nici odata cand ajung si in Austria...

Espasia

Somn
Calin, eu am fost in Boasnia Hertegovina, anul trecut in septembrie, chiar inainte de inchidere sezon. Pastrav si Lipan. Zona in care am fost eu Ribnik si Pliva, sunt zone cu rauri de vis. Iar peștii in numar foarte mare, sunt, stau la 3 m de tine, se uita cam ce faci, te evalueaza, si apoi......pleaca.
Am scris despre aceasta iesire undeva pe aici pe forum. Si cu imagini. Si alti colegi au pus impresii din zone de prin Bosnia.

Din pacate pentru mine, eram cu o gașca de Fly-iști, iar in zona este interzis spinning-ul. Eu eram pregatit cu toate necesare spinning-ului, dar nu m-au lasat. Nalucile mele toate, erau cu carlige (nu ancore) debarbetate-le schimbasem acasa, si nu aveam putine- si nici asa nu m-au lasat. Iar controale sunt in permanenta, control asigurat de ghizii locali, pescari si autoritati. Aici tot respectul pentru ei.

Asa ca intereseaza-te daca in zona poti sa pescuiesti cu unelte de spinning/casting.

Sper ca ti-am fost de folos.

Cu stima,

Calin, eu am fost in Boasnia Hertegovina, anul trecut in septembrie, chiar inainte de inchidere sezon. Pastrav si Lipan. Zona in care am fost eu Ribnik si Pliva, sunt zone cu rauri de vis. Iar peștii in numar foarte mare, sunt, stau la 3 m de tine, se uita cam ce faci, te evalueaza, si apoi......pleaca.
Am scris despre aceasta iesire undeva pe aici pe forum. Si cu imagini. Si alti colegi au pus impresii din zone de prin Bosnia.

Din pacate pentru mine, eram cu o gașca de Fly-iști, iar in zona este interzis spinning-ul. Eu eram pregatit cu toate necesare spinning-ului, dar nu m-au lasat. Nalucile mele toate, erau cu carlige (nu ancore) debarbetate-le schimbasem acasa, si nu aveam putine- si nici asa nu m-au lasat. Iar controale sunt in permanenta, control asigurat de ghizii locali, pescari si autoritati. Aici tot respectul pentru ei.

Asa ca intereseaza-te daca in zona poti sa pescuiesti cu unelte de spinning/casting.

Sper ca ti-am fost de folos.

Cu stima,
Multumesc mult de informatii
O sa caut prin postarile tale, sa gasesc si poze...
In romania in ce zone pergi la pastrav? Sau in general la spinning?

orka

Salau

Asta vroia-am sa iti spun si eu,doar la musca ,poate or fi si locuri de te lasa la spin, dar nu le stiu eu,mai cautam...gofishing

Silviu

Somn
La pastrav salbatic, rotativa inca ramane pe locul 1 in clasamentul sugestiilor. Unii ar recomanda gumele tip viermi, eu inca nu am reusit sa prind pastrav sau parca am prins unul, nu mai tin minte, insa de fiecare data cand vad agitatie la suprafata dau cu ele dupa caras, rosioara, obleti, clenisori, oricesmokesmoke

Pikardo

Oblete
E foarte bine ca ți-ai scos permis rnp! Îți recomand Gurghiul pt ca se Pescuieste c&r si mai dai peste exemplare frumoase si driluri sălbatice!Poti încerca si Ilva si Mureșul de la Salard in sus! Îți recomand rotative Panther martin de 1 ,meps de 0 si minouri cu bătaie măruntă 3.5-5cm ! Fir intins

Sus